Těhotenství týden po týdnu: 12. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V období 12. týdne těhotenství už jste téměř překlenula rizikové období prvního trimestru, a tak si svůj stav můžete začít naplno užívat. Bříško vám dává jasně najevo, že v něm roste malý človíček, a ač je zatím velký jen jako kiwi, je již ve 12. týdnu těhotenství schopný úžasných pohybů a začíná pociťovat i první vjemy ze svého okolí. Na konci 3. měsíce se můžete radovat z ustupujících těhotenských nevolností, mohou je však nahradit jiné typické těhotenské problémy – častá zácpa a problémy s nadýmáním. 12. týden těhotenství je také spojen se speciálním vyšetřením – tzv. prvotrimestrálním screeningem, který má odhalit případné vývojové vady. Pokud budete mít štěstí na šikovného lékaře a miminko vám to svojí polohou umožní, je možné, že půjde odhadnout pohlaví miminka.

Plánujeme miminko

Obsah článku 12. týden těhotenství

12. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Představte si, že se vaše miminko již aktivně pohybuje, měří okolo 6 cm a váží 8,5 až 14 gramů! Velikostně lze přirovnat k plodu kiwi a 12. týden těhotenství je pro něj zásadní, jelikož na konci tohoto období bude ukončen vznik veškerých tělesných systémů. Následujících 28 týdnů už bude jen růst, vyvíjet se a chystat se na okamžik vašeho společného seznámení.

Pohyby miminka

Je obdivuhodné, jaké pohyby už děťátko v tomto období zvládne. Uplynulo teprve 12 týdnů od jeho početí a už čile kope nožkama a máchá ručkama, kromě toho umí zatínat pěstičky, otevírat a špulit pusinku, a dokonce i zívat. A co teprve, když se vám podaří na speciálním ultrazvukovém vyšetření spatřit jeho úsměv nebo jak si labužnicky cucá svůj paleček!  

Počátek růstu vlásků a nehtíků

Kromě aktivního pohybu miminka můžeme již 12. týden těhotenství zaznamenat růst vlasových váčků, začínají se utvářet také základy nehtíků na rukou a nohou.

i

Víte, že některá miminka přijdou na svět s dlouhými nehtíky na rukou, takže jim je musíte zastřihnout brzy po narození?

Je ve 12. týdnu těhotenství vidět pohlaví miminka?

Ve 12. tt se začínají projevovat odlišnosti zevních pohlavních orgánů. Zatímco u chlapečků dochází k rychlejšímu růstu pohlavního hrbolku, který je základem budoucího penisu, u děvčátek se pohlavní hrbolek spíše stáčí dolů a později se stane základem poštěváčku. Prakticky lze v tomto období určit rozdíl mezi chlapcem a dívkou pouze odhadem, kvalitní diagnostik se však již dvanáctý týden těhotenství s určitou pravděpodobností může vyjádřit.

i

12. týden těhotenství je již vhodná doba pro výběr jména pro miminko.

Placenta přebírá svoji úlohu

12. týden těhotenství je také klíčový pro nejdůležitější orgán plodu – placentu. Plodový koláč nyní začíná plnit svoji úlohu. Zásobuje plod kyslíkem a živinami, odvádí z jeho těla nepotřebné látky a zajišťuje ochranu před některými infekcemi. Nachází se na přední nebo zadní stěně dělohy v její horní části. Jak děloha roste, také placenta mění svoji velikost, takže na konci těhotenství má tvar koláče s průměrem až 20 cm a váží úctyhodných 500 gramů.

12. týden těhotenství
12. týden těhotenství přináší mnohé tělesné i duševní změny.

12. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

12. týden těhotenství se vaše bříško začíná pěkně zakulacovat a na váš stav již začínají poukazovat i ostatní. Pokud jste zpočátku těhotenství trpěla nevolnostmi, můžete si oddechnout – ve 12. týdnu těhotenství již většinou pomalu odeznívají nebo vymizí zcela. Místo toho vás však mohou přepadnout problémy se spánkem, bolesti hlavy nebo zvýšená citlivost i plačtivost. Vše je důsledkem hormonálních změn, které probíhají ve vašem těle. Takový hormonální koktejl s vámi totiž dokáže pořádně zamávat!

Těhotenské příznaky ve 12. týdnu těhotenství

U některých maminek se mohou v důsledky hormonálních změn objevit na tváři či dekoltu výrazné pigmentové skvrny nepravidelných tvarů, častá je také tmavá čára táhnoucí se od pupku směrem dolů – tzv. linea nigra. Nemusíte se strachovat, že vám tyto pigmentové projevy zůstanou natrvalo – ve většině případů odezní krátce po porodu.

Konec těhotenské nevolnosti

12. týden těhotenství znamená pro většinu maminek konec těhotenských nevolností a opětovný návrat chuti k jídlu. Ta bývá občas dost přehnaná či zaměřená na určitý druh potraviny. Maminky by neměly svým chutím naplno podlehnout, ale jíst pravidelně po menších dávkách pestrou a vyváženou stravu.

i

Zkuste si každé ráno připravit zdravou svačinku, kterou budete mít stále při ruce. Přijde vám vhod kdykoliv během dne, jakmile vás přepadne neodolatelná chuť na něco nezdravého.

Průkazka pro těhotné 

Při návštěvě těhotenské porady vás čeká řada specializovaných vyšetření včetně ultrazvukového, kolposkopického vyšetření děložního čípku či vyšetření prsů. Pokud vám lékař ještě nevystavil těhotenskou průkazku, dvanáctý týden těhotenství je ten nejvyšší čas na to, aby tak učinil. Těhotenská průkazka pro vás představuje nejdůležitější dokument v těhotenství, do kterého lékař pravidelně zaznamenává průběh vašeho těhotenství i výsledky všech vyšetření. Měla byste ji proto nosit stále u sebe pro případ, že by se u vás objevily nějaké komplikace a podstupovala byste vyšetření jinde než u svého lékaře.

Dvanáctý těhotenství
Speciální ultrazvukové vyšetření ve 12. týdnu těhotenství již možná napoví, zda čekáte chlapečka, nebo holčičku.

Zácpa a nadýmání v těhotenství

V důsledku hormonálních změn může dvanáctý týden těhotenství přinést řadě budoucích maminek trávicí problémy, jako je zácpa či nadýmání. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnula, je potřeba podpořit funkci střev kvalitní stravou, případně vyzkoušejte některé z našich doporučení.

i

Co jíst a nejíst v těhotenství? Dozvíte se v našem článku.

Jak zmírnit zácpu?

 • Tělo je potřeba dostatečně zásobovat tekutinami, a proto je pravidelný a dostatečný pitný režim základem.
 • Zaměřte se na potraviny obsahující vlákninu. Najdete ji v celozrnném pečivu, ovoci, zelenině nebo kompotech. Vhodné jsou také kefíry či mléčné zákysy.
 • V lékárně jsou k dostání přírodní zdroje vlákniny podporující správnou funkci střev. Vyzkoušejte psyllium, otruby nebo pektin. 
 • Pravidelný pohyb je také velmi důležitý. Dopřejte si každý den svižnou procházku nebo se přihlaste do kurzu pro těhotné.

i

Téma pro všechny aktivní maminky, které se ani v těhotenství nechtějí vzdát pohybu: Fit maminka aneb jak cvičit v těhotenství

Jak zmírnit nadýmání?

 • Jezte pravidelně v malých porcích a jídlo si v klidu vychutnávejte.
 • Ze svého jídelníčku vyřaďte nadýmavé potraviny,  jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo nebo cibule. U někoho může způsobovat nadýmání také třeba lepek nebo mléčné výrobky. Zkuste vypozorovat, jak vaše tělo reaguje na jednotlivé potraviny, a přizpůsobte tomu svůj jídelníček.
 • Od pocitu nafouklého břicha může pomoci nahřátý polštářek.

i

Trávicí problémy bývají v těhotenství častým jevem. Jaké další nepříjemnosti vás mohou potkat zjistíte ve článku: Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?

Prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening genetických vad plodu se doporučuje absolvovat mezi 11. až 14. týdnem těhotenství. Budou vám provedeny krevní odběry a následně proběhne ultrazvukové vyšetření plodu. Výsledkem testu je míra rizika poškození plodu určitou chromozomální vadou, jako bývá např. Downův syndrom.

Dvanáctý týden těhotenství – ultrazvuk
První ultrazvukové snímky bývají velkým zážitkem.

Na co je prvotrimestrální screening zaměřen?

Ultrazvukový screening se zaměřuje hlavně na přítomnost nosní kůstky, hodnotí srdeční frekvenci a krevní průtok přes trojcípou chlopeň plodu. Velká váha je také přikládána věku matky a šířce šíjového projasnění. Podobné screeningové vyšetření absolvujete ještě v 16. týdnu těhotenství, prvotrimestrální screening je však přesnější.

i

Náš článek Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření? vám přináší rozpis jednotlivých vyšetření, která v těhotenství podstoupíte.

Co když je výsledek screeningu rizikový?

Pokud se u vás projeví zvýšené riziko možnosti genetické vady, bude vám nabídnut odběr plodové vody, ze kterého lze až z 99 % určité genetické vady potvrdit nebo vyvrátit. Jde o zákrok, při kterém hrozí minimální riziko potratu, a je pouze a jen na vašem rozhodnutí, zda se jej rozhodnete podstoupit.  

  Tipy pro 12. týden těhotenství:

  • Průkazku pro těhotné noste vždy u sebe a předkládejte ji automaticky při jakémkoliv vyšetření.
  • V případě nejasného výsledku prvotrimestrálního screeningu se obraťte na klinického gynekologa, který vám vše podrobně vysvětlí a navrhne další případné léčebné postupy.
  • Nastává ideální čas pro plánování dovolené, kterou si na začátku 2. trimestru nejvíce užijete. Vyrazte s partnerem za odpočinkem a klidem a společně si sepište, co všechno ještě musíte zařídit, než se váš malý poklad narodí.

  Co přinese poslední týden prvního trimestru a jak bude pokračovat vývoj vašeho miminka? Přečtěte si další zajímavé postřehy a novinky, které přináší 13. týden těhotenství.

  Vytisknout
  P-DC1-WEB02
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací