Klíště lze vyndat několika způsoby, často je k tomu potřeba použití pinzety, karty na klíště či speciálních kleštiček. Jak vyndat klíště správně a bez rizika nákazy? A co když klíště nejde vytáhnout nebo po ruce zrovna nemáte pinzetu? Ačkoli nás klíšťata nejvíce ohrožují během letních měsíců, nezapomeňte, že útočí od března až do října (aktivní jsou již při teplotách 4 až 5 °C) – v bezpečí jste před nimi tedy pouze v období mrazů. Vše o odstraňování těchto nebezpečných parazitů si přečtěte v našem článku.
Napadá vás otázka, za jak dlouho klíště infikuje člověka? Lékaři obecně doporučují s vytažením klíštěte neotálet a mají k tomu dobrý důvod. K přenosu infekce může dojít už za dvě hodiny od přisátí. Navíc riziko nákazy hrozí i při samotné manipulaci s klíštětem, například při jeho vyndávání domácímu mazlíčkovi.
Klíště přisáté na pokožce není nic zvláštního. Když víte, jak odstranit přichycené klíště, nemusíte panikařit. Odstranění klíštěte je vhodné provést ve stejný den, kdy se přisálo. Půjde to lépe, a hlavně tím minimalizujete riziko infikování boreliózou či klíšťovou encefalitidou.
Klíštěti trvá docela dlouho, než na hostiteli najde vhodné místo a přichytí se hlavou ke kůži. Potom už se nepohybuje, začne sát a může předat případnou infekční dávku. S délkou krmení se mu konzumovanou krví zvětšuje tělo. Po každém návratu z lesa pečlivě prohlédněte celé tělo, zvláště podkolenní jamky, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také vlasaté části hlavy. Pro hůře dostupná místa použijte zrcátko nebo někoho poproste o spolupráci.
Pokud jste skutečně objevili přisáté klíště, připravte si:
Na internetu je celá řada návodů, jak vyndat klíště pomocí nejrůznějších pomůcek či kosmetiky. Ne všechny jsou ale správné a bezpečné, proto v nich pojďme udělat pořádek. Jestliže jste někdy narazili na postup, jak vyndat klíště olejem, pak na něj raději zapomeňte. Proč? A čemu se při vytažení klíštěte rozhodně vyhnout?
Nesprávný postup vedoucí k udušení klíštěte a následnému vyvržení střev do rány zvyšuje riziko infekce.
Pokud si s odstraněním klíštěte nevíte rady a klíště nejde vytáhnout, vyhledejte co nejdříve lékaře. V případě nouze (např. na výletě v přírodě) klíště vytočte prsty bez jakýchkoli pomůcek. Zvyšuje se tím ale riziko infekce, proto je vhodné se na pobyty v přírodě vybavit pinzetou a dezinfekcí.
Nejbezpečnější a velice snadný způsob odstranění klíštěte je speciální umělohmotná karta na klíště. Karta má lupu k lepšímu rozeznání klíštěte a 2 velikosti zářezů podle velikosti parazita: na larvy, nymfy a dospělce. A jak se používá? Kartu přiložte těsně k pokožce, táhněte ji směrem ke klíštěti, naberte ho do zářezu a pokračujte v tahu. Klíště se vytrhne bez rizika rozmáčknutí a přenosu infekce. Zůstanou-li kusadla v kůži, neodstraňujte je, vydrolí se či vyhnisají. Ranku pak dobře vydezinfikujte.
Máte-li problém zachytit malé klíště, nebo nemáte po ruce žádné pomůcky k jeho odstranění, zkuste následující trik, jak vytáhnout klíště mýdlem. Navlhčený a lehce namydlený prst přiložte na klíště a několikrát jemně zakružte na libovolnou stranu. Klíště se po chvíli pustí, bez rizika přenosu infekce.
Zajímá vás, jak vyndat klíště vatovou tyčinkou? Pokud po ruce nemáte pinzetu ani rukavice, lze skutečně použít i kousek vaty či vatovou tyčinku. Ideální je potřít klíště speciálním gelem pro rychlé znehybnění a usmrcení. Navlhčenou tyčinkou začněte klíště vyviklávat ze strany na stranu a po vytažení místo dezinfikujte.
Když se klíště nepodaří vyndat celé, parazit se přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte raději lékaře. S kusadly v ráně si tělo samo poradí, případně ji lze mazat přípravkem jako Ichtoxyl. Ránu ale několik týdnů pečlivě hlídejte.
Pamatujte na to, že obsah klíštěte může být též infekční, proto se chraňte rukavicemi i při jeho likvidaci. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. Nikdy jej nemačkejte v prstech, neštípejte mezi nehty, nepalte zapalovačem, ani neházejte do koše.
V dalších 3 týdnech zůstaňte v klidovém režimu, aby obranyschopnost organismu byla co největší. Příliš se nevysilujte, nenamáhejte, dopřejte si dostatek spánku a zdravou stravu. Sledujte místo přisátí klíštěte: malá červená skvrnka je normální, začne-li se zvětšovat či uprostřed blednout, vyhledejte co nejdříve lékaře.
Před pobytem v přírodě využijte možností ochrany ke snížení pravděpodobnosti napadení klíštětem:
S klíšťaty se pravidelně setkává každý majitel psa či kočky. Přestože jste vašeho psa ošetřili přípravkem odpuzujícím klíšťata, nelze jejich přichycení nikdy zcela vyloučit. Stejně jako u lidí, ani u psů a koček s vyndáním klíštěte neotálejte – boreliózu může dostat i váš čtyřnohý miláček, a když z něj klíště odpadne, je stále infekční i pro dvounohé členy domácnosti.
Návod na vytažení klíštěte u psa a správnou likvidaci parazita:
Postup, jak vyndat klíště kočce, je totožný jako u psa. Už při vytahování je potřeba se chránit latexovými rukavicemi a taktéž byste měli používat pinzetu. Po vytažení se přesvědčte, zda jste klíště vytáhli celé, místo vydezinfikujte a v následujících dnech kontrolujte. Pokud by kočka působila nemocně, byla malátná či měla horečku, ihned vyhledejte veterináře.