Autosedačka Avionaut Aerofix 2019 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Autosedačka Avionaut Aerofix je určena pro děti mezi 9-18 kilogramy, v čemž se pohybují oba dva moji kluci, takže ji otestovali oba, i když starší syn už je u limitu, co se týče výšky. Kromě pohodlí je pro mě zásadní také bezpečnost, kterou jsem pro vás sice netestovala, nicméně se mohu spolehnout na striktní normy švédského zkušebního ústavu VTI, kde autosedačka úspěšně prošla přísným Testem PLUS.

Avionaut Aerofix

Avionaut Aerofix (RECENZE) – OBSAH

 1. Základní parametry
 2. Provedení a materiály Avionaut Aerofix
 3. Umístění základny IQ a autosedačky Aerofix do auta
 4. Bezpečnost umístění proti směru jízdy
 5. Rozdíl mezi Aerofix a Aerofix RWF
 6. Vyplatí se koupit autosedačku Avionaut Aerofix?

Základní parametry

 • pro děti od 67-105 cm, tedy 9-17,5 kg (cca do 4 let)
 • systém uchycení ISOFIX (nutno dokoupit základnu IQ)
 • 5bodový pás
 • umístění po směru (od 15 měsíců) i proti směru jízdy
 • možnost naklopení do pozice lehu


Atraktivní značka slibuje bezpečnost a kvalitní provedení.
Značka Avionaut přináší nový model Aerofix 2019, který přináší nejmodernější technologie výroby a maximální bezpečnost.

Provedení a materiály Avionaut Aerofix

Autosedačka je opravdu krásná. Moc se mi líbí univerzální a elegantní provedení v šedé barvě s prošíváním v horní části. Při pohledu blíže je vidět, že nejde jen o prchlivý dojem, kvalitní provedení je znát z drobných detailů po celé autosedačce. Látka je velmi příjemná. Celý potah lze sundat a vyprat, což není vždy u všech sedaček možné. Sedačka má nastavitelnou výšku opěrky hlavy, která musí vždy perfektně sedět dítěti v sedačce (spodní část opěrky musí být nad rameny, současně však níž než začíná hlava).

Pohodlí při delší jízdě či během spánku dítěte zajistí možnost naklopení sedačky do lehu, takže dítěti nepadá hlavička a spí se mu komfortně. To je obrovská výhoda při cestování přes noc či na delší trasy. Autosedačky tuto funkci zpravidla nemají a pak rodiče řeší padání hlavičky a diskomfort pěnovými polštářky či nebezpečnými páskami na držení hlavy (které dítěti v případě nárazu zlomí vaz). Polohování je nejbezpečnější a nejpohodlnější řešení pro spánek vašeho dítěte, což dává autosedačce Aerofix velké plus.

Příjemný materiál v moderním provedení.
Autosedačka v šedém odstínu bude slušet každému autu.

Umístění základny IQ a autosedačky Aerofix do auta

K sedačce je třeba dokoupit základnu IQ s ISOFIX. Bez toho nelze sedačku připoutat. Pokud používáte často dvě auta, doporučuji zakoupit dvě základny, samotná sedačka se snadno přemisťuje stisknutím jediného tlačítka. Jak se ale upevňuje základna?

Upevnění základny pomocí ISOFIX je jednoduché, přesto to chce trochu cvik a pokud s ISOFIX nemáte žádné zkušenosti, chvilku vám to zabere. V opačném případě máte za pár minut hotovo, ISOFIX se snadno zacvakne k autu, zatlačíte hlouběji do sedačky a upevníte nohu základny. Že je umístěna základna dobře, poznáte podle zeleného označení, pokud uvidíte červený symbol křížku, základna není dobře nacvaknutá. Sedačku zacvaknete snadno a s minimem síly. Správné umístění ohlásí sedačka hlasitým signálem a rozsvícením zeleného symbolu. Tato funkce je zajišťována skrze baterie, které jsou součástí základny. V případě nízké kapacity budete informováni ukazatelem.

i

Co je ISOFIX? ISOFIX je mezinárodní standard ukotvení dětské autosedačky do auta. Schválená autosedačka se propojí s konstrukcí vozu pomocí kovových závěsů. Propojení je jednoduché a pevné. Systém ISOFIX naleznete u všech nových aut, systém se začal používat v roce 2002.

Bezpečnost umístění proti směru jízdy

Jsem blázen do bezpečnosti, a proto jsem u obou kluků využívala pouze sedačky, které umožňují jízdu proti směru jízdy až do 4 let, ač to stále v ČR není obvyklé. Takových sedaček mnoho není anebo nejsou příliš dobře řešené (nevyhovující výška, což znamená nedostatečnou ochranu hlavy apod.). Tento model se však pyšní tzv. rear-facing, což znamená posazení proti směru jízdy, takže jsem do ní staršího čtyřletého syna hned posadila a vešel se!

Autosedačka Aerofix je velmi pohodlná.
Jízda pozadu může být i velká zábava, důležitá je však především bezpečnost, Aerofix přináší obojí.

Rear-facing anebo jízda proti směru jízdy

Přemýšlíte, proč byste měli dítě vozit proti směru jízdy? Zdá se vám to nekomfortní a nepraktické? Testy ukazují, že při čelním nárazu snížíte riziko zranění dítěte až o cca 90 %. Při studování crash testů, tedy simulací nehod, uvidíte rozdíl v nárazu. Když je dítě proti směru jízdy, prvotní náraz a veškerou sílu nárazu vstřebá autosedačka, do které se dítě jen o něco více zaboří. Až odraz ho vystřelí směrem ze sedačky, ale s výrazně menší silou, navíc ho bude chránit sedačka auta.

Při upoutání ve směru jízdy veškerá síla nárazu vytrhne dítě ze sedačky, zarazí mu pásy do těla, a pokud nebude dobře upoután, tak se může i vyvlíknout. A zde přichází další výhoda umístění proti směru jízdy: pokud dítěti neutáhnete dostatečně pásy či si třeba samo vyvlíkne z pásu ruce (které dítě to jednou nezkusilo, že?), tak riziko úrazu je menší oproti umístění ve směru jízdy.

ISOFIX pro maximální bezpečnost
Na bezpečnost je kladen maximální důraz, proto vás integrovaný systém ujistí, že je autosedačka v základně umístěna dobře.

Existují nevýhody jízdy proti směru jízdy?

Ano, je pár nevýhod, které bych v rámci objektivity zmínila. Žádná z nich ale není zásadní a jsou drobnostmi, které pro mě nejsou tak důležité jako bezpečnost dítěte.

 1. Omezená interakce
  Je to tak, dítě otočené zády k vám má velmi omezené možnosti interakce. Ale i po našich velkých cestovatelských zkušenostech to nepovažuji za nevýhodu. Děti rádi sledují dění skrz zadní okno a stále zůstává možnost klasické komunikace, tedy hraní slovních her, povídání a zpívání. V noci děti světla aut za vámi neruší, naopak je dříve uspí, protože svícení do očí je nepříjemné a děti raději zavřou dříve oči. Případně lze zakoupit speciální dětská zpětná zrcátka do auta
 2. Horší nástup do sedačky 
  Toto považuji za největší nevýhodu umístění sedačky proti směru. I starší dítě do sedačky samo nastoupí jen stěží a umístění dítě do sedačky vyžaduje pomoc dospělého a i tak nejde o komfortní řešení. Ale jak jsem řekla, že bezpečí jsem ochotná tento drobný ústupek komfortu tolerovat, je dobré si však tuto nevýhodu uvědomovat. Zvláště pokud prší a dítě má zabahněné nohy, je vhodné boty před umístěním do sedačky sundat.
 3. Méně místa na nohy 
  Ano, dítě má méně místa na nohy, může je mít pokrčené či si je natáhnout tak, že bude dotýkat sedačky auta. V takovém případě doporučuji koupit ochranný potah na sedačku, pokud dítěti nebudete sundávat boty. S dětmi hodně cestujeme, i 10 hodin v kuse v autě (v noci) a nikdy nebyl ani s jedním problém. Se sedačkou proti směru jízdy jsme najeli i 4000 km za 3 týdny. A téměř bych si troufla říct, že právě díky umístění proti směru. Protože sice mají méně místa na nohy (ale to mají zpravidla i dospělí spolujezdci), ale zase sedačky proti směru včetně Aerofix od Avionautu mají možnost polohování, takže se v nich dětem lépe spí a nepadá jim hlavička, což bývá velké bezpečnostní riziko při delších trasách.
Aerofix sedačka je propracovaná v každém detailu.
Na detailech záleží!

Rozdíl mezi Aerofix a Aerofix RWF

Při studování této sedačky jsem narazila na dva modely, které se od sebe neliší cenou, ani vzhledem. Jeden z nich se jen pyšní v názvu zkratkou RWF. Chvíli trvalo, než jsem vypátrala rozdíl, ale podařilo se. Model RWF lze umístit jen a pouze proti směru jízdy, díky čemuž úspěšně prošel jedním z nejnáročnějších švédských testů PLUS. Takže rozdíl mezi klasickou verzí a RWF je jen v omezení možnosti použití, proto doporučuji klasický model, který sice testem neprošel (do testu lze přihlásit jen autosedačky s umístěním proti směru a žádným jiným), ale protože jde jinak o identický model, bezpečný bude naprosto stejně (v případě, že autosedačku umístíte proti směru). 

Navíc vám umožní tento model umístit dítě po směru, což sice nedoporučuji, ale může se stát, že to bude potřeba (dítěti bude špatně z jízdy proti směru, povezete v sedačce dítě, které jízdu proti směru nezvládá či nechce atp.). Model RWF doporučuji zakoupit, pokud máte v rodině příbuzné, kteří i přes váš odpor budou chtít dítko vozit po směru, takto nebudou moct.

Vyplatí se koupit autosedačku Avionaut Aerofix?

Autosedačka Avionaut Aerofix je na první pohled nádherný model, který perfektně plní veškeré funkce včetně polohování, takže dítě může v autosedačce pohodlně spát. Kromě toho patří mezi jedny z nejbezpečnějších autosedaček, které můžete na trhu pořídit a to je jedna z nejdůležitějších vlastností, kterou by každá maminka měla zohlednit. Nevýhodou je cena, když ale uvážíme, že jde o produkt vyráběný v Evropě, splňující přísné atesty a je mimořádně kvalitně provedený, cena je adekvátní. Je také dobré zohlednit to, že sedačka vydrží několik let, sourozenci ji mohou po sobě podědit. Avionaut doporučuje výměnu autosedačky po deseti letech užívání. Samotná základna je kompatibilní i s nejmenší velikostí autosedačky, tzv. vajíčka, modelu Pixel.

Autosedačku doporučuji všem, kteří hledí především na bezpečnost a komfort dítěte. Pokud hodně cestujete, jde o dobrou investici, která se vám vrátí ve zdraví a bezpečí dítěte na cestách. Je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady, nicméně budete mít jistotu, že dostanete kvalitní produkt, který bude vašemu autu slušet. Autosedačka je jedna z mála věcí, na kterých se, dle mého názoru, u dítěte nevyplatí šetřit.

Díky nastavitelné opěrce hlavy lze prodloužit použití autosedačky.
Výškově nastavitelná opěrka hlavy prodlužuje použitelnost sedačky.

Klady

 • Velmi bezpečná
 • Sedačka proti směru až do 4 let
 • Luxusní provedení
 • Krásný potah
 • Možnost polohování

Zápory

 • Vyšší cena (je potřeba zakoupit i základnu)
 •  Nepraktická v případě častého přesouvání mezi různými auty

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací