Alzákovy Jarní TOPky MPLA271101

Těhotenství týden po týdnu: 29. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pro všechny budoucí maminky, které zdárně vstoupily na počátek osmého měsíce těhotenství, přinášíme zajímavosti a důležité informace pro 29. týden těhotenství. Jelikož se již začínáme přibližovat ke všemi očekávanému dni „D“, tak se v tomto i v následujících týdnech budeme více zaměřovat na samotný porod. Pro dvacátý devátý týden těhotenství pro vás máme informace o odběru pupečníkové krve a také vás upozorníme na to, že už je nejvyšší čas promyslet si přesný datum vašeho odchodu na mateřskou dovolenou. Nebudou chybět zajímavosti o vývoji vašeho miminka ani těhotenské příznaky doprovázející 29. týden těhotenství.

29. týden těhotenství

Obsah článku 29. týden těhotenství

29. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Růst a sílit – to je momentálně v hlavním zájmu vašeho miminka, jehož délka dosahuje 29. týden těhotenství od 37 do 39 centimetrů a jeho váha se pohybuje okolo 1150 gramů. Ta se však v nadcházejících týdnech minimálně zdvojnásobí, případně i ztrojnásobí. Pokud bychom hledali nějaké srovnání, mohli bychom jako odpovídající příklad uvést menší dýni, jejíž velikost a hmotnost odpovídá vzrůstu vašeho miminka pro 29. týden těhotenství. Děťátko už velmi citlivě reaguje na různé podněty. 29. týden těhotenství dokáže vnímat zvuk i světlo a dokáže rozlišit různé chutě a vůně. 

Vývoj mozku

V mozku dítěte dochází 29. týden těhotenství k dalšímu pokroku, od této chvíle je totiž schopný samostatně regulovat teplotu dětského tělíčka. Tuto schopnost však využije až po porodu, v děloze si děťátko pohodlně vystačí s teplotou matčina těla. Významná je také tvorba šedé mozkové kůry, kterou doprovází vznik mozkových závitů a postupné zvrásňování doposud hladké mozkové kůry. Nervové buňky pokračují 29. týden těhotenství ve svém rozvoji, aby dosáhly konečného počtu několika stovek miliard. Toto množství se již po narození měnit nebude. Společně s nervovými buňkami vznikají také mozkové a nervové obaly pro ochranu a podporu jejich správné funkce.

i

Víte, co znamená označení Baby Friendly Hospital? V doslovném překladu jde o „nemocnici přátelskou dětem“. Takto označená porodnice splňuje celosvětově uznávaná kritéria pro podporu kojení, která stanovily organizace WHO a UNICEF. Takové porodnice se pomocí tzv. 10 kroků k úspěšnému kojení snaží o co nejzdárnější nastartování i průběh kojení.

Testování chutí

Již 29. týden těhotenství můžete ovlivnit budoucí stravování vašeho miminka. Je totiž prokázáno, že v už počátcích třetího trimestru je vaše miminko schopné rozpoznávat chuť plodové vody, kterou zásadně ovlivňuje strava matky. Pokud si tedy přejete, aby vaše miminko mělo rádo zeleninu, jezte ji v průběhu těhotenství dostatek, aby si už 29. týden těhotenství zvykalo na chutné a zdravé stravování.

Hladší pokožka

Na počátku 8. měsíce prochází změnou také pokožka vašeho děťátka. Jednak se postupně ztrácí jemné chmýří pokrývající celé tělíčko tzv. lanugo, jednak se miminko postupně začíná obalovat tukem. I když 29. týden těhotenství jsou jeho tukové zásoby ještě minimální a tvoří něco okolo 2 – 3 % celkové hmotnosti, brzy si začne vytvářet poctivé tukové zásoby, což se projeví na jeho pokožce, která bude působit světlejším a vyhlazenějším dojmem. Také mu větší tukové zásoby umožní udržet vlastní tělesnou teplotu.

29. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Počátkem 8. měsíce už může být vaše bříško natolik veliké, že si už ani nedohlédnete na špičky nohou. Vaše děloha se 29. týden těhotenství nachází zhruba jeden centimetr pod hrudním košem, což vám způsobuje časté dýchací obtíže. Dalšími nepříjemnostmi, se kterými se ve větší či menší míře potýká každá těhulka, mohou být otoky, hemoroidy, pálení žáhy, častá potřeba močení a 29. týden těhotenství se mohou ohlásit i poslíčci. V průběhu následujícího měsíce přiberete ještě necelé 2 kilogramy.

Těhotenské příznaky v 29. týdnu těhotenství

Kromě výše popsaných těhotenských příznaků vás možná překvapí, jak bolestivý může někdy být kopanec od vašeho miminka. V noci už se rozhodně 29. týden těhotenství v kuse neprospíte, utlačovaný močový měchýř se bude ozývat stále častěji. Vaše prsa se už chystají aktivně na kojení, a tak je možné, že již 29. týden těhotenství zaznamenáte produkci prvotního mléka, tzv. mleziva, jehož kapičky se vám objeví na bradavkách.

i

Pokud už 29. týden těhotenství zjistíte, že vám vytéká mlezivo, pořiďte si pohodlnou kojicí podprsenku, do které si preventivně vložte speciální vložky do podprsenky

Pocity únavy

29. týden těhotenství dochází ke zvyšování hormonu prolaktinu, který podporuje tvorbu mleziva. Ten zároveň působí i jako mírné sedativum, takže může vyvolat pocity zvýšené únavy, které si jistě ještě pamatujete z počátečních týdnů těhotenství.

Rostoucí děloha

Růst vaší dělohy může mít již dvacátý devátý týden těhotenství za následek mnohá zdravotní omezení, která vás budou doprovázet až do samotného porodu. Tlakem na močový měchýř vyvolává časté nutkání na močení ve dne i v noci, tlakem na nervy dolních končetiny způsobuje otoky a její velikost vám často brání pořádně se nadechnout. S dýchavičností se 29. týden těhotenství potýkají i trénované sportovkyně, plíce totiž v tomto období vstřebávají o 20 % kyslíku více a produkují i větší množství oxidu uhličitého.

Hladové období

Miminko vás v průběhu 8. měsíce doslova vyjídá zevnitř, a tak není neobvyklé, pokud právě 29. týden těhotenství cítíte častější pocit hladu. Může se vám dokonce stát, že pocítíte hlad ihned poté, co jste právě snědla svůj oběd. Hlad není třeba potlačovat, 29. týden těhotenství děťátko většinu potravin, které zkonzumujete, využije ke svému růstu. Také 29. týden těhotenství je třeba dbát na pestrou a vyváženou stravu bohatou na potřebné živiny a vitamíny pro zdárný růst a vývoj vašeho miminka. Hlavně si pohlídejte, aby vaše strava obsahovala dostatečné množství bílkovin, vápníku, železa, vitamínu C a vlákniny

Dvacátý devátý týden těhotenství
29. týden těhotenství vás mohou přepadávat častější pocity hladu.

i

Co jíst a nejíst v těhotenství? Perfektní přehled o tom, jak se stravovat nejen dvacátý devátý týden těhotenství, přináší náš článek.

Žádanka o mateřskou dovolenou

29. týden těhotenství je také nejvyšší čas zkonzultovat s vaším gynekologem nástup na mateřskou dovolenou, na kterou nastupujete 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Je nutné vyplnit potřebné formuláře a tiskopisy, které poté zanesete svému zaměstnavateli. Následně vám okresní správa sociálního zabezpečení vypočítá výši peněžité pomoci v mateřství, kterou budete od nástupu na mateřskou dovolenou pobírat po dobu 28 týdnů.

  i

  Co s sebou do porodnice? Nachystejte si tašku do porodnice včas! 29. týden těhotenství už je nejvyšší čas začít shánět vše potřebné do porodnice pro vás i vaše děťátko.

  Odběr pupečníkové krve

  Pokud budoucí maminka zvažuje odběr pupečníkové krve a její případné uskladnění pro množné budoucí použití, měla by se právě 29. týden těhotenství začít informovat a zjišťovat bližší podrobnosti.

  Co je pupečníková krev

  Pupečníková krev je krev novorozeného dítěte, která se nachází v placentě po přestřihnutí pupečníku. Obsahuje velké množství zárodečných buněk, které mohou významně přispět k úspěšné léčbě mnohých závažných onemocnění, případně dokáží zmírnit jejich průběh. Tyto buňky jsou jedinečné tím, že se mohou stát součástí jakéhokoliv orgánu či tkáně a nahradit jej. Jde také o buňky patřící plodu, které nejsou poznamenány životním stylem ani jinými okolními vlivy. Hlavní význam a využití mívá pupečníková krev v léčbě následujících onemocnění:

  • Alzheimerova choroba
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění
  • Parkinsonova choroba
  • akutní leukemie
  • onemocnění jater        

  Jak probíhá odběr pupečníkové krve

  Pupečníková krev se odebírá ještě před narozením placenty, jakmile dojde k přerušení pupečníku dítěte. Její odběr je naprosto bezbolestný a matka ani novorozenec nepodstupují žádné riziko.

  Jak lze pupečníkovou krev využít

  Pupečníkovou krev si můžete nechat odebrat buď pro soukromé, nebo dárcovské využití. Pokud se rozhodnete podstoupit odběr pupečníkové krve pro soukromé účely, počítejte s komerčním odběrem, za který zaplatíte částku kolem desítek tisíc korun. Dále je nutné každoročně uhradit poplatek za uskladnění ve speciálních nádobách s tekutým dusíkem. Pupečníkovou krev můžete také darovat přes Banku pupečníkové krve, která ji pak využije na pomoc jiným nemocným dětem. Tento odběr je bezplatný, avšak je prováděn pouze v určitých porodnických zařízeních. Komerční odběr se v současné době provádí přibližně ve 35 porodnicích, proto je dobré si již 29. týden těhotenství zjistit, zda vámi vybraná porodnice tuto službu nabízí.

  29. týden těhotenství
  Odběr pupečníkové krve se miminku provádí bezprostředně po porodu.

  Tipy pro 29. týden těhotenství:

  • Přes všechny těhotenské obtíže je důležité najít si čas sama na sebe a věnovat se svým oblíbeným činnostem. Relaxujte s oblíbenou knihou, dopřejte si jemnou masáž vonným olejíčkem nebo si pusťte příjemnou hudbu, u které si můžete povídat se svým miminkem. 29. týden těhotenství je již schopné vnímat váš hlas, který na něj působí uklidňujícím dojmem.
  • 29. týden těhotenství požádejte svého gynekologa o vyplnění žádosti na mateřskou dovolenou. Máte sice možnost chodit do zaměstnání až do 6. týdne před termínem porodu, avšak doporučujeme využít možnost nastoupit na mateřskou dovolenou již 8. týden před termínem porodu.
  • Dvacátý devátý týden těhotenství je ideální doba ke zjišťování a informování se, jaké služby nabízí vámi vybraná porodnice. Buďte důsledná, ať víte do čeho jdete a o jaké služby můžete požádat.

  Poslední týden začínající dvojkou je za námi a čeká nás 30. týden těhotenství, ve kterém se budeme věnovat samotné přípravě na porod. Pokud vás zaujal náš seriál Těhotenství týden po týdnu, budeme rádi, pokud i nadále zůstanete našimi věrnými čtenáři!

  Vytisknout
  P-DC1-WEB19
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací