Těhotenství týden po týdnu: 28. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ani jste se nenadála a už je před vámi 28. týden těhotenství, kterým zahajujete třetí trimestr. Jde o nejnáročnější období, za které však budete náležitě odměna a uvidíte, že těch několik týdnů nepohodlí a zdravotních nepříjemností vám sladký drobeček ve vaší náruči bohatě vynahradí. Náš seriál Těhotenství týden po týdnu je tu pro vás, abyste se i 28. týden těhotenství dokázala orientovat v tom, co se děje s vámi i s vaším miminkem, a aby vás hned tak něco nepřekvapilo. V kapitole 28. týden těhotenství jsme se zaměřili na časté těhotenské problémy související s rostoucím bříškem a také se vám pokusíme poradit při výběru porodnice. Již je totiž nejvyšší čas vědět, kde se vaše miminko narodí!

28. týden těhotenství

Obsah článku 28. týden těhotenství

28. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

První týden třetího trimestru dorůstá vaše děťátko do délky od 36 do 38 centimetrů a také jeho váha se již 28. týden těhotenství přehoupla lehce přes 1000 gramů. Pro srovnání můžeme použít pěkně vzrostlý lilek, který 28. týden těhotenství přibližně koresponduje s jeho délkou. Jelikož už miminko přestává mít v děloze dostatek místa, začne být postupně méně aktivní a už se bude v bříšku spíše překulovat a převalovat než divoce řádit. Pro 28. týden těhotenství je typický růst obočí a řas, za které se miminko rádo chytá a hraje si s nimi, také se mu zhušťují vlásky. Nervová soustava dále pokračuje ve svém vývoji. Mozek se zvětšuje, nervová vlákna v něm se obalují tukovými pouzdry a nervové vzruchy urychlují svůj přenos. Děťátko se proto dvacátý osmý týden těhotenství rychleji učí a reaguje na podněty zvenčí například mrkáním.

Dokonalejší plíce

28. týden těhotenství bývá výrazným posunem ve vývoji dýchací soustavy vašeho miminka. Dozrávají mu průdušky a v plicích dochází k tvorbě cévního řečiště, které ihned po prvním nádechu zajišťuje přenos okysličené krve do celého těla. Kromě toho se 28. týden těhotenství děťátku začíná v plicích vytvářet surfaktant, což je látka zabraňující slepení vzduchových váčků v plicích.

Hra na kočku a na myš

Vzhledem k tomu, že 28. týden těhotenství již kolem sebe nemá děťátko tolik prostoru, začínají být jeho pohyby omezené. Kotrmelce už mu tolik nepůjdou, zato se začne převalovat a tlačit na vaše bříško zevnitř tak, že mu klidně přes bříško nahmatáte patičku, loket nebo obrys hlavičky, takže si s ním už 28. týden těhotenství můžete zahrát veselou hru. Na vyboulenou část tělíčka vždy přiložíte ruku a můžete pozorovat, jak se miminko postupně přemísťuje a vyboulené místo se objeví o kousek vedle. 

Do růžova

Miminku se 28. týden těhotenství tvoří více kožního vaziva i podkožního tuku, což se projeví na změně barvy, takže původně průsvitná barva získává narůžovělý nádech. V kůži jsou již také založeny mléčné žlázy a nadále se v ní vyvíjejí drobné kožní žlázky.

28. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Dvacátý osmý týden těhotenství už je vaše děloha oproti předchozímu měsíci zase o 4 centimetry větší a kromě vnitřních orgánů může utlačovat také spodní část hrudního koše, což vám může působit mírné bolesti. U některých maminek dochází 28. týden těhotenství k vyklenutí pupíku, který se však po porodu vrátí zpět na své původní místo. Počítejte s tím, že ve třetím trimestru přiberete ještě 6 až 7 kilogramů.

i

Motá se vám 28. týden těhotenství častěji hlava? S rostoucím bříškem se zvyšuje tlak na cévy, které následně nemusí dodávat mozku potřebné množství krve. Svůj krevní oběh podpoříte častým pitím většího množství neperlivé vody, ovocné ředěné šťávy nebo čaje.

Těhotenské příznaky ve 28. týdnu těhotenství

Pro 28. týden těhotenství platí veškeré těhotenské příznaky pro pokročilejší těhotenství z předchozích týdnů. Ať již pálení žáhy, hemoroidy, dýchavičnost nebo zácpa, určitě se s některým z nich již 28. týden těhotenství potýkáte. Každopádně od počátku třetího trimestru už budete více sledována vaší lékařem, který si vás bude zvát na pravidelné prohlídky do poradny každé dva týdny. V jeho zájmu bude hladký průběh vašeho těhotenství bez komplikací, kterými nejčastěji bývá těhotenská cukrovka, vcestná placenta nebo preeklampsie. V těchto případech by bylo vaše těhotenství sledováno a kontrolováno častěji a podrobněji.

i

Na rizika, příznaky a léčbu preeklampsie jsme se zaměřili v našem článku Světový den Preeklampsie: nemoc ohrožující matku i plod.

Jako slon v porcelánu

Odkud pramení ta neohrabanost poslední doby? Nárazy do stolů, častá zakopnutí i to, že se občas netrefíte do dveří není 28. týden těhotenství nic neobvyklého. Tyto situace má za následek posun vašeho těžiště a uvolňování kloubů. Rozhodně doporučujeme, abyste už 28. týden těhotenství nosila pohodlné boty bez podpatku a celkově zpomalila své tempo.

Zánět sedacího nervu

Ischias neboli zánět sedacího nervu může být další z těhotenských obtíží projevujících se 28. týden těhotenství i kdykoliv v průběhu dalších týdnů. Jde o nepříjemnou vystřelující bolest, kterou může doprovázet píchání, brnění, a někdy až znecitlivění zadní části trupu a nohou. Způsobuje ji přesouvání dítěte v děloze, které si již dvacátý osmý týden těhotenství trénuje vhodnou polohu na porod. Pokud se jeho hlavička ocitne ve spodní části páteře a vyvíjí tlak na sedací nerv, může vám jeho poloha způsobit skutečná muka. V takovém případě se snažte různě protahovat a polohovat se tak, aby se miminko co nejdříve přemístilo a vám se ulevilo. Vyzkoušet můžete i teplou koupel nebo vyhřívanou podložku.

Dvacátý osmý týden těhotenství
Příjemná koupel přináší 28. týden těhotenství úlevu od častých těhotenských obtíží.

Brnění rukou v těhotenství

Jde o další těhotenský příznak, se kterým se můžete 28. týden těhotenství setkat. Jemné brnění až mravenčení v rukou způsobuje voda zadržovaná ve vašem těle, která tlačí na nervy v blízkosti karpálního tunelu. Nemusíte se obávat, po porodu tyto obtíže vymizí, zatím se v případě pocitů brnících rukou snažte dodržovat následující doporučení.

 • Zatřepejte rukama ve zvýšené poloze.
 • Ponořte ruce do chladné vody.
 • Vyhněte se drobné manuální práci – např. šití.
 • Vynechte kávu i nápoje s obsahem kofeinu, nahradit je můžete jejich bezkofeinovou variantou.
 • V případě, že vaše obtíže přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.

Rozdílný Rh faktor matky a dítěte

Vyšetření, při kterém se zjišťuje krevní skupina a Rh faktor matky se provádí u každé těhotné ženy. Problém nastává, pokud je matka Rh negativní a dítě po otci Rh pozitivní. V takovém případě si tělo matky začne tvořit protilátky proti krevním buňkám dítěte. Jestliže se jedná o první těhotenství, riziko bývá minimální, problém však nastává při každém dalším těhotenství nebo při těhotenství, jemuž předcházel potrat. V takovém případě má již žena protilátky vytvořeny, a pokud by u ní nedošlo k podání příslušných léků, mohlo by dojít k potratu či k úmrtí novorozence. Česká gynekologicko-porodnická společnost proto doporučuje každé Rh negativní ženě podat 28. týden těhotenství injekčně látku antiglobulin D, která produkci protilátek zastaví. Rh dítěte je testováno ihned po narození, a pokud je nález pozitivní, dostane matka do 72 hodin od porodu další injekci s touto látkou, která zajistí ochranu v případě dalších těhotenství.

  i

  Abyste zjistila, jaká konkrétní vyšetření vás ještě v průběhu třetího trimestru čekají, projděte si náš článek: Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?

  Výběr porodnice

  V dnešní době si mohou maminky vybrat konkrétní druh porodnického zařízení, který bude nejlépe odpovídat jejich požadavkům. Ve větších městech bývá dokonce více porodnic, které si navzájem konkurují, a tak si maminky mohou porovnat jejich služby i vybavení a podle toho se rozhodnout, jaká jim bude nejvíce vyhovovat. Maminky z menších měst a obcí pak většinou volí nejbližší porodnici k místu svého bydliště, aby si tak pojistily včasný příjezd, až nastane ten správný čas. Každopádně 28. týden těhotenství už byste měla mít o výběru porodnice jasnou představu.

  Druhy porodnice

  Věděla jste, že porodnice se dělí na tři stupně podle možnosti zabezpečit péči o předčasně narozené děti? Nejlépe vybavené bývají porodnice III. stupně, tzv. perinatologická centra, která jsou speciálně uzpůsobena k péči o novorozence s těžkou adaptací a o předčasně narozené děti, které vyžadují dlouhodobou intenzivní péči. Porodnice intermediální jsou porodnice II. stupně, které zajišťují péči předčasně narozeným dětem od 32. týdne těhotenství, případně dětem se středně těžkou adaptací. Porodnice I. stupně vždy spadají pod pracoviště vyššího stupně, kam se v případě komplikovaného těhotenství či porodu matky převážejí.

  Na co se při výběru porodnice zaměřit

  Jestliže probíhá vaše těhotenství bez komplikací a máte na výběr z několika porodnických zařízení, prostudujete si nejprve prezentaci jednotlivých porodnic na internetových stránkách. Zajímejte se o služby, které porodnice nabízí i o oddělení, kterými disponuje. Informujte se, zda je v konkrétní porodnici možné absolvovat předporodní kurz či cvičení pro těhotné, nevynechejte ani možnost osobní prohlídky porodního sálu. V neposlední řadě si projděte ceník nabízených služeb. Může se totiž stát, že určité služby některá z porodnic nabízí bezplatně, jinde si však za anestezii nebo za přítomnost blízké osoby u porodu budete muset připlatit. 28. týden těhotenství máte ještě dostatek času k nasbírání všech důležitých informací.

  i

  Pokud se již 28. týden těhotenství chcete inspirovat, co vše se vám bude v porodnici hodit, přečtěte si náš článek: Co s sebou do porodnice? Nachystejte si tašku do porodnice včas

  28. týden těhotenství – výběr porodnice
  Dvacátý osmý týden těhotenství už byste měla mít o výběru porodnice jasnou představu.

  Osobní prohlídka nemocnice

  Při návštěvě porodnice s sebou rozhodně vezměte partnera, či jinou blízkou osobu, která vás bude doprovázet k porodu. Také ona si jistě ráda prohlédne a seznámí se s prostředím, ve kterém přivedete vaše miminko na svět. Kromě jiného si zjistěte následující informace:

  • Jaké relaxační pomůcky máte k dispozici v 1. porodní době.
  • Zda máte možnost strávit 1. dobu porodní ve vaně.
  • Jaké jsou možnosti samostatného pokoje pro vás a váš doprovod.
  • Zda porodnice nabízí nadstandardní služby v podobě aromaterapie či akupresury.
  • Jakou výbavu pro poporodní období je třeba pořídit pro vás a vaše miminko.

  i

  Pro všechny nedočkavé a pečlivé maminky, které se již 28. týden těhotenství těší na svůj velký den, máme článek o tom, jak se připravit na příchod miminka.

  Tipy pro 28. týden těhotenství:

  • Pokud se dvacátý osmý týden těhotenství pustíte do hledání hodnocení porodnic na internetu, jistě narazíte i recenze jednotlivých maminek. Berte je s rezervou a spíše než na konkrétní případy se zaměřte na celkové hodnocení porodnice. Je třeba brát v úvahu, že častěji mají lidé potřebu ventilovat svoji nespokojenost než pochvalu a že jistou roli hrají také hormony a psychika po porodu.
  • Při pořizování výbavičky pro miminko nemusíte kupovat pouze nové věci. Maminky z vašeho okolí, které mají již odrostlejší dítka, se jistě rády nepotřebných věciček zbaví za pár korun. Navštívit můžete také různé dětské bazárky či burzy, na kterých se dá koupit téměř nové zboží s výraznou slevou.
  • Pro poslední trimestr si rozhodně pořiďte pohodlnou obuv, zamezíte tak nepříjemným otokům a bolesti chodidel.

  Pokud vás zajímá, co nového si pro vás připravil 29. týden těhotenství, nenechte  si ujít spoustu zajímavého čtení, rad i inspirací. Zůstaňte věrná našemu seriálu Těhotenství týden po týdnu a nechte jím provést i dalšími týdny třetího trimestru!

  Vytisknout
  P-DC1-WEB07
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací