V 19. týdnu těhotenství váš drobeček v bříšku naslouchá vašemu hlasu a má spoustu energie, bohužel pro vás, někdy je aktivní i v noci, protože má jiný biorytmus, než vy. Nacházíte se téměř uprostřed těhotenství a pohyby miminka už obvykle dobře cítíte. Nemělo by vás to ale nijak zvlášť omezovat či zatěžovat. Co dalšího vás 19. týden těhotenství čeká? Máme pro vás spoustu informací a tipů.
I když je miminko ještě malý drobek, už drží vzpřímeně svou hlavičku a samozřejmě se různě pohybuje. Velké je asi jako zralé mango a měří kolem 18 cm a váží 190 až 230 g. Miminko je aktivní, ale také hodně spí, až 20 hodin. Trochu nevýhoda je, že se klidně může probudit ve chvíli, kdy spíte, protože v bříšku den a noc nerozlišuje a budí se podle vlastního biorytmu. Pak vás pohyby klidně mohou probudit, protože některé maminky je 19. týden těhotenství již velmi znatelně vnímají. V následujících dnech miminko bude přibývat na váze více než dřív a bude ještě o něco více aktivní a z týdne na týden ho víc ucítíte, protože v bříšku bude mít těsněji.
Ještě do nedávna miminko nemělo žádný podkožní tuk, ale to se mění. Přibližně 19. týden těhotenství už se miminku velmi slabá vrstva podkožního tuku tvoří. Bude v následujících týdnech zbytňovat, aby miminko po narození bylo schopné života mimo dělohu a aby ho podkožní tuk trochu hřál a chránil.
Na povrchu kůže se v 19. tt pro změnu tvoří voskovitá vrstva mazu, odumřelých buněk z plodové vody a lanuga, tedy jemných primárních chloupků typických pro plod. Tomuto povlaku se říká mázek, chrání kůži miminka v plodové vodě, aby se nerozmočila. Mázek do porodu téměř vymizí a bezprostředně po narození mají děti jeho zbytky pouze v záhybech kůže.
i
V případě nedonošených dětí lze pozorovat daleko více mázku, který pokrývá jejich tělíčko. Ničemu to však nevadí, také u nich postupně teto ochranný povlak vymizí.
Trávicí soustava už nějakou dobu prochází testováním, kdy trávicím traktem putuje plodová voda, kterou dítě polyká. Zbytky odumřelých buněk se střádají ve střívkách. 19. týden těhotenství spustí i tvorbu žaludečních šťáv, které pomáhají plodovou vodu štěpit a vlastně v pravém smyslu trávit.
Na tento proces reaguje také vylučovací soustava, takže ledviny už 19. týden těhotenství velmi dobře fungují a plodovou vodu filtrují. Miminko běžně čůrá, nicméně tekutina není tak agresivní, jako moč, jak ji známe u narozených dětí či dospělých. V bříšku má miminko tak trochu jiný svět, kterému je dokonale přizpůsobené.
Už víte, jestli máte kluka, nebo holku? 19. týden těhotenství už pohlaví z ultrazvuku zjistit jde. Otázka ale je, zda je miminko vhodně natočené. Je možné, že dělá drahoty a na ultrazvuku má překřížené nožičky, takže pohlaví není vidět.
Zajímavé je, že celý reprodukční systém holčičky je 19. týden těhotenství již plně vyvinutý. Holčičky ještě v době, kdy jsou u maminky v bříšku, mají ve vaječnících jednoduché buňky vajíček a ne jen pár kousků, ale dokonce 5-6 milionů. Z nich zbude přibližně jeden milion vajíček a ta už dívce zůstanou až do chvíle dospívání, kdy vajíčka začnou dozrávat.
U chlapečků je to jiné, jejich reprodukční systém se vyvíjí pomaleji, 19. týden těhotenství je již ale jeho vývoj také téměř u konce. Jejich varlata již produkují mužský hormon testosteron, ale nadále rostou, stejně jako zbylé vnější pohlavní orgány.
V polovině těhotenství už nosíte nějakou tu zátěž, ale nemělo by vám to způsobovat větší problémy. Vaše pleť i vlasy září, máte dost energie, možná i zvýšené libido, což ocení zejména váš partner. 19. týden těhotenství maminky mohou pozlobit pigmentové skvrny v obličeji. Říká se jim někdy doslova těhotenská maska, cizím výrazem chloasma. Tyto pigmenty kolem šestinedělí zase zmizí, podobně, jako třeba linea nigra, tmavá linka pod pupíkem. Sluníčko ale může tuto pigmentaci zhoršovat. Pokud tedy plánujete pobyt na slunci, nezapomínejte na opalovací krém.
V děloze máte aktuálně asi 200 ml plodové vody, to není málo. Celkově se stále více zakulacujete. Váhový přírůstek se 19. týden těhotenství pohybuje kolem 6 kg, je to ale značně individuální záležitost. Pokud se vám přibírání nezdá a přijde vám, že přibíráte na váze moc rychle nebo naopak pomalu, vždy to můžete konzultovat se svým lékařem.
Může se dokonce stát, že vás bříško začne bolet, nebojte se, nemusí jít o nic vážného. Rostoucí děloha je pro tělo zátěž, zejména pro oblé vazy děložní, které se při jejím růstu napínají a namáhají. Právě 19. týden těhotenství se tak může stát, že ucítíte bolest v podbřišku. Tato bolest může být ostrá i tupá, doprovázená tvrdnutím bříška. Nepanikařte, ale raději kontaktujte svého gynekologa a situaci mu sdělte. Pokud se mu nebude cokoli zdát, dohlédne, abyste vy i miminko byla v bezpečí.
Jak si od bolesti v podbřišku ulevit? Pokud vám lékař potvrdil, že jde pouze o bolesti děložních vazů, pomůže vám jednoduše odpočinek. Posaďte se a zvedněte si nohy, případně si na chvíli lehněte na levý bok a zhluboka dýchejte. Tělo se lépe prokrví, namožené vazy se zklidní a budete se zase cítit lépe. Odpočinek si v těhotenství dopřejte kdykoli, kdy si o něj vaše tělo řekne, avšak pokud je to možné, prokládejte odpočinek aktivnějším programem, třeba lehkou procházkou, předejdete tak bolestem zad a křečovým žílám. Vyhněte se především dlouhému stání či sezení.
i
Bolesti v podbřišku patří 19. týden těhotenství mezi časté těhotenské obtíže. Jaké další nepříjemnosti vás v tomto období mohou potrápit? Dozvíte se v článku: Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?
19. týden těhotenství je běžný tím, že i prvorodičky znatelně cítí pohyby miminka. Některé to popisují jako šimrání, některé jako nepatrné ťukání a později i vyloženě kopání. Co ale s tím, když pohyby necítíte? Neděste se a zeptejte se na to lékaře, který vás vyšetří a zjistí, zda těhotenství probíhá, jak by mělo. Občas se může stát, že některé maminky první pohyby ucítí až v období 22. nebo 23. týdne těhotenství. A to i v případě, že nejde o prvorodičky. Každá maminky i každé těhotenství je jedinečné a je potřeba takto i ke všem projevům těhotenství přistupovat.
Mléčné žlázy začínají produkovat mléko. To je důvod, proč v 19. týdnu těhotenství můžete v prsou cítit tlak, mohou se zvětšovat, být citlivá na dotek nebo i bolavá. V tuto dobu si ještě raději nepořizujte kojicí podprsenku, protože velikost prsou se ještě v následujících týdnech bude měnit. Nezoufejte, citlivost zase přejde, jde jen o přechodné období.
Čím překvapí 20. týden těhotenství? Co všechno vás v polovině těhotenství čeká? Začtěte se rovnou do dalšího dílu našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.