Na konci 4. týdne těhotenství by už měl být váš těhotenský test pozitivní, takže je ten správný čas na kontrolu vytoužených dvou čárek. Jestli se váš sen stal skutečností a test opravdu potvrdil, že jste těhotná, neváhejte dobré zprávy oslavit se svým partnerem. S oznámením zbytku světa ovšem raději ještě chvilku počkejte. Váš první telefonát by měl směřovat ke gynekologovi, se kterým si domluvíte první vyšetření, během kterého se vaše těhotenství potvrdí odběrem krve nebo vzorkem moči. Dokonce už i vnitřní ultrazvuk ve 4. týdnu dokáže vaše těhotenství vizualizovat.
Vaše děťátko se právě dostalo do embryonálního stádia. Embryem se ale bude oficiálně nazývat až přibližně po konci prvního trimestru, přičemž ho bude v následujících týdnech čekat nejdůležitější vývoj svého prenatálního života.
Ve čtvrtém týdnu těhotenství je vaše miminko velké asi jako makové zrníčko. Malý shluk buněk, který byl ještě před pár dny blastocystou, se tento týden rozděluje na embryo (vašeho budoucího drobečka) a placentu, která bude plod vyživovat. Dokud se placenta nedovyvine, miminko bude vyživovat žloutkový vak z vašeho vajíčka.
Přesto, že je děťátko stále ještě prakticky mikroskopické velikosti, už teď má rozpoznatelnou, disproporčně větší hlavičku, která se sklání nad jemně ohnuté tělo. V průběhu druhého až třetího týdne po početí se rovněž vytváří tři zárodeční vrstvy embrya. Entoderm, ze kterého se vyvinou plíce a většina vnitřních orgánů. Mezoderm formující srdce, oběhový systém, kostru a svaly. A Ektoderm, ze kterého vznikne nervový systém, kůže, vlasy, sklovina apod.
Přítomný je už i vnitřní plodový obal (amniový váček), ve kterém přibývá plodová voda. Toto bude následující měsíce ochranným domovem vašeho potomka. Na ultrazvuku všechno zatím vypadá jako malinká tečka, ale bude s ním růst až do porodu.
Během čtvrtého týdne těhotenství už nejedna těhulka začíná tušit své těhotenství i bez těhotenského testu. Možná pocítíte určité těhotenské příznaky. Zvýšená hladina estrogenu a progesteronu může způsobit pocit nafouknutí či nechuť k jídlu. Uhnizďování vajíčka v děloze může zase navodit jemný diskomfort v bříšku. Většina žen v tomto stádiu ještě nepociťuje těhotenské nevolnosti, ovšem malý zázrak odehrávající se ve vašem těle vám už může způsobovat hormonální chaos plný výkyvů nálad. Pokud se chcete více dovědět více o prvních příznacích těhotenství a o tom, kdy je nejvhodnější doba na těhotenský test, podívejte se do našeho článku Jak poznat těhotenství.
Vydejte se spolu s námi na krásnou a vzrušující cestu od miniaturního semínka až po drobečka, kterého budete moci držet v náručí. Sledujte našeho průvodce Těhotenství týden po týdnu a dozvíte se mnoho užitečných informací – od vývinu vašeho miminka, změn vašeho těla, až po zkušenosti našich Alza maminek.