Proč zkusit domácí masky? Jejich výhodou je okamžitá dostupnost, příprava na míru a 100% přírodní složení. Přitom není těžké je připravit a mohou vám pomoci získat zpět zdravé a krásné vlasy. Příroda je velký pomocník, proč tedy masku či zábal na vlasy nezkusit doma? Připravili jsme pro vás recepty na domácí masky pro objem, pro rychlejší růst a další, přičemž většinu ingrediencí máte běžně doma, co třeba zkusit masku z vajec?
Vždy dělejte masku čerstvou, většina surovin se rychle kazí. Masky nanášejte po celé délce vlasů, případně jenom na konečky. Vyhněte se oblasti vlasové pokožky, pokud není výslovně uvedeno jinak. Vlasy by se pak mohly více mastit.
Pokud máte vlasy poškozené například od slunečních paprsků, tato maska vám rychle pomůže dodat vlasům vlhkost, podpoří jejich pružnost a vlasy zjemní.
Postup: Rozmačkejte jeden menší banán a smíchejte ho se lžičkou mandlového oleje. Vmasírujte do vlasů, vynechte pokožku hlavy. Nechte působit 30 minut a poté umyjte šamponem.
Mastné vlasy potřebují důkladné čištění, ale současně nesmí být vysušovány, aby se vlasy nemastily ještě více. Zredukovat mastnotu můžete pomocí avokáda a mátového čaje.
Postup: Avokádo rozmačkejte se lžící medu, olivového oleje a mátového čaje. Pro dokonalé spojení lze vyšlehat. Vmasírujte do vlasů, nechte působit 30 minut a umyjte šamponem.
Lupy jsou šupinky kůže z pokožky hlavy, proto je třeba masku proti lupům nanášet přímo na hlavu. Tato maska pomáhá nejen odstranit lupy, ale také hydratuje a dezinfikuje.
Postup: Mořskou hrubou sůl smíchejte se lžičkou olivového oleje a naneste prsty na vlasovou pokožku. Jemnou masáží provedete zapracování účinných látek do pokožky a současně odstraníte stávající lupy. Masáž provádějte několik minut a po chvíli můžete z hlavy smýt.
Suché vlasy potřebují živiny a hydrataci, kterou je potřeba poté uzamknout ve vlasovém vláknu. K tomu pomůžou vajíčka a olivový olej v účinné kombinaci s kávou.
Postup: Smíchejte žloutek, tři lžíce olivového oleje a dvě lžíce mleté kávy. Pokud máte delší a hustší vlasy, můžete přidat větší množství oleje. Kašičku pak naneste na vlasy, vyčkejte 20 minut a důkladně smyjte. Výplach masky provádějte studenou či vlažnou vodou, horká voda by změnila vajíčko na cucky, které se z vlasů špatně dostávají.
Pivo dodává vlasům jas, spolu s medem vlasy vyživují a přidají jim na objemu. Výhodou je, že stačí jen trochu piva, zbytek můžete vypít.
Postup: Použijte stejné množství piva a medu a aplikujte na vlasy. Nechte působit ideálně hodinu například pod koupací čepicí jako zábal. Poté smyjte šamponem.
Tato maska vyžaduje ingredienci, která není tak běžná, nicméně díky ní je velmi účinná. Jde o ricinový olej, který intenzivně regeneruje. Při používání by se však neměl dostat do očí.
Postup: Dvě polévkové lžíce ricinového oleje smíchejte s lžící medu a vaječným žloutkem a aplikujte na vlasy, po chvíli opláchněte.
Domácí masky jsou skvělou variantou k těm kupovaným, ale mají také několik nevýhod. Velmi rychle se kazí, takže je nelze vytvořit do zásoby a pokaždé je musíte míchat znovu. Také je velmi důležité je pořádně vymýt z vlasů, aby ve vlasech nezahnívaly. Drobnou nevýhodou pak může být i poměrně velká tekutost, takže se hůře na vlasy nanáší.
Vyrobit si domácí masku je snadné. Pokud však nemáte čas či chuť anebo potřebujete opravdu specializovanou péči pro vaše vlasy, pořídit si můžete již hotové masky na vlasy ve formě krémů či sprejů, včetně bezoplachových řešení.