Myslíte, že už vás 36. týden těhotenství nemáme čím překvapit? Tak to se pletete. Také kapitola třicátý šestý týden těhotenství je plná užitečných rad a informací, které mapují vývoj vašeho miminka i celkový průběh vašeho těhotenství. Věděla jste například, že vám ve 36. týdnu těhotenství provede lékař stěr z pochvy, aby vyloučil přítomnost bakterie streptokoka? Nebo že vonné olejíčky vám výrazně mohou pomoci v průběhu porodu? To vše a ještě mnohem více jsme si pro vás připravili v další kapitole našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu, tak neváhejte a pusťte se do čtení.
K čemu bychom mohli přirovnat miminko 36. týden těhotenství? Asi nejvíce se svojí hmotností okolo 2700 gramů a délkou zhruba 47,5 centimetrů podobá vodnímu melounu. Ne ještě tomu gigantickému podlouhlému, ale takovému pěkně kulatému vyzrálému. Uváděli jsme, že v minulém týdnu se miminku obalovaly tukem ruce a nožky. Třicátý šestý týden těhotenství se tuková tkáň soustřeďuje v místech loktů a kolen.
Jemné ochlupení zvané lanugo, které doposud pokrývalo celé dětské tělíčko, 36. týden těhotenství postupně vypadává a začíná jej nahrazovat tzv. sekundární ochlupení. Miminku proto výrazně posílí růst vlasů, řas i obočí.
Polykáním plodové vody do sebe miminko 36. týden těhotenství dostává také zbytky mázku a vypadlého chmýří, ze kterého se postupně začíná tvořit první dětská stolice, tzv. smolka. Ta se skládá hlavně ze střevních buněk a žlučových barviv a v prvních dnech ji miminko vylučuje v podobě husté kašovité stolice zvláštní asfaltové barvy.
i
Víte, že miminko přibírá v 36. týdnu těhotenství denně přibližně 30 gramů? Do porodu tedy nabere ještě asi jeden kilogram.
Vzhledem k tomu, že miminko už je připraveno téměř na porod, lze u něj pozorovat i výraznou mimiku tváře. Všelijak kroutí a špulí pusinku, zvedá obočí, vyplazuje jazýček a jeho výraz tváře se během vteřiny mění z úsměvu na podmračeného bručouna a naopak. Možná si právě ve 36. týdnu těhotenství nacvičuje všechny grimasy, kterými vás bude po příchodu na svět obšťastňovat.
36. týden těhotenství sestupuje miminko hlavičkou níž k pánvi a vás čeká důležité vyšetření na přítomnost streptokokových bakterií v pochvě. Nemusíte se ničeho obávat, jde o pouhý stěr, a v případě, že bude váš nález pozitivní, budou vám před porodem podána antibiotika, která miminko před nákazou ochrání.
i
Slyšela jste již o termínu couvade? Jde o slovo z francouzštiny, které poukazuje na situaci, ve které má partner těhotné ženy obdobné příznaky jako ona sama. Přibírá na váze, trpí nevolnostmi, zácpou, pálí ho žáha a trpí různými dalšími těhotenskými problémy.
Pokles bříška a stálé otoky končetin – asi tak by se daly ve stručnosti shrnout těhotenské příznaky pro 36. týden těhotenství. Kromě toho se začnou častěji objevovat kontrakce připravující vaše tělo na brzký porod. Pokud si nebudete jistá, zda se jedná o tzv. přípravné kontrakce neboli poslíčky, zkuste si dopřát teplou koupel. V té většinou poslíčci ustanou, naopak porodní kontrakce se zintenzivní.
Mnohým maminkám přinese pokles miminka níže k pánvi úlevu nejen od kopanců do žeber a tlaku na bránici, ale také od nepříjemného pálení žáhy.
Připravte se na to, že od 36. týdne těhotenství začnete navštěvovat těhotenskou poradnu každý týden. Lékař vám pravidelně zkontroluje váš váhový přírůstek a krevní tlak, vyloučí přítomnost bílkoviny v moči a zjistí, zda nedochází ke ztenčování a zkracování děložního hrdla. U miminka překontroluje srdeční ozvy, jeho velikost, polohu i to, jak sestupuje do pánve a jak vysoko je uložena vaše děloha. Podle těchto parametrů už většinou dokáže 36. týden těhotenství odhadnout konkrétní datum porodu.
