Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Těhotenství týden po týdnu: 38. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vaše miminko je považováno ve 38. týdnu těhotenství za zcela donošené, a proto se může rozhodnout přijít na svět každým dnem. Leckterá maminka by to možná uvítala, neboť poslední týdny těhotenství bývají pro budoucí maminky velmi fyzicky i psychicky náročné. Aby vám i 38. týden těhotenství rychleji utekl a byla jste zase o krůček blíže k toužebně očekávanému dni D, přinášíme vám pohodové čtení o tom, na co se připravit, co nezapomenout i jak zvládnout 38. týden těhotenství.


38. týden těhotenství

Obsah článku 38. týden těhotenství

38. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

38. týden bývá vysněným cílem většiny maminek. Do této doby jste svému pokladu poskytovala vše potřebné k jeho zdárnému vývoji a růstu, třicátý osmý týden těhotenství však již došlo k plné zralosti dítě. Jeho plíce jsou natolik vyvinuté, že miminku umožní po narození samostatně dýchat, oficiálně je tak dítě ve 38. týdnu těhotenství prohlášeno za donošené. S váhou okolo 3 000 gramů a délkou přibližně 49 centimetrů už může svůj příchod na svět ohlásit každým dnem.

Hladký povrch tělíčka

Tělíčko miminka je už 38. týden těhotenství vybaveno dostatečnou tukovou zásobou. Jeho kůže  proto získala růžový nádech a celkově došlo k zakulacení miminka. Postupně opadává jemné chmýří, tzv. lanugo, které ještě nedávno porývalo celé jeho tělíčko. Jemné chloupky v plodové vodě miminko polyká a dostávají se do střev, kde se stávají součástí první miminkovské stolice – smolky. U některých miminek mohou lokálně drobné bílé chloupky zůstat, nejčastěji to bývá na ramínkách, krku nebo čelíčku. Společně s vypadávajícími chloupky dochází také k úbytku mázku, který doposud tvořil ochrannou vrstvu pokožky. 

i

Víte, že 38. týden těhotenství dochází k postupnému stárnutí placenty? Vzhledem k tomu, že placenta již neplní tak zásadní funkci při přenosu živin, začíná stárnout a vyskytují se v ní krevní sraženiny.

Ukončený vývoj pohlavních orgánů

Ke zralosti miminek přispívá také dokončení vývoje pohlavních orgánů. 38. týden těhotenství lze proto pozorovat, že u chlapečků došlo k úplnému sestupu varlat, kdy po levém varleti sestoupilo do šourku také pravé, u holčiček je patrné překrytí malých stydkých pysků velkými.

Přesný termín porodu

I když vám lékař stanovil datum porodu za 10 až 14 dní, vaše miminko může svůj příchod ohlásit klidně již 38. týden těhotenství. Podle statistik se totiž až 85 % miminek narodí v rozmezí dvou týdnů před, či dvou týdnů po předpokládaném termínu porodu. 

38. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

38. týden těhotenství už je vaše miminko zcela vyzrálé a připravené na samotný porod, který se může ohlásit již každým okamžikem. Doprovázejí ho jasné signály, jako je odchod hlenové zátky, odtok plodové vody, nebo stále se zesilující kontrakce.

Odchod hlenové zátky

K odchodu hlenové zátky dochází při ztenčování a postupném otevírání děložního hrdla a projevuje se jako hustý výtok hlenové konzistence červené až nahnědlé barvy. Dochází k němu většinou 2-3 dny před porodem, není však výjimkou, že vám hlenová zátka odejde klidně i dva týdny před samotným porodem. Pokud tedy 38. týden těhotenství odchod hlenové zátky zaznamenáte, jde o jasný signál blížícího se porodu.

Odtok plodové vody

Okolo 15 % rodiček se před porodními kontrakcemi setká s prasknutím plodového vaku a odtokem plodové vody. Následné kontrakce se mohou dostavit až za 12 hodin od prasknutí vaku a plodová voda po tuto dobu může vytéct buď najednou, nebo odtékat průběžně v menším množství. Jestliže zaznamenáte třicátý osmý týden těhotenství odtok plodové vody, doporučujeme pro její zachycení použít buničinovou vložku a co nejrychleji odjet do porodnice.

Zesilující kontrakce

Kontrakce bývají oproti poslíčkům silnější, bolestivější a můžete u nich zaznamenat určitou pravidelnost. Jestliže vás postihnou 38. týden těhotenství a nejste si jistá, zda jsou to již ty pravé porodní kontrakce, zkuste si napustit vanu s teplou vodou. Pokud by se jednalo o poslíčky, měly by v teplé vodě po chvíli ustoupit, kontrakce však budou pokračovat nadále. Nejprve je ucítíte zhruba po 10 minutách, avšak jejich frekvence se bude zvyšovat. Do porodnice je vhodné vyrazit, jestliže budete pociťovat kontrakce o délce 30 – 60 vteřin každých 5 minut.

Těhotenské příznaky ve 38. týdnu těhotenství

Neohrabanost, těžkopádnost, nespavost a obavy z nadcházejícího porodu. Tak popisuje většina žen 38. týden těhotenství. Když k tomu přičteme veškeré těhotenské obtíže doprovázející konec těhotenství, jako jsou otoky končetin, časté močení, hemoroidy, pálení žáhy a další nepříjemnosti, není divu, že se žena necítí po fyzické ani po psychické stránce nejlépe. Většina maminek vám potvrdí, že by již 38. týden těhotenství uvítala porod, aby měla celé těhotenství konečně za sebou.

Třicátý osmý týden těhotenství
38. týden těhotenství se již budoucí maminka necítí po fyzické ani psychické stránce nejlépe.

  i

  V případě, že byste 38. týden těhotenství zaznamenala výtok krve jasně červené barvy v množství odpovídajícímu 40 ml, což jsou přibližně dvě velké polévkové lžíce, okamžitě volejte lékaři. Mohlo by se jednat o předčasné odlučování placenty nebo o vcestnou placentu a bylo by třeba včasného zásahu lékařů.

  Vizualizace a Leboyerova metoda při porodu

  Mezi nenáročné alternativní metody při porodu patří vizualizace zaměřující se na psychiku matky, nebo Leboyerova metoda, která se soustředí hlavně na samotné miminko. Pokud jste ani o jedné z metod zatím neslyšela, 38. týden těhotenství je ideální doba poznat je a zamyslet se, zda by vám některá z nich vyhovovala.

  Vizualizace

  Jde o velice jednoduchou, ale účinnou metodu, při které se snažíte v průběhu kontrakcí myslet na to, jak váš porod postupuje. V hlavě si můžete promítat různé představy, jejichž úkolem je zaměstnat mysl a odvést pozornost od porodních bolestí. O průběhu porodu přemýšlíte jako o postupné cestě k vytouženému cíli.

  Svoji představivost můžete soustředit na vaše děložní hrdlo, které se při každé kontrakci postupně otevírá. Připodobnit je lze k rozvíjejícímu se poupěti, které postupně vykvétá v nádhernou květinu. Některým maminkám pomáhá představovat si porodní bolesti jako přívalové mořské vlny, kdy každá kontrakce žene vlnu blíže a blíže ke břehu. V tomto případě vám k představivosti skvěle poslouží audionahrávka šumění moře. Odborníci na vizualizaci také doporučují představovat si tunel, který se s každou kontrakcí rozevírá, zvětšuje a přibližuje miminko k jeho konci.

  Leboyerova metoda

  Leboyerova metoda upřednostňuje jemný příchod miminka na svět tak, aby byl respektován životní rytmus dítěte a aby se děťátko pokud možno vyhnulo všem stresovým situacím. Jsou brány ohledy na to, že ihned po porodu je děťátko schopno vše slyšet, vidět, cítit, vnímat i prožívat. Základem této metody je klidné a tiché místo zahalené do přítmí, kde porod probíhá. Ihned po narození je miminko přiloženo na matčin hrudník tak, aby slyšelo známý a uklidňující tlukot jejího srdce, což mu dodá pocit bezpečí. S oddělením pupeční šňůry se čeká několik minut až do jejího dotepání, aby si děťátko samo přešlo nenuceně na dýchání plícemi. Následovat by měla příjemná teplá koupel novorozence a opětovný návrat do matčiny náruče.

  Výběr autosedačky pro novorozence

  Pokud ještě nemáte vybranou vhodnou autosedačku, ve které si povezete svého drobečka z porodnice domů, 38. týden těhotenství je ten nejvyšší čas tak učinit. Vybírat můžete ze dvou typů autosedaček, které jsou určeny pro novorozence. Prvním z nich je tzv. vajíčko a druhým klasická skořepinová autosedačka. 

  Autosedačka typu vajíčko

  Autosedačku tohoto typu volí většina rodičů, jelikož poskytuje miminku bezpečné a pohodlné cestování. Miminko je v ní uloženo jako v kolébce a bývá připoutané tříbodovým bezpečnostním pásem ve tvaru Y. Autosedačka typu vajíčko se umisťuje vždy proti směru jízdy a lze ji ukotvit jak na zadní, tak na přední sedadlo, u kterého však musí dojít k deaktivaci airbagů. K pohodlnému přenášení jsou tyto sedačky vybaveny madlem a k některým modelům si můžete dokoupit i zacvakávací základny, které zůstávají v autě. Některé typy je možné také připevnit na podvozek kočárku. Je však nutné počítat s tím, že miminko z tohoto typu autosedačky brzy vyroste.

  i

  Otestovali jsme pro vás: Autosedačka Avionaut Pixel 2019

  Klasická skořepinová autosedačka pro novorozence

  Klasická skořepina se vyrábí také pro novorozence, nehodí se však pro děti předčasně narozené nebo pro ty s nízkou porodní váhou. Sedačka bývá polohovatelná, aby poskytla dětem dostatečný komfort při spánku. Děti v ní jezdí na zadním sedadle nejprve proti směru jízdy, od přibližně jednoho roku věku pak po směru jízdy a pro bezpečnější připevnění sedačky slouží systém ISOFIX.

  Třicátý osmý týden těhotenství
  Výběr dětské autosedačky není radno podcenit.

  i

  S nákupem autosedačky pro miminko vám blíže poradí náš článek: Jak vybrat autosedačku

  Tipy pro 38. týden těhotenství:

  • I přes časté návštěvy toalety nezapomínejte na pravidelné doplňování tekutin pro dobrou hydrataci celého organismu. Mějte proto stále po ruce velkou lahev s vodou a průběžně ji po malých dávkách upíjejte. 
  • Při výběru autosedačky pro novorozence se můžete nechat inspirovat uživatelskými recenzemi.
  • Sedáte ještě třicátý osmý týden těhotenství za volant? Jestliže jste stále aktivní řidička, dělejte si při řízení častější přestávky a na delší úseky raději předejte řízení někomu jinému.

  Pokud již máte 38. týden těhotenství úspěšně za sebou, pojďte společně s námi nahlédnout a zjistit, co si připravil pro budoucí maminky 39. týden těhotenství. Možné je, že právě v tomto týdnu přivítáte vaše miminko na světě a poslední kapitola našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu pro vás již nebude aktuální.

  0
  Vytisknout
  P-DC1-WEB18
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací