Opět jsme tu pro vás s dalším dílem našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu, ve kterém si povíme, jak probíhá 27. týden těhotenství. Nedočkavé maminky potěšíme zprávou, že po ukončení tohoto týdne už budete mít dvě třetiny těhotenského období za sebou, zvědavým maminkám prozradíme, jak se dvacátý sedmý týden těhotenství posunul vývoj miminka, a aktivním maminkám poradíme vhodnou sportovní aktivitu pro pokročilejší stadium těhotenství. Také 27. týden těhotenství jsme se snažili vystihnout vše podstatné, co vás i vaše miminko může potkat, takže se s chutí pusťte do čtení!
Miminko už ke konci druhého trimestru pěkně zesílilo, a tak se jeho váha 27. týden těhotenství pohybuje okolo 880 gramů a měří přibližně 37 centimetrů. Nejlépe nám k jeho srovnání poslouží středně veliký vodní meloun, jehož velikosti miminko 27. týden těhotenství dosahuje. A co všechno takový melounek už dokáže? 27. týden těhotenství zvládne otevřít a zavřít oči, aktivně trénuje dýchací pohyby a na jeho prstících se objeví tvrdé plošky nehtů. Také rychleji postupuje vývoj mozkových tkání a mozek děťátka začíná být velmi aktivní.
Plíce sice ještě nedokončily svůj vývoj, avšak 27. týden těhotenství by vaše miminko mělo být teoreticky schopné v případě předčasného porodu dýchat s pomocí lékařských přístrojů. Zatím se na svůj první nádech připravuje v děloze tak, že aktivně vdechuje a polyká plodovou vodu. Dvacátý sedmý týden možná zpozorujete pravidelné rytmické pohyby ve vašem břiše, což není nic jiného, než projev klasické škytavky. Vaše miminko už totiž umí škytat a není to proto, že na něj tak často myslíte, ale proto, že vývoj jeho plic dospěl do vyšší fáze.
Celé 4 měsíce mělo miminko zavřená očka, a tak konečně nastal čas, aby si prohlédlo svět kolem sebe. 27. týden těhotenství většinou očka poprvé otevře, a protože toho ještě uvnitř matčiny dělohy moc nespatří, musí se prozatím spokojit s vnímáním a rozlišováním světla a stínu. Z tohoto jevu lze usoudit, že 27. týden těhotenství již došlo k dokončení vývoje oka a jeho napojení na vizuální část mozku.
27. týden těhotenství už můžete u miminka bezpečně rozeznat, kdy je aktivní a kdy spí. Jeho spánkový režim však může být úplně opačný než ten váš. Miminko totiž většinou v průběhu dne vašimi pohyby příjemně ukolíbáte, takže se mu sladce spí, naopak v noci, když se natáhnete a uvolníte, má kolem sebe v děloze více místa a může začít pořádně řádit.
Na konci sedmého měsíce zaznamenáte váhový přírůstek 6 – 7 kg a spíš než trochu neohrabaně se začnete cítit jako slon v porcelánu. Počítejte s častější únavou, a proto si dopřávejte odpočinek klidně i v průběhu dne. To však neznamená, že byste měla 27. týden těhotenství přestat s aktivním pohybem. Jen je nutné vaše aktivity přizpůsobit vašim pocitům a nepřepínat své síly.
Co přináší 27. týden těhotenství budoucí mamince? Kromě běžných obtíží vás může přikvapit změna barvy okolo prsních bradavek, nepříjemné či nesmyslné sny a křeče v nohách, které se projevují převážně v noci.
To, že vaše prsa procházejí v průběhu těhotenství různými změnami, jste již jistě zaznamenala. Od přehnané citlivosti a pocitů napětí v prvních týdnech až po zvětšování a tmavnutí bradavek v dalších měsících. 27. týden těhotenství se můžete setkat s dalším zajímavým jevem. Mohou se vám vytvořit tzv. druhotné prsní dvorce. Tmavé zbarvení charakteristické v těhotenství pro bradavky a nejbližší okolí se rozšíří a zbarví pokožku i za hranicí původních prsních dvorců. U některých žen se prsa zbarví jen nepatrně za hranici prsních dvorců, u jiných může toto zabarvení pokrýt až polovinu prsu a většinou přetrvává ještě 12 měsíců po porodu. Podle odborníků má toto tmavé zbarvení svůj význam – usnadňuje kojenci najít cestu k matčině bradavce.
i
Se změnou velikosti vašich prsou souvisí i nutnost pořídit si nové spodní prádlo. To by mělo být v první řadě příjemné a prodyšné, nemělo by vás nikde škrtit. Nosit můžete klidně už kojicí podprsenky, bývají pohodlné a později při kojení oceníte jejich praktičnost.
Hormony ovlivňující celkový průběh vašeho těhotenství se mohou projevit i na vašich snech. Nedivte se proto, jestliže budete v noci zažívat hororové příběhy z porodního sálu nebo zmateně hledat své dítě uprostřed džungle. Jde o naprosto normální jev, který bývá nejen pro 27. týden těhotenství typický. Hormonální koktejl společně vašimi myšlenkami a emocemi vám občas přinese i dobrodružné či komické sny, a pokud si je zapamatujete a zapíšete, můžete s nimi později pobavit vašeho potomka.
Děloha se ke konci druhého trimestru rychle zvětšuje a začíná utlačovat žíly a nervy v pánevní oblasti, což může způsobit nepříjemné křeče v nohách. Ty se projevují 27. týden těhotenství hlavně v noci, občas se s nimi setkáte i během dne. Pokud cítíte, že křeč přichází, doporučuje se postiženou nohu natáhnout a protlačit patu, nárt se naopak snažte tlačit směrem k tělu. Následující preventivní opatření jsou obdobná jako v případě prevence křečových žil.
Pozornost věnujte i otokům nohou. Do určité míry jsou otoky v pokročilém stádiu těhotenství normální, pokud by vám ale nohy otékaly příliš rychle, může se jednat o projev preeklampsie a situaci je nutné okamžitě konzultovat s lékařem. Více o příznacích preeklampsie se dočtete v článku Světový den Preeklampsie: nemoc ohrožující matku i plod.
Postupující těhotenství přináší zvýšené nároky na krevní oběh matky. Ten se celkově zrychlí, objem krve se zvětší až o 30 % a zvyšuje se také frekvence srdce, které 27. týden těhotenství tluče o 10 –15 úderů za minutu více. Množství červených krvinek se oproti množství krevní plazmy sníží, což způsobí zředění krve. Tento jev se běžně v těhotenství projevuje chudokrevností neboli anémií. Jestliže u vás k této situaci dojde a anémie se u vás prokáže, předepíše vám lékař jako doplněk stravy železo.
Pokud na sobě vypozorujete některý z následujících příznaků, obraťte se na lékaře a informujte ho o svém stavu.
Anémii lze předejít, pokud svůj jídelníček obohatíte o potraviny se zvýšeným obsahem železa a zvýšíte příjem vitamínu C, který vstřebávání železa podporuje. Vhodnými potravinami jsou:
i
Jaké vitamíny by měly být v těhotenství pravidelnou součástí vaší stravy? Poradí vám článek: Sedm vitamínů a látek, které by těhotné ženě neměly chybět.
Ani 27. týden těhotenství se nemusíte vzdávat aktivního sportovního života, naopak je důležité držet se v kondici po celou dobu těhotenství. Pokročilejší měsíce těhotenství si však žádají jistá omezení, a tak jízdu na kole nebo běžkování už raději vynechejte. Soustřeďte se spíš na meditační a strečinkové aktivity, jako je například jóga nebo cvičení na fitballu, a pravidelně se procházejte na čerstvém vzduchu.
Dvacátý sedmý týden těhotenství je za vámi a nastává čas přejít k poslední fázi vašeho těhotenství, a to k té nejnáročnější a nejobávanější. Abyste i třetí trimestr s přehledem zvládla a úspěšně došla až k velkému finále, jsme tu opět pro vás s dalšími díly našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.