I přesto, že vaše tělo zadržuje ke konci těhotenství více vody a otoky končetin jsou u vás na denní pořádku, měla byste i 36. týden těhotenství dbát na pravidelný příjem tekutin. Osm sklenic vody denně je doporučováno pro vyplavení nečistot z ledvin, udržení objemu krve i zajištění správné funkce střev.
i
Jak vybrat dětskou chůvičku a co je ještě třeba zajistit pro bezpečnost vašeho miminka? 36. týden už byste měla vyřešit také výběr dětské chůvičky a monitoru dechu. S nákupem dlouho neotálejte, ať pak nesháníte něco ve spěchu a na poslední chvíli. Bezpečnost vašeho miminka musí být vždy na prvním místě a takový monitor dechu dokáže včas upozornit na SIDS, tedy na obávaný syndrom náhlého úmrtí kojenců.
Aromaterapie představuje jednu z alternativních metod, která vám v mnohém zpříjemní a usnadní celkový průběh porodu. Dnes již tuto službu nabízí řada porodnic, mezi jejichž výbavu patří vlastní aroma lampy s olejíčky, případně si rodička donese esenciální olejíček dle svého výběru. Vůně olejíčku navozuje příjemnou atmosféru, ve které se lépe uvolníte a procítíte jedinečný okamžik zrození vašeho děťátka. Kromě aromaterapie při porodu můžete esenciální olej využít jako přísadu do koupele, případně jako masážní prostředek při těhotenských masážích.
Na trhu dnes seženete různé druhy esenciálních olejů, ne všechny jsou však vhodné pro těhotné ženy. Mezi ty doporučované, které napomáhají ke zmírnění porodních bolestí a uvolnění porodních cest, patří:
V případě, že se ve 36. týdnu těhotenství necítíte ve své kůži, trápí vás bolesti zad, otoky nohou, opakují se vám často poslíčci nebo jen potřebujete příjemně naladit, požádejte partnera, ať vás jemně namasíruje pomocí vonných olejíčků. Ke zklidnění se doporučuje smíchat jasmínovou a levandulovou vůni se základním olejem tak, aby výsledná vůně nebyla příliš silná. Zpočátku můžete vyzkoušet nakapat vonné oleje jen po dvou kapkách, později můžete pár kapek přidat a vytvořit intenzivnější vůni.
Příjemnou koupelí s aroma olejíčky si můžete zpříjemnit první dobu porodní, pokud u vás ještě nedošlo k odtoku plodové vody. Do koupele stačí přidat 6-8 kapek ideálně levandulového oleje, který uklidňuje a zrychluje porod. V případě, že vás trápí silné a bolestivé kontrakce, je vhodné použít heřmánek římský, který tiší bolestivost kontrakci.
i
Pokud si ještě 36. týden těhotenství nevíte rady s výběrem vhodného olejíčku, navštivte kvalifikovaného aroma terapeuta, který vám s nákupem rád poradí a nejde pro vás tu pravou vůni. Za nás doporučujeme vyzkoušet Beurer Aromatický olej Relax s jedinečným aroma květin.
36. týden těhotenství vás čeká vyšetření na přítomnost streptokoka v pochvě. Vůbec se nemusíte obávat, pokud vám vyjde pozitivní nález. Streptokok skupiny B, na kterého je vyšetření třicátý šestý týden těhotenství zaměřeno, se běžně vyskytuje v našem trávicím ústrojí a přibližně u 20 % žen může být také součástí poševní mikroflóry, aniž by dotyčná jeho přítomnost nějak zaznamenala. Někdy může být jeho výskyt v pochvě doprovázen výtokem, a pokud žena situaci řeší, o přítomnosti streptokoka se dozví z laboratorních výsledků.
U těhotných žen je však nutné přítomnost streptokoka zjistit a v případě pozitivního nálezu aplikovat při porodu infuzi s antibiotiky. Samotný streptokok sice neohrožuje svojí přítomností těhotnou ženu ani plod, avšak mohlo by dojít k nákaze při průchodu miminka porodními cestami. Bakterie by pak u novorozeného dítěte mohly způsobit závažné komplikace v podobě různých infekcí jako například zápal plic nebo zánět mozkových blan. Antibiotika tak zajistí potřebnou ochranu novorozence při samotném porodu.
S podáním antibiotik při porodu se můžete setkat také případě, že vám plodová voda odtékala více jak 12 hodin. Za tuto dobu se bakterie streptokoka z konečníku mohly porušenými plodovými obaly dostat k miminku a infikovat ho.
36. týden těhotenství je u konce a my se těšíme, že se s vámi opět potkáme při čtení dalších kapitol Těhotenství týden po týden. I když už nám jich moc nezbývá, stále pro vás ještě máme zajímavé a důležité informace o průběhu vašeho těhotenství, přípravě na porod i o miminku, se kterým se již zanedlouho setkáte.