Dárkový rádce MPLA301877

Těhotenství týden po týdnu: 10. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Jste právě v 10. týdnu těhotenství? Tak to si pravděpodobně nějakých změn všímají vaši blízcí, rodina, ale třeba i kolegové v práci. Vaše tělo nyní reaguje na zvýšené dávky hormonů častou únavou, návaly horka, nebo občasnou podrážděností, což může leckomu napovědět, že se s vámi něco děje. V 10. týdnu, tedy v polovině 3. měsíce těhotenství, proto přichází vhodná doba popřemýšlet o tom, kdy a jakým způsobem své těhotenství oficiálně oznámíte. Potěšující je, že riziko potratu s přibývajícími týdny postupně klesá a vaše miminko se pomalu stává plodem s lidskou podobou. Vy byste měla dbát hlavně na pravidelný příjem všech důležitých látek, které jsou potřeba k jeho zdravému růstu a vývoji.

Plánujeme miminko

Obsah článku 10. týden těhotenství

10. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Velikost miminka v 10. týdnu těhotenství bychom mohli přirovnat ke středně veliké jahodě s váhou okolo 5 gramů a délkou přibližně 35 mm. Od této chvíle také uslyšíte od svého lékaře, že se vaše miminko již nenazývá embryem, nýbrž plodem. S jakými klíčovými vývojovými změnami přichází 10. týden těhotenství?

Dotváří se obličejová část

Tvář plodu získává v 10. týdnu těhotenství reálnější lidskou podobu, ačkoliv hlava stále tvoří téměř polovinu jeho délky. Zřetelně lze rozpoznat nos a oči se základy víček, ústní otvor je již ohraničen a výrazně zúžen, začínají v něm být patrné drobné zubní pupeny. Srůstem hrbolků v blízkosti zevního zvukovodu dochází ke vzniku malého ušního boltce. Pro 10. týden těhotenství je také charakteristické  výrazné ztenčení v krční oblasti, která dělí hlavu a trup.

i

Věděla jste, že se u plodu již v 10. týdnu těhotenství vyvíjejí reflexy? Začíná proto reagovat pohybem na podráždění, a dokonce může vnímat i bolest!

Pokračuje vývoj vnitřních orgánů

Drobné tělíčko se začíná pomalu napřimovat, což má za následek i přesun a vývoj některých vnitřních orgánů. Ledviny se přesouvají do horní části břicha, kde také zaujmou svoji konečnou polohu, plíce, žaludek i střeva pokračují nadále ve svém vývoji.

Aktivní ve dne, spící v noci

Vzhledem k tomu, že miminko má již v tomto období režim rozdělený na spánek a bdění, můžeme u něj zaznamenat aktivní pohyb končetin. Pokud ho zrovna při ultrazvukovém vyšetření zastihnete ve fázi bdění, ukáže vám, jak kope nohama a dotýká se před tělíčkem rukama.

i

Představte si, že miminko na ultrazvuku můžete nejen vidět, ale dokonce můžete už i slyšet zvuk jeho srdíčka! Musí být však dobře natočené, aby jeho poloha umožnila poslech prvních srdečních ozev.

Startuje vývoj pohlavních orgánů

Na konci 10. týdne těhotenství již téměř nezaregistrujete ocasní konec zárodku, zato se však mezi dolními končetinami začínají tvořit dva otvory. V předním otvoru vzniká společné ústí pro močové a pohlavní cesty, zadní otvor slouží jako zevní vyústění trávicí trubice. Ačkoliv se již podél předního otvoru začínají tvořit základy zevních pohlavních orgánů, 10. týden těhotenství ještě není adekvátní k rozpoznání a určení pohlaví zárodku.

Desátý týden těhotenství
Desátý týden těhotenství se již vaše bříško může mírně zvětšovat.

10. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

10. týden těhotenství si již i vaše okolí může všimnout fyzických změn na vašem těle, a tak zkuste popřemýšlet, kdy nastane vhodná doba oznámit vaše těhotenství svým blízkým, případně svému zaměstnavateli. 

Těhotenské příznaky v 10. týdnu těhotenství

10. týden těhotenství znamená pro budoucí maminku minimální váhový přírůstek, přibližně 1-2 kg. Vaše tělo začíná reagovat na zvyšující se tepovou frekvenci a objem krve v těle, v důsledku čehož můžete pociťovat návaly tepla a pocení. Také se rychleji unavíte, proto se snažte dodržovat pravidelný spánkový režim a odpočívejte častěji během dne. Ve vaší děloze velikosti pomeranče pokračuje vývoj placenty, která již brzy začne zásobovat plod kyslíkem a výživnými látkami.

i

Některé ženy mohou zaregistrovat, že jejich prsní bradavky po stisknutí produkují tmavě žluté kapičky, tzv. kolostrum. Není to nic neobvyklého, mléčné žlázy se takto připravují pro budoucí kojení.

Velikost bříška 10. týdnu těhotenství
Pokud si pravidelně měříte obvod svého bříška, možná v 10. týdnu těhotenství již zaregistrujete přibývající centimetry.

Podpora krevního oběhu jako prevence proti vzniku křečových žil

10. týden těhotenství začíná také náročnější práce pro vaše srdce. To vám od této chvíle začíná pumpovat do žil více krve a po 30. týdnu těhotenství jí vaše tělo bude obsahovat o 40-50 % více, než tomu bylo v době před těhotenstvím. Větší objem krve souvisí s potřebou zásobit dělohu a placentu zvýšeným množstvím krve. Je proto dobré již v tomto období podpořit krvetvorbu dostatečným příjmem železa a přijmout určitá opatření pro podporu krevního oběhu, která vám později pomohou zamezit vzniku křečových žil. Dopřejte si proto každý den lehkou procházku a občas v leže střídavě zvedejte nohy s podepřenými koleny. Ležet lékaři doporučují spíše na levém boku a sedět byste měla bez zkřížených nohou.

  Rizikové zaměstnání v těhotenství

  Pokud vykonáváte takové zaměstnání, které může jakýmkoliv způsobem ohrozit vaše těhotenství,  měla byste ihned po zjištění gravidity podniknout potřebné kroky a domluvit se se zaměstnavatelem. Ten vás může umístit na bezpečnější pracovní pozici nebo vám upravit pracovní dobu. Rizikovým zaměstnáním nejčastěji bývá práce v infekčním prostředí, práce s chemickými látkami, ale také práce neúměrně fyzicky náročná nebo práce na noční směny. Většina zaměstnavatelů vychází budoucím maminkám vstříc, takže můžete chodit do práce, dokud vám to umožní váš zdravotní stav.

  Migrény a mykózy v těhotenství

  Na přelomu prvního a druhého trimestru, někdy však již 10. týden těhotenství, dochází ke zvyšování koncentrace hormonu estrogenu, což může mít za následek vznik nepříjemných těhotenských komplikací v podobě mykóz, případně bolestí hlavy až migrén.

  Migrény v těhotenství
  Bolest hlavy v těhotenství může přejít až v silnou migrénu.

  Jak řešit mykózy v těhotenství?

  Měnící se hladina hormonů často také ovlivňuje složení poševní mikroflóry, která tak může reagovat nepříjemným svěděním, pálením až hrudkovitým výtokem. Pokud se u vás objeví podobné příznaky, na nic nečekejte a okamžitě se objednejte ke svému gynekologovi, který vám předepíše vhodnou léčbu. Babské rady v tomto případě nezkoušejte, mohly by vám více uškodit a léčbu zkomplikovat. Do návštěvy lékaře zkuste pouze omezit cukr a noste výhradně bavlněné spodní prádlo.

  i

  Pokud pociťujete kromě nepříjemného pálení a svědění také bolest v podbřišku, ihned se dostavte ke svému ošetřujícímu lékaři, případně kontaktujte nejbližší pohotovostní službu.

  Jak řešit migrénu v těhotenství?

  Občas mohou hormonální změny u těhotných žen vyvolat nepříjemné bolesti hlavy, v určitých případech dokonce silné migrény. Pokud k nim dochází často a omezují vás v běžném fungování, opět je dobré obrátit se na svého lékaře, který vám předepíše vhodné léky pro těhotné, které vám od bolesti hlavy či migrény uleví. Určitým způsobem můžete proti bolestem hlavy zabojovat také sama. Účinnou úlevu přináší správná strava v těhotenství a pravidelný pitný režim. V případě migrén se doporučuje vynechat kávu, tmavé maso, tvrdé sýry, zelí, kvasnice, rajčata, brambory, čokoládu, cibuli. Jídelníček pro těhotné by měl naopak obsahovat rybí maso, ananas, třešně či mandle. Více o zdravém stravování v těhotenství se dočtete v našem článku Co jíst a nejíst v těhotenství. Velkou roli hraje také pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, častý odpočinek a pomoci může také nácvik různých relaxačních technik či speciální jóga pro těhotné. S tou můžete začít klidně už desátý týden těhotenství.

  Dostatečný příjem železa

  Jestliže se právě nacházíte v 10. týdnu těhotenství, zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa. Právě od 10. týdne těhotenství potřebuje vaše miminko železo pro správný vývoj mozku. Pro budoucí maminku je železo také důležité pro tvorbu červených krvinek. Pokud byste ho neměla dostatek, mohlo by u vás dojít k anémii, která by se projevila hlavně v posledním trimestru častou únavou, bledostí, slabostí, ale také může mít za následek nízkou porodní hmotnost miminka. V takovém případě vám nejspíš lékař předepíše vhodné vitamíny pro těhotné se zvýšeným obsahem železa.

  Potraviny s vysokým obsahem železa

  • Libové hovězí maso
  • Rybí maso a plody moře
  • Vejce
  • Luštěniny
  • Bobulovité ovoce
  • Špenát či brokolice
  • Dýňová i slunečnicová semínka, mandle
  • Celozrnné potraviny
  • Pivovarské kvasnice

  i

  Jaké další vitamíny a minerály v těhotenství vaše tělo potřebuje? Přečtěte si v článku Vitamíny a minerály v těhotenství.

  Tipy pro 10. týden těhotenství:

  • Nezanedbávejte pohyb a kromě pravidelných procházek vyzkoušejte také speciální cvičení pro těhotné pod vedením odborné fyzioterapeutické asistentky. Poradí vám, jaké konkrétní cviky můžete vykonávat z pohodlí svého domova i jak pomocí různých technik zvládnete rozličné těhotenské obtíže. Více o cvičení v těhotenství zjistíte v článku Jak cvičit v těhotenství
  • V případě, že vykonáváte rizikové zaměstnání, požádejte o úpravu pracovních podmínek nebo pracovní doby tak, aby výkon vaší práce neohrožoval vaše miminko.
  • Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa i vitamínu C, který napomáhá jeho vstřebávání. Ideální je sklenka čerstvé pomerančové šťávy denně nebo jakékoliv čerstvé ovoce obsahující vitamín C.

  Co můžete očekávat v dalším týdnu a jak se bude nadále vyvíjet vaše miminko? Přečtěte si vše o tom, jak probíhá 11. týden těhotenství, ať jste připravena na nové změny a nezapomenutelné zážitky.

  Vytisknout
  P-DC1-WEB17
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací