Je před námi 35. týden těhotenství, tedy období, ve kterém už by se mělo vaše miminko ustálit v poloze hlavičkou dolů a vytrvat tam až do porodu. Pokud se tak nestalo, nejspíš budete s vaším porodníkem hledat případné možnosti řešení, včetně ukončení porodu císařským řezem. A právě tomuto tématu se v kapitole třicátý pátý týden těhotenství budeme převážně věnovat. Jistě ani nevynecháme typické vývojové znaky miminka pro 35. týden těhotenství a nezapomeneme ani na maminku, které nabídneme seznam důležitých dokladů a dokumentů nutných při příjmu do porodnice. Také si vysvětlíme pojem tokofobie, který souvisí s chorobným strachem z porodu. Jak je vidět, ani 35. týden těhotenství nebudeme zahálet, takže se s chutí pusťte do čtení.
S váhou téměř 2,5 kg a délkou zhruba 46 cm bychom mohli miminko přirovnat k ananasovému melounu. Jelikož vývojově už se miminko nemá pomalu kam posouvat, přibírá hlavně na váze, což se třicátý pátý týden těhotenství projeví baculatějšíma rukama a nohama.
Jak jsme již zmiňovali, ve 35. týdnu těhotenství je již tělesný vývoj miminka téměř završen. Některé orgány už dokonce začínají plnit svoji funkci, tak například játra miminka už třicátý pátý týden těhotenství zpracovávají odpadní látky a žaludek miminka již vyplňuje tekutina. Orgány, které zatím ještě svoji funkci nezapočaly, jsou připraveny ji spustit ihned po porodu.
Možná jste si už povšimla, že intenzivní kopání miminka pomalu ustává a místo něj spíše zaznamenáte tlaky na děložní stěnu. Občas se miminku podaří zatlačit takovým způsobem, že můžete spatřit jasně viditelný obrys drobné nožičky nebo ručičky, což bývá velká legrace. Vše souvisí samozřejmě s tím, že už nemá miminko v děloze kvůli své velikosti dostatek prostoru, a proto se nemůže pohybovat tak aktivně, jako tomu bylo v předchozích týdnech.
35. týden těhotenství už by miminko mělo zaujímat správnou porodní polohu. Ta je charakterizována jako poloha podélná hlavičkou, přičemž hlavička dítěte naléhá na pánevní vchod a je ohnutá tak, že se bradičkou dotýká hrudníku.Třicátý pátý týden těhotenství už má miminko i ohnuté a překřížené ruce před hrudníkem a nožky skrčené před bříškem.
Maminku čeká vyšetření a kontrola krevního obrazu i měření krevní tlaku, který je hlavním ukazatelem možné preeklampsie. Pokud lékař zjistí, že váš tlak ve 35. týdnu těhotenství neúměrně stoupá, doporučí vám častější odpočinek a bude vás více sledovat, aby se případné podezření na preeklampsii včas podchytilo.
i
Závažné onemocnění zvané preeklampsie mívá za následek velké procento předčasných porodů a může mít vážné dopady na zdraví budoucí maminky i nenarozeného miminka. Blíže se o tomto vážném onemocnění dozvíte v článku: Preeklampsie – nemoc ohrožující matku i plod
V minulých kapitolách našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu jsme se postupně zabývali jednotlivými těhotenskými příznaky, které potkají snad každou budoucí maminku a které bývají poslední týdny těhotenství často náročnější a obtížnější. Pojďme si tedy shrnout ty nejčastější, které jsou pro 35. týden těhotenství typické.
i
Víte, že asi 4 % žen mohou trpět až chronickým strachem z porodu? Toto psychické onemocnění má název tokofobie a projevuje se záchvaty panické ataky. Pokud ženě nepomůže návštěva odborníka a strach z porodu je u ní nepřekonatelný, přistoupí lékař většinou k porodu císařským řezem.
Některé ženy ho za každou cenu odmítají, jiné by naopak daly klidně celé jmění za to, aby jej mohly absolvovat. Pravdou je, že porod císařským řezem je náročnou břišní operací s nutností anestezie, a jako každá operace má svá rizika. Na druhou stranu jde o nejčastější způsob ukončení rizikového těhotenství nebo rizikového porodu, při kterém by hrozilo ohrožení dítěte nebo matky, jehož frekvence trvale stoupá nejen u nás, ale i jinde ve světě. Některá porodnická pracoviště dokonce uvádějí, že u nich dochází až k 38 % porodů císařským řezem.
Porod císařským řezem je poměrně rychlým a pro zkušeného porodníka téměř rutinním zákrokem. Jakmile dojde k podání anestezie, do patnácti minut je většinou plod z dělohy vyndán, v akutních případech klidně ještě dříve. Pokud máte plánovaný císařský řez, většinou vám lékaři podají epidurální či spinální anestezii, během které máte znecitlivěnou spodní část těla a miminko vidíte ihned po narození. Jestliže je nutné přejít k akutnímu císařskému řezu, většinou rodíte v celkové narkóze.
Lékař provádí ženě příčný řez na hranici ochlupení, jehož jizva bývá po zahojení nenápadná a lehce ji schováte do plavek. Odtud nese také název bikini řez. Následně se porodník dostává přes několik vrstev kůže až k děloze, kterou rozřízne podélně a následně vyjme plod. Hojení po císařském řezu bývá zpravidla delší a bolestivější než po porodu spontánním a záleží při něm na mnoha okolnostech a schopnostech regenerace organismu.
i
Maminky, které rodí přirozeně, mohou většinou z porodnice odejít už po třech dnech, ženy rodící císařským řezem si v porodnici pobudou pět až sedm dní.
35. týden těhotenství je také načase nachystat si veškerou potřebnou dokumentaci do porodnice. Připravili jsme pro vás soupis dokladů a dokumentů podle doporučení několika porodnic. Vaše osobní složka by měla obsahovat:
Pokud jste vdaná, stačí donést dohodu o jménu dítěte, která je podepsaná oběma manželi. Jestliže jste svobodná, je potřeba doložit k dohodě o jméně dítěte také prohlášení o určení otcovství, které je nutné vyřídit na matrice. Když prohlášení nedodáte, dítě dostává automaticky příjmení po matce. V případě, že jste rozvedená, doložíte ještě k dohodě o jménu a dokladu o přiznání otcovství také rozvodový list.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, říká se. A proto je zde pro vás náš seriál Těhotenství týden po týdnu, který vám přináší to nejdůležitější ke každému týdnu těhotenství. A protože jste již určitě vstřebali všechny informace z kapitoly 35. týden těhotenství, pusťte se směle do čtení dalšího týdne. 36. týden těhotenství na vás čeká a zase vás posune o krok blíže k vysněnému dni D!