Přichází 34. týden těhotenství a zanedlouho vás čeká výlet do porodnice, proto se v této i dalších kapitolách našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu budeme více věnovat porodu. V této kapitole, která blíže popisuje třicátý čtvrtý týden těhotenství, se zaměříme na správnou porodní polohu miminka a možnosti řešení v případě, že se miminko rozhodlo uvelebit se jiným způsobem než standardní polohou hlavičkou dolů. Kromě toho je velká část kapitoly 34. týden těhotenství věnována otázce duly u porodu, jelikož její přítomnost je v poslední době velmi žádaná. Pusťte se s chutí do čtení, ať vás ani ve 34. týdnu těhotenství nic nepřekvapí.
Jak pokračuje růst a vývoj vašeho miminka? Udává se, že 34. týden těhotenství už měří okolo 45 cm a jeho váha dosahuje téměř 2,2 kg. Tento týden těhotenství je však podstatný hlavně proto, že díky vytvoření surfaktantu došlo k dozrání plicní tkáně. Také imunitní systém miminka je již schopný bránit se proti určitým infekcím. Ve střevech děťátka dochází ke hromadění smolky – první stolice, která svým vzhledem připomíná asfalt. Kosti miminka jsou 34. týden těhotenství již vyvinuté, ještě však potřebují zpevnit. K tomu je nutný dostatečný příjem vápníku.
i
Pokud by se vaše děťátko narodilo ve 34. týdnu těhotenství, bylo by označeno jako středně nezralý novorozenec.
Těšíte se, že se vám narodí miminko s bohatou kšticí na hlavě? Právě ve 34. týdnu těhotenství nabývají vlásky dítěte na objemu, avšak mnoho miminek se běžně rodí i bez vlásků. Ať už bude mít vaše miminko na hlavně bujnou hřívu nebo jemné chmýří, první vlásky mu stejně během několika měsíců vypadají a místo nich vyrostou vlásky nové.
Představte si, že miminko už vykazuje podobné návyky a projevy jako malý novorozenec. Při spánku zavírá oči, pokud je vzhůru, má je otevřené a vnímá dění kolem sebe. Jako hračka mu musí postačit pupeční šňůra, za kterou aktivně tahá a hraje si s ní.
Lebku miminka tvoří tenké kostěné šupiny, mezi nimiž jsou patrné široké mezery. Ty zatím vyplňují vazivové blány, které se nazývají fontanely a je jich celkem šest. V místech, kde se lebeční kosti setkávají, vznikají tzv. lebeční švy. Specifické uspořádání lebečních kostí má svůj význam při porodu – při průchodu děťátka úzkými porodními cestami dochází k posunutí lebečních kostí a jejich vzájemného překrytí tak, aby hlavička dítěte bez problémů prošla. Lebeční švy srůstají až v dospívání, tedy v době, kdy bývá ukončen růst mozku.
Kvůli zadržování vody v těle ke konci těhotenství si můžete všimnout, že jsou vám prstýnky těsné tak, že je nesundáte. Svého vrcholu dosáhla již placenta, která je maximálně zralá a nyní už započne jen stárnout. 34. týden těhotenství se ustálil také objem krve, který se od počátku těhotenství zvýšil o 50 %.
i
Víte, že pokud přijímáte ve stravě málo vápníku, je vaše děťátko schopné odebrat si jej přímo z vašich kostí? Proto dbejte na jeho dostatečný příjem, stejně jako na příjem ostatních látek tak, jak to doporučuje náš článek: Sedm vitamínů a látek, které by těhotné ženě neměly chybět
To, že se vaše tělo začíná intenzivně připravovat na porod, vnímáte stále častěji v podobě nepravidelných kontrakcí. Jejich počet by však neměl být vyšší než čtyři kontrakce za hodinu a v žádném případě by neměly být bolestivé. 34. týden těhotenství na vás také častěji doléhá únava a pocit vyčerpání. Poslouchejte své tělo a často odpočívejte, rozhodně se nepřemáhejte, a už vůbec se nesnažte únavu potlačit nadměrnou konzumací kofeinu.
Jestliže navštívíte 34. týden těhotenství svého lékaře, čeká vás pravděpodobně kontrola cervix skóre. Ta je prováděna vaginálním vyšetřením, při kterém lékař zjišťuje připravenost děložního čípku k porodu. K hodnocení slouží lékaři pět parametrů (dilatace hrdla, naléhání plodu, směr, konzistence a zkrácení čípku), které dohromady tvoří hodnotu skóre. Ta je pro každý týden těhotenství konkrétně stanovena.
Jak poznám začátek porodu? Tuto otázku jistě řeší ke konci těhotenství nejedna maminka. Jisté je, že vaše tělo vám dá konkrétními symptomy jasně najevo, že nastala ta pravá chvíle pro příchod miminka. Nejčastějšími porodními příznaky jsou:
i
Máte strach, že intimní soužití v pokročilé fázi těhotenství může spustit samotný porod? Pokud jste zdravá a vaše těhotenství probíhá bez komplikací, můžete si sex v těhotenství dopřávat dle libosti až do poslední chvíle. Blíže se o této problematice můžete dočíst v článku: Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?
Vaše miminko by už mělo být 34. týden těhotenství přetočené hlavičkou dolů na vchod pánevní, v tzv. poloze podélné hlavičkou, což je správná výchozí poloha pro samotný porod. Pokud tomu tak není, nabídne vám lékař při pravidelné kontrole ve 34. týdnu těhotenství možnosti řešení. Jednou z nich je tzv. obrat miminka zevními hmaty, při kterém bývá asi 50% šance na přepolohování miminka do správné polohy, případně se můžete sama pomocí doporučených cviků snažit přesvědčit miminko k přirozenému obratu.
Obrat zevními hmaty se nejčastěji provádí okolo 35. týdne těhotenství, dokud je ještě v děloze dostatek plodové vody a miminko není tak veliké, jako v posledních týdnech těhotenství. Při zákroku je ženě podána látka k utlumení děložní činnosti a miminku je v průběhu monitorována srdeční činnost. Samotný obrat provádí lékař tak, že jednu ruku umístí na záhlaví miminka a druhou položí na jeho zadeček. Jemným tlakem směruje hlavičku k pánevnímu vchodu, zatímco zadeček přesouvá k matčině hrudníku. Celý proces netrvá déle jak 3 minuty a není nikterak bolestivý ani pro ženu, ani pro dítě. Pokud se obrat zevními hmaty podaří, žena má možnost lépe porodit přirozenou cestou a není nutné přistupovat k rizikovějšímu porodu císařským řezem.
Ještě před tím, než se svěříte do rukou lékaře, můžete vyzkoušet některé cviky a vychytávky, které navedou miminko k přetočení hlavičkou dolů bez lékařského zákroku. Vybrali jsme pro vás několik doporučených, u kterých těhotné ženy potvrdily, že opravdu fungují:
Přemýšlíte, že si k porodu místa partnera přizvete dulu? V tom případě už je na čase hledat tu pravou!
Dula je žena, která s ženou prožívá období těhotenství, porodu i poporodní období. Poskytuje jí emocionální podporu a pomoc při samotném porodu i v období šestinedělí. Dula musí mít pro svoji činnost platnou certifikaci a být členkou České asociace dul nebo sdružení České duly, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách těchto organizací. Mezi hlavní pracovní náplň duly patří:
Kromě těchto základních povinností vám dula může poradit v dalších záležitostech jako například:
Pokud máte obavy, že se na vás personál nemocnice bude dívat skrz prsty, přivedete-li si k porodu dulu, tak vás vyvedeme z omylu. Většina porodnic její přítomnost u porodu vítá, jelikož v mnohém usnadní práci lékařů a sester. Nakonec pozitivní výsledky při přítomnosti duly u porodu mluví jasně:
Jestliže se rozhodnete využít služeb duly, bude vám nabídnuta bezplatná schůzka, na které se vzájemně poznáte a sdělíte si svá přání a očekávání. Důležité je, aby vám hned od začátku byla dula sympatická a měla jste v ní naprostou důvěru. Poté, co se dohodnete na společném postupu, vám dula nabídne tzv. porodní balíček služeb. Ten většinou obsahuje předporodní konzultaci, tvorbu porodního plánu, porodní pohotovost, tedy připravenost duly dojet ihned k vašemu porodu, dále pak konzultace po telefonu, doprovod k porodu, jednu návštěvu po porodu a konzultace v šestinedělí. Za tyto služby se cena balíčku pohybuje od 4 000 do 6 000 Kč, případně si můžete ještě nabídku rozšířit o další služby.
Taška do porodnice připravena, výbavička pro miminko kompletní a vy už se nemůžete dočkat, až budete držet svůj uzlíček štěstí v náruči? Ještě pár týdnů vydržte a pokračujte ve čtení našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu. Kapitola 35. týden těhotenství už se těší na váš zájem a je připravena poskytnout vám další cenné rady, tipy i informace.