Depilace je proces odstraňování pouze viditelné části chloupku. Rozlišujeme depilaci fyzickou, zahrnující mokré i suché holení, a depilaci kosmetickou, která k odstranění chloupků využívá chemické přípravky.
Mokrá depilace je označení pro odstraňování chloupků pomocí klasického holicího strojku s břity. Jak už název napovídá, tento proces se provádí zásadně za použití vody. Na výběr jsou dnes holicí strojky se dvěma či více břity, se zvlhčující páskou či bez ní, jednorázové nebo s výměnnými hlavicemi. Jednorázová holítka jsou levnější a obvykle se prodávají v balení po 3 až 10 kusech. Skoro nic neváží, a jsou proto ideální hlavně pro cestování. Strojky s výměnnými hlavicemi se pohybují cenově výše, avšak mají rozhodně delší životnost, kvalitnější zpracování a zvlhčující pásky jsou u nich samozřejmostí.
Holení provádějte vždy večer, aby se pokožka přes noc zregenerovala. Také si pro něj vyhraďte dostatek času, abyste si v důsledku holení narychlo nezpůsobili zbytečná poranění. Vždy se ujistěte, že břity strojku jsou dostatečně ostré, abyste jedno místo nepřejížděli vícekrát a tím si nezpůsobili nepříjemné podráždění.
Pro hladké oholení je velice důležité používat speciální přípravky, nikoliv sprchová mýdla, která máte zrovna po ruce! Nejdůležitější jsou pěny nebo gely, které se aplikují během procesu holení pro změkčení chloupků a lepší skluz holicího strojku po pokožce. Tím předchází vzniku podráždění a pořezání. Při holení postupujte vždy rovnými tahy po směru růstu chloupků. Poté opláchněte pokožku vlažnou vodou a ošetřete ji speciálními zklidňujícími přípravky nebo hydratačními krémy, nejlépe bez parfemace a alkoholu, který pokožku s oblibou vysušuje a dráždí.
TIP: Jestliže nefandíte holicím strojkům s břity, vyzkoušejte elektrické depilátory, které díky plovoucím planžetám spolehlivě zachytí každičký chloupek a poradí si i s tak citlivými partiemi, jako je například podpaží nebo linie bikin.
Kosmetická depilace je velice oblíbeným způsobem, jak se zbavit chloupků, protože nabízí dlouhodobější účinky i snadné a zároveň šetrné použití. Pro tento typ depilace je typické využití kosmetických přípravků, které narušují strukturu chloupku a způsobují tak jeho lámání. Nejčastěji se setkáváme s depilačními krémy a pěnami. Účinné látky těchto emulzí rozpouští vlasový keratin těsně u povrchu pokožky a zanechávají ji krásně hladkou, nové chloupky dorůstají bez drsného efektu. Celý proces vyžaduje opakování až po 10 až 14 dnech a je vhodný pro celé tělo.
Zarůstání chloupků je způsobeno jejich nesprávným, zakřiveným růstem z vlasového folikulu po depilaci. Holení vyvolává v oblasti folikulu mikrotraumata a v případě, že se zde dostane infekce, pak může vyústit až do vzniku zánětu.
Na cestě za odstraněním zarůstajících chloupků začněte horkou koupelí. Díky ní se pokožka zvláční, dojde k otevření vlasových folikulů a pórů a zarostlé chloupky tak půjdou odstranit mnohem snadněji. Pokud zrovna nemáte na koupel čas, namočte do horké vody hadřík a přikládejte jej na postižená místa po dobu 10 až 15 minut. Následně na pokožku aplikujte peeling, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk. Ty výrazně přispívají k problémům se zarůstajícími chloupky, protože právě v nich se usazuje největší množství bakterií. K samotnému odstranění zarostlých chloupků pak použijte předem vydezinfikovanou pinzetu. Vypněte kůži v okolí chloupku tak, aby šel snadno zachytit, a opatrně jej vytáhněte. Tímto způsobem postupujte chloupek po chloupku. Po zákroku nezapomeňte na důkladnou dezinfekci ošetřených míst, abyste zamezili pozdějšímu vzniku zánětu.