Těhotenství týden po týdnu: 25. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Abyste i 25. týden těhotenství prožila bez obav a nepříjemných překvapení, připravili jsme pro vás další díl našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu. Dozvíte se v něm, jaké vývojové změny čekají dvacátý pátý týden vaše miminko, i čím si v těhotenství 25. týden prochází budoucí maminka. Poradíme vám, jak s rostoucím bříškem cestovat pohodlněji a bezpečněji, upozorníme vás na případné zdravotní komplikace, které vás mohou 25. týden těhotenství potkat, a doporučíme vám vhodné aktivity pro dvacátý pátý týden těhotenství. Buďte připravena na vše, ať vás počátek sedmého měsíce těhotenství ničím nezaskočí!

25. týden těhotenství

Obsah článku 25. týden těhotenství

25. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

25. týden těhotenství miminko stálým růstem a přibýváním na váze dosahuje váhy okolo 670 gramů a měří od 30 do 33 centimetrů. Velikostně jej můžeme přirovnat ke květáku, takže už je z něj pěkný kus človíčka. Většina důležitých orgánů je již 25. týden těhotenství vyvinuta, zbývá ještě dokončení vývoje plic, mozku a trávicí soustavy. 25. týden těhotenství je charakteristický také tím, že se miminku pomalu rozevírají nosní dírky, dorůstá mu ušní lalůček a v dásních se vytvořily pupeny, ze kterých se později vyklubou trvalé zuby.

Růžový cvalík

Díky tomu, jak se vaše miminko postupně zakulacuje a přibírá na váze, mění se také barva jeho pokožky. Doposud tenká a téměř průsvitná kůže získává dvacátý pátý týden těhotenství narůžovělý nádech, jelikož se pod jejím povrchem začínají tvořit jemné cévy zvané kapiláry.

i

Víte, že už 25. týden těhotenství může vaše miminko v bříšku prožívat vlastní sny? Vědci tak usoudili podle pohybujících se  očí za zavřenými víčky v určitých spánkových fázích, což je podobná reakce probíhající během snění také u dospělých.

Malý myslitel

Pro 25. týden těhotenství je typické členění mozkové kůry vašeho děťátka. Ta se postupně začíná skládat do jednotlivých vrstev, ačkoliv většinu jeho aktivit zatím ještě řídí jiné části mozku vyvinuté dříve. Dokonalá propracovanost a rozvoj mozkové kůry lidem umožňuje vnímání složitých vjemů, plánování a hlavně přemýšlení.

Dokonalejší plíce

Dvacátý pátý týden také plíce zaznamenají další pokrok. Kromě větvení průdušek na tzv. průduškový strom se začíná v plicních sklípcích tvořit surfaktant, což je látka potřebná k tomu, aby nedocházelo k úplnému splasknutí plic na konci výdechu. Pokud dojde k předčasnému porodu dítěte, jsou mu podávány látky podporující tvorbu surfaktantu, aby mohlo samostatně dýchat.

25. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

25. týden těhotenství – jaký je to měsíc? Nacházíte se na počátku 7. měsíce těhotenství a vaše miminko vám dává již jasně najevo svoji velikost i váhu. Možná již 25. týden těhotenství pociťujete, jak vaše rostoucí děloha začíná utlačovat vaše vnitřní orgány, což není nic neobvyklého. Děloha je 25. týden těhotenství veliká přibližně jako fotbalový míč a v průměru mívá obvykle okolo 25 centimetrů.  

i

Také 25. týden těhotenství si nemusíte odpírat cokoliv, na co máte chuť. Používat bylinky a kořenit můžete podle libosti, výjimku však tvoří papričky chilli. Jejich ostrost a pálivost by totiž mohlo pocítit také vaše děťátko! Tématu bylinek v těhotenství se blíže věnuje náš článek: Bylinky v těhotenství, je potřeba se jim vyhýbat?

Těhotenské příznaky ve 25. týdnu těhotenství

Pomalu směřujte ke konci 2. trimestru, a tak není divu, že 25. týden těhotenství již zaznamenáte běžné obtíže související s vyšším stupněm těhotenství. Může vás potrápit dýchavičnost, pálení žáhy, hemoroidy, otoky nohou i jiné dobře známé těhotenské obtíže, které postihnou ve větší či menší míře každou těhulku. Vaše váha už by měla 25. týden těhotenství ukazovat přibližně o 5 kilo více, jde však pouze o orientační údaj. Přibírání v těhotenství je totiž velice individuální záležitostí, a tak nelze přesně stanovit konkrétní váhový přírůstek.

Chrápání v těhotenství

Možná si váš partner právě 25. týden těhotenství začne stěžovat na vaše noční pochrupování, což bývá jedna z běžných těhotenských obtíží. Může za ně zvýšená hladinou estrogenu, která způsobuje zduření a ucpání nosní sliznice. V noci pak kvůli ucpanému nosu těhotné ženy často chrápou. Předejít chrápání lze například teplými inhalacemi nebo používáním nosních pásek proti chrápání.

Divoké sny

Kromě chrápání se nejedna budoucí maminka může 25. týden těhotenství setkat během spánku s nepříjemnými sny až nočními můrami. Opět nejde o nic neobvyklého, naše psychika totiž pracuje, i když spíme, a tak se nám v hlavně míchají různé pocity a obavy ať už z nadcházejícího porodu, nebo o zdraví miminka. 25. týden těhotenství je zkrátka období plné obav a nejistot, které vyplouvají na povrch právě v noci. Nestrachujte se zbytečně nočními nepříjemnostmi a berte situaci pozitivně –  to, že o všem přemýšlíte a řešíte sama v sobě znamená, že nechcete nic podcenit a svůj stav i následné rodičovství berte zodpovědně.

Dvacátý pátý týden těhotenství
25. týden těhotenství se do vašich snů mohou promítnout obavy a nejistota z blížícího se porodu.

Cvičení v těhotenství

Ačkoliv vás již 25. týden těhotenství doprovází pěkně velké bříško, nerezignujte na aktivní pohyb a věnujte se vhodné fyzické aktivitě přiměřené vašemu stavu. Důležité je dodržovat v těhotenství 25. týden následující pravidla a nepřepínat své síly:

 • O vhodném typu cvičení se poraďte se svým lékařem.
 • Ve cvičení nepokračujte, jestliže pociťujete únavu, bolest nebo máte dechové obtíže.
 • Necvičte cviky, při kterých se leží na zádech.
 • Vynechte cviky, které by mohly vést ke ztrátě vaší rovnováhy. 
 • Během cvičení dostatečně pijte a kdykoliv si odpočiňte.

i

Náš článek Fit maminka aneb jak cvičit v těhotenství vám přinese různé tipy a doporučení o vhodné fyzické aktivitě v těhotenství.

Infekce močových cest v těhotenství

25. týden těhotenství můžete s rostoucím bříškem častěji pociťovat nutkavou potřebu chodit na malou, a to i klidně okamžitě, jakmile se zrovna z toalety vrátíte. V žádném případě moč nezadržujte a nesnažte se nutkavý pocit potlačit, mohlo by totiž dojít k infekci močových cest, což bývá jedna z dalších nemilých obtíží související s těhotenstvím. Není neobvyklé se s infekcí močových cest setkat právě 25. týden těhotenství, tedy v době, kdy velikost dělohy začíná silně tlačit na močový měchýř a nutí jej tak k častému vyprazdňování. Infekci močových cest lze naštěstí odhalit již v počátcích.

Jak poznáte infekci močových cest

Infekce močových cest se nejprve projevuje opakovanou potřebou častého močení, ačkoliv po dosednutí na toaletu téměř žádnou moč nevyloučíte. Dalším stádiem jsou nepříjemné pocity pálení až řezání při močení spojené s atypickým zápachem moči. Rozjetý zánět močových cest pak značí stopy krve v moči, do takového stádia ale rozhodně nenechejte onemocnění dojít a již při prvních příznacích raději ihned kontaktujte lékaře, který rozhodne o vhodném způsobu léčby. Pokud by se infekce močových cest v těhotenství zanedbala, mohl by neléčený zánět způsobit vážné potíže jak budoucí mamince, tak nenarozenému miminku!

  i

  Infekce močových cest je jedna z častých těhotenských obtíží. O dalších vás informuje článek: Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit a Světový den Preeklampsie: nemoc ohrožující matku i plod

  Cestování v těhotenství

  Cestování v těhotenství je vždy nutné přizpůsobit vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu a je také dobré zvážit, jakým způsobem a jak dlouho budete cestovat. V prvním trimestru vás mohou potrápit časté nevolnosti, které se v hromadných dopravních prostředcích nebo při častých zatáčkách mohou zhoršovat. Nyní, 25. týden těhotenství vás již limituje velikost vašeho bříška. Celkově představuje cestování v těhotenství vždy určité riziko, vzhledem k možným vibracím, otřesům, či případnému riziku úrazu.

  Cestování pro 25. týden těhotenství
  Při cestování v těhotenství dbejte hlavně o vlastní bezpečnost.

  Cestování veřejnou dopravou v těhotenství

  Pokud vám nevadí společnost ostatních lidí, cestování veřejnou či městskou hromadnou dopravou bývá pro těhotné ženy relativně bezpečné a pohodlné, cestujete-li na kratší vzdálenosti např. v rámci města či kraje. 25. týden těhotenství proto ještě klidně využívejte tento způsob dopravy na kratší vzdálenosti. Pokud by se však jednalo o delší vzdálenosti, nepodceňujte riziko dehydratace, přehřátí nebo tvorby krevních sraženin v dolních končetinách při dlouhodobém sezení.

  Cestování letadlem v těhotenství

  Cestu letadlem si raději odpusťte ve III. trimestru. Riziko tromboembolie či předčasného porodu kvůli tlakovým a výškovým změnám je sice malé, ale nevyplatí se jej podceňovat. Určitě nechcete riskovat 25. týden těhotenství porod na palubě letadla. Pokud jste již ve 36. týdnu těhotenství, s největší pravděpodobností vás letecké společnosti ani nevpustí na palubu.

  i

  25. týden těhotenství se ještě nemusíte cestování letadlem obávat. Vše o cestování letadlem v těhotenství se dozvíte v našem článku: Létání v těhotenství. Je bezpečné?

  Cestování autem v těhotenství

  Autem se těhotným ženám cestuje většinou pohodlně bez větších komplikací, důležité je však správné použití bezpečnostního pásu, který musí být umístěn pod břichem těhotné ženy, nikdy nesmí vést přes břicho. Ideální je pro cestování autem v těhotenství pořízení speciálního bezpečnostního pásu pro těhotné.

  Tipy pro 25. týden těhotenství:

  • Vyzkoušejte blahodárné účinky aromaterapie, které povzbudí tělo a uklidní rozbouřené myšlenky plné strachu a nejistoty z nové životní etapy. Dopřejte si příjemnou koupel s několika kapkami vonného olejíčku, či lázeň obohacenou o sůl do koupele, ve které si odpočinete, zrelaxujete a přijdete na příjemné myšlenky. Můžete si třeba popřemýšlet o tom, jakou výbavičku pro miminko pořídíte nebo jaký kočárek bude ten pravý pro vaše budoucí výletování s miminkem.
  • Pro jízdu autem si pořiďte speciální bezpečností pás pro těhotné, který poskytne vám i vašemu miminku bezpečí i ochranu při cestování.
  • Pokud plánujete leteckou dovolenou s partnerem, neotálejte. 25. týden těhotenství ji lze ještě doporučit, později už se raději zdržujte v dosahu místní zdravotní péče.

  Pojďme společně naproti dalšímu týdnu těhotenství! Jaký bude 26. týdne těhotenství? Na co se můžete těšit a co je dobré vědět o těhotenství v období sedmého měsíce? Vše vám objasní a přiblíží další díl našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu!

  Vytisknout
  P-DC1-WEB13
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací