Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Těhotenství týden po týdnu: 32. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ani třicátý druhý týden těhotenství nesmí chybět v našem seriálu Těhotenství týden po týdnu. A o čem bude? Pro většinu maminek bývá 32. týden těhotenství posledním pracovním týdnem, a proto je nejvyšší čas k vyřízení peněžité pomoci v mateřství. Také vám poradíme v přípravou porodního plánu a vysvětlíme, v čem spočívá jeho význam a proč je důležitý jak pro vás, tak pro lékaře. Kromě formálních záležitostí se ale také 32. týden těhotenství dočtete, jak probíhá vývoj vašeho miminka i na co by se měla připravit budoucí maminka.

32. týden těhotenství

Obsah článku 32. týden těhotenství

32. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Miminko dorůstá 32. týden těhotenství délky 42 centimetrů a váží okolo 1700 gramů, je tedy velké asi jako hlávka salátu. Vzhledem k tomu, že vývoj všech jeho tělesných soustav byl již ukončen, hlavním úkolem miminka bude pro 32. týden těhotenství i týdny následující hlavně růst, sílit a připravovat se na samotný porod.

Vývoj kostí dokončen

Lze říci, že 32. týden těhotenství je již kostra plodu kompletní, ačkoliv jednotlivé kosti jsou stále ještě poměrně měkké a díky tomu i ohebné.

Růžová barva pokožky

Miminko se ani 32. týden těhotenství nepřestává obalovat podkožním tukem, díky čemuž je jeho pokožka hladší, měkčí a získává pěkný růžový nádech. Z dřívější kostřičky potažené svraštělou kůží se tak postupně stává růžový baculatý cvalík, který si poctivě střádá tukové zásoby, které mu ihned po porodu poskytnou potřebnou ochranu.

Hlavou dolů

Možná jste už v předchozím týdnu zaregistrovala přetočení miminka hlavičkou dolů, což je jeho výchozí porodní poloha, není však pravidlem, že v této poloze vydrží až do porodu. I v pozdějších týdnech těhotenství se klidně může přetočit do jiné polohy a s největší pravděpodobností jeho přesun sama zaznamenáte.

32. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Přetočením miminka hlavou dolů se vám může ulevit od dýchacích potíží i trávicích problémů, které vás do této doby trápily. Na druhou stranu můžete očekávat občasné kopance pod žebra, jelikož miminku už je v bříšku těsněji a nemá tolik aktivního prostoru.

i

Zjistil vám lékař při prohlídce, že máte vpáčené bradavky? Můžete si pořídit formovače bradavek, které jemným tlakem působí na prsní dvorce a správně je tvarují tak, aby pro vás kojení miminka nepředstavovalo žádný problém.

Těhotenské příznaky ve 32. týdnu těhotenství

Vaše děloha dosahuje 32. týden těhotenství svého maxima, tedy 12 centimetrů nad pupek. Váha vám ukazuje v ideálním případě o 10 kilo více než na začátku těhotenství a v následujících týdnech se přibírání lehce zpomalí. Ani v 32. týdnu těhotenství se však nevyhnete klasickým těhotenským nepříjemnostem, které vzhledem k pokročilému stadiu těhotenství můžete snášet hůře a s většími obtížemi. Přetrvávají tak oteklé končetiny, potřeba častého močení i hemoroidy. Pro třicátý druhý týden těhotenství bývají typické i problémy se spánkem, které se mohou v následujících týdnech ještě stupňovat.

Pálení žáhy v těhotenství 

Začalo vás 32. týden těhotenství najednou po jídle nepříjemně pálit v krku? Jestliže jste se s pálením žáhy ještě nesetkala, tak vám objasníme, co za tímto jevem stojí. Opět jej mají na svědomí těhotenské hormony, které způsobí ochabnutí chlopně při ústí žaludku. Kvůli tomu se žaludeční kyseliny vracejí zpátky do krku, kde vyvolávají již zmíněné nepříjemné pálení. Tomu můžete předejít několika způsoby:

 • Jezte častěji a konzumujte menší porce jídla.
 • Při jídle nespěchejte, jezte v klidu a v sedě.
 • Vypijte sklenici mléka po jídle.
 • Proti pálení žáhy může pomoci žvýkání hřebíčku.
 • V lékárně vám doporučí vhodné přípravky proti pálení žáhy pro těhotné.

Mýty a pověry o pohlaví miminka

Vydržíte i 32. týden těhotenství a nenecháte si prozradit pohlaví miminka? Pokud máte natolik pevnou vůli, že si počkáte na překvapení až do porodu, určitě vás příbuzní zasypávají spekulacemi, podle kterých se dá pohlaví miminka zaručeně odhalit. Na chlapečka prý poukazuje konzumace slaných a masitých pokrmů a také to, že jste v těhotenství moc nepřibrala. Jestliže se vám postava v těhotenství razantně změnila a měla jste chutě hlavně na mléčné výrobky a potraviny bohaté na škroby, pravděpodobně nosíte pod srdcem děvčátko. Dalším oblíbeným ukazatelem je velikost a tvar vašeho bříška. Pověry říkají, že na holčičku poukazuje výše položené bříško rozšířené do boků, chlapce naopak charakterizuje bříško více pokleslé a jdoucí do špičky. 


Třicátý druhý týden těhotenství
Nenechat si prozradit pohlaví svého miminka je velké dobrodružství, na jehož konci se ukrývá sladké tajemství.

K lékaři každé dva týdny

Třicátý druhý týden těhotenství je také obdobím, kdy začnete častěji navštěvovat svého gynekologa. Místo původních pravidelných měsíčních prohlídek bude váš zdravotní stav kontrolovat po 14 dnech.

  i

  Jaká vyšetření vás čekají v průběhu 3. trimestru? Vše vám objasní Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?

  Porodní plán

  32. týden těhotenství už byste měla mít jasnou představu, ve které porodnici budete rodit, a proto nastává ideální čas k sestavení vašeho porodního plánu.

  Co je porodní plán 

  Jde o soupis vašich představ a přání, o tom, jak by měl probíhat váš porod. Je určený lékařům a sestrám, kteří se o vás v průběhu porodu i krátce po něm budou starat. Díky tomuto dokumentu získají jasnou představu o tom, jak porod vést, jaké zákroky upřednostňujete, nebo naopak, co si striktně nepřejete. 

  Postoj lékařů k porodnímu plánu

  Pokud začnete s tvorbou porodního plánu už 32. týden těhotenství, máte ještě dostatek času jej postupně doplňovat a upravovat. Finální podobu porodního plánu pak zkonzultujte s vaším lékařem, který se vám také vyjádří k jednotlivým bodům vašeho plánu. V současnosti už nemocnice s porodním plánem dopředu počítají a většinou se snaží vyjít rodičce vstříc a řídit se jejími pokyny. Jakmile však nastanou při porodu neočekávané komplikace, v hlavním zájmu lékařů je zachování zdraví dítěte a matky, i kdyby byly potřebné kroky v rozporu s porodním plánem.

  Co by měl porodní plán obsahovat:

  • Kdo vás bude doprovázet k porodu
  • Jak si přejete strávit první dobu porodní (zda chcete využít vanu, aromaterapii, poslech hudby, relaxační pomůcky, zda preferujete samostatný pokoj, atd...)
  • Zda souhlasíte s holením či klystýrem
  • Preferovanou porodní polohu
  • Rozhodnutí o odběru pupečníkové krve
  • Upřesnění, jak chcete trávit s miminkem bezprostřední chvíle po porodu (jak a kdy přestřihnout pupeční šňůru, bonding, očištění a omytí miminka...)

   i

   Vzory porodních plánů naleznete na internetu, kde se také dočtete reference jednotlivých maminek, které podle nich rodily. Vždy však myslete na to, že ne vše lze do detailů naplánovat a porod se může ubírat úplně jiným směrem, než jsou vaše původní představy.

   Porodní plán 32. týden těhotenství
   Pokud si chcete vytvořit vlastní porodní plán, 32. týden těhotenství můžete s jeho přípravou začít.

   Nástup na mateřskou dovolenou

   Pokud jste stále ještě chodila do zaměstnání, 32. týden těhotenství již máte podle zákona právo nastoupit na mateřskou dovolenou. Přesně řečeno, nastoupit na ni lze nejdříve 8 týdnů před určeným termínem porodu, nejpozději však 6 týdnů před porodem. Pokud se tedy ještě třicátý druhý týden těhotenství cítíte fit a myslíte si, že se bez vás v zaměstnání ještě dva týdny neobejdou, můžete si ještě 14 dní užívat pracovních povinností.

   Jak dlouho trvá mateřská dovolená

   Celková délka mateřské dovolené čítá 28 týdnů. Po této době automaticky přechází na rodičovskou dovolenou, jejíž délku si můžete regulovat dle vlastních potřeb a možností. Mateřská dovolená nesmí trvat méně než 14 týdnů a nesmí dojít k jejímu ukončení či přerušení dříve jak 6 týdnů od porodu. 7. týden od narození se v péči o dítě může střídat matka s otcem, stejně jako v pobírání peněžité pomoci v mateřství.

   Jak zažádat o peněžitou pomoc v mateřství (PPM)

   Při návštěvě poradny obdržíte 32. týden těhotenství vyplněný formulář, který se týká vašeho nástupu na mateřskou dovolenou a jehož součástí je také žádost o PPM. Tento formulář odevzdáte svému zaměstnavateli, který jej společně s dalšími doloženými podklady odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Ta vám podle mzdy za posledních 12 měsíců vypočítá výši PPM, kterou budete pobírat po dobu 28 týdnů. Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, obracíte se na OSSZ přímo sama.

   i

   Řešíte právě 32. týden těhotenství výběr kočárku? Podívejte se na našeho přehledného průvodce, který vám udělá jasno v tom, zda zvolit kombinovaný kočárek, nebo sportovní kočárek, a také vám upřesní, jaké různé doplňky a příslušenství si můžete ke kočárku pořídit.

   Tipy pro 32. týden těhotenství:

   • Doporučte tatínkovi, ať už si pomalu nastuduje cestu do porodnice a raději si připraví i náhradní trasu, kdyby se na té nejrychlejší objevila nějaké nenadálá komplikace v podobě zácpy nebo objížďky.
   • Na internetu naleznete kalkulačku pro výpočet PPM, takže si můžete udělat představu o přibližné částce, kterou budete dostávat v rámci peněžité pomoci v mateřství.
   • Pro výběr kočárku vám doporučujeme projít si recenze uživatelů, kteří se touto cestou podělili o své zkušenosti.

   32. týden těhotenství uzavírá 8. měsíc těhotenství, avšak před námi stojí ještě dalších 8 týdnů, které se vám s naším seriálem Těhotenství týden po týdnu budeme snažit zpestřit i obohatit o zajímavé rady a informace. Následující kapitola 33. týden těhotenství už je připravena a čeká, až se s chutí pustíte do čtení.

   0
   Vytisknout
   P-DC1-WEB03
   Zavoláme Vám a odborně poradíme
   +420 225 340 111
   Dotaz na objednávku
   Dotaz na zboží
   Prosím zadejte svůj telefon:
   Zavolejte mi
   Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
   Více informací Méně informací