Přesto, že v sedmém týdnu těhotenství už můžete pociťovat množství těhotenských příznaků, těhotenské bříško vám zatím neroste. Okolí tak na vás ještě nedokáže rozpoznat žádné fyzické změny. Pravděpodobně se již nemůžete dočkat, až se podělíte o ty nejhezčí novinky na světě, ale nejlepší bude s tím ještě chvíli počkat. Teď se soustřeďte hlavně na sebe, svého partnera a rostoucí zázrak ve vašem bříšku a užijte si intimitu společného tajemství. Jestli jste ještě neabsolvovala potvrzení těhotenství ultrazvukem, určitě se dočkáte v nejbližším čase. Možná právě 7. týden těhotenství bude pro vás „osudový” a vy spatříte svého potomka.
Velikost plodu v 7. týdnu těhotenství je přibližně 8 mm, což je zhruba velikost borůvky. Do konce týdne ještě naroste o dalších 5 mm.
Hlavová část zárodku teď roste rychle a tvoří téměř poloviční délku celého těla. Její rapidní růst souvisí s vývojem mozku, který generuje neuvěřitelných 100 nových mozkových buněk za minutu. A nejen mozek pracuje na plné obrátky. Vyvíjí se játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány. Nervový systém je už téměř úplně vyvinutý a pomalu se začínají tvořit kosti.
Zdokonaluje se také srdce, bijící přibližně 150 × za minutu. Občas se bohužel stane, že ještě v 7. týdnu těhotenství ultrazvuk nezaznamená srdeční akci plodu. Nemyslete však hned na to nejhorší. Srdeční ozvy se někdy můžou projevit později nebo je potřeba vyšetření dokonalejším ultrazvukem. Váš gynekolog vás zřejmě objedná za pár dní na další kontrolu a srdíčko opět prověří. Důležitým ukazatelem je také hladina hormonu hCG, kterou vám zjistí odběrem krve.
Miminku se teď začíná rýsovat tvář, na hlavě je možné pozorovat základ pro ústa a nos a výstupky pro oči, které jsou potáhnuté kůží a uložené daleko od sebe po stranách hlavičky. Vznikají základy dolních končetin. Základy horních končetin, které se začaly vyvíjet v pátém týdnu těhotenství, se nadále vyvíjí a prodlužují. Ruce, které původně vypadaly jako jednoduché ploutvičky, teď připomínají maličké pádlo se zřetelně viditelnou užší a širší částí.
Jediná část, která na maličkém těle neroste, ale naopak se ztrácí, je zakončení zad v podobě ocásku. Ten už v nejbližších týdnech zmizí úplně.
Jestli ještě stále nemáte žádné těhotenské příznaky, můžete si dát oslavné smoothie, že jste aspoň zatím jednou z těch šťastnějších nastávajících maminek. Mnohým těhulkám už v této době nastupují těhotenské problémy v podobě nevolnosti, bolesti břicha, celkové fyzické únavě, zvětšení a citlivosti prsou nebo častého nutkání na močení kvůli zvětšující se děloze a zvýšeného průtoku krve. Už teď máte totiž v těle o 10 % víc krve než v období před otěhotněním.
Během posledních pěti týdnů se vaše děloha zvětšila na dvojnásobnou velikost. Pochva a děložní hrdlo začínají být víc prokrvené a získávají namodralý odstín. Vaše srdeční frekvence a metabolismus se zrychlili o 25 %.
Jestliže jste již navštívila svého gynekologa, který vám vaše těhotenství potvrdil, nebo vám zatím vyšel jen pozitivní těhotenský test, jistě chcete co nejdříve zjistit, jaký den bude pro vás a vaše miminko osudový. Výpočet termínu porodu může probíhat několika způsoby, nejčastěji se řídíme prvním dnem poslední menstruace.
Strava v těhotenství by měla být zdravá a pestrá, ideálně doplněna o vitamíny pro těhotné. Pokud máte vhodné stravovací návyky, nemusíte je příliš měnit, dbejte však na dostatečný přísun oligosacharidů a antioxidantů. Existují však potraviny, které mohou být pro vývoj plodu nebezpečné a doporučuje se je proto z jídelníčku vyřadit. Častým strašákem těhotných žen bývá obávaná listerióza. I když jde o poměrně vzácné onemocnění, v těhotenství může být obzvlášť nebezpečná. Proto je dobré naučit se, jak se jí úplně vyvarovat. Zatím co u zdravých dospělých probíhá listerióza skrytě, v případě těhotných žen mohou nastat výrazné komplikace a těhotenství může skončit potratem nebo předčasným porodem. Stejně tak pravděpodobnost nákazy je u budoucích maminek až 20× vyšší než u běžného člověka.
Hlavní cestou přenosu listerie na člověka je požití potravy kontaminované touto bakterií. Mezi rizikové přenašeče patří především nedostatečně opracovaná jídla jako syrové maso, ryby a mořské plody, uzeniny, paštiky, nepasterizované mléčné výrobky, měkké sýry, špatně umyté ovoce a zelenina, ale i víckrát ohřívané pokrmy.
Od embrya po plod – přesně takovou cestu se vám už povedlo ujít! Od následujícího 8. týdne těhotenství už můžeme vaše miminko oficiálně nazývat plodem (fetusem). Přečtěte si více o jeho dalším vývoji.