Obecně platí, že prádlo je nejlépe sušit venku na čerstvém vzduchu. Nejen že se prádlo provětrá, ale sluníčko pomůže vybělit jemné skvrny. Nicméně v období léta nevěšte prádlo v pravé poledne ani odpoledne, kdy je slunce nejsilnější. Barvy na oblečení vám pak nevyblednou.
Nicméně i majitelé zahrad se v zimních měsících uchylují k sušení prádla vevnitř. Při sušení vevnitř je třeba správně umístit sušák, aby se zamezilo vzniku plísní. Proto je dobré sušák dávat do dobře větratelných prostor. Vyvarujte se umístění sušáku příliš blízko topení nebo sušení přímo v koupelně, kde se udržuje vlhkost.
Důležité je před pověšením prádlo protřepat a pověsit tak, aby se netvořily záhyby. Prádlo by se tedy nemělo prověsit, aby neztratilo tvar. U větších kusů oblečení (povlečení, ubrus) používejte větší množství kolíčků. Kromě kolíčků využívejte i ramínka, která umožní zachování tvaru oblečení.
Praní v sušičce je jednoduché. Vložíte do ní prádlo z pračky, vyberete si některý z programů, zapnete sušičku a počkáte, až se prádlo vysuší. Potom rychle vyčistíte filtr sušičky, a pokud nemá odvod vody, ještě vylijete kondenzát.
Na toto téma pro vás máme celý článek Jak sušit prádlo v sušičce (TIPY A TRIKY).
Tak, jak prádlo vyndáte z pračky, můžete ho obvykle rovnou vložit do sušičky. Sice nejde o ideální způsob, je ale nejjednodušší.
Správně byste měli prádlo třídit podle typu materiálu. V sušičce nezáleží na barvě, ale na tom, zda je oblečení bavlněné nebo syntetické, a potom také na konkrétním materiálu. Umělé materiály snesou nižší teploty než bavlna, takže pokud je to možné, měli byste sušit bavlnu a umělé materiály zvlášť. Stejně tak byste se měli snažit, aby si byly sušené materiály co nejpodobnější.
Ne, sušička prádlo neničí, avšak pouze pokud se řídíte symboly na cedulkách oblečení. Nejdůležitější je v tomto ohledu teplota. Jsou materiály, které by se sušit neměly, a právě to vám prozradí prací symboly.
Aby se prádlo v sušičce nesrazilo, musíte ho sušit tak, jak doporučuje výrobce. Řiďte se pracími symboly, které najdete na cedulce oblečení. Pokud vkládáte do pračky elastické oblečení či jiné ke sražení náchylné materiály, zvolte nižší teplotu sušení.
Aby nebylo prádlo ze sušičky zmačkané, nesmíte sušičku přeplnit. Dejte do ní jen tolik prádla, kolik výrobce doporučuje. V opačném případě bude vaše prádlo zmačkané téměř jistě. Dále je důležité prádlo správně třídit a nastavit optimální program pro bavlnu či syntetiku, případně program mix. Nakonec nezapomeňte zkontrolovat, zda máte čisté filtry a vylitou nádobu na kondenzát (pokud ji vaše pračka má).
Do sušičky by nemělo přijít elastické oblečení, hedvábí, krajky, vlněné prádlo, oblečení s plastovými zipy ani podprsenky či další jemné oblečení. Když už je potřeba něco z toho vysušit v sušičce, dbejte na to, aby byla nastavena nízká teplota.
Džíny můžete sušit v sušičce zcela bez obav, ovšem pouze pokud nejsou příliš elastické. Elastické džíny či džegíny je lepší sušit buď na nižší teplotu, nebo raději na vzduchu. Znovu ale platí základní pravidlo veškerého praní a sušení – správné instrukce najdete na cedulce oblečení.
Při věšení prádla je nutné dodržovat několik zásad, aby žehlení bylo co nejsnazší nebo abychom se mu zcela vyhnuli. Zde je několik tipů, jak správně věšet základní kusy oblečení:
Kalhoty: Kalhoty věšte buď za pas, nebo v případě kalhot s puky je zavěste na ramínko stejně, jako je věšíte ve skříni.
Košile, trika, mikiny: Obecně lze říct, že oblečení na horní část těla je nejlepší sušit na ramínku, abyste zamezili otiskům od kolíčků. Používejte ramínka s oblými rohy, abyste zamezili vytahání ramenního švu.
Svetry: U svetrů, zejména u těch vlněných, je problém, že jsou i po vyprání hodně nasáklé vodou. Proto není dobré sušit je zavěšené na ramínku, kde by se svetr pod tíhou vody vytahal. Svetry je proto dobré sušit položené na vodorovné ploše.
Povlečení, ubrusy: Pro sušení větších kusů oblečení je dobré použít více kolíčků, aby nedocházelo k jejich prověšení a rovnoměrně se vyrovnaly.
Symboly pro sušení a žehlení prádla
Oblečení označené tímto symbolem lze žehlit. Tečka v symbolu pak označuje maximální teplotu žehlení. Jedna tečka znamená žehlení při max. teplotě 110 °C, dvě tečky žehlení při max. teplotě 150 °C a tři tečky pak označují žehlení při maximální teplotě 200 °C.
Tento symbol označuje sušení v sušičce. Stejně jako u praní, i zde podtržení znamená nastavení jemného programu. Přeškrtnutý symbol pak zakazuje sušení v sušičce.