AlzaPlus+ MPLA264386

Vše kolem dudlíku: Výhody a nevýhody, používání a čištění

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Každá maminka chce pro své děťátko jen to nejlepší. Občas se ale objeví pochybnosti, zda postupuje ve výchově správně a rozdílné zaručené rady z okolí tento pocit jen umocňují. Často se tak děje právě v otázkách kolem dudlíku. Pro mnoho maminek je dudlík velkým strašákem, trápí je obavy, zda dudlík ano či ne, kdy dát dudlík, co dudlík a kojení, jak vyvařit dudlík, zda kazí dudlík zuby apod. Otázek kolem dudlíku je spousta, stejně tak i mýtů. Pojďme se spolu podívat na vše, co potřebujete o dudlíku vědět a zodpovědět si nejčastější otázky.

Dudlík

Dudlík a vše kolem něj (OBSAH ČLÁNKU)

 1. Dudlík ano nebo ne, jeho výhody a nevýhody
 2. Dudlík a kojení
 3. Jak naučit na dudlík a kdy dát dudlík
 4. Materiál a tvar dudlíku
 5. Jak vyvařit dudlík a jak často měnit dudlík
 6. Výroba klipu na dudlík
 7. Jak odnaučit dudlík

Dudlík ano nebo ne, jeho výhody a nevýhody

Zřejmě nejvíce diskutované téma je, zda miminku vůbec dudlík nabídnout. Jaké jsou výhody pro vás i pro miminko a má použití dudlíku i svoje nevýhody? Kdy dát dudlík? Základním pravidlem, kterým bychom se měli řídit, je zdravý rozum, vlastní intuice a potřeba miminka. Ne každé miminko o něj také stojí, v žádném případě se nedoporučuje miminku dudlík nutit, pokud ho odmítá.

Největší výhodu vidí mnoho rodičů především v tom, že je dítě klidnější. Nedávné studie navíc poukazují na ochrannou roli dudlíku v případě náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Americká studie z roku 2010 nabízí vysvětlení prevence SIDS kvůli změně spánkového režimu dítěte. Dudlík způsobí, že dítě spí lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně. Nejnovější studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku redukuje také další známá rizika vzniku SIDS. Stejně tak miminku s dudlíkem v puse nehrozí, že by mu ve spánku zapadl jazyk a začalo se dusit. Sáním dudlíku se děťátko také učí nenutritivní sání. To znamená, že umí sání kontrolovat, což potom ovlivní i jeho schopnost koordinovat sání, polykání a dýchání při sání mléka.

Dudlík ano nebo ne
Rozhodnout se, zda dítěti dudlík dát nebo ne, může být těžké, protože i dudlík má svoje výhody a nevýhody.

Nevýhodou dudlíku je jeho návykovost a s tím spojené pozdější odvykání. Jak se zbavit dudlíku je kapitolou samo o sobě, proto by dudlík neměl být od začátku používání celodenním společníkem miminka, ale nabízet byste ho měli jen na spánek a utišení. Dalšími negativy při používání dudlíku můžou být deformace horní a dolní čelisti, dýchání ústy a ne nosem, případně i nedostatečná motorika jazyka. Je ale prokázáno, že pokud dítě odloží dudlík do tří let věku, většina deformací v ústech se časem sama o sobě spraví. Na trhu dnes již navíc existují ortodontické dudlíky, které by měly miminku vyhovovat a deformace nezpůsobovat, případně minimalizovat.

Dudlík a kojení

Častým tématem k diskuzi maminek i odborníků je dudlík a kojení. Nejčastěji se objevuje názor, že dudlík kazí techniku kojení, dítě si díky dudlíku zvykne na jednoduché sání a odmítá se pak naučit sát z prsu, protože je to pro něj obtížnější. Důvěřujte svému miminku, jistě se nenechá připravit o mléko a nezůstane kvůli dudlíku o hladu.

Dudlík a kojení
V otázce dudlíku a kojení se jako nejlepší řešení jeví kompromis. Nabídněte svému miminku dudlík pouze v případě, že je neklidné a situace neumožňuje přiložení miminka prsu.

V každém případě platí, že pokud je po nakojení miminko klidné, nevyžaduje nenutritivní sání, tedy dudlání naprázdno, neměl by mu být dudlík vůbec nabízen. Pokud jsou ale naplněny všechny potřeby děťátka a to je stále neklidné a má potřebu sání, i když nemá hlad, je na vás, zda se rozhodnete sáhnout po dudlíku, nebo mu k dudlání nabídnete prs. Nejlepším řešením se tak jeví kompromis, tedy nabídnout děťátku dudlík při procházce v kočárku nebo v době, kdy se nemůžete plně svému miminku věnovat.

Jak naučit na dudlík a kdy dát dudlík

Nejvhodnější doba pro dudlík nastává v případě, že je nutné dítě utišit a všechny ostatní možnosti jako nakojení, přebalení, chování, masáž bříška apod., jsou již vyčerpány. Je dobré mít dudlík připravený již v tašce do porodnice a řídit se vlastním instinktem. Ne vždy ale miminku vyhovuje právě ten dudlík, který mu sama vyberete a může se stát, že jich vyzkoušíte několik, než najdete přesně ten, který přijme. Existuje totiž spousta druhů dudlíků, které se liší tvarem i materiálem. Vždy ale dbejte na to, abyste miminku pořídila správnou velikost.Výrobci dudlíků uvádí u svých výrobků určení, od kolika měsíců je daný dudlík vhodný. Tohoto doporučení byste se vždy měla držet, špatná velikost dudlíku může vést k nesprávnému vývoji čelisti, deformaci patra a křivení zoubků.

i S výběrem správného dudlíku vám může také pomoci Alza test dudlíků, jenž řadí výrobky na základě zkušeností zákazníků, kteří produkty zakoupili.

Materiál a tvar dudlíku

Vybírat můžete z pestré nabídky materiálů a tvarů. Dudlíky se nejčastěji vyrábí ze silikonu či latexu (kaučuku). Savičky dudlíků jsou anatomické, symetrické a kulaté. Pokud výrobce uvádí, že je dudlík ortodontický, podporuje správný vývoj ústní dutiny a omezuje riziko vzniku vad čelisti a křivení zoubků. Existují také různé vychytávky jako například dudlíky, které svítí ve tmě, pro snadnější noční pátrání při vypadnutí.

 • Silikonový dudlík se vyrábí z lékařského silikonu, je bez chuti a zápachu. Snadněji se udržuje a čistí, protože dobře odolává vysokým teplotám při sterilizaci.
 • Latexový (kaučukový) dudlík poznáte podle typického zabarvení do žlutohněda. Je měkčí než silikonový, má specifickou vůni a chuť po gumě. Nevýhodou latexu je jeho nižší odolnost vůči vysokým teplotám při sterilizaci.
 • Anatomický tvar savičky je nejčastěji používaný, poznáte ho podle kulatého tvaru savičky z vrchní strany a zploštělého tvaru ze spodní strany. Do úst miminka lze vložit pouze kulatou částí nahoru. Tento tvar zajišťuje správnou polohu jazyka při sání.
 • Symetrický tvar savičky je inspirovaný matčinou bradavkou, nemá určenou vrchní a spodní stranu. Při sání je vyvíjen minimální tlak na horní patro miminka.
 • Kulatý tvar savičky byl hojně využívaný v minulosti, jedná se o tzv. retro třešinku či kytičku. Dnes není odborníky příliš doporučovaný, nicméně některá miminka vyžadují právě tento tvar savičky.

Jak vyvařit dudlík a jak často měnit dudlík

Velkou pozornost je zapotřebí věnovat správnému vyvaření dudlíku. Sterilizace dudlíku je důležitá, protože dudlík sám o sobě je velkým nosičem bakterií. Jak sterilizovat dudlík? Existuje několik způsobů, jak vyvařit dudlík a je jen na vás, který si zvolíte a který pro vás bude nejpohodlnější.

Jak vyvařit dudlík
Existuje několik způsobů, jak vyvařit dudlík. Není také od věci mít v záloze připravený jeden vyvařený dudlík navíc.

Nejlevnější variantou je vyvařování dudlíku v hrnci. Tento způsob má několik pravidel. Zásadní je, aby byl hrnec používaný výhradně ke sterilizaci a ne k běžnému vaření. Dudlík vložte do hrnce a přidejte studenou vodu tak, aby byl dudlík celý ponořený. Vodu přiveďte k varu a vařte po dobu 5 až 10 minut. Poté odstavte a nechte zchladnout. Pro vyjmutí dudlíku z lázně použijte vysterilizované kleště.

Poněkud dražším, ale pohodlnějším způsobem, je pořízení parního sterilizátoru. Vyplatí se ale spíše pro použití současně s lahvičkami, pro samotné vyvaření dudlíku je zbytečný. Vyvařování dudlíku je možné také se sterilizátorem do mikrovlnné trouby. Existují dva druhy, velký sterilizátor pro vyvařování spolu s lahvičkami a dalšími potřebami pro krmení, nebo malé pouzdro na dudlík, které po přidání vody do pouzdra zároveň slouží jako vyvařovač do mikrovlnné trouby.

Sterilizace dudlíku
Jedním z pohodlných způsobů vyvaření dudlíku je sterilizace v mikrovlnné troubě. Spolu s dudlíkem tak vyvaříte také lahve a potřeby na krmení.

Vyvařování dudlíků se doporučuje alespoň do 6 měsíců věku dítěte, minimálně jednou denně a samozřejmě při jakémkoliv znečištění. V pozdějším věku stačí dudlík důkladně opláchnout teplou vodou. Nikdy byste neměla dudlík čistit vkládáním do svých úst.

i Na procházku s kočárkem je lepší mít s sebou více dudlíků. Může se stát, že dítěti dudlík vypadne z pusy nebo ho vyhodí z kočárku. Pokud máte jen jeden dudlík a nikde není k dispozici voda pro opláchnutí, nabízí se jako řešení strčení do vlastní pusy, abyste ho zbavili nejhorší špíny, a vrácení zpět dítěti. Tímto postupem můžete ale dítěti spíše uškodit, protože pomocí slin přenášíte na dítě bakterie, na které nejsou dětská ústa připravená a mohou dětem způsobit zubní kaz. Pro náhradní dudlíky se vyplatí pořídit pouzdro, které je udrží v čistotě.

Jak často měnit dudlík? Záleží na okolnostech, ale zpravidla přibližně každé 1 až 2 měsíce, stejně jako kartáček na zuby. Pokud je ale dudlík mechanicky poškozený, prokousnutý nebo začne lepit, musí být okamžitě vyměněn. Je vhodné vyměnit dudlík také po každé nemoci dítěte.

Jak vyrobit klip na dudlík 

Jednou z praktických pomůcek při používání dudlíku je klip na dudlík. Zabrání totiž tomu, aby dudlík spadl na zem, když vypadne miminku z pusy, slouží zároveň jako hračka a vaše děťátko se časem naučí nahmatat na klipu dudlík a samo si ho strčit do pusy. Výroba klipu na dudlík není nijak náročná a navíc bude mít vaše miminko originál, který si vyladíte přesně podle vašeho vkusu. Komponenty pro výrobu seženete v galanterii či v obchodě s korálky, případně také na internetu. Použít se dají korálky plastové, háčkované, silikonové či dřevěné. Klip na dudlík může být také vhodným a originálním dárkem na babyshower

Výroba klipu na dudlík
Výroba klipu na dudlík je snadná. Stačí navléknout pár korálků a originální kousek pro vaše miminko je na světě.

Výroba klipu na dudlík - potřeby

 • Klip na dudlík.
 • Navlékací šňůrka (cca 50 cm dlouhá).
 • 1 velký korálek zajímavého tvaru či motivu.
 • Několik korálků různých barev, tvarů a velikostí.
 • Volitelně korálky s písmenky jména vašeho miminka.
 • Jehla, nit a nůžky.

Výroba klipu na dudlík - postup

 • Nejdříve si všechny komponenty vyskládejte na stůl, abyste získali představu o tom, jak bude výsledný klip vypadat. Zaměřte se také na délku, která bude vašemu miminku vyhovovat, z bezpečnostních důvodů se ale doporučuje délka do 22 cm, aby si dítě nemohlo šňůrku omotat kolem krku.
 • Jakmile jste s výsledkem spokojeni, můžete začít navlékat. Šňůrku na navlékání v polovině ohněte a v místě ohnutí přivažte nit s navlečenou jehlou. Navlékání na jehlu půjde rychleji, než když se budete snažit prostrčit korálky šňůrkou.
 • Navlékněte všechny korálky. Na straně se smyčkou udělejte přibližně 5 cm od kraje uzlík a posuňte korálky po šňůrce až k němu.
 • Z volných konců na druhé straně udělejte poloviční uzlík a na něj připevněte dvojitým uzlíkem klip.
 • Přebytečné konce šňůrky odstřihněte a konce zatavte zapalovačem. Pro bezpečnost vašeho miminka musí být uzlíky opravdu pevné, několikrát proto zkuste za klip pevně zatáhnout a ujistěte se, že nehrozí rozvázání uzlíku.
i Nechcete-li se pouštět do výroby sami, můžete si klip na dudlík vybrat z pestré nabídky v našem eshopu.

Jak odnaučit dudlík

Odborníci se shodují, že nejvhodnější věk pro odvykání dudlíku je kolem 1 roku dítěte. Realita ale poukazuje na odvykání do 3 let, což je ale horní hranice pro odvykání. Pokud se vám nepodaří do tohoto věku dítě od dudlíku odnaučit, hrozí trvalá deformace v dutině ústní a problémy s křivými zoubky. Jak se zbavit dudlíku co nejjednodušším způsobem, bez pláče a trápení? Jistě jste slyšeli spoustu zaručených rad jako ustřihnutí savičky, schování dudlíku, odevzdání dudlíku čertovi, paní zubařce atd. Na každé dítě platí samozřejmě něco jiného, určitě je ale zapotřebí hodně trpělivosti.

Jak odnaučit dudlík
Odnaučit dítě na dudlík může být náročné. Rozhodně se vyplatí trpělivost a důvěra.

Na odnaučení si vyhraďte čas, kdy jste v klidu doma a vaše děťátko je v dobrém psychickém rozpoložení, netrápí ho růst zoubků nebo jiné potíže. Pro vaše dítě je to velká změna a bude pro něj náročné tuto změnu vstřebat, buďte proto trpěliví a důvěřujte mu, jistě si nenechá dudlík v puse do dospělosti. Také ale nemůžete očekávat, že si na usínání bez dudlíku zvykne příliš rychle. I když vaše dítě neumí ještě moc mluvit, svěřte se mu se svým záměrem na odvykání dudlíku, možná budete překvapeni, jak dobře vám rozumí. Je totiž vždycky lepší jednat s ním narovinu, nenechat ho v tom samotného a nepoužívat při odvykání strašáky jménem čert a bubák. Někdy totiž nejde ani tak o dudlík samotný, jako spíše o tlak, který je při odvykání na dítě vyvíjen.

i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

Pokud to s dudlíkem nebudete přehánět, není důvod se ho bát. Ať už bude vaše rozhodnutí ohledně dudlíku jakékoliv, vždy platí pravidlo spokojená maminka = spokojené miminko. Dejte proto na svou mateřskou intuici, která vás zaručeně nezklame.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací