Alza.cz
Zobrazit katalog

Těhotenství týden po týdnu: 26. týden

Článek

Aktualizováno

Stojíte téměř před branami třetího trimestru, a tak není divu, že se 26. týden těhotenství můžete cítit s rostoucím bříškem lehce nekomfortně. Proto je tu pokračování našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu, ve kterém se dozvíte, jaké změny přináší 26. týden těhotenství pro vás i vaše miminko, i jak se nejlépe vypořádáte s případnými těhotenskými obtížemi charakteristickými pro dvacátý šestý týden těhotenství. Poradíme vám, jak předejít mdlobám či závratím i jak posílit svaly pánevního dna. Také vám doporučíme skvělou fyzickou aktivitu, která bude zábavná jak pro vás, tak pro vše miminko. Zkrátka uděláme vše pro to, aby pro vás byl i 26. týden těhotenství příjemným obdobím.

26. týden těhotenství

Obsah článku 26. týden těhotenství

26. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

26. týden těhotenství se váha vašeho miminka pohybuje okolo 770 gramů a jeho délka v rozmezí od 34 až 36 centimetrů. V polovině 7. měsíce je děťátko velikostně srovnatelné s pěkně vzrostlým hlávkovým salátem, a také  jeho vývoj se zdokonaluje a dokončuje. Například očička dítěte jsou již 26. týden těhotenství kompletně dotvořena, miminko je proto může začít pomalu otevírat. Také pohlavní orgány získávají svoji konečnou podobu. Chlapečkům sestupují varlata do šourku, dívkám se prohlubuje pochva. Jaké další změny a novinky ve vývoji vašeho miminka lze zaznamenat dvacátý šestý týden těhotenství?

Celodenní trénink

Že je vaše miminko pěkný neposeda, to jste již jistě zaznamenala. Kromě kopanců, kotrmelců a jiných vylomenin má však také 26. týden těhotenství důležité povinnosti, které nesmí zanedbávat. Patří mezi ně hlavně nácvik dýchacích pohybů, trénink sacího reflexu a procvičování úchopu. Dýchací pohyby v podobě nádechu a výdechu plodové vody slouží děťátku jako příprava na první nádech po porodu, sací reflex poctivě procvičuje na svých prstech a pro pevný úchop mu skvěle poslouží pupeční šňůra, která se stává jeho oblíbenou hračkou a se kterou se rádo přetahuje.

i

Víte, že duhovka dítěte získá nejprve modré zbarvení, které vydrží až do porodu a přetrvá i několik týdnů po narození? Na výslednou barvu očí vašeho děťátka si proto budete muset ještě nějaký čas počkat.

Vytříbený sluch

26. týden těhotenství dokáže miminko rozeznat a slyšet kromě vašeho hlasu také hlasy ostatních lidí, se kterými často mluvíte. A nejen to. Pokud mu pustíte nějakou hudbu, s chutí si v jejím rytmu v bříšku zatančí, dokonce se mu také lehce zvedne tepová frekvence. 26. týden těhotenství je proto ideální období začít s hudení výchovou vašeho miminka, takže mu pouštějte svoji oblíbenou muziku, zpívejte i tancujte. Je totiž prokázané, že děti, které byly v prenatálním období zvukově stimulovány, lépe reagují na nové podněty a snadněji zvládají stres.

Pravák, nebo levák?

V mozku děťátka se neustále tvoří nová nervová spojení, díky čemuž je miminko stále šikovnější a vnímavější. Již 26. týden těhotenství je také dotvořena polovina mozku, tzv. dominantní hemisféra, která určuje, zda bude vaše dítě později lépe ovládat pravou, nebo levou ruku.

26. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Jste v 7. měsíci těhotenství, a tak se připravte na to, že už nebudete tolik pohybově zdatná. Možná vás překvapí, jak snadno se při sebemenší námaze zadýcháte. Nemělo by vás to však ani 26. týden těhotenství odradit od pravidelného pohybu, který samozřejmě vhodně přizpůsobíte vašemu tělesnému stavu.

Těhotenské obtíže ve 26. týdnu těhotenství

Jak se budete 26. týden těhotenství cítit a jakým způsobem se na vás pokročilejší stádium těhotenství projeví, je velmi individuální záležitostí. Sedmý měsíc těhotenství vás mohou potrápit otoky, hemoroidy, pálení žáhy, divoké sny, častější zadýchávání i další jevy, které se u některých těhotných žen projeví jen okrajově, u jiných propuknou naplno a dokáží těhotenství pěkně znepříjemnit. Příroda nám tak možná ukazuje, že mateřství je pořádně náročný koníček, který nám dá ještě pěkně zabrat.

Pálení žáhy v těhotenství

26. týden těhotenství plod rychleji roste a přibývá také množství plodové vody, na což přirozeně reaguje děloha. Následkem jejího zvětšování dochází k utlačování nitrobřišních orgánů včetně žaludku. Ten je vytlačován vzhůru a často se stává, že se kyselé žaludeční šťávy vrací zpět do jícnu. Vy pak takový stav pociťujete jako nepříjemné pálení žáhy. Jako prevence se doporučuje jíst vícekrát denně menší porce, vynechat kořeněná či jinak výrazná jídla i sycené nápoje. 

Obávané strie

O striích jsme se v průběhu našeho seriálu již několikrát zmiňovali, 26. týden těhotenství se však tyto nepěkné pajizévky mohou objevit i u žen, které doposud jejich výskyt nezaznamenaly. Nejčastěji se s nimi setkáte na břichu a na prsou, může vám však popraskat také kůže na zadečku či stehnech. Nepřestávejte proto vaši kůži pravidelně promazávat vhodnými tělovými krémy či olejíčky, které jsou přímo určeny ke zamezení či zmírnění výskytu strií. Velmi oblíbeným přípravkem proti striím je například olejíček na přírodní bázi Bi-Oil.

i

Tématu strie v těhotenství se blíže věnuje náš článek: Jak pečovat o pokožku v těhotenství?

Dvacátý šestý týden těhotenství
Ani 26. týden těhotenství nezapomínejte pečovat o svoji pokožku, ať vás netrápí nevzhledné pajizévky neboli strie.

Dýchavičnost v těhotenství

Rostoucí děloha utlačuje kromě žaludku a dalších vnitřních orgánů také vaši bránici, která tak zaujímá zvýšenou polohu a způsobuje menší kapacitu plic. Následkem toho mohou i fyzicky zdatnější ženy pociťovat právě 26. týden těhotenství určité dýchací obtíže, jako je časté zadýchávání či problém popadnout dech.

i

V průběhu těhotenství dochází ke zrychlování dechové frekvence a až o polovinu se zvětšuje objem dechu, tedy množství vzduchu nadechnutého za jednu minutu.

Mdloby a závratě v těhotenství

Nejen v 26. týdnu těhotenství jistě dbáte o správný a vyvážený jídelníček, avšak nepodceňujte ani frekvenci příjmu potravin. Nepravidelné stravování může způsobit pokles hladiny cukru, na což vaše tělo reaguje únavou, nepříjemným třesem či závratěmi vedoucími v horším případě až k mdlobám. Proto se snažte jíst pravidelně menší porce jídla, a pokud se chystáte na výlet, mějte u sebe vždy nějakou menší svačinku, kousek ovoce nebo energetickou tyčinku. Pokud by vás nevolnosti trápily čím dál více, raději situaci konzultujte se svým lékařem, který vyloučí riziko preeklampsie. Na tohoto těhotenského strašáka jsme si posvítili v článku Světový den Preeklampsie: nemoc ohrožující matku i plod

i V BabyMagazínu pro vás máme články o tom, jak by měla vypadat ideální strava v těhotenství a jaké látky by neměly těhotné ženě chybět.

Posilování svalů pánevního dna

Zvedání těžkých břemen, chůze na vysokých podpatcích, zátěž v těhotenství a následný porod, ale i různé hormonální změny mohou zapříčinit ochabování pánevního dna. Proto se hlavně těhotným ženám doporučují speciální cviky pro posílení svalů pánevního dna, které jim společně s dechovým cvičením a uvolňujícími cviky kyčelních kloubů v mnohém usnadní jak průběh těhotenství, tak samotný porod i následnou rekonvalescenci.

Cvičení pro 26. týden těhotenství
26. týden těhotenství začněte posilovat svaly pánevního pro snadnější průběh porodu.

Proč je důležité posilování pánevního dna?

Pokud jste ještě s zpevňováním svalů pánevního dna nezačala, 26. týden těhotenství již máte nejvyšší čas zapracovat na jejich posílení. Svoji snahu oceníte hlavně při porodu, jelikož je prokázané, že díky posíleným svalům pánevního dna probíhá porod snadněji a rychleji. Kromě toho se jedná o výbornou prevenci proti úniku moči, posílené pánevní dno souvisí se správným držením těla a nejedna žena potvrzuje, že se jí i partnerovi při pravidelném posilování svalů pánevního dna zlepšil a zintenzivnil sexuální prožitek. 

Cviky na posilování pánevního dna

Přinášíme inspiraci a návod na některé cviky k posílení svalů pánevního dna. Cvičení se doporučuje provádět až třikrát denně po deseti opakováních a snažte se při něm dodržovat obecná pravidla pro cvičení v těhotenství, na která jsme upozorňovali v předchozím díle našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.

  • Základní cvik: Cvik, který můžete provádět v podstatě kdykoliv a kdekoliv, je zaměřen na stahování poševních svalů. Ty jednoduše zatínáte jako při zadržování moči. Cvik je vhodné opakovat 30 × a sevření se snažte udržet alespoň po dobu 5 vteřin. Před cvičením si vždy zajděte na toaletu, cvičit s plným močovým měchýřem se nedoporučuje.
  • Břišní dýchání: Cvičí se v lehu na zádech s pokrčenýma nohama a rukama na břichu. Provádíte pomalý nádech směrem do břicha tak, abyste pod rukama cítila, jak se vám břicho v průběhu nádechu roztahuje. 
  • Kočka: Klasický cvik na všech čtyřech končetinách, při kterém prohýbáte hřbet nahoru a dolů, přičemž dbáte na správnou dýchací techniku. Při pohybu nahoru provádíte nádech, prohnutí doprovází hluboký výdech.
  • Stahování hýždí: V lehu na zádech s pokrčenýma a mírně roztaženýma nohama stahujete při nádechu hýždě k sobě a zároveň se snažíte podsazovat pánev a co nejvíce vtahovat konečník dovnitř.

i

Dříve se pro posilování pánevního dna doporučovalo několikrát přerušit průběhu močení. Odborníci se však v současné době od této praktiky odklánění, může totiž způsobit infekci močových cest, které jsme se podrobněji věnovali v předchozím 25. týdnu těhotenství.

Tipy pro 26. týden těhotenství:

  • Pokud máte ráda hudbu a tanec, vyzkoušejte některý z kurzů břišního tance. Jde o příjemnou relaxační aktivitu, která se bude líbit i vašemu děťátko. To je již 26. týden těhotenství schopné hudbu vnímat a určitě si zamiluje jemné pohupování vašich boků při tanci. Břišní tanec vám navíc pomůže se zpevněním zádového i břišního svalstva a posiluje také svaly pánevního dna.
  • Nepolevujte a stále intenzivně promazávejte hlavně rizikové partie vašeho těla vhodnými přípravky proti striím. Zapojit můžete třeba i partnera, který vám jistě s radostí namaže vaše bříško a možná při tom schytá i nějaký ten miminkovský kopanec.
  • Skvělým pomocníkem je v době těhotenství těhotenský polštář, který oceníte hlavně v leže při podpírání většího bříška. Až se miminko narodí, můžete jej využít jako kojicí polštář.

Otočme stránku a pojďme společně objevovat, jaké další těhotenské lahůdky a překvapení si pro nás nachystal následující 27. týden těhotenství. Jde o poslední týden 2. trimestru, tak ať si ho ještě pořádně užijete!

Vytisknout
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon