Dezinfekce má svůj hlavní význam ve zdravotnictví, podstatnou roli hraje však také v našich domácnostech. Jak často a jakým způsobem však nejlépe dezinfikovat byt či společnou domácnost více osob? Jaké dezinfekční prostředky je vhodné použít pro dezinfekci jednotlivých povrchů, místností a věcí? A máme provádět dezinfekci pomocí Sava, nebo raději pomocí octu? Pokud i vy tápete v některé z těchto otázek, máme pro vás článek, ve kterém nahlédneme pod pokličku aktuálnímu tématu dezinfekce. Mimo jiné v něm naleznete recept na výrobu domácí dezinfekce a mnoho dalších zajímavých rad a postřehů, jak eliminovat výskyt bakterií, virů i plísní ve vaší domácnosti.
Již více jak 100 let zachraňují znalosti dezinfekce a sterilizace lidské životy a mívají jednu z hlavních rolí v péči o nemocné. Díky nim dochází k cílenému zneškodnění choroboplodných organismů, jako jsou viry, bakterie i plísně, a je zabráněno jejich dalšímu šíření. Pro metody dezinfekce a sterilizace je používán souhrnný název antisepse.
Cílem dezinfekce je zneškodnit choroboplodné mikroorganismy v prostředí, na pokožce, předmětech, pomůckách či oděvu tak, aby nedocházelo k jejich přenosu od nakaženého k ostatním lidem. Dezinfekce se provádí buď fyzikální nebo chemickou cestou. Dezinfekce fyzikální cestou využívá působení vysokých teplot, jde tedy o různé převařovaní ve vodě, působení páry nebo žehlení. Dezinfekce chemickou cestou se provádí pomocí dezinfekčních prostředků v práškové, tekuté, aerosolové či tinkturové formě.
Sterilizace je pracovní postup, při kterém jde rovněž o zahubení všech patogenních i nepatogenních organismů, oproti dezinfekci při ní však dochází také ke zničení velmi odolných forem mikroorganismů – tzv. zárodečných sporů.
i
Usilovat o úplně sterilní prostředí v běžném životě není podle imunologických výzkumů vhodné, jelikož naše imunita se potřebuje setkávat s viry a bakteriemi, bojovat s nimi a budovat si proti nim obranné látky. Sterilizace kromě škodlivých organismů navíc zabíjí i užitečné mikroorganismy, které pomáhají budovat náš imunitní systém.
V současné době je na trhu k dostání velké množství dezinfekčních prostředků, se kterými můžete rychle a spolehlivě provést dezinfekci své domácnosti. Dezinfekční prostředky vás oproti běžným úklidovým prostředkům zbaví nebezpečných virů, bakterií i plísní a vy se tak budete moci pochlubit nejen dokonale čistou a uklizenou, ale především zdravou a bezpečnou domácností. Samostatnou kapitolou jsou pak dezinfekční prostředky na ošetření rukou, které si poslední dobou oblíbily hlavně maminky malých dětí.
i
Při manipulaci s dezinfekčními prostředky s obsahem chloru použijte ochranné rukavice.
Dezinfekce domácnosti by měla být součástí pravidelného úklidu, zintenzivnit by se však měla v případě nemoci některého člena rodiny. Pokud nechceme, aby se infekcí nakazili i ostatní, měli bychom dodržovat striktní pravidla v péči o domácnost a maximální hygienu. Ve vzduchu totiž viry a bakterie přežívají kolem 3 hodin, avšak na jiných materiálech se mohou vyskytovat i den a konkrétně na plastech vydrží až 72 hodin!
Dezinfekce bytu by neměla být zaměřena jen na nábytek a podlahy, důležitá je také péče o textil nebo o potraviny. Připravili jsme pro vás podrobný přehled o tom, jak by měla probíhat dezinfekce bytu, abyste co nejvíce eliminovali výskyt virů a bakterií ve vaší domácnosti.
i
Může být peroxid vodíku dezinfekce? Ano, a dokonce si díky němu můžete vyrobit univerzální domácní čistidlo s perfektními dezinfekčními vlastnostmi. Stačí smíchat 3% roztok peroxidu vodíku s vodou v poměru 1:1 a úklid může začít!
Srovnatelnou dezinfekci, kterou běžně kupujete v obchodech, si můžete snadno vyrobit i doma. Výroba domácí dezinfekce není nikterak složitá a bude se vám hodit hlavně v případě, jestliže klasická dezinfekce nebude nikde k dostání.
V případě, že bude dezinfekce všude nedostatek, nejspíše neseženete ani isopropylalkohol, což je základní surovina nutná k výrobě domácí dezinfekce. Bez alkoholu se však neobejdete, a tak můžete při výrobě domácí dezinfekce sáhnout po jakémkoliv jiném alkoholu, minimálně však 60%. Jednou z možných variant je známé léčivé mazání Alpa, lze však využít i různé druhy silnějších alkoholických nápojů, jako jsou vodky či různé druhy pálenky.
Při výrobě domácí dezinfekce postupujte následovně:
Domácí dezinfekce se může používat na různé druhy povrchů, jako jsou vodovodní kohoutky, madla, vypínače, pracovní desky, kuchyňské linky. Vždy je lepší lahvičku s domácí dezinfekcí před použitím protřepat. Po aplikaci nástřiku můžete dezinfekci otřít hadříkem, lepší však je, pokud ošetřený povrch necháte volně uschnout.
Ocet jako dezinfekce se používal již za časů našich babiček. Ty dobře věděly, že právě ocet je schopný zabíjet choroboplodné zárodky, navíc jde o levnou a netoxickou variantu dezinfekce. Oproti komerčním dezinfekčním přípravkům potřebuje sice více času na působení, avšak na druhé straně neuvolňuje zdraví škodlivé chemikálie. Můžete ho použít jak na dezinfekci povrchů v domácnosti, tak k výrobě dezinfekčního spreje na ruce.
i
Američtí vědci zjistili, že ocet dokáže po třiceti minutách působení zabít celou řadu patogenů, mimo jiné i bakterie tuberkulózy nebo chřipkové viry. Dezinfekce pomocí octu je proto jednou z cest, jak si udržet zdravou domácnost.
Dezinfikovat octem můžete téměř všechny povrchy. Stačí jej naředit 1:1 s vodou a takto vyčistíte kliky, kohoutky, madla, podlahy i sanitární zařízení.
Z octa si můžete snadno vyrobit dezinfekční sprej na ruce, k jehož výrobě budete potřebovat:
Nejprve smícháte jablečný ocet s nakapaným esenciálním olejem. Přidáte vodu, bílý ocet a vše řádně protřepete. Ocet jako dezinfekce je spolehlivý a vonný olejíček krásně přebije jeho štiplavé aroma.
Především vlivem událostí posledních měsíců se čím dál tím více dostávají do běžného života i přístroje, které účinně působí jako dezinfekce i proti koronaviru a dokáží ho zničit na místech, kde to není vůbec jednoduché.
Sterilizátor ničí bakterie, viry i plísně pomocí UV záření a jeho výhoda spočívá v jeho snadném a všestranném využití. Je ideální pro věci každodenního použití, tedy jako dezinfekce na telefony, klíče, brýle, notebooky. Je to snadný a rychlý způsob, jak dezinfikovat roušky, respirátory, ale i kojenecké potřeby apod. Pozor však, nesmí být použit na lidské tělo a zvířata. Sterilizátory jsou kompaktních rozměrů, tedy skladné a snadno přenosné a jsou proto vhodné i při cestování.
i
Kapesní sterilizátor, který se vejde do kabelky se stane vaší jistotou ať už budete kdekoliv. Tento univerzální přístroj můžete využít na předměty, na které často saháte a potřebujete je zbavit všech virů, bakterií a bacilů.
Generátor ozonu neboli ozonizér je velmi účinným pomocníkem pro dezinfekci prostor, ať už chcete zlikvidovat viry, bakterie či pachy v domácím prostředí nebo ve velkých průmyslových halách. Tento přístroj dezinfikuje prostory prostřednictvím „šokové dezinfekce ozónem”, kdy po jeho zapnutí dojde k vyplnění dezinfikovaného prostoru určitou koncentrací ozonu, která zlikviduje veškeré pachy, bakterie a viry včetně koronaviru. Můžete tak vydezinfikovat celý interiér auta, jakoukoliv místnost, osobní předměty. Ozonizér odstraní i plísně a zápach v uzavřených a vlhkých prostorách, a dokonce zbaví potraviny od parazitů a chemikálií.
Jedině dezinfikovaná domácnost je opravdu čistá, takže ať už sázíte na ověřené komerční dezinfekce, nebo používáte k úklidu domácí dezinfekce bez chemických přísad, bakterie ani viry u vás nemají nejmenší šanci!