AlzaPlus+ děti MPLA316411

Jak poznat těhotenství

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Možná chvíle radostného očekávání, možná spíše nervozita a strach z neplánovaného těhotenství. Těhotenství můžete zjistit ještě dříve, než se objeví pověstné dvě čárky na těhotenském testu. Jak tedy můžete poznat, že jste těhotná? A kdy si udělat test a kdy navštívit doktora?

první příznaky těhotenství

Obsah článku: Jak poznat těhotenství

  1. První příznaky těhotenství bez testu
  2. Příznaky těhotenství před a po návštěvě lékaře
  3. Nejčastější otázky ohledně příznaků těhotenství

První příznaky těhotenství bez testu

První příznaky těhotenství mohou některé citlivé ženy začít pociťovat již 3. týden těhotenství, nejčastěji k nim patří pocit nafouklého bříška či mírné výkyvy nálad a podrážděnost. S přibývajícími týdny se příznaky těhotenství stupňují, přidává se citlivost prsou i první těhotenské nevolnosti, které těhotná žena zaznamená nejčastěji v ranních hodinách. Některé ženy však počátek svého těhotenství do vynechání první menstruace ani nezaznamenají, vše je velice individuální záležitostí. Příznaky těhotenství mohou mít různé projevy a mezi nejčastější patří:

Zvětšená a citlivá prsa v těhotenství

V začátku těhotenství, podobně jako před příchodem menstruace, se prsa o něco zvětší a je v nich cítit napětí. Mnoho žen má také velmi citlivé bradavky nebo celá prsa, která jsou na dotek trochu bolestivá. Citlivost a bolestivost prsů je však v jiném stavu obvykle ještě vyšší než před menstruací. Můžeme je tak zařadit mezi časté příznaky těhotenství.

Tmavší zbarvení bradavek v těhotenství

Vedle citlivosti prsou se u vás může projevit také tmavnutí bradavek. To je způsobeno buňkami v bradavkách zvanými melanocyty, na které působí těhotenské hormony, a proto začnou měnit svou původní barvu. Změnu odstínu poznají obvykle mnohem rychleji ženy se světlou pokožkou pleti než ty snědé a opálené. Jsou také případy, kdy už v tuto dobu začnou tvrdnout bradavky a v prsních žlázách se začne utvářet kolostrum, které během noci vytéká.

Těhotenství a změny v chutích

Změna v chutích je nejčastějším a nejvýraznějším příznakem těhotenství. Některé ženy trpí nechutenstvím a první měsíce zhubnou, jiné naopak získají větší chuť k jídlu (může se objevit také zvýšená tvorba slin). Oba případy je však pro zdraví ženy i správnému vývoji miminka třeba držet pod kontrolou, a to vaší i lékařskou. Někdy se také jako příznak raného těhotenství uvádí kovová pachuť v ústech. Pokud máte tedy pocit, jako byste snědla něco hliníkového, může to být známka toho, že jste těhotná.

Čichová přecitlivělost v těhotenství

V prvních týdnech těhotenství vás může překvapit, že o poznání citlivěji vnímáte různé pachy. Tento nevídaný čich způsobuje zvýšený průtok krve v celém těle až o 40 %, což ovlivňuje právě i čichové centrum, které je také prokrvenější, a tím citlivější na veškeré vůně a pachy.

i

Na první dobrou nemusíte těhotenství hned poznat. Velkou část příznaků můžete snadno zaměnit s PMS a změnami před začátkem menstruace, protože jsou si velmi podobné. Proto zachovejte klid a počkejte na další známky, které vám vaše tělo ukáže. V případě, že již čekat nechcete, udělejte si těhotenský test.

Nevolnost v těhotenství

Zvracení a nevolnosti jsou největším strašákem každé těhotné ženy a v mnoha případech také jasným příznakem těhotenství, pokud se vyloučí střevní potíže. Nejčastěji se projevují ráno a někdy se k nim přidávají i závratě a motání hlavy. Nadměrné či dlouhotrvající nevolnosti je pak nezbytné řešit se svým gynekologem.

Těhotenství a únava

Především v prvním trimestru je největší část energie vkládána do embrya, takže dalším z příznaků těhotenství může být právě velká únava a chuť neustále spát a odpočívat. To je obvykle způsobeno nízkou hladinou cukru, nízkým krevním tlakem a větší produkcí krve. I přes velkou únavu ale nedoporučujeme pití kofeinových nápojů, kávu omezte na jednu denně. Pokud můžete, jděte si lehnout při každé možné příležitosti, v druhém trimestru vám bude lépe.

i

Únava v těhotenství může také souviset s nedostatkem vitamínů či minerálů, které vaše tělo v průběhu těhotenství potřebuje ve zvýšené míře. Více vám objasní článek: Sedm vitamínů a látek, které by těhotné ženě neměly chybět.

Výtok a slabé krvácení v těhotenství

Jen těžko lze výtok chápat jako jednoznačný příznak, protože ho můžete mít z mnoha různých důvodů. Slabé krvácení, zvláště v době očekávané menstruace, je poměrně běžné a neznamená žádné nebezpečí pro plod. Nicméně někdy je výtok hustý, bílý a hlenovitý, a to aniž by vás cokoliv svědilo nebo pálilo jako u mykóz. I to může být vodítkem, zda se ve vašem případě jedná o těhotenství.

Ranní nevolnosti
Mezi časté příznaky těhotenství patří ranní nevolnosti.

Těhotenství a změny nálad

Náladovost provází nejen dny menstruace, ale také těhotenství. Koktejl hormonů je v tomto období divoký a některé ženy dokáží být opravdu nesnesitelné i samy pro sebe. Ale kdo by nebyl nepříjemný, když je mu špatně, bolí ho hlava, břicho, prsa a chce se mu pořád jen spát, že? Pokud se vám tedy zdá, že jste nezvykle náladová i mimo dny periody, může to být znakem, že jste v jiném stavu.

Nafouklé břicho a nadýmání v těhotenství

Pocit nafouklého břicha je typický nejen pro periodu, ale také v začátku těhotenství. Děloha se zatím sice nezvětšuje, ale kvůli zvýšené hladině progesteronu se zpomaluje trávení. Proto je docela dost dobře možné, že nedopnete své oblíbené džíny a lépe se budete cítit v pružných leginách nebo volných šatech. To se ale často děje také při menstruaci. Vlivem zpomaleného trávení se může objevit také zácpa (během menstruace je naopak obvyklý průjem).

Křeče v podbřišku v počátku těhotenství

Stejně jako v době menstruace vás na začátku těhotenství může pobolívat břicho a trápit napětí a křeče v oblasti podbřišku. To proto, že se oplodněné vajíčko váže k děložní stěně a ta se připravuje na mnohonásobný růst v následujících devíti měsících.

Bolesti hlavy a závratě první týdny těhotenství

Pro první týdny těhotenství je typický nárůst objemu krve, který může vyvolávat bolesti hlavy, mírné s častější frekvencí. S tím je spojená také slabost a závratě, které se také mohou v určitých intervalech objevovat. Tyto bolesti postupně odezní, jakmile se tělo přizpůsobí zvýšené hladině hormonů.

i

Některé ženy jsou na změny provázející těhotenství velmi citlivé, některé vnímají jen část příznaků a setkáme se také s ženami, které se cítí naprosto stejně jako v běžných dnech a nepozorují žádné výkyvy. Jistotou je proto těhotenský test nebo krevní testy u gynekologa.

Častější močení v těhotenství

Nutkání navštěvovat častěji toaletu vzniká již od prvních dnů po otěhotnění. Důvodem je i v tomto případě zvyšování objemu krve a dalších tekutin v těle, postupně roste i plod a způsobuje tlačení na močový měchýř. Častější močení vás tedy bude provázet celým těhotenstvím, nejvýrazněji pak v posledním trimestru. 

Zvýšená bazální teplota v těhotenství

Tento příznak je vypovídající pouze pro ženy, které mají o své bazální teplotě dokonalý přehled, jedná se totiž o velmi individuální hodnotu. Jako příklad si uveďme, že v případě, kdy si dvě ženy naměří 37 a více stupňů, neznamená to, že jsou obě těhotné. Jedna může mít svou běžnou teplotu kolem 36,5 a druhá k 37. Proto je potřeba měřit svou bazální teplotu pro jasnější představu alespoň během jedno cyklu. Pokud jste si  bazální teplotu poctivě zaznamenávala, z těhotenství se budete moci s nejvyšší pravděpodobností radovat v případě, že teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě

Těhotenství a vynechání menstruace

Nejčastější a nejvíce jednoznačný příznak, který znamená těhotenství. Někdy však může menstruace vynechat z mnoha jiných důvodů. Stává se, že se cyklus mění i v případě stresu, špatné a nevyvážené stravy, v důsledku přehnané fyzické zátěže, vynecháním hormonální antikoncepce či kvůli syndromu polycystických vaječníků nebo jiných onemocnění. Vynechání menstruace může způsobit rovněž kombinace více faktorů. V každém případě, pokud jste neměla menstruaci několikrát za sebou (obvykle se uvádí tři po sobě jdoucí měsíce), je nutné to vždy řešit. Udělejte si pro jistotu těhotenský test a následně navštivte svého lékaře, který vám po prohlídce a případných odběrech krve řekne, co se s vaším tělem děje.

Těhotenský test
Těhotenský test dokáže rychle sdělit, zda jste, či nejste těhotná.

Příznaky těhotenství před a po návštěvě lékaře

Jestliže na sobě pozorujete první příznaky těhotenství a vaši domněnku vám potvrdil i těhotenský test, je načase objednat se na vyšetření k vašemu lékaři. Ten vám s jistotou potvrdí, že jste opravdu těhotná a většinou i určí, v jakém týdnu se právě nacházíte.

i

Pokud vás zajímá, jak probíhají jednotlivé týdny či měsíce těhotenství, projděte si náš podrobný seriál Těhotenství týden po týdnu.

Většina žen si teprve po návštěvě svého gynekologa, který jí potvrdí počátek těhotenství a provede první ultrazvuk, naplno uvědomí a přijme své těhotenství. Ať už je to jistotou, kterou jí poskytne odborník, nebo třeba prvními srdečními ozvy miminka, které slyší při ultrazvukovém vyšetření, některé nastávající maminky si právě v tento okamžik vybaví první příznaky těhotenství, které je provází již delší dobu, avšak jim doposud nevěnovaly přílišnou pozornost.

i

Právě jste se dozvěděla radostnou novinu a přemýšlíte, jak se celkově změní váš životní styl? Užitečným rádcem vám může být náš článek: Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?

Nejčastější otázky ohledně příznaků těhotenství

Jak dlouho po sexu poznám, že jsem těhotná?

Řada žen pociťuje první příznaky těhotenství již několik dní od oplodnění vajíčka. Přicházejí postupně, některé ženy jsou ke změnám vnímavější než jiné a u některých se zase vůbec nemusí projevit.

Kdy se těhotenství obvykle projeví?

Každá žena má individuální projevy, které mohou začít v různý čas. Některé ženy pociťují nevolnost a další příznaky již několik dní po oplodnění vajíčka, jiné ženy i několik měsíců nemusí vědět, že jsou těhotné. Nejsou vzácné případy, kdy těhotná žena měla první měsíce menstruaci (fakticky nejde o menstruaci, ale o tzv. špinění) a byla zcela bez příznaků. Prvním projevem tak může být až postupně se zakulacující bříško, u žen s vyšší hmotností však ani tento příznak nemusí být hodně dlouho znatelný.

Kdy si udělat těhotenský test?

Nejlepší těhotenské testy je možné použít již několik dní před prvním dnem očekávané menstruace. Obecně se ale doporučuje počkat do termínu menstruace, dříve to nemusí být přesné. S každým dnem navíc je pak pravděpodobnější správnost těhotenského testu, který ukáže druhou čárku až v okamžiku, kdy je vajíčko uhnízděné a začne produkovat hormon HCG (lidský choriový gonadotropin). Právě on je jednoznačnou odpovědí, zda jste v jiném stavu, nebo ne. Test je nejvhodnější provádět z ranní moči, kdy je hladina měřeného hormonu nejvyšší. Některé digitální modely vám také sdělí orientační délku těhotenství v týdnech.  

i

Pokud menstruace stále nepřichází, ale těhotenský test neukazuje dvě čárky, navštivte svého gynekologa. Odebere vám krev, ze které už jednoznačně pozná přítomnost hormonu HCG. Výsledky se obvykle dozvíte hned druhý den. Na test se doporučuje jít nejdříve dva týdny od ovulace.

Kdy zajít ke gynekologovi?

Ke gynekologovi je vhodné zajít poté, co vám vyjde pozitivní test. Není třeba však pospíchat, potvrzení srdeční aktivity plodu se provádí až mezi 6.–8. týdnem těhotenství. V té době vám doktor rovnou vystaví těhotenskou průkazku. Pokud však máte jakékoliv problémy, nestandardní krvácení či bolesti, navštivte doktora co nejdříve. 

Ženské tělo je velmi tajemné a při otěhotnění to platí dvojnásob. Navíc každá žena je úplně jiná. Jedna příznaky jasně pozná hned, jiná naopak vůbec. Některá se v jiném stavu cítí lépe a krásná, některá se cítí naprosto nanic. Hlavní je naslouchat svému tělu a pozorovat ho. Samo vám poví, co se s ním děje a proč se to děje.

4,8 31×
ALWAYS Dailies Fresh & Protect Normal Intimky 60 ks
Slipové vložky - použití při slabé menstruaci, vhodné na den, uchycení lepicí plochou, bez křidélek, ztenčené, prodyšné, anatomicky tvarované a neparfemované, 60 kusů v balení - 1,65 Kč/ks
Super cena
99,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HV071
4,9 25×
LACTACYD Wipes Sensitive 15 ks
Vlhčené ubrousky pro intimní hygienu - 8,60 Kč/ubrousek
+Dárek Antibakteriální gel ALCOGEL v hodnotě 53,-
129,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: INT008
4,8
GS MimiStar, 90 tablet
Doplněk stravy – přípravek pro ženy plánující miminko. Zinek podporuje plodnost. Vitamíny podporující psychickou pohodu (vitamín B6 a B12). - 4,66 Kč/ks
Super cena
419,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSMIM756
4,8 48×
GS Mamatest 10 Těhotenský test 2ks ČR/SK
Těhotenský test – snadné a spolehlivé zjištění těhotenství, pozitivní výsledek během první minuty. Vysoká citlivost 10 mlU/ml– test můžete použít od 1. dne očekávané menstruace, kdykoliv během dne. 2 testy v jednom balení.
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSMAM100
TEREZIA HEMOPLUS+Kys.listová 50+10 kapslí
Doplněk stravy 100% přírodní rostlinné složení pro podporu krvetvorby, vitaminy B2, B6, B9, vitamin B12 přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, vysoký obsah železa pro optimální přenos kyslíku v krvi - 3,98 Kč/ks
239,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TERHEM863
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací