Smrkání je jeden ze základních úkonů, které se musí dítě postupně naučit. Každé dítě je však jiné a i triky, jak naučit dítě smrkat, nefungují na každé stejně. Co je však společné pro každé dítě je rodič, který se již těší, až se to jeho ratolest naučí. Bez smrkání je totiž každá i malá rýma velký boj, který se nejčastěji řeší pomocí odsávačky hlenů. A tu má rádo jen minimální procento dětí. Čím dříve se nácviku smrkání pustíte, tím dříve se nebude vaše děťátko při rýmě tolik trápit. Jak tedy na to? A kdy je ten správný čas naučit dítě smrkat?
Pro nejefektivnější nácvik smrkání se doporučuje věk mezi 8. a 10. měsícem, kdy děti rády opakuji vše, co vidí. Protože se však nejlépe učí právě při rýmě, někdy mohou rodiče toto vhodné období minout. V tom případě je pak vhodné začít kdykoliv dítě dostane rýmu. Trénovat můžete i bez ní, ale bude to o něco náročnější. Proto vám poradíme, jak nejlépe trénovat, aby učení byla zábava a rýma se v budoucnu obešla bez pláče při čištění nosu či marnou snahou smrkat.
Postup se liší podle toho, zda jde o batole, nebo o starší dítě. S menšími dětmi začínáme pouze tak, že trénují foukání nosem do kapesníku, který držíme my. Až se naučí, co po nich chceme, můžeme je učit samostatné smrkání. Naopak starší děti, které jsou šikovnější a více rozumí, co po nich chceme, se mohou naučit smrkat přímo podle návodu níže. Celé učení pak můžete zpříjemnit našimi tipy a triky.
Chcete vašemu děťátku učení smrkání opravdu zpříjemnit? Nafoukněte balonek a pobídněte dítě, ať ho foukáním z nosu posouvá po stole. Pusu by mělo mít zavřenou. Můžete se o balonek dokonce přetahovat!
Tatínkové často tento typ úkolu zvládají lépe. Vymyslí spolu s dítkem nějakou příšerku, které přiřadí smrkací zvuk a baví se trénováním. Zkuste proto, pokud máte možnost, tento úkol přenechat tatínkovi nebo jinému blízkému člověku, s nímž dítě rádo blbne.
Určitě víte, při které činnosti se vaše dítě nejvíce rozveselí. Tak právě to může pomoci v odkašlávání i samovolnému vyfrkávání nosu, proto je i v případě lehčí nemoci doporučeno rozveselení dítěte. Nával smíchu a radosti může plný nos vyřešit za vás.
Pokud se smrkání nedaří, je třeba při silnější rýmě použít odsávačku hlenů. Tu však nepoužívejte často, protože oslabuje a dráždí sliznici. Vhodné je nastříkat do nosu speciální roztoky s mořskou solí, které lze používat i několikrát denně.