Kojení je důležitou součástí života každého miminka a jeho maminky. Informace o kojení se však všude liší. Radí vám správně kamarádka, knížka či informace na internetu? Představme si nejčastější mýty o kojení a mateřském mléku.
Slabé mléko neexistuje. Mateřské mléko se v průběhu růstu dítěte mění ve složení kvůli potřebám dítěte, nicméně při kvalitním stravováním matky není jediný důvod se obávat, že mléko není dostatečně výživné. Pokud miminko nepřibírá na váze, jak by mělo, je třeba navštívit dětského lékaře.
I malá prsa drobných maminek dokáží uspokojivě nakojit například dvojčata. Stejně tak měkkost prsou neznamená, že nejsou dostatečně nalitá pro krmení. Mléko se vytváří zcela automaticky podle četnosti kojení a množství vypitého mléka vaším miminkem.
Plačící dítě nemusí být jen hladové. Dítě již od narození mohou trápit další potíže, které se nesnadno odhalují. Podáním prsu často problém odsunete, ale nevyřešíte. Pokud si s neustálým pláčem vašeho miminka nevíte rady, je třeba navštívit lékaře. Děti může trápit například reflux (obsah žaludku se navrací mimovolně do jícnu), bolesti bříška, zoubků atp. Může také být unavené, mít vlhkou plenku, může mu být zima či teplo či jen postrádá mateřskou náruč. I ta nejmenší miminka jsou také schopná negativně reagovat na matčin stres a nervozitu.
Není vhodné omezovat miminko v krmení jen z obav, že by mohlo být baculaté. Mléko se vytváří pro potřeby dítěte, nelze se jím překrmit. Pokud přibírá po mateřském mléku, je to příprava na velký výdej energie v pozdějších měsících, a není třeba si tím lámat hlavu. Abyste měla kvalitní mléko, můžete pomoci svou vyváženou a zdravou stravou.
Náš tip: Pokud kojíte často, může vám ulevit použití kojícího polštáře pro větší komfort vás obou.
Sací reflex je jeden z reflexů, se kterým se miminko rodí. Kromě krmení sání představuje jednu z nejpřirozenějších možností, jak se uklidnit. Pokud nemá k dispozici prso, nejbližším náhradníkem jsou prsty. Kromě uklidňování může sání prstů znamenat také příznaky růstu zoubků.
Žádné dítě se nenarodí s potřebou jíst přesně po třech hodinách, jak se často udává. Každé dítě je jiné a i v rámci svých vlastních intervalů může dostat hlad dříve či později. Proto je nejlepší respektovat potřeby dítěte a ne obecné tabulky, které lze brát pouze jako inspiraci. Aby matka poznala potřeby svého dítěte, je žádoucí, aby mu byla hlavně zpočátku neustále nablízku, a to především v prvních dnech v nemocnici.
Každé dítě je jiné, některé spí hodně a jiné málo. Podle délky a množství spánku nelze odvodit, zda má hlad či nedostatek výživy. Pokud dobře prospívá, není nutné ho na krmení budit.
Kojení je tou nejlepší možností, jak zajistit miminku skvělý start do života. Pokud však z jakéhokoliv důvodu kojit nemůžete, jsou na trhu kojenecká mléka vysoké kvality, která nabídnou výbornou náhradní výživu. Děti na umělém mléku podávaném z lahvičky nejsou více nemocné a rozhodně nestrádají. Důležitá je především pohoda maminky a miminka. Pláč a stres z nemožnosti kojení jsou zbytečné. Variantou pro maminky, které nemohou kojit, mohou být také odsávačky mateřského mléka.
Opak je pravdou, při běžných nemocích, jako je například chřipka, pomůže mateřské mléko dítěti získat látky, které mu pomohou zvýšit obranyschopnost. Jen v případě závažných onemocnění či při užívání některých druhů léků je třeba se kojení vyvarovat, vždy však tento krok konzultujte se svým lékařem.