24. týden těhotenství je zlomovým obdobím, ve kterém je již plod považován za životaschopný. Doufejme, že vás se 24. týden těhotenství porod nebude týkat, pokud byste ale z nějakého důvodu začala rodit předčasně, pro miminka narozená dvacátý čtvrtý týden těhotenství již bude nachystána veškerá potřebná lékařská péče i inkubátor pro dokončení vývoje dítěte mimo tělo matky. Takové situace však bývají velice výjimečné, většinou je 24. týden těhotenství pro maminky příjemný a radostný, ač je již mohou potrápit některé těhotenské obtíže typické právě pro dvacátý čtvrtý týden těhotenství. Abyste byla připravena na vše, co dvacátý čtvrtý týden těhotenství přináší budoucí mamince i miminku, připravili jsme pro vás souhrn všech důležitých informací. Dozvíte se, že už v tomto týdnu můžete podstoupit test na těhotenskou cukrovku, a také vám doporučíme včasnou registraci vašeho miminka u dětského lékaře.
Vaše miminko váží 24. týden těhotenství přibližně 600 gramů a jeho délka, nově počítaná od minulého týdne součtem délky hlavičky, trupu a nožičky, by měla být v rozmezí od 28 do 32 centimetrů. Pro bližší představu bychom mohli miminko dvacátý čtvrtý týden těhotenství přirovnat k fotbalovému míči.
Ač jsme již v minulých týdnech těhotenství psali, že obličej miminka získává reálnou podobu novorozence, 24. týden těhotenství se jeho rysy ještě zdokonalují. Oční víčka pokrývají řasy, na hlavičce se rýsují první vlásky a brzy se miminku začne zbarvovat i duhovka, jejíž výsledná barva se však projeví až několik týdnů po narození. Pro dvacátý čtvrtý týden je také charakteristická tvorba chuťových pohárků na jazyku.
i
24. týden těhotenství má vaše miminko kolem sebe přibližně 500 ml plodové vody, ve které se různě otáčí a protahuje své končetiny.
Dvacátý čtvrtý týden těhotenství je ještě kůže miminka velmi tenká a průsvitná, takže je pod ní patrný krevní oběh, kosti i některé orgány. Již nyní se však pod ní začíná hromadit tuk a pigment, takže postupně zesiluje a ztrácí svoji průhlednost, až se v následujících týdnech s pokračujícím vývojem stane zcela neprůhlednou.
Miminko jsme 24. týden těhotenství přirovnali velikostně k fotbalovému míči a možná vám v tomto období bude připadat, že takového malého fotbalistu máte ve svém břiše. Dvacátý čtvrtý týden pohyby miminka totiž výrazně zesilují, v této fázi se snaží nejvíce procvičovat své končetiny a jeho akrobatické kousky v podobě kopání, otáčení se a legračního vrtění potrvají až do té doby, dokud bude mít kolem sebe dostatek prostoru a plodové vody, což bývá přibližně do 28. týdne těhotenství.
Mnoho maminek vyhledává informaci o stádiu svého těhotenství pod heslem: 24. týden těhotenství, jaký je to měsíc? My vám prozradíme, že 24. týden těhotenství ukončuje 6. měsíc vaší gravidity a vy po jeho uplynutí vstoupíte do třetího trimestru. Ten ještě zpočátku nebývá příliš náročný, ačkoliv velikost bříška u některých maminek už lehce omezující být může. Každý další týden, kterým se budete blížit ke grandióznímu finále, pro vás bude mnohem více zatěžující, a proto si zatím ještě užívejte dvacátý čtvrtý týden těhotenství a začněte pomalu ladit výbavičku pro miminko.
i
Na co vše je potřeba myslet při pořizování výbavičky pro miminko? Poradí vám náš článek: Jak se připravit na příchod miminka
Těhotenství 24. týden znamená, že již polovinu svého těhotenství máte úspěšně za sebou a nastává období pokročilejšího stáda těhotenství, ve kterém se mnohé maminky potýkají s klasickými těhotenskými obtížemi. 24. týden těhotenství nejednu maminku potrápí hemoroidy, zvětšující se bříško již může způsobovat bolesti zad, napínající se kůže na břiše a na stehnech zase nevzhledné strie. Pravidelnou a důslednou péčí lze leckterým obtížím předejít, neměla byste proto vynechat aktivní pohyb, a také se vyplatí vsadit na kvalitní kosmetiku pro těhotné. Váš váhový přírůstek by se měl dvacátý čtvrtý týden těhotenství pohybovat od 6 do 8 kilogramů a kromě již zmíněných těhotenských obtíží bývají pro 24. týden těhotenství charakteristické následující příznaky:
Tak, jak se s přibývajícími váhovými přírůstky uvolňuje oblast pánevního pletence a rostoucí bříško tlačí na bederní část, mění se také celkové postavení těla budoucí maminky. Mohou vás také více trápit bolesti zad v křížové oblasti a bolest se někdy odrazí i v tříslech nebo v podbřišku. Jde o příznak typický pro 24. týden těhotenství, jehož projevem je právě kolébavá chůze, jinak známá také jako kachní chůze, kterou si budoucí maminka snaží ulevit od nepříjemných tlaků.
i
I v pokročilejším stádiu těhotenství se snažte o správné držení těla, choďte vzpřímeně a neprohýbejte se příliš v bedrech, ať vás 24. týden těhotenství nezačnou bolet záda.
Pálení žáhy v těhotenství bývá častým problémem, který se vyskytuje právě 24. týden těhotenství. V tomto období dochází totiž mezi žaludkem a jícnem k uvolňování svěrače, takže se kyselé žaludeční šťávy vrací zpět do jícnu a způsobují jeho podráždění. Abyste se nepříjemnému pálení žáhy v těhotenství vyhnuly, snažte se jíst častěji v menších porcích.
Dvacátý čtvrtý týden těhotenství vás možná vyděsí dočasné zhoršení zraku, nebo spíš lehce rozmazané nezaostřené vidění. Opět za tím stojí těhotenské hormony, které snižují produkci slz a způsobují dočasné zhoršení zraku. Pomoci vám mohou oční kapky, které vám doporučí váš lékař. V tomto případě se nemusíte obávat, po porodu se opět vše ustálí a váš zrak se zase zlepší.
i
Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit? Nejen o výše zmíněných těhotenských nepříjemnostech typických pro 24. týden těhotenství pojednává náš článek.
V těhotenství může někdy dojít k poruše metabolismu cukrů, známé jako těhotenská cukrovka. Toto onemocnění je třeba včas odhalit, proto vás již 24. týden těhotenství může lékař poslat na vyšetření hladiny cukru v krvi, tzv. měření glykémie.
Povinný glukózový test čeká každou nastávající maminku od 24. do 28. týdne těhotenství a provádí se na specializovaném pracovišti. Vyšetření hladiny cukru se provádí tak, že těhotná žena vypije nalačno půllitr vody, ve které je rozpuštěno 75 gramů glukózy. Připravte se na silně sladkou chuť nápoje, po jehož vypití vám nemusí být dobře od žaludku a maminky s nízkým tlakem mohou pociťovat lehké závratě. Samotné měření probíhá ve třech krocích. Nejprve se měří hladina krevního cukru ihned po vypití roztoku, následuje měření po první a po druhé hodině od vypití.
Těhotenská cukrovka může potkat jakoukoliv budoucí maminku, větší předpoklady k ní ale mají ženy starší, výrazně silnější nebo ženy, které k ní mají genetické dispozice. Vzniká tak, že placenta produkuje hormony, které oslabují účinky matčina inzulinu snižujícího hladinu glukózy v krvi. Dochází tak k hromadění glukózy v krvi matky, tedy k hyperglykémii. Jelikož je miminko spojeno s tělem matky pupeční šňůrou a placentou, přijímá i ono zvýšené množství krevního cukru. Ten se u něj ukládá ve formě tuků a zároveň dochází k rychlejšímu růstu miminka, což má za následek nepřiměřenou porodní váhu i jiné zdravotní komplikace. Pro včasné podchycení těhotenské cukrovky chodí maminky na vyšetření již 24. týden těhotenství.
i
Pokud vám 24. týden těhotenství naměří na vyšetření vyšší hodnoty cukru v krvi, nemusíte se ničeho obávat. Když budete pod lékařským dohledem a budete dodržovat dietologická opatření, těhotenská cukrovka neohrožuje ani vás, ani vaše miminko.
Pokud by těhotná žena v případě těhotenské cukrovky nepostupovala podle lékařských doporučení, zahrává si jak se svým zdravím, tak se zdravím svého dítěte. Při vyšší novorozenecké váze hrozí mnohá porodní rizika, po porodu navíc hladina cukru v krvi u dítěte klesá natolik, že u něj může nastat hypoglykémie doprovázená různými dechovými komplikacemi. Dítě je také více ohroženo novorozeneckou žloutenkou a dalšími zdravotními problémy.
Pokud vám bude dvacátý čtvrtý týden těhotenství diagnostikována těhotenská cukrovka, pošle vás váš lékař do diabetologické ambulance. Zde obdržíte glukometr pro pravidelné měření hladiny cukru v krvi a také seznam potravin a jejich glykemický index. Budete muset dodržovat pravidelný režim, jehož základem šest jídel denně. Odstup mezi jídly nesmí přesáhnout 4 hodiny, v noci pak nesmí být delší jak 10 hodin. Je nutné se po dobu těhotenství vyvarovat potravinám s obsahem cukru a medu a pečlivě hlídat složení jednotlivých potravin, které mohou jednoduché cukry obsahovat. Nejčastěji to bývají následující potraviny:
i
V případě těhotenské cukrovky si bohužel musíte odpustit také výrobky s umělými sladidly, často označované jako DIA.
Připadá vám, že 24. týden těhotenství je ještě brzy pro registraci vašeho miminka u dětského lékaře? Opak je pravdou. Právě dvacátý čtvrtý týden těhotenství je vhodná doba k tomu, abyste našla vhodného dětského lékaře v místě vašeho bydliště a včas se u něj informovala o možnostech registrace. Pokud pro vás bude mít lékař volné místo, poznamenejte si jeho adresu a kontakt na něj. Jde o údaje, které od vás budou vyžadovat v porodnici. Také se s ním domluvte, zda se mu máte připomenout ještě před porodem, nebo stačí, když mu zavoláte až po příchodu z porodnice. Dětský lékař by měl první návštěvu a prohlídku dítěte vykonat u vás doma do 48 hodin po propuštění z porodnice.
i
Kromě návštěvy dětského lékaře je ještě spousta věcí, které budete muset po návratu z porodnice zařídit. Připravte se na ně s předstihem a klidně si je už 24. týden těhotenství sepište, ať něco důležitého nezanedbáte. Co zařídit po návratu z porodnice
Úspěšně jste zvládla 24. týden těhotenství a můžete směle vstoupit do dalšího týdne. Jak bude vypadat 25. týden těhotenství a jaké změny čekají vás i vaše miminko? Vše podstatné se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.