13. týden těhotenství je vstupní branou do 4. měsíce těhotenství, na který většina maminek vzpomíná jako na nejkrásnější těhotenské období. Za sebou máte týdny a měsíce počátečních obav a nepříjemných projevů doprovázejících těhotenství, riziko potratu ve 13. týdnu je již minimální a místo těhotenské únavy pociťujete mocný příval energie. Jste plná sil a optimismu a pyšně pozorujete své vyklenuté bříško, ve kterém se již nachází malý človíček s vlastními funkčními orgány, který potřebuje následující týdny už jen hodně vyrůst a zesílit, aby byl připraven na vaši společnou cestu životem. Co je pro 13. týden těhotenství typické a na co byte měla zaměřit svoji pozornost?
Pro 13. týden těhotenství je udávaná váha plodu 14 až 20 gramů a jeho velikost se pohybuje od 6 do 8 centimetrů. Představte si proto takovou pěknou švestku – přibližně k té bychom mohli vaše miminko přirovnat. V tomto týdnu těhotenství dochází k ukončení vývoje všech důležitých orgánů, a od následujícího týdne už bude vaše miminko pouze růst a sílit.
Je neskutečné, jaké akrobatické kousky už vaše miminko v tomto období zvládá. Svírá ručky v pěst, mává s nimi před sebou, kope nožkama a také na nich stahuje prstíky. Úžasné je i pozorovat jeho mimické projevy, tedy jak špulí a otvírá pusinku nebo jak si nacvičuje sací pohyby. Ačkoliv se na ultrazvuku zdá, že sebou malý neposeda v bříšku pořádně šije, 13. týden těhotenství pohyby miminka ještě osobně nezaznamenáte.
Třináctý týden těhotenství má již miminko dotvořené důležité tělesné soustavy, a proto svoji funkci zahajují jednotlivé orgány. U jater dochází k vylučování žluči, slinivka začíná produkovat inzulin a v ledvinách se tvoří první moč, která vylučuje odpadní látky do plodové vody. Do břišní dutiny se přemísťují z pupeční šňůry střeva, pro které je již vytvořen dostatek místa.
i
Víte, že v 13. týdnu těhotenství dochází u vašeho děťátka ke srůstu horních a dolních víček, která se rozlepí až po 27. týdnu?
Ačkoliv je kůže plodu stále průhledná a lze skrz ni zřetelně vidět žíly a orgány, začíná na ní rašit jemné chmýří, tzv. lanugo. Jde o primární ochlupení plodu, které většinou do porodu vypadá, pokud se však miminko narodí předčasně, lze u něj tyto jemné chloupky pokrývající celé tělo zaznamenat. 13. týden těhotenství je charakteristický také tím, že se u miminka začínají vytvářet jedinečné otisky na bříškách jeho drobných prstíků.
V 13. týdnu těhotenství tvoří hlavička dítěte třetinu jeho velikosti. Tělo dítěte se začíná protahovat do délky a dochází k pomalé přeměně chrupavčitého základu kostry na kosti, zřetelná začínají být i jednotlivá žebra. Také oči a uši se již téměř přesunuly na místa pro ně určená.
13. týden těhotenství bývá pro mnohé ženy zlomovým obdobím. Po počátečních měsících plných obav a těhotenských nevolností si konečně začnete své těhotenství naplno užívat. Bříško vás ještě nijak neomezuje v pohybu, a tak nastává ideální doba na cestování nebo plánování dětského pokojíčku.
i
Plánujete společnou dovolenou a nejste si jistá, zda je vhodné v těhotenství létat? Mnohé vám pomůže objasnit článek: Létání v těhotenství. Je bezpečné?
Na počátku 4. měsíce těhotenství zcela určitě zaznamenáte zvětšující se obvod pasu i prsou, celkově byste měla vážit o 1-2 kilogramy více než před otěhotněním. Následující týdny se připravte na rychlejší přibírání na váze, miminko totiž začíná postupně růst a sílit. Některé maminky zaznamenají na začátku druhého trimestru těhotenství časté krvácení z dásní, což bývá v těhotenství běžný problém, který většinou vymizí po skončení šestinedělí. Dbejte však na důkladnou ústní hygienu a také mějte pod kontrolou sladké. Možná jste si už stačila všimnout, že těhotenství má blahodárný vliv na vaši pleť. Díky hormonálním změnám dochází k podpoře metabolismu, takže vaše pokožka vypadá zdravě a svěže. Třináctý týden těhotenství se však u některých budoucích maminek mohou objevit hnědé pigmentové skvrnky na čele nebo na tváři. Nemusíte se obávat, jsou naprosto neškodné a přibližně tři měsíce po porodu většinou samy vymizí. Je však třeba být na pozoru a chránit pokožku před ostrým sluncem, které může jejich tvorbu znovu aktivovat.
i
13. týdnem je u konce 1. trimestr a nastává přesun do druhého. Vaši nejbližší jsou již nejspíš obeznámeni o této radostné události, můžete se proto pochlubit i svým kamarádům či známým.
Vaše prsa už výrazně zvětšila svůj objem původní podprsenka vám již příliš nesedí. 13. týden těhotenství je proto vhodná doba pro koupi nové, pohodlnější podprsenky. Nemusíte to být hned kojicí podprsenka, na její pořízení počkejte, až se vám bude blížit termín porodu. Do té doby ještě uvidíte, jako proměnou váš hrudník projde. Kromě větších prsou můžete pozorovat také zvětšené a tmavší bradavky i prsní dvorce a některé z vás zaznamenají, že se jim již 13. týden těhotenství začne tvořit kolostrum. Jde o nažloutlou hustou tekutinu, která slouží novorozencům jako první výživa do doby, než dojde k tvorbě mateřského mléka.
i
Jestliže jste ještě neabsolvovala prvotrimestrální screening, máte nejvyšší čas. Pokud vás blíže zajímá, jak bude ultrazvuk ve 13. týdnu probíhat, přečtěte si informace z článku: Těhotenství týden po týdnu: 12. týden
Máte za sebou již třináctý týden těhotenství a stává se vám, že při delším sezení nebo stání vaše nohy těžknou a natékají? I tento problém čas od času potrápí nejednu budoucí maminku a s přibývajícími týdnu se otoky nohou budou vracet častěji a ve větší míře. Jak jim lze předcházet? S prevencí už můžete klidně začít třináctý týden těhotenství!
Již za našich prababiček se tradovalo, že každé těhotenství stojí ženu ztrátu jednoho zubu. Pravdou je, že i stomatologové potvrzují, že dásním i zubům je třeba v průběhu těhotenství věnovat zvlášť pečlivou péči, a doporučují návštěvu v zubní ordinaci hned dvakrát v průběhu devíti měsíců, přičemž k první návštěvě se klidně nabízí právě 13. týden těhotenství. Obě návštěvy dokonce hradí zdravotní pojišťovna, a proto se je vyplatí využít. Proč jsou však zuby v těhotenství tolik citlivé a mají sklony ke zvýšené kazivosti? Důvodů je hned několik:
stravovacích návyků či preference sladkých či kyselých chutí projevující se okolo 13. týdne těhotenství vede k oslabení ochranné funkce slin.
i
Co jíst a nejíst v těhotenství? Dozvíte se v našem článku.
i
Problémy se zuby a dásněmi potvrzuje většina těhotných žen. S dalšími obtížemi, které často trápí budoucí maminku, vás seznámí náš článek: Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?
Právě 13. týden těhotenství znamená pro mnoho žen start krásného období, ve kterém si svůj stav začínají naplno užívat. První trimestr plný nejistoty a klasických obtíží v podobě zvýšené únavy, těhotenských nevolností či časté potřeby močení je již překonán, fyzicky i psychicky se cítíte lépe a sršíte přívalem nové energie. Pro mnoho párů toto období znamená obnovení milostného života, který si ještě díky malému bříšku můžete dopřávat podle libosti. Některé ženy dokonce později vzpomínají na milování v těhotenství jako na nejúžasnější zážitek ve svém životě. Každopádně, pokud tomu nebrání nějaké zdravotní komplikace, sex v těhotenství by rozhodně neměl být tabu.
i
První trimestr je u konce a vy se můžete od 13. týdne těhotenství s chutí pustit do aktivního sportování – samozřejmě s mírou a s ohledem na váš zdravotní stav. Vše o cvičení v těhotenství, vám přiblíží článek: Fit maminka aneb jak cvičit v těhotenství
S jakými pocity budete vstupovat do druhého trimestru a jak bude pokračovat vývoj vašeho miminka? Přečtěte si nejdůležitější informace pro 14. týden těhotenství!