V 9. týdnu těhotenství už za sebou máte druhý měsíc těhotenství a úspěšně vstupujete do třetího. Pokud vás trápí těhotenské nevolnosti, brzy si budete moci oddychnout – ve většině případů totiž ke konci třetího měsíce vymizí. Vývoj vašeho miminka pokračuje vznikem důležitých orgánů, jako jsou játra a tenké střevo, a dochází i ke změnám v obličejové části. U vás si nejspíše všimnete zvětšujících se prsou, což se může projevit jejich zvýšenou citlivostí a celkovým napětím. Tělo se pomalu začíná připravovat na kojení, takže možná budete muset vyrazit na nákupy a pořídit si nové spodní prádlo a také krém na strie, který se doporučuje používat již v počátečních týdnech těhotenství.
Představte si, že už v 9. týdnu těhotenství dokáže vaše miminko reagovat pohybem na podněty zvenčí, jako je hluk nebo světlo! Samozřejmě vy jej ještě cítit nemůžete, ale kdo by to byl řekl do drobečka měřícího přibližně 25 milimetrů a vážícího okolo 2 gramů, kterého bychom nejlépe přirovnali ke kuličce hroznového vína?
Již 8. týden těhotenství proběhl ve znamení zásadních změn v obličejové části plodu a nyní tento vývoj pokračuje. Oči se postupně přesouvají do přední části obličeje a přibližují se k sobě, jsou však stále široce otevřené. Zakládají se ušní boltce, které mají prozatím podobu hrbolků kolem zevního zvukovodu. Vývoj nosu se postupně dokončuje. Plod má stále ještě značně velikou hlavovou část oproti trupu a velmi hrubé obličejové rysy.
i
Věděla jste, že oči plodu zůstanou zavřené až do 27. týdne těhotenství?
V 9. týdnu těhotenství se plodu začíná lehce napřimovat krk a trup a dochází tak ke změně jeho dosavadní stočené polohy. Na svědomí to má pokračující vývoj vnitřních orgánů, konkrétně tenké střevo a základ jater. Jaterní hrbol vytvořený pod srdečním hrbolem je natolik veliký, že nutí plod k rovnější poloze.
Dolní končetiny prochází stejným vývojem jako v předchozím týdnu končetiny horní, takže se na nich vytvoří rýhy a základ prstových paprsků. Na horních končetinách jsou již patrné základy jednotlivých prstů, které zatím spojuje plovací blána.
Změny na vašem bříšku sice ještě příliš znatelné nejsou, zato vaše prsa se již začínají připravovat na pozdější proces kojení.
V tomto období nejspíš zaregistrujete pocit plnějších a citlivějších prsou, která se vlivem hormonálních změn začínají zvětšovat a celkově mění svůj tvar i vzhled. Začnou se na nich viditelně rýsovat modré žilky a bradavky i prsní dvorce získávají tmavší zbarvení. Vaše tělo tak připravuje pro miminko ideální podmínky, které odstartují po narození proces kojení. Mnoho maminek také začíná pálit žáha, a to hlavně po konzumaci většího jídla. Jezte proto častěji po menších porcích a vyhýbejte se těžkým a mastným jídlům.
i
Tvoří se vám na prsních dvorcích kolem bradavek malé bílé hrbolky? Jde o Montgomeryho žlázky, které budou v průběhu kojení produkovat maz důležitý pro zvlhčování bradavky.
Kromě vnějších příznaků se také uvnitř vašeho těla vytváří důležitý orgán společný pro matku i plod. Je jím placenta, tzv. plodový koláč, který má za úkol dodávat miminku vše potřebné. Zásobuje ho živinami, dodává mu kyslík, odvádí plyny a chrání miminko před škodlivými mikroorganismy. Vývoj placenty je ukončený mezi 4. – 5. měsícem, kdy dosáhne průměru okolo 20 centimetrů a hmotnosti zhruba půl kilogramu. Její polohu bezpečně určí ultrazvuk, nejčastěji leží na zadní straně dělohy.
Strie na prsou mají podobu červených prasklinek, které vznikají v důsledku náhlého zvětšení ňader. V pozdějším stádiu těhotenství se objevují také na břiše či bocích. Po nějaké době sice vyblednou, stále jsou však na kůži znatelné a pro mnoho maminek představují noční můru. Proto je dobré zahájit včas preventivní opatření a pořídit si vhodný krém proti striím, kterým se budete pravidelně promazávat. Vhodný je i nákup těhotenské podprsenky z prodyšného materiálu, která zajistí vašim prsům potřebné pohodlí a dostatek prostoru.
Již v prvních dnech od početí začíná váš organismus reagovat na novou situaci zvýšenou produkcí některých hormonů. Ty mají za úkol připravit vaše tělo na veškeré změny související s vývojem miminka, včetně samotného porodu i následného kojení. Kromě tělesných funkcí do značné míry ovlivňují také vaši psychickou stránku, zvyšují citlivost na některé podněty a vzbuzují přehnané reakce. Jsou to zkrátka takové nevyzpytatelné potvůrky, které nad vámi převezmou kontrolu, bez nich se však celý proces těhotenství neobejde. Jaké jsou nejdůležitější hormony v těhotenství a jaká je jejich funkce?
Pokud nemáte žádné zdravotní komplikace a vaše těhotenství probíhá bez problémů, rozhodně nezanedbávejte fyzickou aktivitu. Cvičení v těhotenství vás udrží v kondici a také vás díky vyplaveným endorfinům pozitivně naladí. Je však potřeba zvolit vhodný pohyb, který nebude zatěžovat vaše klouby a vazy. Jako ideální cvičení pro těhotné ženy doporučují odborníci plavání, můžete však vyzkoušet i těhotenskou jógu nebo se zapište do speciálního kurzu pro budoucí maminky.
Jaké změny vás čekají v dalším týdnu a jak bude pokračovat vývoj miminka? Přečtěte si, co přináší 10. týden těhotenství, a radujte se z každého společného dne s vaším miminkem.