Gratulujeme vám, 20. týden těhotenství značí, že jste přesně v polovině těhotenství. Od teď to bude celkem jízda. Miminko i vaše bříško bude růst ještě rychleji než doposud a dobrá zpráva je, že to bude minimálně do posledních týdnů velmi rychle utíkat. Jaké znaky jsou pro 20. týden těhotenství typické? Čemu byste měla věnovat pozornost? Začtěte se.
Vývoj v předchozích týdnech byl zaměřený zejména na nervová centra v mozku. 20. týden těhotenství přichází řada na rozvoj smyslů. V prostředí dělohy jsou sice stále omezené a i nadále se vyvíjí, ale už v tuto chvíli miminko své okolí vnímá, slyší a ochutnává plodovou vodu. V aktivních fázích v bříšku ohmatává okolí i samo sebe, už má plně vyvinuté kůstky vnitřního ucha a nos začíná vypadat jako nos, jak jsme na něj u člověka zvyklí.
Pokud již miminko cítíte, může se vám stát, že 20. týden těhotenství přinese nový, pravidelně se opakující pohyb v bříšku. Jako kdyby vám uvnitř někdo ťukal na břišní stěnu. To má miminko pravděpodobně škytavku. Nemusíte se bát, o nic nejde. Miminko opravdu může škytat kvůli nedozrálé bránici a patří to k přirozenému vývoji v rámci těhotenství.
Ve dvacátém týdnu těhotenství se miminku začnou rychle prodlužovat ručičky a nožičky, aby dohnaly zbytek tělíčka, zejména hlavičku, která je u plodu dlouhou dobu výrazně větší než zbytek těla. Na dlaních a chodidlech jsou v tuto chvíli u dítěte patrné kožní rýhy, které má každý člověk unikátní. Ty už budou s miminkem růst a zůstanou od 20. týdne těhotenství neměnné až do konce života. Z plůdku se tak jako zázrakem stává malý človíček, který je den ode dne podobnější miminku, které už za pár měsíců budete držet ve svém náručí.
Věděla jste, že pupečník, který spojuje placentu s tělem miminka, má až 50 cm? V pohybu ho tedy nijak zvlášť neomezuje. Cévy jsou v něm uložené spirálovitě, aby se nepoškodily. Srdíčko děťátka je zhruba dvakrát rychlejší než to vaše, ale je to tak správně, lékař vás na to jistě upozorní při ultrazvukovém vyšetření. Je zážitek si srdíčko poslechnout. 20. týden těhotenství také začínají vašemu drobečkovi růst první skutečné vlásky, nemá tedy už jen chmýří zvané lanugo. Tyto první vlásky jsou ale velice jemné a obvykle do dvou týdnů po porodu vypadají a znovu je nahradí nové, silnější vlásky.
Víte, že se vaše děloha zvětšila už 3× z původního stavu? Od 20. týdne těhotenství bude růst přibližně 1 cm za týden. To je pořádná rychlost za tak krátké období. Vaše bříško vám teď doslova poroste před očima. 20. týden těhotenství má miminko v amniovém vaku, kde je zabalené, přibližně 350 ml tekutiny. To mu v děloze „pobyt“ zpříjemňuje a tlumí zvuky i nárazy zvenčí. Cítit byste se měla celkem příjemně, bříško by vás zatím nemělo příliš omezovat.
20. týden těhotenství s sebou pro maminku nese i drobné povinnosti. Druhý ultrazvukový screening by měl proběhnout někdy mezi 18. a 22. týdnem, nejčastěji na něj maminky chodí právě ve 20. tt. Slouží jako lékařská kontrola pro odhalení případných vývojových vad. Lékař kontroluje velikost miminka, jeho srdeční frekvenci a rytmus, dále uložení placenty, množství plodové vody v amniovém vaku a u vás kontroluje děložní čípek. Kdyby se mu na kontrole cokoli nezdálo, nebojte se, odeslal by vás na podrobnější vyšetření, aby si byl jistý, zda je vše v pořádku. Celý 2. screening nezabere obvykle víc než 10 minut.
i
Abyste měla dokonalý přehled o veškerých vyšetřeních, které vás v průběhu těhotenství čekají, projděte si náš článek: Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?
Nezapomeňte, že na tuto kontrolu můžete s sebou vzít partnera nebo jinou blízkou osobu. Vidět na ultrazvuku miminko, slyšet jeho srdíčko je pro rodiče veliký zážitek, zejména pokud čekáte prvního potomka. Z ultrazvuku si můžete odnést i fotku, 3D fotku či krátký video záznam. Běžný záznam z ultrazvuku je pro spoustu rodičů dost nepřehledný. Na 3D fotce či video záznamu už ale můžete vidět rysy miminka, náznaky úsměvu, zívání, prstíky a to je silný zážitek, který si možná rádi schováte do alba.
Jste na konci 5. měsíce těhotenství. V tuto chvíli většina maminek zřetelně vnímá pohyby miminka (není to však pravidlem) a mají zakulacené, krásné těhotenské bříško. Ve 20. týdnu těhotenství je pro vás i děťátko důležitá zejména psychická pohoda. Udělejte tedy vše proto, abyste se cítila komfortně.
Pokud vám vadí dotazy typu: kdy máte termín, jestli je to holčička, nebo chlapeček, zda už miminko kope, jestli byste v tomto měsíci neměla mít větší či menší bříško, jednoduše na ně neodpovídejte. Vaše kamarádky a okolí vás někdy svým zájmem a radostí, kterou s vámi chtějí sdílet, mohou spíš děsit, rozrušovat nebo rozčilovat. Stačí si pamatovat, že vaše těhotenství a jeho průběh nemusíte sdílet se všemi. Hned se vám bude lépe dýchat.
i
Psychickou pohodu můžete 20. týden těhotenství podpořit také vhodnou fyzickou aktivitou pro těhotné, ideální je například jóga. Inspirovat se můžete naším článkem: Jóga pro těhotné – cviky pro jednotlivé trimestry
Ať už jde o plavání nebo koupání ve vaně, vždy zkontrolujte dvě důležitá kritéria – kvalitu a teplotu vody. A je celkem jedno, jestli je 20. týden těhotenství, úplný začátek těhotenství nebo jeden z posledních týdnů. Pokud vás čeká exotická dovolená, nemusíte mít obavy. Koupání v moři by vás nemělo nijak ohrozit. Naopak se říká, že je mořská voda pro lidské tělo a pokožku, a to i v těhotenství, přínosná. Voda na koupalištích a v rybnících už ale může být riziková, zejména z důvodu hrozící infekce. Pokud se v horkých letních měsících toužíte zchladit, raději zvolte jiný způsob než koupání na místní plovárně.
i
Pokud máte pochybnosti o tom, jaké aktivity můžete v těhotenství provozovat, poradí vám náš článek: Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?
Co se týká plavání, to má pro vaše tělo mnoho zdravotních benefitů. Pomáhá předcházet bolestem zad a vzniku křečových žil či otokům. Pokud se budete chtít protáhnout, ale k moři se zrovna nechystáte, doporučujeme ve svém okolí najít bazén určený pro těhotné ženy. Voda v nich se kontroluje, aby v ní nebylo velké množství chemikálií a zároveň vám nehrozila nějaká nákaza.
Co se týká teploty vody, neměla by klesnout pod 18 stupňů nebo naopak nad 38 stupňů. Takové teploty zatěžují váš krevní oběh a mohlo by se vám udělat slabo či na omdlení. Horká voda také může zvýšit riziko předčasného porodu. Ve 20. týdnu těhotenství si tedy si tedy koupel dát můžete, ale neměla byste to přehánět s teplotou vody. Pro jistotu ale plavání i koupání konzultujte se svým lékařem, který zná váš stav nejlépe a doporučí, co je pro vás a ve vašem stavu nejlepší.
i
Jestliže jste vyloženě vodní živel, můžete do vodních radovánek zasvětit také vaše miminko, a to již brzy po narození. Více vám napoví článek: Plavání s miminkem, pro koho je vhodné?
Přehoupla jste se za polovinu těhotenství, co vás čeká v té druhé části? 21. týden těhotenství je ideální čas, kdy začít s prevencí křečových žil či bolestmi zad. Poradíme vám, jak vyzrát na zvětšující se zátěž v podobě vašeho bříška.