Dezinfekce a její využití v domácnosti (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Dezinfekce má svůj hlavní význam ve zdravotnictví, podstatnou roli hraje však také v našich domácnostech. Jak často a jakým způsobem však nejlépe dezinfikovat byt či společnou domácnost více osob? Jaké dezinfekční prostředky je vhodné použít pro dezinfekci jednotlivých povrchů, místností a věcí? A máme provádět dezinfekci pomocí Sava, nebo raději pomocí octu? Pokud i vy tápete v některé z těchto otázek, máme pro vás článek, ve kterém nahlédneme pod pokličku aktuálnímu tématu dezinfekce. Mimo jiné v něm naleznete recept na výrobu domácí dezinfekce a mnoho dalších zajímavých rad a postřehů, jak eliminovat výskyt bakterií, virů i plísní ve vaší domácnosti.

Dezinfekce

Obsah článku – Význam dezinfekce a její využití  v domácnosti

Význam a důležitost dezinfekce a sterilizace

Již více jak 100 let zachraňují znalosti dezinfekce a sterilizace lidské životy a mívají jednu z hlavních rolí v péči o nemocné. Díky nim dochází k cílenému zneškodnění choroboplodných organismů, jako jsou viry, bakterie i plísně, a je zabráněno jejich dalšímu šíření. Pro metody dezinfekce a sterilizace je používán souhrnný název antisepse.

Dezinfekce

Cílem dezinfekce je zneškodnit choroboplodné mikroorganismy v prostředí, na pokožce, předmětech, pomůckách či oděvu tak, aby nedocházelo k jejich přenosu od nakaženého k ostatním lidem. Dezinfekce se provádí buď fyzikální nebo chemickou cestou. Dezinfekce fyzikální cestou využívá působení vysokých teplot, jde tedy o různé převařovaní ve vodě, působení páry nebo žehlení. Dezinfekce chemickou cestou se provádí pomocí dezinfekčních prostředků v práškové, tekuté, aerosolové či tinkturové formě.

Sterilizace

Sterilizace je pracovní postup, při kterém jde rovněž o zahubení všech patogenních i nepatogenních organismů, oproti dezinfekci při ní však dochází také ke zničení velmi odolných forem mikroorganismů – tzv. zárodečných sporů

i

Usilovat o úplně sterilní prostředí v běžném životě není podle imunologických výzkumů vhodné, jelikož naše imunita se potřebuje setkávat s viry a bakteriemi, bojovat s nimi a budovat si proti nim obranné látky. Sterilizace kromě škodlivých organismů navíc zabíjí i užitečné mikroorganismy, které pomáhají budovat náš imunitní systém.

Dezinfekce
Dezinfekce domácnosti, zvláště pak koupelny a toalety, by měla být součástí pravidelného úklidu.

Látky používané k výrobě dezinfekce

 • Alkoholy a fenoly – etanol v koncentraci 60–70 %, 70% izopropanol 
 • Oxidační činidla – peroxid vodíku jako 3% vodný roztok, manganistan draselný, kyselina peroxyoctová, jodová tinktura, látky obsahující chlor

Dezinfekční prostředky

V současné době je na trhu k dostání velké množství dezinfekčních prostředků, se kterými můžete rychle a spolehlivě provést dezinfekci své domácnosti. Dezinfekční prostředky vás oproti běžným úklidovým prostředkům zbaví nebezpečných virů, bakterií i plísní a vy se tak budete moci pochlubit nejen dokonale čistou a uklizenou, ale především zdravou a bezpečnou domácností. Samostatnou kapitolou jsou pak dezinfekční prostředky na ošetření rukou, které si poslední dobou oblíbily hlavně maminky malých dětí.

Dezinfekční prostředky podle způsobu použití

i

Při manipulaci s dezinfekčními prostředky s obsahem chloru použijte ochranné rukavice.

Dezinfekce domácnosti – jak na to?

Dezinfekce domácnosti by měla být součástí pravidelného úklidu, zintenzivnit by se však měla v případě nemoci některého člena rodiny. Pokud nechceme, aby se infekcí nakazili i ostatní, měli bychom dodržovat striktní pravidla v péči o domácnost a maximální hygienu. Ve vzduchu totiž viry a bakterie přežívají kolem 3 hodin, avšak na jiných materiálech se mohou vyskytovat i den a konkrétně na plastech vydrží až 72 hodin!

Dezinfekce bytu by neměla být zaměřena jen na nábytek a podlahy, důležitá je také péče o textil nebo o potraviny. Připravili jsme pro vás podrobný přehled o tom, jak by měla probíhat dezinfekce bytu, abyste co nejvíce eliminovali výskyt virů a bakterií ve vaší domácnosti.

Dezinfekce
Jedině účinná dezinfekce dokáže odstranit bakterie, viry a plísně z různých povrchů.

Jak dezinfikovat prádlo?

Pokud sdílíte domácnost s nemocnou osobou, měli byste každý den vyprat její i vaše nošené prádlo při teplotě minimálně 60 °C, a to nejlépe s využitím dezinfekce na prádlo. Vyprané prádlo je vhodné následně přežehlit napařovací žehličkou nebo parním generátorem, jelikož pára dokáže zničit až 99 % všech choroboplodných zárodků. S prádlem nemocného zacházejte jako s infekčním materiálem – dotýkejte se ho v rukavicích a před vypráním jej schraňujte v uzavřeném pytli. Nezapomínejte ani na častou výměnu ručníků a ložního prádla.

Jak dezinfikovat potraviny?

Nebalené ovoce a zeleninu z obchodu doporučujeme v období chřipek důkladně omýt mýdlovou vodou, nebalené pečivo rozpečte v troubě nebo v toustovači. Obaly ostatních potravin před otevřením otřete mýdlovou vodou. Obecně platí na potraviny tepelná úprava, tedy jejich uvaření nebo upečení, případně můžete nechat trvanlivé potraviny čtyři dny uležet.

Jak dezinfikovat koupelnu a WC?

Kromě klasických dezinfekčních prostředků jako je Savo dezinfekce nebo Sanytol dezinfekce můžete při dezinfekci sanitárního zařízení použít 0,2% roztok chlornanu sodného, jehož účinnost zesílíte přidáním běžného saponátu na nádobí. Pozor však dejte na přípravky obsahující chlor – jak na manipulaci s nimi, tak na dezinfikované povrchy, které mohou odbarvit.

Jak dezinfikovat nábytek?

Jako dostatečná dezinfekce domácnosti se osvědčily přípravky s obsahem kvartérní amoniové soli, což jsou například Sanytol dezinfekce, Savo dezinfekce či Dettol dezinfekce. Všechny zmíněné prostředky seženete v různých variantách pro konkrétní druh povrchu, ať už v tekuté variantě nutné ředění, nebo ve formě již zředěného rozprašovače. Alternativou může být i jod dezinfekce, tedy použití přípravků na bázi jodu, na ty však pozor, jelikož po aplikaci zanechávají hnědé zabarvení a mohou narušit silikon. Při dezinfekci dětského pokoje doporučujeme používat ekologické čisticí prostředky bez chloru, například dezinfekce pomocí Sava pro dětský pokoj příliš vhodná není.

Jak dezinfikovat podlahy?

Pro úklid podlah nejčastěji využíváme vysavače, ať už sáčkové či bezsáčkové, tyčové akumulátorové nebo robotické. Ovšem pro efektivitu vysávání je třeba brát zřetel na účinnou filtraci, aby se nasáté nečistoty a bakterie nevracely zpátky do ovzduší. To vám zajistí antibakteriální vysavače, které disponují nejen silným výkonem, ale i účinnou a spolehlivou filtrací tak, aby vaše domácnost po vyluxování byla skutečně zbavená i neviditelných nežádoucích částic. Samozřejmě u tvrdých podlah to luxováním nekončí a pro povrch nejen čistý, ale i hygienicky čistý doporučujeme při vytírání použít desinfekční prostředek na podlahy, který povrch šetrně čistí a zároveň dezinfikuje. Velmi pohodlný způsob nabízí pak antibakteriální vysavače parní vysavače, které účinně a zároveň ekologicky dezinfikují plísně a bakterie, jsou tedy ideální do domácností s malými dětmi.

Jak dezinfikovat čalouněné povrchy, polštáře a matrace?

Alergici velmi dobře ví, jaké okem neviditelné nebezpečí se skrývá v textiliích, na pohovkách, a především pak v matracích a polštářích, kam každodenně uléháme. V těchto místech se nejen roztoče, ale i viry a bakterie vytrvale drží. Účinným bojovníkem proti nim představují antibakteriální vysavače vybavené UV lampou. Při vysávání tak hubice s UV lampou ničí bakterie a viry a účinně sterilizuje měkké a těžko čistitelné povrchy jako pohovky, polštáře a matrace.

Jak vyčistit ovzduší v domácnosti?

Ovzduší v místnostech, kde trávíte několik hodin denně hraje důležitou roli pro vaši imunitu, proto není radno klima v domácnosti opomíjet. V první řadě doporučujeme často větrat, a to i v chladném období – krátce, ale pravidelně. Ovšem ne každý má to štěstí, že si při větrání pouští do obydlí čerstvý horský vzduch. V takovém případě jsou účinným prostředkem, jak zbavit vzduch v uzavřeném prostoru od smogu, prachu či plísní čističky vzduchu. Především pak antibakteriální čističky vzduchu, které díky vícestupňovému čištění a antibakteriální filtraci vyčistí vzduch i od bakterií, mikrobů, roztočů a alergenů. V době nebezpečí nákazy virovým onemocněním se lze v domácnosti chránit i proti virům, které se vyskytují ve vzduchu, pokud sdílíme domácnost s nakaženým člověkem. Dokáží to čističky vzduchu s UV-C zářením, které doslova zabíjí všechny běžné viry a bakterie vyskytující se ve vzduchu. Většinou se jedná o čističky s ionizátorem, tudíž ovzduší nejen od nežádoucích virů vyčistí, ale interiérový vzduch obohatí i o záporně nabité ionty, čímž přispějí k posílení imunity.

Jak dezinfikovat předměty běžného užívání?

Dezinfikovat nezapomeňte ani věci běžné denní potřeby jako například mobilní telefon, klíče nebo třeba teploměr. K jejich dezinfekci používejte přípravky s etanolem nebo isopropanolem, dejte však pozor, abyste nezničili elektrická zařízení, která nejsou vodotěsná.

Jak naložit s věcmi, které dezinfikovat nelze?

Pokud máte obavy, že se nemocný dotýkal některých věcí, které dezinfikovat nelze, jako jsou například knihy, šanony a jiné, postarejte se o to, aby na ně minimálně čtyři dny nikdo nesahal. 

i

Může být peroxid vodíku dezinfekce? Ano, a dokonce si díky němu můžete vyrobit univerzální domácní čistidlo s perfektními dezinfekčními vlastnostmi. Stačí smíchat 3% roztok peroxidu vodíku s vodou v poměru 1:1 a úklid může začít!

Výroba domácí dezinfekce

Srovnatelnou dezinfekci, kterou běžně kupujete v obchodech, si můžete snadno vyrobit i doma. Výroba domácí dezinfekce není nikterak složitá a bude se vám hodit hlavně v případě, jestliže klasická dezinfekce nebude nikde k dostání. 

Co je třeba k výrobě domácí dezinfekce?

V případě, že bude dezinfekce všude nedostatek, nejspíše neseženete ani isopropylalkohol, což je základní surovina nutná k výrobě domácí dezinfekce. Bez alkoholu se však neobejdete, a tak můžete při výrobě domácí dezinfekce sáhnout po jakémkoliv jiném alkoholu, minimálně však 60%. Jednou z možných variant je známé léčivé mazání Alpa, lze však využít i různé druhy silnějších alkoholických nápojů, jako jsou vodky či různé druhy pálenky.

Postup výroby domácí dezinfekce:

Při výrobě domácí dezinfekce postupujte následovně:

 1. Do lahvičky nalijte alkohol.
 2. K alkoholu přidejte půl lžičky peroxidu vodíku.
 3. Do vzniklé směsi nakapejte 30 kapek tea tree olejíčku a po 15 kapkách dalších esenciálních olejů.
 4. Nakonec láhev důkladně zašroubujte a několikrát protřepejte.

Použití domácí dezinfekce:

Domácí dezinfekce se může používat na různé druhy povrchů, jako jsou vodovodní kohoutky, madla, vypínače, pracovní desky, kuchyňské linky. Vždy je lepší lahvičku s domácí dezinfekcí před použitím protřepat. Po aplikaci nástřiku můžete dezinfekci otřít hadříkem, lepší však je, pokud ošetřený povrch necháte volně uschnout.

Dezinfekce pomocí octu 

Ocet jako dezinfekce se používal již za časů našich babiček. Ty dobře věděly, že právě ocet je schopný zabíjet choroboplodné zárodky, navíc jde o levnou a netoxickou variantu dezinfekce. Oproti komerčním dezinfekčním přípravkům potřebuje sice více času na působení, avšak na druhé straně neuvolňuje zdraví škodlivé chemikálie. Můžete ho použít jak na dezinfekci povrchů v domácnosti, tak k výrobě dezinfekčního spreje na ruce.

Dezinfekce
Dezinfekce rukou by měla patřit k základním hygienickým návykům, ke kterým je nutné vést od určitého věku i děti.

i

Američtí vědci zjistili, že ocet dokáže po třiceti minutách působení zabít celou řadu patogenů, mimo jiné i bakterie tuberkulózy nebo chřipkové viry. Dezinfekce pomocí octu je proto jednou z cest, jak si udržet zdravou domácnost.

Ocet jako dezinfekce domácnosti

Dezinfikovat octem můžete téměř všechny povrchy. Stačí jej naředit 1:1 s vodou a takto vyčistíte kliky, kohoutky, madla, podlahy i sanitární zařízení. 

Ocet jako dezinfekční sprej

Z octa si můžete snadno vyrobit dezinfekční sprej na ruce, k jehož výrobě budete potřebovat:

 •  ½ hrníčku jablečného octa
 •  ½ hrníčku bílého octa
 • ¾ hrníčku vody
 • 50 kapek vonného esenciálního oleje (máta, levandule, rozmarýn...)
 • Lahvičku s rozprašovačem

Nejprve smícháte jablečný ocet s nakapaným esenciálním olejem. Přidáte vodu, bílý ocet a vše řádně protřepete. Ocet jako dezinfekce je spolehlivý a vonný olejíček krásně přebije jeho štiplavé aroma.

Přístrojová dezinfekce – sterilizátory a generátory ozonu

Především vlivem událostí posledních měsíců se čím dál tím více dostávají do běžného života i přístroje, které účinně působí jako dezinfekce i proti koronaviru a dokáží ho zničit na místech, kde to není vůbec jednoduché. 

Sterilizátory

Sterilizátor ničí bakterie, viry i plísně pomocí UV záření a jeho výhoda spočívá v jeho snadném a všestranném využití. Je ideální pro věci každodenního použití, tedy jako dezinfekce na telefony, klíče, brýle, notebooky. Je to snadný a rychlý způsob, jak dezinfikovat roušky, respirátory, ale i kojenecké potřeby apod. Pozor však, nesmí být použit na lidské tělo a zvířata. Sterilizátory jsou kompaktních rozměrů, tedy skladné a snadno přenosné a jsou proto vhodné i při cestování. 

i

Kapesní sterilizátor, který se vejde do kabelky se stane vaší jistotou ať už budete kdekoliv. Tento univerzální přístroj můžete využít na předměty, na které často saháte a potřebujete je zbavit všech virů, bakterií a bacilů.

Generátory ozonu

Generátor ozonu neboli ozonizér je velmi účinným pomocníkem pro dezinfekci prostor, ať už chcete zlikvidovat viry, bakterie či pachy v domácím prostředí nebo ve velkých průmyslových halách. Tento přístroj dezinfikuje prostory prostřednictvím „šokové dezinfekce ozónem”, kdy po jeho zapnutí dojde k vyplnění dezinfikovaného prostoru určitou koncentrací ozonu, která zlikviduje veškeré pachy, bakterie a viry včetně koronaviru. Můžete tak vydezinfikovat celý interiér auta, jakoukoliv místnost, osobní předměty. Ozonizér odstraní i plísně a zápach v uzavřených a vlhkých prostorách, a dokonce zbaví potraviny od parazitů a chemikálií.

i Mohlo by vás zajímat

Jedině dezinfikovaná domácnost je opravdu čistá, takže ať už sázíte na ověřené komerční dezinfekce, nebo používáte k úklidu domácí dezinfekce bez chemických přísad, bakterie ani viry u vás nemají nejmenší šanci!

4,9 404×
SANYTOL Dezinfekční gel 75 ml
Antibakteriální gel - cestovní, s alkoholem, přírodní složení, objem 75 ml, pro dospělé - 1 106,67 Kč/1 l
Koupit s kódem ALZADNY15 71,-
83,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MYD025
4,8 109×
SANYTOL 4 v 1 tablety do myčky 40x20g
Tablety do myčky - pevné, All in 1, 40 ks v balení - 6,23 Kč/tableta
249,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MYC037
4,8 149×
SANYTOL proti roztočům v spreji 300 ml
Dezinfekce proti roztočům v tkaninách, matracích a kobercích - 396,67 Kč/1 l
Super cena
119,- Ušetříte 10,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CIS045
4,8 25×
59S UV- C UNIVERZÁLNÍ STERILIZAČNÍ BOX S2
UVC lampa - box, během 180 sec. zničí 99,9 % bakterií a virů, UV-C Sterilizace pro mobilní telefony, roušky, klíče, brýle, kosmetické potřeby, 8 UVLED světel
Koupit s kódem ALZADNY10 944,-
1 049,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: STE59S585
4,5
Airbi AIRWASHER zvlhčovač a čistič vzduchu
Zvlhčovač vzduchu - vhodný do místnosti o velikosti 45 m², studený, příkon 8 W, zvlhčovací výkon 250 ml/hod, objem nádržky 4,5 l, hlučnost 27 dB, ionizace, udržování vlhkosti a měření vlhkosti, rozměry 280 × 370 × 280 mm (Š×V×H) barva bílá
6 990,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: STAD043
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací