11. týden těhotenství souvisí se zvětšujícím se bříškem, které už brzy budete moci vystavit na obdiv svému okolí. Postupně totiž pomíjí rizikové období samovolných potratů i kritických vývojových fází, takže své sladké tajemství můžete oznámit celému světu. Blížíte se ke konci 3. měsíce a váš drobeček již téměř dokonale připomíná malinkatého človíčka, u kterého lze rozlišit i jemné prstíky na rukou a nohou, a postupně už bude ve vašem bříšku jen dozrávat a sílit. I přes různé těhotenské neduhy se mu snažte zajistit veškerý komfort a bezpečí a dovést tak jeho vývoj ke zdárnému konci. Co všechno se během 11. týdne těhotenství děje u vás v bříšku?
Co znamená 11. týden těhotenství pro vývoj miminka? Hlavní a podstatnou věcí je, že kritická fáze jeho vývoje je již téměř u konce, a klesá proto riziko vzniku vývojových vad nebo poškození plodu různými infekcemi. Zároveň se snižuje pro 11. týden těhotenství riziko potratu, které se po 12. týdnu těhotenství zastaví na pouhých 2 %. Vaše miminko se velikostně podobá menšímu rajčátku vážícímu přibližně 8 gramů a měřícímu asi 5 cm.
i
Pokud pocítíte 11. týden těhotenství bolest v podbřišku, nepanikařte. Zvolte klidový režim a kontaktujte svého lékaře, který překontroluje vás i miminko.
Jedenáctý týden těhotenství se nese ve znamení rychlého růstu do délky a postupným vyzráváním vnitřních orgánů. Kolem nich se také začínají tvořit chrupavčité a kostěné základy, jejichž úkolem bude právě ochrana vnitřních orgánů. Páteř již tvoří oporu těla a znatelné jsou i jednotlivé obratle, zatím pouze chrupavčité, brzy však dojde k jejich přeměně v kosti. Po stranách trupu jsou také dobře viditelná jednotlivá žebra tvořící hrudní koš, která brzy projdou podobným procesem kostnatění jako chrupavčité obratle. Zaznamenat již můžeme také drobné svaly, které budou postupně zesilovat.
i
Věděla jste, že kosti se u miminka vyvíjí až do narození a ani tehdy jejich vývoj ještě nekončí?
11. týden těhotenství je charakteristický tím, že již můžete rozeznat drobné prstíky na rukou a nohou vašeho miminka. Ty jsou již přesně oddělené a čekají na to, až se na nich vyvine speciální vrstva pokožky, ze které později vzniknou nehty. Délka chodidla vašeho děťátka je nyní 2,5 mm a na horních i dolních končetinách se mu tvoří různá kloubní spojení, hlavně pak kotníky a zápěstí.
Srdíčko vašeho děťátka v 11. týdnu těhotenství již tluče natolik hlasitě, že si ho budete moci při návštěvě těhotenské poradny sama poslechnout! Nelekejte se, pokud uslyšíte jeho překotné bušení, vždyť srdíčko plodu tluče dvakrát rychleji než vaše, a to mezi 120 až 140 tepy za minutu. A věřte, že je to úžasný zážitek, slyšet tlukot srdíčka, ze kterého se v průběhu posledního měsíce stal již téměř vyvinutý orgán se čtyřmi komorami.
i
Pokud se vašemu lékaři v 11.tt ještě nepodaří zachytit tlukot srdíčka, nepanikařte. Častým důvodem bývá poloha vašeho miminka, která tlumí odposlech srdečních ozev.
Ačkoliv jsou zevní pohlavní orgány dítěte již téměř dotvořené, 11. týden těhotenství pohlaví vašeho miminka ještě neprozradí. Na přesnější odhad pohlaví podle ultrazvukového vyšetření si budete muset ještě minimálně měsíc počkat.
Klasické těhotenské nevolnosti již postupně slábnou a místo nich nastupují rozličné těhotenské chutě. Snažte se podlehnout jen těm zdravějším a pamatujte, že vyvážená strava v těhotenství má zásadní podíl na zdravém vývoji vašeho miminka. Pokud vás téma výživy v těhotenství zajímá více, přečtěte si náš článek Co jíst a nejíst v těhotenství.
11. týden těhotenství bývá doprovázen jedním z nepříjemných jevů souvisejícím s těhotenstvím. Jde o potřebu častého močení, a to i v případě, že jste zrovna absolvovala návštěvu toalety. Může za to více faktorů: jednak dochází k celkovému zvyšování objemu vody v těle, tudíž se tvoří také více moči, jednak postupně se zvětšující děloha začíná tlačit na močový měchýř. Překrvení sliznic močových cest v sobě nese zvýšené riziko infekce močových cest. Dodržování pravidelného pitného režimu funguje jako prevence, pokud však pociťujete jakékoliv obtíže, ihned se obraťte na svého lékaře. Pokud by se infekce močových cest neléčila, mohla by způsobit zánět ledvin a ohrozit tak plod.
i
Jste zvyklá na bronzově opálenou pokožku ze solária? Tak tu si v těhotenství raději odpusťte! Vědecké studie totiž dokazují, že solární UV záření vede v těhotenství k nedostatku kyseliny listové, která má zásadní vliv na tvorbu nervové soustavy vašeho děťátka. Co dalšího se vyplatí v těhotenství oželet a co si naopak můžete bez výčitek dopřát? Zjistíte v našem článku Na co si dávat pozor v těhotenství.
Vitamín C je důležitý pro tvorbu nových buněk a podporu zdravých kostí a zubů vašeho miminka, napomáhá také vstřebávat železo, které je důležité pro správný vývoj jeho mozku. Denní potřeba vitamínu C se během těhotenství pohybuje mezi 80 až 100 miligramy a ideální je, pokud svoji denní potřebu vitamínu C dokážete pokrýt konzumací citrusových plodů, jahod či brokolice.
Zvýšený pitný režim v těhotenství je zvláště důležitý, protože pomáhá snižovat riziko infekce močových cest. Dochází díky němu sice k častějšímu močení, to však zabraňuje množení bakterií v koncentrované moči. U pitného režim v těhotenství je nezbytná pravidelnost, a právě 11. týden těhotenství je vhodná doba ke zvyšování příjmu tekutin. Za den byste měla přijmout 2-3 litry tekutin, ideální je pití pramenitých nesycených vod, ovocných či bylinkových čajů nebo ředěných ovocných šťáv. Vyvarujte se pití slazených nápojů i nápojů s chininem. Kofein v malém množství neublíží, avšak alkohol si raději odpusťte úplně. Jeho pravidelná konzumace má totiž za následek rozvoj fetálního alkoholového syndromu, který se negativně podepisuje zejména na duševním vývoji plodu.
11. týden těhotenství souvisí s rostoucím bříškem, se kterým můžete pociťovat občasné nepohodlí při delší jízdě autem. Jistě také zaznamenáte, že vám není příliš pohodlný klasický bezpečnostní pás. Rozhodně tuto situaci neřešte tak, že se přestanete poutat! I v případě menšího nárazu ohrožujete jak zdraví své, tak zdraví vašeho miminka! Velmi praktickým a pohodlným řešením je proto bezpečnostní pás pro těhotné, který je speciálně uzpůsoben potřebám těhotných žen a přitom splňuje veškeré bezpečnostní prvky. Také důrazně dbejte na dodržování pitného režimu. Raději si opakovaně zastavte, než abyste riskovala dehydrataci či infekci močových cest, která by vám hrozila při nedostatečném příjmu tekutin. Na přelomu prvního a druhého trimestru se nemusíte obávat ani letecké dopravy, dokonce se toto období pro cestování letadlem v těhotenství doporučuje nejvíce. Proč tomu tak je, vám přiblíží článek Létání v těhotenství. Je bezpečné?
Při jedné z prvních návštěv těhotenské poradny vám váš lékař provede rozsáhlé krevní testy, které zjistí, zda vaše červené krvinky neobsahují specifický protein – Rh faktor. Pokud testy prokáží nepřítomnost Rh faktoru u matky, avšak jeho přítomnost u otce, mohlo by se stát, že také vaše miminko bude Rh pozitivní. Vaše tělo by v tomto případě proti jeho krvi začalo vytvářet protilátky, což by mělo pro plod fatální zdravotní následky. Maminky proto dostávají mezi 28. a 29. týdnem těhotenství injekčně účinnou látku Rhogam způsobující neutralizaci všech buněk červených krvinek miminka, které by se mohly dostat do jejich krevního oběhu. Po porodu bývá maminkám doporučena ještě jedna dávka Rhogamu, která má ochránit plod při dalším těhotenství.
i
Podrobnosti o problematice Rh faktoru se dočtete v článku Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?
Jak bude pokračovat vývoj vašeho miminka a co vše přináší 12. týden těhotenství? Těšte se na silné zážitky i nezapomenutelné okamžiky v krásném období očekávání.