Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Těhotenství týden po týdnu: 40. týden

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Jak známo, 40. týden těhotenství ve většině případů završuje těhotenství a právě v něm by mělo dojít k narození miminka, pokud vám lékař správně spočítal termín porodu. Neděje se tomu tak vždy, a tak je možné, že se vaše miminko už přihlásilo na svět o týden či dva dříve, nebo že se vaše těhotenství o 1-2 týdny prodlouží. V takovém případě dochází k přenášení plodu a bývá na zvážení lékařů, jak dlouho nechají ženu čekat na přirozený porod, případně zda přistoupí k vyvolání porodu. Čtyřicátý týden těhotenství vám proto představíme doporučované metody k vyvolání porodu a také vás seznámíme s možnými lékařskými postupy v případě, že by se vašemu miminku nechtělo na svět 40. týden těhotenství ani následující dny.

40. týden těhotenství

Obsah článku 40. týden těhotenství

40. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Tabulkovou délku 50 centimetrů většinou miminko 40. týden těhotenství překoná o jeden až dva centimetry a jeho hmotnost oproti předchozímu týdnu ještě čtyřicátý týden těhotenství o 100-200 gramů naroste. Děťátko už je 40. týden těhotenství zcela vyvinuté a během prvního nádechu se jeho srdíčko v momentě přizpůsobí vlastnímu krevnímu oběhu. Vizuálně už ve všech detailech připomíná čtyřicátý týden těhotenství novorozence.

Stárnutí placenty

Vzhledem k tomu, že 40. týden těhotenství dochází k viditelnému stárnutí placenty, budete nejspíš ob den podstupovat kardiotokografické vyšetření, aby byl stav miminka pečlivě monitorován.

Pokles aktivity

Pro čtyřicátý týden těhotenství je také typické, že kvůli nedostatku místa v děloze se bude aktivita miminka snižovat. Stále byste však měla jeho pohyby vnímat, tlak jeho ručiček a nožiček na břišní stěnu bývá často viditelný. Pokud byste najednou zaznamenala radikální pokles jeho aktivity, okamžitě vyhledejte lékaře.

Fetální poloha

Ve 40. týdnu těhotenství se většina miminek nachází v tzv. fetální poloze. Znamená to, že jeho ručičky i nožičky zaujímají skrčenou polohu, která je pro miminko vzhledem k malému prostoru nejpohodlnější. Také po porodu ještě nějaký čas zůstane miminko zavinuto ve fetální pozici, přináší mu totiž pocit jistoty a bezpečí.

40. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Vaše tělo už by mělo být 40. týden těhotenství připraveno na porod, který by se měl rozběhnout každým dnem. Jestliže se tak nestane a pravidelné lékařské prohlídky nezaznamenají zhoršující se zdravotní stav miminka, můžete ještě bez obav přenášet až 12 dní po oficiálním termínu porodu. Ve většině případů se porod v této době spustí přirozeně, někdy je však nutné miminku na svět pomoci za asistence lékařů.

Těhotenské příznaky ve 40. týdnu těhotenství

Poslední těhotenské týdny si jsou vesměs podobné a ani 40. týden těhotenství není výjimkou. Porod se dá očekávat každým dnem a skoro každá maminka už doufá, že s vytouženým miminkem přijde okamžik, kdy se jí uleví od klasických těhotenských obtíží. K těm už standardně čtyřicátý týden těhotenství patří celodenní únava, neohrabanost i náladovost, za kterou mohou jednak hormony, jednak nedostatek nebo úplná absence spánku.

Jak urychlit porod

Jsou to tak trochu babské rady, ale jde většinou o léty ověřené způsoby, jak nastartovat samotný porod, jestliže se stále ještě vašemu miminku nechce přijít na svět. U žádné z metod sice nemůžeme zaručit 100% účinnost, ale všechny jsou v případě zdravého těhotenství schváleny a doporučovány odborníky.

Milování s partnerem

Příjemný způsob, jak vyvolat porod, zkouší 40. týden těhotenství nejeden pár toužící urychlit příchod svého miminka na svět. Pokud vám lékař intimní hrátky vysloveně nezakáže, udělejte si na sebe s partnerem čas a dopřejte si příjemné chvíle ve dvou. I když bývá milování na konci těhotenství tak trochu krkolomnou záležitostí, opravdu může pomoci urychlit porod. Mužské sperma totiž obsahuje prostaglandiny – látky, které urychlují dozrávání děložního hradla a zároveň je uvolňují a změkčují. Pokud dosáhnete orgasmu, vyplaví se vám navíc hormon oxytocin, který také přispívá k rychlejšímu nástupu porodních kontrakcí.

i

Hormon oxytocin je právem nazýván „hormonem lásky“. Při svém vyplavování totiž vyvolává příjemné pocity, navíc probouzí u žen pečovatelské a u mužů ochranitelské chování.

Stimulace bradavek

Ať už tuto činnost zařadíte jako předehru do výše zmiňované aktivity, nebo vyzkoušíte masáž bradavek samostatně, možná zjistíte, že právě jejich stimulace u vás může vyvolat kontrakce a následně rozběhnout porod. Při masáži bradavek totiž dochází ke stimulaci vaší neurohypofýzy, která spouští vylučování oxytocinu. Často se masáž bradavek praktikuje i při samotném porodu, jestliže je potřeba zesílit porodní kontrakce, a také jde o skvělý nácvik na pozdější kojení.

i

Pro podporu kojení si můžete již 40. týden těhotenství pořídit buď manuální odsávačku, případně i elektrickou odsávačku mateřského mléka pro častější a intenzivnější odsávání. Blíže vám výhody odsávaček mateřského mléka popíše náš článek: Odsávačka mateřského mléka pomůže každé mamince.

Aktivní pohyb

Pokud spatříte ženu, jak ve 40. týdnu těhotenství myje okna nebo vytírá podlahu na všech čtyřech, je jasné, s jakým cílem tuto činnost provozuje. Jak známo, také přiměřená fyzická aktivita může přispět k urychlení porodu. Pokud nejste zrovna uklízecí typ, zkuste svižnější procházku, která vám může stimulovat kontrakce.

Teplá koupel

Říká se, že příjemná teplá lázeň také napomáhá naladit vaše tělo a odstartovat porod. Když si do ní ještě 40. týden těhotenství přidáte pár kapek esenciálního vonného oleje například z levandule, brzy se mohou přihlásit první kontrakce.

Čtyřicátý týden těhotenství
Jednou z doporučovaných aktivit pro uspíšení porodu může být teplá koupel.

Bylinné elixíry

Pomoc v přírodě hledaly ženy odjakživa, a tak není divu, že se k ní také mnoho těhotných maminek obrací právě 40. týden těhotenství proto, aby si pomocí různých čajů či bylinných extraktů uspíšily porod. Známé jsou například účinky čaje z maliníkového listí, fenyklu, či mateřídoušky

i

Jaké bylinky v těhotenství jsou vhodné, a jaké mají naopak stopku, vám přiblíží náš článek: Bylinky v těhotenství, je potřeba se jim vyhýbat?

Uměle vyvolaný porod

Jestliže 40. týden těhotenství neprobíhá dle lékařů standardním způsobem a pokračování těhotenství by přinášelo určitá rizika pro matku či dítě, je nutné přistoupit k umělému ukončení těhotenství vyvoláním porodu. Pro tuto situaci mohou lékaři využít několika metod:

Tablety nebo gel obsahující prostaglandin

K  šetrnějším metodám patří podání látky zvané prostaglandin, která se ve formě tablet nebo gelu aplikuje přímo do pochvy. Jejím působením dochází ke změknutí a dozrání děložního hrdla, což mívá za následek spontánní spuštění kontrakcí.

Podání oxytocinu

Další možností jak vyvolat porod, je podání infuze s oxytocinem. K té se často 40. týden těhotenství přistupuje, jestliže již došlo k odtoku plodové vody, avšak děložní kontrakce se ještě po 12 hodinách nespustily. Lékaři většinou rychlost podání oxytocinu regulují infuzní pumpou, některé maminky se však shodují, že po podání oxytocinu zvládaly porodní kontrakce hůře a bylo nutné přistoupit k aplikování epidurální analgezie.

i

Víte, že nejvyšší hladinu oxytocinu nenaměřili vědci při samotném porodu, avšak těsně po něm v momentě, kdy si čerstvá maminka položí své právě narozené dítě na hrudník?

Protržení plodového vaku

Amniotomie, jak se odborně nazývá protržení vaku blan, se provádí zavedením plastového háčku přes děložní hrdlo až k plodovým obalům, které jím jsou protrženy. V průběhu celého zákroku lékaři monitorují srdeční frekvenci plodu a v případě potřeby ještě porod podpoří oxytocinovou infuzí.

Hamiltonův hmat

Jde o poměrně nepříjemný zákrok, ke kterému lékaři přistupují pouze za situace, jestliže dotyčná přenáší více jak dva týdny nebo je miminko v děloze ve stavu, který již pro ně není příznivý. Lékař při něm zavádí prst hluboko do vagíny a naučeným pohybem zkouší odloupnout od děložní stěny vak blan. Zákrok lze provést pouze se souhlasem těhotné ženy.

Čtyřicátý týden těhotenství
Radost z nového člena rodiny je pro čerstvé rodiče nepopsatelná.

Tipy pro 40. týden těhotenství:

  • Využijte poslední chvíle, kdy o sebe ještě můžete v klidu pečovat, a vyrazte ještě čtyřicátý týden těhotenství na manikúru nebo ke kadeřnici. První týdny s miminkem na zkrášlovací procedury nebudete mít čas ani pomyšlení.
  • Pokud by váš porod trval déle, je dobré mít při ruce nějaké potraviny, které vám rychle dodají potřebnou energii, avšak nezaplní váš žaludek. Skvěle fungují například pastilky obsahující hroznový cukr.
  • Aby se vám po porodu nesešly zbytečné a nepotřebné věci pro miminko, můžete si čtyřicátý týden vytvořit seznam, podle kterého vám vaši známí a příbuzní přinesou pouze užitečné dárky. Romantické to sice moc není, ale praktické určitě.

40. týden těhotenství uzavírá náš seriál Těhotenství týden po týdnu, který jsme pro vás více jak rok s láskou připravovali a snažili se vystihnout to nejdůležitější pro miminko i budoucí maminku. Doufáme, že vám jednotlivé kapitoly zpestřily dobu toužebného očekávání a že se už co nejdříve budete radovat z malého uzlíčku toho největšího štěstí, kterým vás příroda může obdařit.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací