AlzaPlus+ děti Alza days prosinec

Cestujeme s miminkem – kdy můžete začít a co s sebou nezapomenout?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Jste vyloženě cestovatelský typ a nehodláte se své vášně vzdát ani po příchodu nového člena rodiny? Cestování s miminkem může být skvělou zábavou, může se však také lehce změnit v noční můru. Abyste si cestování s miminkem jen užili a nepotkaly vás žádné nepříjemnosti, připravili jsme pro vás mnoho rad, inspirací a doporučení, jak se na cestování s miminkem připravit, co podstatného se sebou sbalit a jaké důležité dokumenty si připravit před cestou do zahraničí.

Kdy se vydat na cestu s miminkem

Cestujeme s miminkem – OBSAH

  1. Kdy se vydat na cesty – na co všechno je dobré brát při plánování cesty ohledy?
  2. Co si s sebou zabalit – základní seznam věcí na cestu s miminkem
  3. Co mít při ruce již během cesty?
  4. Bezpečnost na prvním místě
  5. Cestování s miminkem do zahraničí: občanský průkaz nebo pas?
  6. Cestování s miminkem leteckou dopravou
  7. Tip na cestování s miminkem

Kdy se vydat na cesty – na co všechno je dobré brát při plánování cesty ohledy?

Při cestování s miminkem je třeba vzít v úvahu několik hledisek a hlavně nic neuspěchat. Vyplatí se brát ohledy na věk miminka, jeho zdravotní stav i snášenlivost změny prostředí, ale také na psychický a fyzický stav maminky. Něž se vydáte na delší cestu do zahraničí, doporučuje se vyzkoušet si cestování na kratší vzdálenosti a strávit s miminkem například prodloužený víkend u nás, abyste měli představu o tom, co vše takové cestování s miminkem obnáší a co je dobré se sebou na cesty zabalit.

Věk miminka

Ačkoli neexistuje žádná jasně daná věková hranice, do kdy by se s miminkem nemělo cestovat, pediatři se většinou shodují na tom, že cestování s miminkem v šestinedělí není vhodné a raději byste se měli náročnějším cestám s novorozencem vyvarovat. To platí především pro ty dopravní prostředky, kde je koncentrováno větší množství lidí (letadlo, vlak) a hrozí tak vyšší riziko infekce.

iO cestování s měsíčním miminkem se raději vždy poraďte s vaším pediatrem, který posoudí, zda není cestování pro tak malé miminko rizikové.

Zdravotní stav a povaha miminka

Jestliže je vaše miminko zdravé, pak zhruba od jeho tří/čtyř měsíců můžete již začít zvažovat větší výpravu. Berte ale ohled nejen na zdravotní stav miminka, ale také na jeho povahu. Zatímco některá miminka jsou velmi flegmatická a cestování ani nové prostředí jim nebude působit větší potíže, u citlivějších miminek bude možná lepší nechat náročnější cestování na později. Takovým miminkům pak nesvědčí zejména krátké pobyty, kdy se miminko nestihne ani pořádně adaptovat na nové prostředí, a je lepší se jim tak vyvarovat.

Psychický a fyzický stav maminky

Nenechte se do ničeho nutit a začněte cestovat, až se na to budete opravdu cítit. Porod a první týdny s miminkem přece jen mohou být psychicky i fyzicky vyčerpávající a cestování vás pak může ještě více vysílit. Ve chvíli, kdy se pro cestu rozhodnete, nehledejte už ale žádné důvody proti a prostě se začněte těšit, že vás čeká nový zážitek. Miminko pozná, když jsou jeho rodiče v pohodě a celý výlet se tak může podstatně více vydařit.

Kdy se vydat na cestu s miminkem
Dovolenou s miminkem si určitě užijete. Je dobré ale vědět, na co se připravit.

Co si s sebou zabalit – základní seznam věcí na cestu s miminkem

Následující seznam berte jako základní odrazový můstek při balení na cesty s miminkem. Seznam se bude samozřejmě lišit v závislosti na věku miminka, ročním období, destinaci cesty, druhu ubytování, dopravy, vašich zaběhlých rituálech s miminkem či oblíbených a používaných produktech.

PŘEBALOVÁNÍ

SPANÍ

LÉKÁRNIČKA - zdraví, bezpečnost

plenky

cestovní postýlka

kapičky - vitamín D

vlhčené ubrousky

vložka do postýlky pro miminka

antihistaminika

jednorázové přebalovací podložky

zavinovačka/peřinka, polštářek

antipyretika vhodná pro miminka

krém na opruzeniny

povlečení

rehydratační roztok (v případě průjmu)

KOUPÁNÍ

PŘEPRAVA

mořská voda/vincentka ve spreji

ručník

kočárek

nosní sprej

olej/krém do koupele

pláštěnka na kočárek

desinfekce ve spreji

olej/krém po koupání

síťka na kočárek

opalovací krém

žínka

fusak do kočárku

krém na štípnutí hmyzem

cestovní vanička

nosítko

náplasti

OBLEČENÍ

autosedačka

teploměr

pyžámka

taška na cestu

nůžky na nehty

body krátký, dlouhý rukáv

HRANÍ aj.

nosní odsávačka

tepláčky/dupačky

deka

kartička pojišťovny

teplejší vrstva (mikina, svetr)

hračky, leporelo

chůvičky + nabíječka

ponožky

Dudlíky + šňůrka na dudlíky

monitor dechu

Čepička, rukavičky

látkové plenky (vhodné na cokoli)

náhradní baterie

Pokud cestujete s miminkem, které není plně kojeno, zaměřte se také na vhodnou výživu při cestování a na potřeby pro krmení miminka. Pro malá miminka si vystačíte s umělou kojeneckou výživou, lahvičkami a savičkami, pro větší děti jsou v nabídce nejen příkrmy ve skleničce, ale také v cestovním balení, tedy v podobě oblíbených kapsiček. Nezapomeňte na ohřívačku a sterilizátor, ať se na dovolené netrápíte s vyvařováním lahviček a dudlíků.

Co mít při ruce již během cesty?

V případě cesty autem bude s miminkem nutné dělat přes den po 2 až 3 hodinách pauzy na krmení a přebalování, ve kterých miminko necháte také trochu protáhnout a pohrát si na bříšku. Myslete tedy na to, že je dobré mít všechny potřebné věci pro tyto aktivity již po ruce – nejlépe v klasické tašce na kočárek, kterou lze snadno vzít i přes rameno.

Co si do tašky zabalit:

Bezpečnost na prvním místě

Při cestování autem je samozřejmostí vhodná autosedačka, ve které musí být miminko vždy, když je auto v pohybu. I když miminko pláče a nelze ho pomocí podání ruky, hlazení, dudlíku ani hračky utišit – tzn. miminko chce pochovat/nakojit/přebalit/protáhnout se, nikdy ho za jízdy ze sedačky nevytahujte! Zastavte na vhodném místě a až poté naplňte potřeby miminka. Ač se to nemusí zdát, i při nízké rychlosti, pokud není miminko v autosedačce, by nečekaná kolize mohla mít fatální následky. Jestliže cestujete jiným dopravním prostředkem, zkontrolujte vždy před cestou, jaké jsou požadavky dopravce na bezpečnost miminka.

iPřečtěte si také, v jaký den a čas je vhodné vyrazit s dětmi na cestu do Chorvatska autem.
Kdy se vydat na cestu s miminkem
Kvalitní a bezpečná autosedačka je základem pro cestování s dětmi.

Cestování s miminkem do zahraničí: občanský průkaz nebo pas?

V případě, že jedete na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte, že i miminko potřebuje svůj pas nebo občanský průkaz. Občanský průkaz je levnější a většinou i rychlejší alternativou v případě, že se chystáte pouze do zemí EU. Vzhledem k tomu, že si miminko na dokladu totožnosti musí být podobné, je životnost OP nebo pasu u malých dětí poměrně krátká.

Jestliže potřebujete vyřídit cestovní doklad pro miminko, počítejte s tím, že se budeme muset dostavit na úřad společně s dítětem, protože úředník či úřednice na přepážce musí pořídit jeho průkazovou fotografii. Se sebou si nezapomeňte také rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Bližší informace o o tom, jak zařídit cestovní pas pro miminko nebo občanský průkaz pro miminko, vám poskytnou webové stránky ministerstva vnitra.

iS výběrem vhodné sedačky do auta vám poradí náš článek: Jak vybrat autosedačku.

Také se zamyslete nad cestovním připojištěním nejen pro sebe, ale také pro vaše děťátko. Jistota je jistota a cestovní pojištění pro malé děti bývá navíc výrazně levnější než pro dospělé. A samozřejmě mějte při sobě klasickou kartičku pojištěnce.

Cestování s miminkem leteckou dopravou

Mnoho rodičů se těší, že si užijí dovolenou s miminkem v některé vzdálenější destinaci, kam je třeba dopravit se letecky. Většina leteckých společností přepravuje děti do 2 let zdarma bez nároku na vlastní sedadlo, předpokládá se totiž, že dítko bude v průběhu letu v náruči jednoho z rodičů.

Bezpečnostní kontrola a odbavení

Při bezpečnostní kontrole pamatujte na to, že v příručním zavazadle můžete převážet pouze tekutiny v obalech o maximálním objemu 100 ml, jejichž celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr. Toto pravidlo se týká nejen dětské stravy, ale také různých léků, kapiček či olejíčků.

S miminkem můžete při vstupu do letadla využít přednostního odbavení, lepší však bude, když nastoupíte mezi posledními pasažéry, aby děťátko strávilo v uzavřeném prostoru letadla co nejméně času. Kočárek můžete buď odevzdat u standardního odbavení, nebo s ním přijet až k letadlu, kde jej letušky uloží do zavazadlového prostoru.

Létání s miminkem

Jakmile začne letadlo vzlétat nebo přistávat, dochází k velkým tlakovým změnám. Aby je děti snášely co nejlépe, snažte se po tuto dobu kojit, větším dětem můžete podat něco na cucání či kousání. Kromě vhodné stravy v průběhu letu mějte také po ruce bryndák, dětskou lžičku, desinfekční gel na ruce, vlhčené ubrousky, plenky a potřeby na přebalování, oblíbené hračky, náhradní oblečení pro dítě i pro sebe, dudlík, přikrývku, základní léky.

iV průběhu samotného letu je vhodné děti nějak zabavit, ideální je pořídit jim ještě před cestou nějakou novou neokoukanou hračku do letadla.
Létání s miminkem
Když budete dobře vybaveni, cesta letadlem s miminkem nebude vůbec náročná.

Tip na cestování s miminkem

Na cestování je velmi užitečné mít mimo kočárku také šátek nebo nosítko na miminko. Především v průběhu cesty bude asi kočárek někde v útrobách kufru auta, a pokud se budete chtít projít třeba někam na oběd, je nosítko rozhodně rychlejší možnost. Při výběru se ujistěte, že se jedná o ergonomické nosítko, ve kterém je možné nosit miminko ve věku vašeho děťátka (případně dokupte novorozeneckou vložku – většinou pro děti od narození do 3/4 měsíců). Nosítko si s miminkem ještě před cestou otestujte – ne všechna vám nebo vašemu miminku musí vyhovovat.

Cestování s miminkem by mělo proběhnout hlavně v klidu a v pohodě. Pokud si vše nachystáte předem a budete mít se sebou nezbytnou výbavu, ušetříte si mnoho času i starostí.

Vodící kšíry s batůžkem
Vodítko na dítě pro děti mezi 6 měsíci a 4 roky
Novinka
680,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: HRAa3368
4,6 60×
LINTEO BABY Vlhčené ubrousky s měsíčkem lékařským 120 ks
Dětské vlhčené ubrousky - 120 ks, určené pro citlivou pokožku, s rostlinnými výtažky, s parfemací - 0,42 Kč/ks
50,-
1 balení
Skladem > 50 ks
Objednací kód: BABY7266
4,5 67×
LOVI Ohřívač lahví - bílý
Ohřívač lahví automatické vypnutí, digitální, funkce rozmrazování, funkce rychlá sterilizace, více stupňů ohřevu, s displejem, velmi snadné použití a funkce udržování teploty
1 489,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY8940
4,4 23×
MAM Dudlík Sayings 0–6m, 1 ks
Dudlík - pro děti od narození, silikonový, symetrický sosák (ortodontický), bez BPA
119,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY11570
4,7 148×
PANDA Přebalovací podložky 60 × 60 cm, 10 ks
Přebalovací podložka - na postýlku, cestovní, jednorázová, rozměry 60 × 60 cm, bílá barva - 6,99 Kč/ks
70,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PLN028
4,9 13×
Sunar příkrm masozeleninový mix příchutí 6m+, 12× 120 g
Kapsička pro děti - hotové jídlo, pro děti od 7 měsíců, v balení 12 ks - 49,92 Kč/ks
599,-
1 balení
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY7646
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací