Těhotenství týden po týdnu: 30. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V další kapitole našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu se dozvíte, jak probíhá 30. týden těhotenství, který pro budoucí maminku znamená počátek 8. měsíce. Třicátý týden těhotenství asi už vnímáte, jak náročné je toto období jak fyzicky, tak psychicky. 30. týden těhotenství vám jistě hlavou probíhá mnoho otázek spojených s porodem, a proto jsme se tentokrát zaměřili na přehled všech možných předporodních kurzů a přednášek, ve kterých se dozvíte vše podstatné, a samotný porod už pro vás nebude představovat jen obavy a nejistoty. Samozřejmě neopomeneme zmínit, jak probíhá třicátý týden těhotenství vývoj miminka.

30. týden těhotenství

Obsah článku 30. týden těhotenství

30. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Jak to vypadá s výškou a váhou miminka 30. týden těhotenství? Jeho délka je již přibližně 40 centimetrů a váží něco kolem 1320 gramů. Pokud by se nečekaně rozběhl 30. týden těhotenství porod, miminko by mělo poměrně dobré vyhlídky na život. Samozřejmě by muselo být umístěno v inkubátoru a musela by mu být poskytnuta nezbytná intenzivní péče. 

Uvnitř dělohy

Množství plodové vody v děloze se třicátý týden těhotenství začíná postupně zmenšovat. Její objem dosahuje asi 0,8 litrů a s růstem miminka v příštích několika týdnech jí ještě ubude. Stejně jako množství plodové vody se 30. týden těhotenství začíná zmenšovat i volný prostor pro miminko v děloze, takže už mu začíná být těsněji. Nemá už kolem sebe tolik místa na různé akrobatické kousky, a proto se již velká část miminek třicátý týden těhotenství nachází v poloze hlavičkou dolů, tedy nad děložním hrdlem. V této poloze může miminko vydržet až do porodu, není to však pravidlem. 

Propojení s matkou

O tom, že vás miminko slyší, vnímá váš hlas a dokáže rozlišovat přes břišní stěnu světlo a tmu, jsme psali již v minulých kapitolách. Ono je na vás však navázáno i emocionálně a 30. týden těhotenství dokáže stejně jako vy reagovat na strach, nebo se radovat z pozitivních věcí. Mohou za to opět hormony, které při různých emocích vylučuje vaše tělo a které se pak přes placentu dostávají k samotnému miminku. Snažte se tedy myslet pozitivně, ať je pro vás i vaše miminko těhotenství 30. týden plný endorfinů a příjemných pocitů.

i

Víte, že mozek dítěte 30. týden těhotenství zrychluje svůj růst a postupně získává svoji podobu? Původně hladký povrch mozku je zvrásněn a přeměněn tak, aby mohla mozková tkáň zvětšit svůj objem.

Tvorba červených krvinek

30. týden těhotenství končí tvorba červených krvinek ve slezině a začíná jejich produkce v kostní dřeni, kde se budou tvořit dítěti po zbytek života. 

Pokožka bez chloupků

Jemné chmýří zvané lanugo, které dosud pokrývalo a chránilo kůži miminka, 30. týden těhotenství postupně opadává nebo se mění na bělavý mázek. Ten pokrývá tělo dítěte po narození a mizí po prvním omytí miminka.

30. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Vaše děloha svojí velikostí tlačí na bránici, a tak se 30. týden těhotenství připravte na potíže s dýcháním. Také spánek už není třicátý týden těhotenství žádná hitparáda, kvůli velkému bříšku vám každé přetočení dělá problémy a několikrát za noc se z nejrůznějších důvodů probudíte. Celkově na vás 30. týden těhotenství může padnout únava a možná si již začnete tajně přát, aby vám čas do porodu uběhl co nejrychleji.

i

Odborníci doporučují spát v těhotenství na levém boku, aby krev mohla volně proudit ke všem orgánům i do dolních končetin. Skvělým pomocníkem pro polohování většího bříška je těhotenský polštář, kterým si podle potřeby podložíte bříško nebo záda.

Těhotenské příznaky ve 30. týdnu těhotenství

Ach ta záda! Která maminka si 30. týden těhotenství několikrát denně nepostěžuje na bolesti zad, které souvisí s velikostí bříška. Jak narůstá jeho hmotnost, mění se i zatížení páteře a zádové svalstvo je mnohem více namáháno. Účinnou úlevu přináší speciální cvičení a častý odpočinek.

i

Vyberte si vhodný způsob cvičení pro 30. týden těhotenství. S výběrem vám poradí náš článek: Fit maminka aneb jak cvičit v těhotenství

Když bříško svědí...

Jak roste vaše děloha, napíná se 30. týden těhotenství i kůže v oblasti celého břicha. To může způsobovat její nepříjemné svědění až pálení. Zmírnit jej pomohou speciální mléka a krémy s hydratační nebo hypoalergenní složkou.

Nálada jako na houpačce

Dýchací obtíže, problematický spánek i zvýšená únava začínají mít třicátý týden těhotenství vliv na vaši psychiku. Když k tomu přičtete pocity nemotornosti a nešikovnosti, které souvisí se zvýšením vaší váhy a s celkovou změnou těžiště těla, není divu, že vás právě 30. týden těhotenství najednou přepadnou pocity nezdaru a smutku, které tak dobře znáte z počátku vašeho těhotenství.

3. velké screeningové vyšetření

Třicátý týden těhotenství až třicátý druhý týden těhotenství budete absolvovat 3. velké screeningové vyšetření, které je zaměřeno na růst vašeho miminka. Lékaři vám při něm provedou biometrii plodu, zjistí, jakou polohu vaše miminko zaujímá, a kde se nachází placenta. Také neopomenou zkontrolovat anatomii plodu, aby vyloučili případné vrozené vady projevující se až ve 3. trimestru. Na konci vyšetření vám bude upřesněn termín porodu podle rozměrů hlavičky dítěte a podle délky jeho stehenní kosti.

Třicátý týden těhotenství
Podle screeningového vyšetření zjistíte 30. týden těhotenství konkrétní termín porodu.

Vcestné lůžko neboli placenta praevia

Na 3. velkém screeningovém vyšetření může vás lékař zjistit, že máte vcestné lůžko. To znamená, že se vaše placenta nachází přímo nad děložní brankou, kterou svojí velikostí překrývá. V takovém případě vám nejspíše bude nařízený císařský řez, který vám bude proveden okolo 36. týdne těhotenství.

Příprava na porod

30. týden těhotenství je také vhodné období k absolvování určité předporodní přípravy, ve které se společně s ostatními budoucími maminkami dozvíte vše potřebné k nastávajícímu porodu. Ideální je, pokud nemocnice, ve které se chystáte rodit, nějaké přípravné kurzy pořádá a můžete se tak osobně seznámit s personálem i s prostředím, ve kterém budete rodit. Příprava na porod může mít různé podoby, od různých kurzů těhotenského cvičení až po všeobecné předporodní kurzy.

Porodní minimum

Jestliže se na návštěvu porodního kurzu necítíte, nebo na něj z nějakého důvodu nemůže docházet, doporučujeme vám bedlivě prostudovat internetové stránky porodnice, ve které se chystáte rodit. Třicátý týden těhotenství už byste měla mít v této otázce jasno a většina porodnic nabízí na svých stránkách podrobné informace o přípravě i průběhu porodu včetně poskytovaných služeb. Také si můžete 30. týden těhotenství domluvit prohlídku porodního sálu, ať máte konkrétní představu, v jakém prostředí bude váš porod probíhat.

Předporodní cvičení

Kurzy předporodního cvičení se většinou konají jedenkrát do týdne pod vedením porodní asistentky, která vás fyzicky i psychicky připravuje na porod. Názorně si vyzkoušíte různé úlevové polohy, dozvíte se, jak správně dýchat i jak zvládnout časté bolesti zad. Součástí tohoto cvičení bývá někdy i plavání v bazénu, což je skvělá pohybová aktivita pro 30. týden těhotenství, nebo cvičení s pomocí různých rehabilitačních pomůcek, například velkých míčů – tzv. overballů. Ten vám doporučujeme zakoupit i domů, určitě ho využijete jak před porodem, tak po porodu, kdy vám skvěle poslouží k uspávání a houpání miminka.

30. týden těhotenství – odpočinek
Po kurzu předporodního cvičení můžete být 30. týden těhotenství velmi unavená, proto hodně odpočívejte.

Předporodní příprava

Tento způsob přípravy na porod má většinou podobu dvouhodinových přednášek, které probíhají ve rozmezí několika týdnů. Je určena pro oba partnery, jelikož jedním z hlavních témat této přípravy bývá spolupráce partnerů u porodu. Kromě toho se na přednáškách probírají nejčastěji následující témata: kojení a péče o prsa, vhodné polohy při kojení a jejich nácvik, uvolňující polohy při porodu, použití pomůcek při porodu, jak vytvořit porodní plán či možnosti anestezie při porodu. Někdy příprava zahrnuje také prohlídku porodních sálů nebo názornou ukázku různých úlevových cviků.

Předporodní kurz

Ucelené kurzy před porodem zahrnují jak cvičební lekce, tak soubor přednášek, ve kterých se dozvíte vše potřebné o porodu, o šestinedělí i o tom, jak pečovat o novorozence. Na hodině se setkáte a promluvíte si s porodní asistentkou, dětskou sestrou, porodníkem i laktační poradkyní. Kurz je opět určený pro oba partnery, kteří se tak blíže seznámí s prostředím a pravidly porodnice, kterou mají vybranou pro porod svého miminka. 

i

Na předporodních kurzech dostanete jistě i seznam věcí, které budete potřebovat v porodnici pro sebe i pro miminko. Ucelený seznam naleznete mimo jiné i v našem článku: Co s sebou do porodnice? Nachystejte si tašku do porodnice včas

Tipy pro 30. týden těhotenství:

  • Nenechte se vyvést z rovnováhy svojí nemotorností a neohrabaností. 30. týden těhotenství je už zkrátka takový, že do všeho narážíte, leckde překážíte a někdy se netrefíte do dveří. Smiřte se s tím, že zbývající týdny do porodu budete tak trochu jako „slon v porcelánu“, a nebojte se udělat si legraci sama ze sebe. 
  • Pokud jste si již vybavila šatník těhotenskými kousky a nechce se vám investovat do nových modelů na poslední dva měsíce, udělejte si třicátý týden těhotenství radost alespoň nějakou pěknou kabelkou nebo šperkem, zkrátka takovým módním doplňkem, kterým se můžete zkrášlit i po narození miminka.
  • Čeká vás porod císařským řezem z důvodu vcestné placenty a přitom jste se těšila a plánovala přirozený porod? Nepropadejte smutku a panice, lékaři dobře vědí, proč v určitých případech doporučují císařský řez. Ten bývá často jediným řešením, jak předejít zdravotním komplikacím u matky či dítěte, které by s jistotou nastaly při přirozeném porodu.

Informace k tématu třicátý týden těhotenství jsou už u konce, avšak náš seriál Těhotenství týden po týdnu pokračuje i nadále. Stojí před námi 31. týden těhotenství a nás bude opět zajímat, jak probíhá vývoj miminka, co se děje v těle maminky i jaká další překvapení tento týden přináší. Pojďme je společně poodkrýt v další kapitole našeho oblíbeného seriálu.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací