Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ Eko čisticí prostředky

Těhotenství týden po týdnu: 33. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Kdo si myslí, že 33. týden těhotenství už jen budeme ležet s nohama nahoře a nic nedělat, toho rychle vyvedeme z omylu. Třicátý třetí týden těhotenství toho musíme ještě spoustu probrat a vyřešit, takže se opět připravte na pořádnou dávku rad i užitečných informací. V další kapitole našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu se dozvíte například to, že 33. týden těhotenství je na čase začít s pravidelnou masáží hráze, a také si povíme něco o možnostech analgezie u porodu. Samozřejmě neopomeneme zmínit, jak se ve 33. týdnu těhotenství vyvíjí vaše miminko i jak se vyšší stádium těhotenství dotýká budoucí maminky. 

33. týden těhotenství

Obsah článku 33. týden těhotenství

33. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Váha miminka bývá 33. týden těhotenství okolo 2 kilogramů a jeho délka se blíží 45 centimetrům. Mozek miminka roste mimořádně rychle, a tak není divu, že třicátý třetí týden těhotenství zvětší hlavička svůj obvod až o 1,3 centimetru. Až do porodu zůstane miminku jediný úkol – dvojnásobně zvýšit svoji váhu, s čímž také souvisí nutnost pravidelného a vyváženého stravování.

i

33. týden těhotenství věnujte pozornost stravě, která by měla být nejen vyvážená, ale také zaměřená na bílkoviny a tuky. Právě ty vaše miminko potřebuje ke zdárnému dokončení svého růstu a k celkovému zesílení. Jak vhodně se v těhotenství stravovat vám poradí náš článek: Co jíst a nejíst v těhotenství?

Všemi smysly

Smysly vašeho miminka jsou natolik vyvinuty, že je již nyní schopno vidět svět, který ho obklopuje, uvědomuje si chuť plodové vody, slyší, jak vám tluče srdíčko, a vnímá vlastní dotyky a pohyby, když si například saje prstík. Nejspíš by bylo schopno i třicátý třetí týden těhotenství cítit vůně kolem sebe, ty se však v plodovém vaku nešíří. Během 33. týdne těhotenství už je zkrátka miminko schopné vnímat sebe i své okolí všemi pěti smysly.

33. týden těhotenství – poloha miminka

Mnoho maminek zajímá, zda je již jejich miminko otočené hlavičkou dolů. Pravdou je, že většina miminek se právě třicátý třetí týden těhotenství nachází v poloze hlavou dolů, a pokud tomu tak není, stále ještě existuje velká pravděpodobnost, že se do porodu samo přetočí. Pouze ve 4 % případů nastává situace, kdy k přetočení miminka nedojde. Na děložní hrdlo pak místo hlavy naléhá nožičkami, pánví, případně i kolínky. Pokud některou z těchto poloh zjistí lékař ve 36. týdnu těhotenství, může vám navrhnout pokus o přetočení plodu pomocí speciálního chvatu přes břišní stěnu. V polovině případů bývá tento hmat účinný a napomáhá porodu přirozenou cestou. V opačném případě se většinou přistupuje k porodu císařským řezem.

Pravidelná aktivita miminka

Třicátý třetí týden těhotenství je ideální doba k tomu, abyste začala pravidelně sledovat pohyby vašeho miminka. Jeho intervaly, při kterých střídá aktivní a klidovou fázi, probíhají v rozmezí 20-40 minut. Sama byste měla poznat podle intenzity pohybů, zda vaše miminko spí, nebo je naopak vzhůru. Také již můžete zaznamenat jeho reakce na okolní zvuky či světlo, ale také na vaši aktivitu či příjem cukru. Zkuste si denně vyhradit 2 hodiny, ve kterých se budete soustředit na pohyby svého miminka. Mohou se projevovat jako jemné šimrání, převalování ze strany na stranu i jako silné kopání. V průběhu dvou hodin byste měla zaznamenat přibližně deset pohybů svého dítěte, přičemž nejaktivnější bývá ráno, po obědě a večer před usnutím.

Třicátý třetí týden těhotenství
Miminko vás 33. týden těhotenství vnímá všemi smysly.

33. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Na klasické těhotenské problémy, jako otoky končetin, nespavost, hemoroidy nebo křečové žíly, jste si už asi zvykla. Problém by mohl nastat v případě, že se některý z problémů zhoršuje, zvláště pak, pokud se jedná o náhlé bolesti hlavy doprovázené nevolností či zhoršeným viděním. V takovém případě ihned kontaktujte lékaře, který vyloučí vážné onemocnění těhotných žen zvané preeklampsie.

i

Pokud vás zajímá, co je preeklampsie, jak vzniká, probíhá i jak ohrožuje těhotnou ženu i nenarozené miminko, přečtěte si náš článek: Preeklampsie – nemoc ohrožující matku i plod

Těhotenské příznaky ve 33. týdnu těhotenství

Kromě výše zmíněných příznaků se ve 33. týdnu těhotenství můžete setkat s poslíčky, nepravidelnými kontrakcemi, které s porodem zatím nesouvisí. Některé budoucí maminky zaznamenají návaly horka, které souvisí se zrychlujícím se metabolismem. Zmínit bychom měli i velice intimní téma, kterým jsou varixy vulvy. Jde o křečové žíly v blízkosti pohlavních orgánů, které vznikají intenzivním tlakem miminka na podbřišek. Většinou tyto nepříjemnosti samy po porodu vymizí, někdy je však nutné přistoupit k odbornému zákroku.

Syndrom karpálních tunelů

A máme tu další ze zdravotních obtíží, se kterou s sebou pro část maminek nese 33. týden těhotenství. Syndrom karpálních tunelů mají na svědomí otoky nervů v oblasti okolo zápěstí. Ty se často objevují i jindy než v těhotenství a mohou za ně hlavně stereotypní pohyby jako psaní na počítači nebo stříhání vlasů, v případě těhotných žen je však hlavní příčinou nadměrné zadržování vody v těle. Otoky spojené s bolestí po porodu většinou vymizí, do té doby si lze pomoci několika způsoby: 

  • Zápěstí je možné zabandážovat tak, aby zůstalo natažené.
  • Zkuste omezit stereotypní pohyby – psaní na počítači, hru na klavír...
  • Při spaní zaujměte takovou polohu, která nezatěžuje zápěstí žádným tlakem.
  • V případě neustupujících bolestí je možné požádat lékaře o aplikaci úlevové injekce do zápěstí.

Masáž hráze

Třicátý třetí týden je načase, abyste začala provádět pravidelnou masáž hráze, díky které snížíte pravděpodobnost jejího nástřihu při porodu. Ideální je masírovat oblast mezi pochvou a konečníkem pravidelně každý den pomocí vhodného masážního olejíčku. Masáž hráze provádíte tak, že vsunete polovinu palce do pochvy a vyvíjíte tlak dolů směrem ke konečníku, dokud neucítíte mírné pálení až mravenčení. V této pozici je vhodné setrvat alespoň dvě minuty a poté pokračovat s masáží. Jemnou tkáň masírujte krouživými pohyby mezi palcem a ukazovákem, účinné je také přejíždět po spodní straně hráze ve tvaru písmene U a vyvíjet dostatečný tlak. Masáž hráze provádějte vždy po důkladném umytí rukou a buďte velmi opatrná, ať si při ní nezpůsobíte nechtěná poranění.

Výbava pro miminko

O první výbavičce pro miminko jsme se zmiňovali již v kapitole 31. týden těhotenství, kdy jsme vám nabídli seznam oblečků i dětské kosmetiky pro první dny i po příchodu domů z porodnice. Nyní se však zaměříme na širší výbavu, kterou by budoucí maminky měly mít již promyšlenou. V následujícím seznamu najdete to nejnutnější a ještě jedna rada: Při výběru ne vždy platí, že nejdražší znamená nejlepší. Berte proto hlavně v úvahu praktickou stránku věci, až poté se zaměřte na designové či barevné zpracování.

Seznam hlavních potřeb a výbavy pro miminko

Potřeby pro miminko v domácnosti

Třicátý třetí týden těhotenství
Výběr dětské postýlky a dalších potřeb patří k příjemným starostem nastávajících rodičů.

i

Nevíte, jak vybrat autosedačku a jaká autosedačka bude ta pravá pro vaše miminko? Možná vás inspiruje jedna z našich recenzí: Autosedačka Avionaut Pixel 2019 (RECENZE)

Analgezie u porodu

Možná už uvažujete o možnosti využití analgezie u porodu. Jde o formu zmírňování porodních bolestí, která umožní rodičce odpočinout si od porodní bolesti a připravit se na konečné vytlačení miminka. Samotný porod nijak neovlivňuje, ten nadále probíhá přirozeně. V současné době jsou v porodnicích podávány dvě formy analgezie.

Epidurální analgezie

Při epidurální analgezii je rodičce do bederní páteře aplikována látka tlumící bolest. Tento proces nijak neovlivňuje pohyblivost ženy, ta nadále vnímá kontrakce, avšak ne tak bolestivě. Díky epidurální analgezii se rodička více uvolní a uleví se jí od bolesti. V případě, že dojede ke ztuhnutí porodní branky, epidurální analgezie přispívá také k jejímu uvolnění. O jejím podání rozhoduje lékař, není totiž vhodná pro všechny ženy, například ženy trpící poruchou srážlivosti krve ji dostat nemohou.

Nežádoucí účinky epidurální analgezie

V určitých případech může rodička při podání epidurální analgezie pocítit bolesti hlavy, brnění nohou nebo nevolnosti. V každém případě je nutné ihned informovat lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Udává se, že nežádoucí účinky při podání epidurální analgezie pocítí jen velmi malé procento žen, přibližně 1-3 % rodiček.

Aplikace epidurální analgezie

Epidurální analgezie se nejčastěji podává v první době porodní při otevření branky na 3-7 cm. Rodička zaujme polohu na boku nebo v sedě, vyhrbí záda a anesteziolog ji nejprve umrtví místo vpichu. Poté ji zavede jehlu do místa mezi obratli a následně i hadičku, tzv. katétr, kterým lékaři podávají tlumící látku znecitlivující nervy vedoucí do břicha. Účinek jednoho podání trvá přibližně 2 hodiny a je možné jak regulovat dávky analgezie, tak její podání až 3 × zopakovat.

Cena epidurální analgezie

Cena za epidurální analgezie záleží na konkrétní porodnici. Někde vám ji aplikují zcela zdarma, jinde je bezplatná pouze, pokud ji doporučí lékař ze zdravotních důvodů. Těmi mohou být například porod příliš velkých dětí, ztuhnutí porodní branky nebo porod koncem pánevním. Pokud se výkon platí jako nadstandardní, počítejte s částkou do 2 500 Kč.

Inhalační analgezie

Jde o bezpečnou metodu, při které je rodičce pomocí inhalační masky podávaná směs oxidu dusného, jinak známého jako rajský plyn, a kyslíku ve stejném poměru. Rodička se před nástupem kontrakce nadýchá této směsi, jejíž účinky mají rychlý nástup a přibližně po pěti minutách odeznívají. Tato doba však stačí na utlumení bolestí, celkové zklidnění i psychické uvolnění, jelikož oxid dusný je známý svými euforickými účinky.

Aplikace inhalační analgezie

Inhalační analgezii je možné využít v průběhu celého porodu, žena si totiž sama řídí její množství pomocí hloubky a rychlosti nádechů. Je také možné ji kombinovat s epidurální analgezií. Je vhodná téměř pro všechny ženy. Není návyková ani nijak nepoškozuje miminko a má minimální nežádoucí účinky.

Cena inhalační analgezie

Ve většině porodnic si inhalační analgezii hradí rodičky samy, avšak v několika málo nemocnicích je její podání bezplatné. V případě vlastní úhrady počítejte s částkou okolo 1 000 Kč.

Tipy pro 33. týden těhotenství:

  • Poraďte se s partnerem, jak oznámíte své rodině a přátelům radostnou novinku o příchodu miminka. Ať už zvolíte nějakou vtipnou básničku nebo klasické oznámení, není na škodu sepsat si seznam všech, kterým se chcete pochlubit.
  • Tašku do porodnice už byste měla mít 33. týden těhotenství téměř nachystanou, takže si ji raději ještě zkontrolujte podle našeho článku: Co s sebou do porodnice? Nachystejte si tašku do porodnice včas
  • Dolaďte pomalu výbavu, potvrďte si výběr porodnice i budoucího pediatra, a jakmile budete mít v ruce rozhodnutí o mateřské, můžete už odpočívat nejen 33. týden týden těhotenství, ale i následující týdny až do porodu.
  • Přijde vám, že v klasické zavinovačce je miminko moc utěsněné a nemá dostatek prostoru? Právě tento pocit mají miminka rády a působí na ně uklidňujícím dojmem. Pamatují si ho totiž z dělohy a mají s ním spojený pocit jistoty a bezpečí.

Jak bude probíhat vaše těhotenství a vývoj miminka, až skončí 33. týden těhotenství? Co je třeba ještě připomenout a stihnout do doby, než se miminko narodí? Ještě není čas usnout na vavřínech, a proto pokračujeme v našem seriálu Těhotenství týden po týdnu.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací