Toužíte po zářivě bílém úsměvu a přemýšlíte, jaký způsob bělení zubů pro vás bude ten pravý? Cest k vybělení zubů je opravdu mnoho a záleží jen na vás, jakou zvolíte. Můžete vyzkoušet domácí bělení zubů, sáhnout po přírodních přípravcích, nebo zajít do ordinace zubního lékaře, který vám je schopný vybělit zuby téměř okamžitě. Jak jednotlivé bělení zubů probíhá a jaké jsou konkrétní výhody a nevýhody jednotlivých způsobů bělení zubů?
Zabarvení zubů je do jisté míry dáno genetikou, velkou roli však hraje také náš životní styl a stravovací návyky. Potraviny a nápoje, které konzumujeme, obsahují totiž barevné pigmenty způsobující tmavnutí zubů. Negativně barvu zubů ovlivňuje hlavně kouření i žvýkání tabáku, nepěkně se na barvě chrupu podílí také užívání antibiotik, a to hlavně v dětském věku. V těchto případech mívají zuby nevzhledné žluté, šedé, či hnědé zabarvení a jedinou cestou, jak navrátit zubům původní barvu, je právě bělení zubů.
i
Vše o správném čištění zubů vám přináší článek: Jak si čistit zuby manuálním zubním kartáčkem
Pro bělení zubů můžete v dnešní době využít pestrou nabídku různých přípravků, které běžně zakoupíte v drogeriích nebo ve specializovaných obchodech se zaměřením na péči o chrup. Vyzkoušet můžete také bělení zubů přírodní cestou, které je sice nejšetrnější, avšak vyžaduje více trpělivosti. Pokud si přejete mít zuby vyběleny opravdu precizně a v co nejkratší době, navštivte ordinaci zubního lékaře, který vám poskytne odbornou péči v bělení zubů. Připravte se však na to, že cena za bělení zubů se pohybuje kolem 10 000 Kč, a také na to, že samotnému bělení zubů předchází řádná dentální hygiena, která je zaměřena hlavně na odstranění zubního kamene.
Nechce se vám běžet do ordinace zubního lékaře a kompletní dentální hygiena vás také neláká? Pokud nevyžadujete okamžité profesionální bělení zubů, můžete se pokusit vybělit zuby doma. K dostání je celá řada běžně dostupných produktů na bělení zubů, které při správné a pravidelné péči slibují vybělení zubů až o několik odstínů.
Zubních past podporujících nejen zdraví vašich zubů, ale také zajišťujících jejich lesk a vybělení, je na trhu celá řada. Ty opravdu účinné v sobě obsahují mikro částečky pro vyleštění zubní skloviny a peroxidové částečky, díky kterým dochází k vybělení zubů až o několik odstínů. První výsledky zaznamenáte po pravidelném čištění za 4 týdny, pro dokonalý efekt se však doporučuje bělicí zubní pastu používat alespoň 6 týdnů.
i
Vyzkoušet můžete i lampu na bělení zubů RIO-DCWU
Bělicí pero většinou neslouží pro trvalé vybělení zubů, může však být efektivní první pomocí, pokud potřebuje jednorázově vybělit zuby pro určitou příležitost. Mohli bychom ho přirovnat k „zubnímu make-upu“, který si aplikujete před tím, než vyrazíte do divadla, na večírek nebo třeba na pracovní pohovor. Bělicí pera v sobě obsahují gel, který nanesete na zuby a necháte určitou dobu působit. Gel v sobě obsahuje krystalky odrážející světlo, které hlavně při umělém osvětlení rozzáří váš úsměv.
Jak na bělení zubů, pokud se rozhodnete vyzkoušet bělicí zubní pudr? Stačí pouze navlhčit hlavici zubního kartáčku a na špičky štětinek nanést bělicí zubní pudr. Jemnými krouživými pohyby pak čistíte povrch zubů po dobu jedné minuty. Výrobci doporučují aplikovat zubní pudr na zuby jednou denně, poté byste si měli zuby vyčistit klasicky zubní pastou. Při jednorázovém použití vám zubní bělicí pudr odstraní skvrny od čaje nebo kávy, po několikadenním použití mizí zažloutnutí a zuby jsou výrazně bělejší.
Bělicí pásky napuštěné gelem pro bělení zubů se doporučuje používat pravidelně každý večer po dobu 14 dnů. Po jejich použití je nutné, abyste se na pár hodin vyhnuli kouření a pití nápojů způsobujících zabarvení zubů. Výsledný efekt nebývá tak razantní, jako v případě bělicího pudru, spíše je vhodné je používat před určitou významnou akcí podobně jako bělicí pero.
Speciální kartáček společně s bělicím perem vám pomůže k intenzivnějšímu bělení zubů. Kartáček obsahující leštící plošinky a spirálovitá vlákna snadno odstraňuje skvrny na povrchu zubů, takže bělení zubů bělicím perem je následně efektivnější a účinnější. Pro zářivý úsměv se doporučuje používat bělicí pero a kartáček dvakrát denně po dobu 14 dnů.
i
Jak na zdravé zuby? Vše o tom, jak správně pečovat o svůj chrup, vám prozradí náš článek.
Pokud preferujte při péči o vaše tělo čistě přírodní péči, máme pro vás i několik ověřených tipů jak vybělit zuby pomocí přírodních látek. Ušetříte za ordinační bělení i za nákup bělicích přípravků, navíc máte jistotu, že své tělo nezatěžujete zbytečnou chemií.
Kurkumu používáme běžně v kuchyni při vaření a dochucování pokrmů. Tento výrazně žlutý prášek, který je součástí koření kari, má však také bělicí účinky na vaše zuby. Dokáže odstranit nepěkné zažloutnutí zubů při časté konzumaci čaje, kávy, červeného vína a dalších pro zuby nevhodných potravin, navíc jsou u kurkumy prokázány i antibakteriální účinky.
Bělení zubů kurkumou můžete provádět každý den opakovaně tak, že si navlhčeným kartáčkem naberete kurkumový prášek a jemnými krouživými pohyby masírujete zuby. Po dokončení se doporučuje zuby ještě pročistit klasickou zubní pastou pro odstranění žlutého prášku v mezizubních prostorech. Bělení zubů kurkumou je naprosto bezpečné. Nepoškozuje zubní sklovinu ani nedráždí dásně, lze jej proto aplikovat denně.
O jedinečných účincích kokosového oleje na vlasy jsem psali již ve článku: Kokosový olej na vlasy nabízí mnoho blahodárných účinků. Nyní vám prozradíme, že kokosový olej vám skvěle poslouží také při bělení zubů. Kromě zářivého úsměvu chrání kokosový olej proti paradontóze a pomáhá předcházet vzniku zubního kazu.
Bělení zubů kokosovým olejem můžete provádět denně, ideálně poté, co si zuby vyčistíte zubní pastou. Kokosový olej lze buď rozpustit a aplikovat na zuby v tekutém složení, případně si můžete vložit do úst lžičku tuhého olej a nechat jej působit na zuby po dobu 20 minut. Po čištění zubů kokosovým olejem není potřeba ústa vyplachovat, naopak čím delší bude jeho působení, tím více bělení zubů podpoříte.
i
Při bělení zubů kurkumou nebo černým uhlím počítejte s tím, že váš zubní kartáček získá výrazné zbarvení. Vyčleňte si proto jeden speciální kartáček, který budete používat pouze za tímto účelem.
V každé domácí lékárničce by nemělo chybět černé uhlí, které rychle pomáhá v případě průjmových onemocnění. Černé uhlí však můžete vyzkoušet také na bělení zubů. Kromě toho, že černé uhlí odstraňuje ze zubů povrchové nečistoty, dokáže také účinně bojovat s nepříjemným dechem.
Při bělení zubů černým uhlím počítejte s tím, že se nevyhnete menšímu nepořádku. Tablety černého uhlí je totiž potřeba v misce rozmačkat a na navlhčeném kartáčku nanést takto vzniklý prášek na zuby. Následuje klasické čištění krouživými pohyby, při kterém se vyhněte přílišnému tlačení. Nakonec zuby očistěte standardním způsobem pomocí kartáčku a zubní pasty tak, abyste odstranili případné nečistoty způsobené černým zbarvením.
Zkrášlující masku si zaslouží nejen váš obličej! Vyzkoušejte některou z domácích přírodních masek na bělení zubů, které rozzáří váš úsměv.
Zvláště v letním období, když je dostatek jahod, můžete své zuby hýčkat jahodovou maskou. Jednoduše rozmačkáte několik jahod a tuto bělicí kúru nanesete v silné vrstvě na zuby. Odměnou vám bude nejen oslnivý úsměv, ale také báječná chuť plná vitamínů.
Vynikající účinky v bělení zubů dosáhnete, pokud si na plátek citronu nasypete jedou sodu a jemně jím budete přes zuby přejíždět. Není to sice na maska na bělení zubů pro každodenní použití, vaše zuby ale krásně vybělí a zbaví tmavých skvrn. Po její aplikaci si raději přečistěte zuby zubní pastou s fluorem, aby kyseliny z citronu nenarušily zubní sklovinu.
Velmi účinnou pastu na bělení zubů vytvoříte smícháním čajové lžičky jedlé sody a octa, do které přidáte špetku soli. Takto vytvořenou pastou si natřete na zuby a necháte ji chvíli působit. Nejen že podpoříte lesk vašich zubů, zároveň z nich odstraníte bakterie a plak.
Co vás čeká, jestliže se rozhodnete podstoupit bělení zubů v ordinaci? Nejprve absolvujete vstupní pohovor, během kterého vás zubní lékař seznámí s možnostmi bělení zubů a sdělí vám cenu za jednotlivé výkony. Pokud se rozhodnete pro ordinační bělení zubů laserem, počítejte, že za tento zákrok zaplatíte okolo 7 000 Kč. Domluvit se však můžete také na domácím bělení zubů pomocí speciálně zhotovených zubních nosičů, které vás vyjde přibližně na 3 000 Kč. Pro dokonalý efekt doporučují zubní lékaři kombinaci ordinačního a domácího bělení zubů, cenu vám pak konkrétní klinika upraví do výhodného balíčku.
i
Samozřejmostí je, že před profesionálním bělením zubů je nutné podstoupit dokonalou preventivní prohlídku, jejíž součástí je také zubní hygiena. Pokud lékař objeví zubní kaz nebo zubní kámen, provede před bělením zubů jejich odstranění a připraví váš chrup na samotný bělicí proces.
Jestliže se s lékařem domluvíte na domácím bělení zubů, musí vám být zhotoveny nosiče, které se naplňují speciálním bělicím gelem. Nejprve vám tedy zubní lékař sejme otisky obou čelistí. Jakmile máte nosiče vyrobeny, můžete začít s domácím bělení zubů. Doba bělení závisí na původním zbarvení zubů, je však nutné, abyste v průběhu celého procesu a 3 dny po jeho ukončení nekouřili, nepili kávu, čaj, červené víno ani nekonzumovali potraviny s výraznými pigmenty (např. kečup, sójová omáčka, červená paprika, mrkev apod.). Před aplikací gelu a nasazením nosičů je třeba provést důkladné vyčištění zubů i mezizubních prostor. Následně aplikujete gel do nosičů, které je nutné ponechat v ústech 4 – 6 hodin. Intenzivní bělicí kúra trvá od několika dnů až po několik týdnů, konkrétní dobu vám doporučí váš zubní lékař. Po intenzivní bělicí kúře se pro udržení výsledku doporučuje každý měsíc 1 – 2× aplikovat nosiče s gelem.
Pro bělení zubů v ordinaci si vyčleňte přibližně 2 hodiny času, během kterých vám lékař pomocí laseru odstraní zabarvení zubní skloviny. Výsledek vidíte okamžitě a nemusíte se obávat jakýchkoliv vedlejších škodlivých účinků. Profesionálně vybělené zuby vám vydrží několik let, velmi však záleží na vaší péči a životním stylu.
i
Následkem bělení zubů může být dočasně zvýšená citlivost zubů, která většinou trvá jen několik dní. Po tuto dobu se doporučuje aplikovat na zuby fluoridové preparáty dostupné v lékárnách či obchodech se stomatologickým zbožím.
S bělením zubů je spojena celá řada mylných informací, které vzbuzují obavy a mohou od bělení zubů zbytečně odradit. Připravili jsme pro vás vysvětlení těch nejčastějších.
Záleží, pro kterou metodu bělení se rozhodnete. Zkušený zubní lékař je vám však schopný vybělit zuby k dokonalosti během jediné návštěvy.
Profesionální ordinační bělení nikoliv.
Může se stát, že několik dní po bělení budou vaše zuby citlivější na chlad či horkost, tento stav je však pouze přechodný a brzy se vrátí k normálu.
Týden po profesionální bělení se doporučuje dodržovat tzv. bílou dietu a vyvarovat se všech potravin a nápojů způsobujících zabarvení zubů.
Odborníci doporučují třikrát týdně zuby pročistit bělicí zubní pastou pro dlouhodobé udržení výsledného odstínu.
Všem, kteří se při bělení zubů svěří do rukou profesionálů, nebo vyzkouší některý z našich tipů pro domácí bělení zubů, přejeme dlohotrvající zářivý úsměv.