Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Těhotenství týden po týdnu: 39. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Konec vašeho těhotenství se nenávratně blíží a je nám jasné, že 39. týden těhotenství už bojujete ze všech sil. S těžkým bříškem i starostlivými myšlenkami, které se nejčastěji točí kolem porodu, zdraví miminka, ale i kolem toho, jak vše zvládnete a co všechno se pro vás změní. Vaše obavy jsou přirozené a vypovídají o tom, že vše berete zodpovědně a přizpůsobujete se vaší nové roli. Termín porodu už je třicátý devátý týden opravdu na spadnutí a možné je, že si vaše miminko ke svému příchodu zvolí právě 39. týden těhotenství. Proto jsme se v předposlední kapitole zaměřili na průběh přirozeného porodu a jeho jednotlivé fáze. Krůček po krůčku tak zmapujeme cestu děťátka z matčina lůna, jehož narození bývá silným emotivním zážitkem pro všechny zúčastněné.

39. týden těhotenství

Obsah článku 39. týden těhotenství

39. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Vaše miminko už je 39. týden těhotenství donošené a zralé k porodu, nic mu však nebrání v tom, aby dále přibývalo na váze. Jeho váha bývá třicátý devátý týden těhotenství okolo 3 200 gramů a oproti předchozímu týdnu je o 1 cm delší, měří tedy krásných 50 centimetrů. Jak roste, zmenšuje se jeho volný prostor v děloze a ubývá i plodová voda, takže mu bývá 39. týden těhotenství v bříšku poněkud těsno.

Flexibilní hlavička

Mozek dítěte je ve 39. týdnu těhotenství zcela vyvinut a po narození je připraven převzít všechny řídící funkce organismu. Chrání ho lebeční kosti, které jsou speciálně uzpůsobeny tak, aby se při porodu dokázaly vzájemně překrýt a posunout. Díky tomu může dojít k zúžení lebky a hlavička tak snáze projde porodními cestami.

Překrývání lebečních kostí umožňuje fontanela, pružné vazivo mezi jednotlivými kostmi lebky, která si svoji pružnost udrží přibližně do dvou let dítěte, kdy dojde k její osifikaci neboli zkostnatění. Fontanelu budete moci nahmatat na hlavičce miminka a představuje citlivé místo, které bývá častým ukazatelem zdravotního stavu dítěte. V případě dehydratace nebo horečky dojde k jejímu propadnutí a pohmatem lze poznat, že je s miminkem něco v nepořádku.

i

Stav fontanely vašeho miminka bude kontrolovat při pravidelných prohlídkách v novorozenecké poradně také váš pediatr.

39. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

39. týden těhotenství zabírá vaše děloha celý pánevní prostor a tlačí tak na okolní orgány, což vám způsobuje značné nepohodlí. Normální už pro vás není skoro nic, často i obyčejné zvednutí se z pohovky představuje nadlidský úkol. Dobu do porodu už nepočítáte na dny, ale na hodiny či minuty.

i

Jak se zabavíte při bezesných nocích? Příjemná četba vás rozptýlí a usnete při ní spíše, než před televizní obrazovkou. Vybírejte si však knihy s lehkou odpočinkovou tématikou, horory a detektivky si nechejte na jindy.

Třicátý devátý týden těhotenství
Starší sourozenec se již také nemůže dočkat, až přivítá svého mladšího brášku nebo sestřičku.

Těhotenské příznaky ve 39. týdnu těhotenství

Mnoho maminek potvrdí, že se třicátý devátý týden těhotenství cítí na pokraji svých sil. Nejde jen o stále větší a těžší bříško a jiné těhotenské neduhy, 39. týden těhotenství se ke všemu přidávají také výkyvy nálad, které dobře znáte z počátečních týdnů těhotenství. 

Červené tváře

V posledním stádiu těhotenství je váš krevní oběh velmi zatížen, a proto vás může 39. týden těhotenství překvapit neobvyklé červené zbarvení vašich tváří. Nestrachujte se, tváře jako slabikáře vám po porodu nezůstanou, jakmile se vašemu tělu odlehčí od miminkovské zátěže, zarudnutí samo vymizí.

Motor zvaný adrenalin

Všichni vás nutí odpočívat, vy však ještě třicátý devátý týden těhotenství cítíte nutkavou potřebu uklidit celou domácnost a znovu překontrolovat výbavičku pro miminko. A není to jen psychická záležitost související se syndromem hnízdění, ale cítíte i fyzické projevy. Vaše srdce tluče jako zběsilé, potíte se a celkově jste v neustálém napětí. Za vším hledejte opět hormon, tentokrát adrenalin, jehož hladina se s nadcházejícím porodem zvyšuje a nutí vás k neustálé aktivitě

i

Už máte doma monitor dechu pro miminko? Pokud ne, nepanikařte. Může ho klidně pořídit tatínek miminka, než se vrátíte z porodnice. Jak funguje a proč je důležité jej používat hlavně v prvních měsících po narození, vám přiblíží článek: Monitor dechu – dokáže včas upozornit i na SIDS

Průběh porodu

Pokud jste navštěvovala některý z předporodních přípravných kurzů, jistě jste se detailně seznámila s průběhem porodu a jednotlivými porodními fázemi. Nebude však na škodu si třicátý devátý týden připomenout, jak každá porodní fáze probíhá a na co je potřeba se konkrétně zaměřit. 

První doba porodní

První době porodní jsme se blíže věnovali v předchozích kapitolách hlavně v souvislosti s různými uvolňovacími technikami a úlevovými polohami, které vám mohou pomoci zmírnit porodní bolesti. Jde o dobu otevírací, která trvá většinou nejdéle. U prvorodiček okolo 8-12 hodin, v případě dalších porodů se pak tato doba výrazně zkracuje na 3-8 hodin. S jednotlivými kontrakcemi dochází k postupnému otevírání děložní branky, která po dosažení 10 centimetrů zaniká, až je vytvořena jednotná porodní cesta. V této době většinou dojde také k odtoku plodové vody po protržení plodového vaku.

První dobu porodní trávíte většinou na speciálně uzpůsobeném předporodním pokoji, který je vybaven různými relaxačními a úlevovými pomůckami. Po domluvě s lékařem dochází k aplikaci klystýru pro vyprázdnění střev, případně k holení rodidel, to je však již dnes individuální záležitostí a záleží pouze na přání rodičky. Můžete zažádat o epidurální či inhalační analgezii, případně vám mohou být podány léky na uvolnění porodních cest. Lékař vás chodí průběžně kontrolovat, pořizuje CTG záznam, poslouchá ozvy plodu, dle potřeby provádí vaginální vyšetření. Jakmile je vaše tělo připraveno k další porodní fázi, dochází k převozu na porodní sál.

Druhá doba porodní

Druhá porodní doba je nazývána vypuzovací a dítě při ní prochází za pomoci kontrakcí děložního svalstva a působením břišního lisu porodními cestami. Většinou tato fáze trvá od 10 do 30 minut a odehrává se na porodním sále, kde si rodička volí takovou polohu, která ji při porodu nejvíce vyhovuje. Lékařský tým sleduje ve druhé době porodní nepřetržitě ozvy plodu a celkový průběh porodu. Jakmile dojde k přestřižení pupeční šňůry, následuje odběr krve z pupečníku pro zjištění krevní skupiny miminka, Rh faktoru a krevního pH. Ihned po porodu by mělo být miminko přiloženo na matčin hrudník, aby je dobře známý tlukot jejího srdce uklidnil.

Třetí doba porodní

Ve třetí porodní době by mělo dojít k odloučení a vypuzení plodových obalů a placenty z těla matky. Děje se tak většinou přirozeně do 30 minut od porodu a běžné je, že je rodičce aplikována látka Methylergometrin podporující rychlé odloučení placenty a následné zavinutí dělohy. Celý proces stahování dělohy také urychluje přiložení miminka k matčině prsu ihned po porodu, jelikož dojde k okamžitému vylučování oxytocinu. Jestliže nedojde k vypuzení placenty do 45 minut, je nutné přistoupit k tzv. manuální lyzi, při které vám lékař podá lokání anestezii a následně vyjme placentu ručně.

Čtvrtá doba porodní

Po vypuzení placenty zůstává žena ještě následující 2 hodiny na porodním sále. Během této doby prohlédne lékař placentu i porodní cesty, a pokud došlo při porodu k nástřihu či natržení hráze, nastává čas na ošetření porodních poranění. Dále je monitorován tlak, tepová frekvence a teplota rodičky, porodní asistentka sleduje, jak probíhá zavinování dělohy. Po dvou hodinách je matka společně s miminkem převezena na oddělení šestinedělí, kde se o ni postará další odborný personál.

Třicátý devátý týden těhotenství
Většina maminek s příchodem miminka ihned zapomene na porodní bolesti a nepříjemnosti.

i

Ještě před tím, než nastoupíte do porodnice, ujasněte si, co vše budete muset po svém návratu obstarat. Náš článek s názvem Co zařídit po návratu z porodnice vám pomůže a poradí, abyste na nic důležitého nezapomněla.

Tipy pro 39. týden těhotenství:

  • Už víte, kdo vám bude v prvních dnech po příjezdu z porodnice pomáhat? Ať už maminka, kamarádka nebo váš partner, určitě oceníte někoho, kdo za vás převezme otěže v běžném fungování domácnosti, a vy tak budete mít čas jen pro sebe a své miminko.
  • Jestliže se 39. týden těhotenství doslova cítíte nadopovaná adrenalinem, dopřejte si příjemnou procházku na čerstvém vzduchu.
  • Třicátý devátý týden těhotenství si znovu si projděte porodní plán, který hodláte předložit v porodnici. Opakování je matka moudrosti, tak si vše pečlivě nastudujte, ať se pak vyhnete případnému dohadování či nejasnostem při porodu.

Ať už náš seriál Těhotenství týden po týdnu sledujete od začátku, nebo jste se připojila až na konci svého těhotenství, jsme rádi, že jsme se s vámi v jeho průběhu mohli podělit a zajímavé rady a informace. Doufejme, že také kapitola 39. týden těhotenství pro vás byla přínosem a že třeba i díky ní zvládnete porod svého miminka hravě a bez komplikací. 40. týden těhotenství náš rozsáhlý seriál uzavře, takže pokud se ještě vašemu miminku nechce na svět, můžete se začíst do poslední kapitoly.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací