Alza.cz
Zobrazit katalog

Bylinky v těhotenství, je potřeba se jim vyhýbat?

Článek

Aktualizováno

Bylinky jsou obecně skvělá věc. Pomohou při trávení, zaženou nachlazení a kašel a poradí si i se zanesenými játry a ledvinami, jež krásně pročistí. Během těhotenství jsou také prospěšné, ale je potřeba je užívat s mírou. Některým bylinkám, například kokošce, aloe, pelyňku nebo česneku, je dokonce lepší se vyhnout, protože by mohly negativně ovlivnit ještě nenarozené miminko. Nezapomínejte na to, že co požije matka, přejde přes pupeční šňůru do těla dítěte. Zejména v prvním trimestru si raději dávejte pozor. Společně se teď na bylinky v těhotenství podíváme.

Bylinky v těhotenství

Kapitoly článku: Bylinky v těhotenství, je potřeba se jim vyhýbat?

  1. Které bylinky jsou v těhotenství prospěšné
  2. Kterým bylinkám se v těhotenství vyhnout
  3. Otázky ohledně bylinek v těhotenství
  4. Všeho s mírou

Které bylinky jsou v těhotenství prospěšné

Pokud jste milovnice bylinných čajů, nemusíte říct během těhotenství bylinkám úplné sbohem. Existují takové, které udělají v přiměřeném množství dobrou službu.

Kopřiva v těhotenství

V těhotenství dodává celou řadu vitamínů a prospěšných látek, a zároveň pomáhá při pálení žáhy.

Meduňka v těhotenství

Jestliže vaše těhotenství provází nespavost, oceníte její příjemné zklidňující účinky. Navíc vám také pomůže zbavit se bolestí hlavy.

Pampeliška v těhotenství

Pampeliška umí zmírnit otoky nohou, takže ta v průběhu těhotenství najde určitě také své nezastupitelné místo.

Rakytník v období gravidity

Rakytník je také skvělý pomocník v těhotenství. Pozitivně ovlivňuje kvalitu pleti, dodává vitamíny, snižuje bolesti kloubů a účinně působí také proti stresu. Ne nadarmo je častou přísadou těhotenských čajů.

Rooibos pro budoucí maminky

Jestliže hledáte nějakého univerzálního léčitele v bylinné podobě, pak sáhněte po rostlině zvané rooibos. Napomáhá při zažívacích potížích, pálení žáhy i bolestech hlavy.

Fenykl a těhotenství

Fenykl je v průběhu těhotenství vhodný. Patří mezi byliny, ze kterých se dělají čaje na podporu tvorby mateřského mléka. Pokud vás bude bolet bříško, tak si připravte čaj s fenyklem, který je známý svými zklidňujícími účinky ve střevech.

Lipový čaj v těhotenství

Pokud váháte, které čaje v těhotenství můžete vedle meduňky popíjet, když budete například nastydlá, pak je lipový čaj tím pravým řešením hned po meduňce. Příjemně vás uklidní a spolu s medem je i krásně lahodný.

Čaje v těhotenství
Čaje jsou v těhotenství prospěšné. Některé z nich je však potřeba pít opravdu s rozumem a v menším množství.
i Pokud vás zajímá, které vitamíny a látky jsou v těhotenství velmi prospěšné, pak nahlédněte do našeho článku Sedm vitamínů a látek, které by těhotné ženě neměly chybět, kde se dozvíte vše potřebné.

Zakázané bylinky v těhotenství – kterým bylinkám se vyhnout nebo je omezit

S těmito bylinkami doporučujeme v těhotenství nehazardovat a raději je užívat jen v malém množství anebo vůbec. Kdybyste to s některou z nich přehnala, hrozí až riziko potratu. Muselo by to být samozřejmě opravdu nadměrné množství, ale i tak doporučujeme neriskovat a dopřát si je jen opravdu pomálu během celého těhotenství. Většina z nich totiž způsobuje nežádoucí překrvení pánve a celé dělohy, a tím může dojít až k potratu. Některé z nich také negativně ovlivňují srdeční činnost, vylučování vody a solí z organismu, působí omamně nebo mohou být dokonce jedovaté jako například kokoška. Na vybrané z nich jsme se zaměřili blíže.

Máta v těhotenství

Mátě se během těhotenství raději vyhněte. Její nadměrná konzumace totiž může poškodit ledviny a je dokonce schopná změnit krevní obraz.

Maliník a budoucí maminky

Na maliník je potřeba si dát pozor. V průběhu těhotenství se nedoporučuje, ale ke konci gravidity, přibližně od 36. týdne je naopak vítaný, jelikož podporuje děložní činnost a připravuje porodní cesty. Navíc prý snižuje riziko porodního krvácení.

Heřmánek v období gravidity

I když se to nezdá, v určitých případech může být docela nebezpečný a vyvolat u dítěte budoucí alergie. To platí především tehdy, jestliže je užíván v nadměrném množství. Takže se nebojte uvařit si heřmánkový čaj, když se budete cítit nachlazeně.

Zázvor během těhotenství

U zázvoru je to během gravidity různé. Bývá doporučován pouze na počátku těhotenství proti ranním nevolnostem. A to pouze ve velmi malém množství. V dalších fázích těhotenství už se mu raději vyhněte, protože dokáže značně prokrvit pohlavní orgány a tím může dokonce vyvolat i předčasný porod!

Kmín v průběhu těhotenství

S kmínem také velmi opatrně. Ve větším množství narušuje činnost jater a ledvin. Nedokážeme ale bohužel říct, co je větší a co menší množství, protože každé tělo je jinak náchylné na jednotlivé bylinky, vitamíny a látky. Co jednomu neudělá nic, jinému může velmi uškodit.

Bylinky a těhotenství
Bylinky, koření, čaje a pokrmy. Neomezujte se, miminko si řekne, co potřebuje, ale raději nic nepřežeňte. Jistota je jistota.

Bylinky způsobující ve větším množství nežádoucí překrvení pánevních orgánů:

  • skořice – v menším množství nevadí
  • celer – s ním také raději opatrně a v menším množství
  • petrželová nať – ve velké dávce dráždí i ledviny
  • libeček
  • bazalka
  • majoránka
  • šafrán – opojný až halucinogenní ve větším množství
  • třezalka

Bylinky, kterým se 100% vyhněte:

  • rulík zlomocný – jedovatý
  • pelyněk – při předávkování způsobuje poruchy CNS
  • kokoška – na tu velký pozor, může být jedovatá a způsobit podráždění organismu
  • přeslička - způsobuje lehkou otravu
  • vlaštovičník větší – jedovatý
  • šalvjej – v těhotenství pouze k vnějšímu užití, jinak může být jedovatá
  • kaštan – mírně toxický
  • routa – způsobuje překrvení a může být až jedovatá
  • řebříček – vyvolává kontrakce a může způsobit až potrat
  • rozmarýn – ve větším množství může vyvolat křeče a potrat
  • aloe – může způsobit kontrakce až potrat

Další rizikové bylinky:

  • jalovec – dráždí ledviny
  • hloh – ovlivňuje srdeční činnost
  • hřebíček – má protizánětlivé účinky, můžete jen používat jako kuchyňské koření, ale ne jako odvar nebo koncentrát, to by mohlo mít negativní účinky
  • muškátový oříšek – ovlivňuje činnost srdce
  • mateřídouška – může negativně působit na činnost štítné žlázy
  • lékořice – zvyšuje krevní tlak, negativně ovlivňuje vylučování vody a soli z organismu
  • česnek – v normálním množství nevadí, ale ve vyšším může ředit krev a zvyšovat krvácivost, nedoporučuje se jej užívat jako doplněk stravy
i Mnoho maminek si pokládá otázku co jíst a co naopak ne během těhotenství. Jestliže si také lámete hlavu, co je pro vás právě teď vhodné, pak se začtěte do našeho článku Co jíst a nejíst v těhotenství.

Otázky, které by vás mohly ohledně bylinek v těhotenství zajímat

1. Co na zánět močového měchýře v těhotenství?

Běžně se na pročištění močových cest pijí bylinné čaje. V těhotenství je potřeba být v tomto ohledu opatrná. Zvolte proto raději brusinky a k tomu pijte hodně čisté vody. O urologickém čaji se raději poraďte s vaším lékařem, neměl by obsahovat žádné nevhodné bylinky. Pokud je situace akutní, nezbývá než nasadit antibiotika.

2. Čím si mohu okořenit jídlo v těhotenství?

S kořením v těhotenství obecně raději opatrněji. Pokud máte ráda hodně kořeněná jídla či dokonce pálivá, nepotěšíme vás. Pro jistotu je omezte. Ano, můžete si na jídlo sem tam dát tymián, bazalku nebo pepř, ale opravdu v malém množství. Ideální je jimi pokrm jen tak polechtat, protože přibližně od 26. týdne by vám ten požitek za možné trápení skutečně nestál. Bylinky pak totiž mohou vyvolat křeče, vysoký tlak, překrvení pánevních orgánů a dokonce i potrat.

3. Co na chřipku a nachlazení v těhotenství?

Že je s těhotenstvím utrum v pití léčivých bylinných čajů? Ale kdeže. Když vás chytne chřipka nebo nachlazení, beze strachu si uvařte lipový nebo šípkový čaj. Stejně tak vám udělá dobře jitrocelový sirup.

4. Které bylinky se hodí před porodem?

S blížícím se porodem se doporučuje v těhotenství přibližně od 36. týdne maliník. List maliníku výrazně pomáhá k dobré činnosti dělohy při porodu a zmírňuje porodní bolesti. Také lněné semínko je skvělé v těhotenství zejména v době před porodem. Urychluje totiž nástup a průběh porodu. Skořice je rovněž výborná. Když si dáte do aromalampy skořicový olej, příznivě ovlivní vaši dělohu – podporuje děložní činnost a připravuje porodní cesty na početí. Přestože třezalka se v těhotenství nedoporučuje, předporodní masáž hráze třezalkovým olejem zvyšuje její pružnost a snižuje riziko epiziotomie (nástřihu hráze). Mateřídouška obsahuje látky podporující stahy hladké svaloviny a pomáhá tedy také jako přirozená příprava na porod.

5. Které bylinky se hodí v šestinedělí?

Zde se opět skvěle uplatní mateřídouška. Když ji budete v tomto období popíjet, váš organismus se mnohem rychleji zregeneruje.

6. Jak je to s bylinkami při kojení?

Při kojení už, co se týče bylinek, nemusíte být tak striktní. Je třeba se vyhnout akorát hořkým bylinkám, protože z hořčin obsažených v bylinkách může zhořknout i mléko. Blahodárné účinky má naopak echinacea. Její skvělá vlastnost je především ta, že zvyšuje obranyschopnost organismu nejen maminky, ale také kojence.

Na podporu tvorby mateřského mléka jsou pak výborné tyto bylinky: fenykl, anýz, kopřiva. Fenykl navíc příznivě podporuje činnost střev miminka. Proti nadýmání pak krásně působí koriandr, meduňka nebo heřmánek.

Žena s bylinkami
Těhotenství není nemoc, takže si dopřávejte vše, na co máte chuť. Jen rada, všeho s mírou.

Všeho s mírou

Když nebudete pít bylinné čaje jen tak na žízeň nebo na chuť, ale jen v nutných případech, nemůže se nic zlého stát. Samozřejmě jistota je jistota, a proto se o užívání bylinek raději poraďte se svým lékařem. A ještě malá rada na závěr: Vedle bylinek raději zapomeňte i na plísňové sýry, játra a paštiky, ryby, levné ořechy a semínka a kávu.


Pokud budete během celého těhotenství zacházet s bylinkami opatrně a jednotlivých pokrmů a nápojů si dopřávat s mírou, nemáte se čeho bát. 

4,9 14×
English Tea Shop Luxusní kolekce Union Jack 136 g, 72 ks bio ETS72
Čaj - zelený, černý, bílý, bylinný a ovocný, sáčky, sada čajů, srílanský, hmotnost 136 g - 6,24 Kč/sáček - od 330,15 Kč/100 g
449,-
1 balení
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ETSCJ840
4,3
English Tea Shop Mix čajů Prvotřídní jakost 34g, 20 ks bio ETS20
Čaj - bílý, bylinný, ovocný, matcha a maté, sáčky, čajová směs, srílanský, hmotnost 34 g - 4,95 Kč/sáček - od 291,18 Kč/100 g
99,-
1 balení
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ETSCJ178
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon