Jak na lupy ve vlasech? Co na lupy zabírá? Jak se zbavit lupů jednou provždy? Také patříte mezi lidi, kteří si kladou tyto otázky? Možná se vám už zdá boj proti nevzhledným šupinkám nekonečný, ale nevěšte hlavu. I vy můžete mít krásné vlasy bez lupů. Důležité je vědět, jaká je příčina lupů a zvolit správnou péči o vlasovou pokožku. Poradíme vám, co lupy ve vlasech způsobuje a jak se zbavit lupů ve vlasech efektivně a dlouhodobě. Máme pro vás také babské rady, jak na lupy přírodní cestou a doporučíme, co s lupy u dětí.
Nevíte si s lupy ve vlasech rady? Vyzkoušeli jste doma všechno možné, ale otázka, co na lupy konečně zabere, vás trápí dál?
Lidé trpící na lupy ví, jak dovedou tyto nevzhledné šupinky ve vlasech člověka potrápit. I když ve většině případů nepředstavují žádné zdravotní riziko, jsou především společenským problémem, kdy dokáží zkazit dojem z upraveného účesu i slušivého outfitu. Přitom tvorba šupinek ve vlasech se týká všech. Buňky pokožky hlavy se totiž neustále obnovují, což je běžný a přirozený proces u každého člověka. Ovšem v případě lupů se šupiny odumřelé kůže na hlavě odlupují v nadměrném množství. Ve vlasech jsou pak viditelné a znepříjemňují nám život. Lupy jsou často doprovázeny také svěděním pokožky.
Ale pozor! Nejsou lupy jako lupy. Je důležité si uvědomit, jaké lupy vás trápí a tomu pak přizpůsobit váš přístup k nim. V zásadě rozlišujeme lupy mastné a suché lupy.
Jak se zbavit lupů? Určitě je důležité znát příčinu tvorby lupů. Ačkoliv si někdo může mylně myslet, že lupy jsou důsledkem nedostatečné hygieny, je tomu spíše naopak. Lidé trpící nadměrnou tvorbou lupů často věnují vlasové hygieně zvýšenou pozornost. Ovšem mnohdy nesprávnou, což bohužel vede jenom ke zhoršení příznaků.
Jak to tedy, že některým lidem se lupy dělají a jiným ne? Bohužel většinou je sklon k tvorbě lupů dán genetickou predispozicí, hormonální nerovnováhou nebo špatnou látkovou výměnou, s čímž souvisí nadměrná aktivita mazových žláz. Důvodem, proč se tvoří lupy ve vlasech, může být také přílišné dráždění a přesušování pokožky či chronická únava a stres. Ovšem dobrou zprávou je, že ve většině případů máte dobré možnosti, jak se zbavit lupů efektivně a doma.
Chcete-li, aby byl váš boj proti lupům účinný, měli byste příčinu tvorby lupů znát. Teprve pak můžete správně určit, co na lupy zabírá.
Co proti lupům zabírá? Odpověď rozhodně nebude jednoslovná. Zbavit se lupů je běh na dlouhou trať a představuje komplexnější přístup k problému. Zahrnuje vhodné vlasové přípravky, správnou životosprávu s omezením stresu i únavy, a také podporu vlasové pokožky zevnitř, tj. dopřát ji potřebné vitamíny a živiny.
Na pokožku hlavy s lupy patří kvalitní šampon se speciálním složením. Šampony proti lupům představují účinnou pomoc, ale je potřeba vybrat ten správný podle typu pokožky a povaze potíží.
Jak již bylo výše řečeno, nejčastější příčinou tvorby lupů je přemnožení kvasinek, které se přirozeně nachází na pokožce hlavy. Pokud eliminujeme tvorbu kožního mazu a pokud dostaneme pod kontrolu kvasinky, dokážeme snížit tvorbu lupů nebo se jich zcela zbavit. A na tomto principu právě funguje většina šamponů proti lupům, jejichž hlavní zbraní jsou účinné látky proti kvasinkám a protizánětlivé složky. Nejlépe se osvědčují vlasové přípravky obsahující selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol.
Na suché lupy, které jsou často zapříčiněné dráždivými přípravky, jsou vhodné šampony s hydratačními a zklidňujícími účinky. Obsahují účinné látky jako například panthenol, provitamin B5, vitamín E či různé oleje s hydratačními vlastnostmi. Tyto šampony jemně a bez podráždění vymyjí malé šupinky i velké lupy ve vlasech a citlivou vlasovou pokožku zklidňují, regenerují a vyživují.
Pokud trpíte seboreickou dermatitidou, jsou pro vás vhodné dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální a antimykotické složky, které vám pomohou redukovat přemnožené kvasinky a nadprodukci kožního mazu a zároveň vám uleví od svědění. V boji proti nemoci seborea pomáhají šampony s výtažky z konopí. Tato často diskutovaná bylina má významné protizánětlivé a hojící účinky, a i při vážných kožních problémech je velmi účinná. Seborea ovšem vyžaduje konzultaci odborníka, který cíleně na vaše individuální potíže určí vhodnou léčbu.
S mytím hlavy to nepřehánějte, abyste pokožku zbytečně nezbavovali jejího přirozeného ochranného filmu. V závislosti na vašich individuálních potřebách myjte hlavu 2×, maximálně 4× týdně. Při šamponování hlavu nedrhněte, ale pokožku pouze jemně masírujte. Rozhodně se vyvarujte horké vody a nezanedbejte důkladné oplachování. Příliš horká voda i zbytky mycího přípravku mohou vlasovou pokožku dráždit a vyvolávat její potřebu bránit se, což by vedlo k dalším lupům. Neoddiskutovatelně velký význam má také šetrné sušení vlasů. Vyhněte se proto drsnému tření pokožky vlasů ručníkem a minimalizujte četnost foukání vlasů.
Šampon proti lupům bohužel není samospasitelný a představuje pouze jednu část v boji proti lupům. Pokud se chcete lupů zbavit účinně a hlavně dlouhodobě, je třeba celková podpora organismu. Důležitá je správná životospráva, tj. vyvážená a zdravá strava, dostatečné množství tekutin, minimalizace stresu a únavy, a především doplnění potřebných látek důležitých pro výživu a obranyschopnost vlasové pokožky.
Do stravy zahrňte dostatečné množství aminokyselin (ryby, vejce), potraviny bohaté na selen a zinek (ryby, pivovarské kvasnice, celozrnné pečivo, semínka) a taktéž potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, A, E. Účinnými bojovníky pro nastolení rovnováhy v lidském těle jsou laktobacily a probiotika, které zabraňují šíření plísní v organismu a pomáhají dostat pod kontrolu kvasinky. V rámci zdravé výživy můžete do svého jídelníčku zahrnout například i chlorellu, která obsahuje všechny potřebné látky a zároveň pomáhá tělo pročisťovat a detoxikovat.
Lupy u dětí nejsou ničím výjimečným. Týkají se i malých dětí, novorozenců nevyjímaje. Pokud se jedná o suché lupy, poukazují na citlivou a suchou pokožku hlavy a péče o takovou pokožku by měla být velmi jemná a opatrná. Zkuste se například informovat v lékárně či v dermatologickém centru, kde vám odborně poradí, co pomáhá na lupy.
Novorozenci i kojenci také často trpí dětskou seboreou projevující se nadměrným shlukováním mastných a nažloutlých šupin v různých oblastech hlavy. S lehčí formou si můžete poradit sami doma používáním vhodných přípravků proti lupům, které jsou výhradně určeny na citlivou dětskou pokožku od 0 měsíců věku. Počítejte však s tím, že výsledky nejsou otázkou dnů, ale spíše týdnů či měsíců. Pokud se stav pokožky ani po delší době nelepší nebo se zhoršuje, vyhledejte pomoc dětského lékaře.
Na vlasovou pokožku dětí a kojenců vždy používejte dětské šampony pro citlivou pokožku, které jsou slabě kyselé a bez parfemace, chrání před vysoušením a podrážděním. Nepoužívejte šampon proti lupům či jiný přípravek určený pro dospělé. Mohl by jemné dětské pokožce ublížit. Před mytím vlásků lupy změkčete olivovým, mandlovým, pupalkovým, měsíčkovým nebo jiným vhodným olejem a poté použijte jemný šampon pro děti. Dětskou hlavu šamponujte jen jednou, ne dvakrát, jak jsme většinou u dospělých zvyklí. Po umytí vlásky jemně vyčešte. Vhodný olej můžete lehce vtírat do postižené dětské vlasové pokožky a nechat působit i několik hodin. Při tvorbě lupů u dětí se vyplatí zkusit změnu dětského šampónu a určitě je vhodné vyhnout se chlorované vodě v bazénech.
Nelepší-li se stav, či se dokonce zhoršuje, navštivte pediatra. Pravděpodobně vám předepíše speciální salicylový olejíček, který se dětem vtírá do vlásků. Při vážných stavech se dostávají na řadu kortikoidy.
Speciálně mužský problém představují lupy ve vousech, které mohou být způsobeny již zmiňovanou seboreickou dermatitidou, případně suchou kůží pod vousy. V obou případech je třeba při péči o vousy zvolit vhodné kosmetické přípravky a hlavně nezanedbávat dostatečnou hygienu. V případě, že se lupy ve vousech vyskytují i po několikatýdenním ošetření, by bylo vhodné zvážit odstranění vousů, aby nedošlo ke zhoršení stavu pokožky.
Pokud chcete bojovat proti lupům čistě přírodní cestou, můžete vyzkoušet osvědčené babské rady, jak na lupy ve vlasech. Většinu doporučených ingrediencí, co na lupy zabírají, najdete běžně doma.
A jaké přírodní ingredience zabírají proti lupům?
Jablečný ocet má antimikrobiální a antimykotické vlastnosti, a proto dobře působí při přemnožení plísní a kvasinek. Je účinným prostředkem, jak se zbavit mastných lupů. Čistí pokožku od lupů a pomáhá při svědění vlasové pokožky. Navíc dodává vlasům lesk a brání jejich vypadávání.
Smíchejte 1/2 šálku jablečného octa s 1/2 šálkem teplé vody a po umytí hlavy pokožku tímto roztokem opláchněte. Nechte působit alespoň dvě minuty a poté důkladně opláchněte čistou vodou. Můžete si udělat i zábal, kdy si hlavu před umytím opláchnete jablečným octem, zabalíte do ručníku a necháte působit 15-60 minut. Poté umyjete jemným, bylinkovým šamponem. Kúru jablečným octem aplikujte 2× týdně a používejte ideálně jablečný ocet v biokvalitě.
Kyselina salicylová obsažená v Aspirinu nebo také v Acylpyrinu má silné protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti, a proto je také součástí různých šampónů proti lupům. A jak Aspirin proti lupům aplikovat? Do šamponu, který běžně používáte, vmíchejte dvě nadrcené tablety Aspirinu nebo Acylpyrinu a vzniklou směsí vlasy umyjte. Poté důkladně opláchněte. Kúru proti lupům aplikujte 1× týdně.
Proti lupům účinkuje také jedlá soda, která působí jako prostředek proti parazitním houbám a plísním a zároveň je mírně peelingová, takže vás zbaví odlupujících se šupinek. A jak na lupy za pomocí jedlé sody? Do hrnku s teplou vodou přisypte jednu lžíci jedlé sody a pokožku hlavy vzniklou směsí oplachujte. Opakujte 1× týdně.
V boji proti mastným lupům se dobře uplatňuje šťáva z citronu, která pokožku hlavy vysuší, vydesinfikuje ji a vyčistí ji od odumřelých šupinek. A jak na lupy za pomoci citronu?
Dvě lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy smíchejte s jedním šálkem teplé vody. Naneste na hlavu a jemně vmasírujte do pokožky. Nechte chvíli působit a poté hlavu opláchněte. Opakujte 1× týdně.
Březová voda je tradiční a osvědčený pomocník v péči o vlasy. Vlasovou pokožku vyživuje, podporuje růst a sílu vlasů a dodává jim lesk. Je velmi šetrná, a přitom účinná. Pomáhá také v boji proti lupům. Březovou vodu si můžete buďto zakoupit nebo si ji připravit sami doma ze sušených listů břízy.
Po umytí hlavy lehce vmasírujte malé množství březové vody do vlasů a do vlasové pokožky. Březovou vodu můžete také smíchat s běžným šamponem a používat v rámci obvyklé vlasové péče. Vhodné na lupy ve vlasech jsou i březové šampóny.
Levandulový olej je díky schopnosti zklidnit a hojit podrážděnou pokožku osvědčeným prostředkem proti lupům. Zároveň zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje je a podporuje jejich růst. Je účinný hlavně při trápení se suchými lupy. Levandulový olej použijte pro jemnou masáž pokožky hlavy. Pár kapek nakapejte do dlaní a pár minut masírujte vlasovou pokožku. Tento proces můžete opakovat až 3× týdně.
Kokosový olej má ve vlasové kosmetice a v kosmetice obecně nezastupitelné místo a je účinný rovněž proti lupům. Má antimykotické a antibakteriální účinky, je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny. A jak kokosový olej při lupech aplikovat?
Dvě lžíce kokosového oleje smíchejte v teplé vodě, aby vznikla hustá tekutina. Vlasy si umyjte a po osušení ručníkem kokosový olej v tekuté formě vmasírujte do vlasové pokožky. Nechte působit alespoň 10 minut a poté smyjte. Kůru s kokosovým olejem můžete aplikovat kdykoliv máte po mytí hlavy čas.
Ověřeným pomocníkem proti suchým lupům je i olivový olej, který dokáže suchou vlasovou pokožku důkladně promastit. Kvalitní olivový olej vetřete do pokožky hlavy a nechte působit alespoň půl hodiny. Můžete vlasy také zabalit do vlhkého ručníku namočeného v teplé vodě a udělat si tak zábal z olivového oleje. Poté vlasy umyjte šamponem.
Tato bylina využívaná v kuchyni jako koření dobře poslouží také při trápení se suchou, svědivou a loupající se pokožkou hlavy. Je totiž bohatá na bílkoviny a aminokyseliny, čímž podporuje zdraví vlasové pokožky a díky vysoké koncentraci lecitinu působí jako přírodní změkčovadlo. Příprava směsi z pískavice na suché lupy je jednoduchá.
Dvě čajové lžičky semínek pískavice namočte ve vodě a nechejte bobtnat několik hodin. Přebytečnou vodu pak z větší části slijte a namočenou pískavici rozmixujte do hladké pasty. Tu pak jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Po půl hodině působení směs z vlasů vymyjte.
Kokosový olej na vlasy nabízí mnoho blahodárných účinků
Olivový olej na vlasy jako cesta ke krásné a bohaté hřívě
Nevzdávejte boj proti lupům. I pro vás existují účinné způsoby, jak se zbavit lupů. Vyberte si ten správný šampon proti lupům a těšte se z krásných vlasů bez lupů.