Přebalování patří mezi nejzákladnější činnost v prvních měsících života miminka. Je tedy potřeba se rozhodnout, jaké pleny budete používat. Častou volbou bývají jednorázové pleny, nicméně obliba látkových plen stále roste. Poradíme vám, jaké druhy plen na trhu najdete, jaké mají výhody a nevýhody a jakých parametrů se při výběru dětských plenek držet.
Správná velikost plenky je základ spokojeného miminka. Plenka vhodné velikosti dítě nikde netlačí, perfektně sedí a nehrozí nepříjemné nehody v podobě úniku moči nebo stolice mimo plenku.
Pokud je vaše miminko na rozhraní dvou velikostí, zvolte tu větší. Děti rostou jako z vody, a tak do nich zanedlouho doroste.
Používání jednorázových plen je rozhodně pohodlnější než používání plen látkových. U jednorázových plen stačí znečištěnou plenku vyhodit a máte prakticky po starostech. Jediná starost, která vás při používání jednorázových plen čeká, je vynášení odpadků a dokupování zásob.
Látkové pleny je nutné prát. Z počátku častěji, zhruba jednou za 2 dny, později méně často, asi jednou za 3 dny. Záleží i na počtu plen, které máte doma k dispozici. Látkové pleny se žehlí pouze v šestinedělí. Po tomto období zabere péče o plenky asi 2 hodiny týdně podle typu plen. Moderní látkové plenky s použitím svrchních kalhotek dobře těsní, a tak oblečení miminka zůstává čisté.
Látkové pleny jsou objemnější a díky tomu podporují správný vývoj kyčlí miminka. Pokožka dítěte je zároveň ve styku s přírodními materiály, a tak dochází méně často k opruzení zadečku než u plen jednorázových.
Jednorázové plenky nejsou tak objemné jako látkové, a tak je s nimi téměř nemožné provést široké neboli abdukční balení. To je potřeba pro správný vývoj kyčlí zhruba od třetího měsíce věku dítěte. Zároveň nechrání dítě tolik proti pádu na zadeček jako plenky látkové. Při použití některých typů plenek, hlavně těch levnějších, hrozí nebezpečí opruzení u citlivějších zadečků dětí. Spory se vedou také o nebezpečí chemických látek obsažených v absorpčním gelu a o riziku přehřívání pohlavních orgánů hlavně u chlapců.
Plenky nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, ale zároveň se na nich nevyplatí šetřit. Levnější pleny často způsobují citlivějším dětem opruzeniny, a tak je potřeba vyzkoušet, jaké plenky snese vaše dítě.
Praktické pleny na jedno použití, které se těší oblibě především díky jejich pohodlnému používání. Stačí vyměnit plenku za čistou a špinavou vyhodit do odpadkového koše.
V prvních týdnech života má miminko velmi citlivou pokožku, proto vyměňujte pleny asi 10× denně, vždy po jídle, před spaním a po probuzení. S přibývajícím věkem miminka bude frekvence přebalování klesat. Jednorázové pleny mohou někdy opruzovat zadeček miminka, v takovém případě doporučujeme použití krému na opruzeniny, lze ho používat i preventivně. Při výměně pleny zvláště na cestách oceníte jednorázové přebalovací podložky, vlhčené ubrousky pro rychlé a snadné očištění zadečku miminka a jednorázové pytlíky na použité pleny.
Kojenecké plavání je v dnešní době velmi oblíbenou aktivitou, která prospívá zdraví dítěte. Do bazénu vás s miminkem ale nepustí bez plenky do vody nebo speciálních plavek, které zadrží případnou stolici a zabrání znečištění bazénu.
Z hygienických důvodů málokterý bazén dovolí koupání miminek bez plenky do vody nebo speciálních plenkových plavek. Obě dvě varianty mají své příznivce i odpůrce a záleží jen na vás, jaká varianta vám sedne. Vždy se informujte v bazénu, kterou variantu „plavek“ akceptují. V některých bazénech se miminko nevykoupe s jednorázovými plenkami do vody, v jiných zase se speciálními plenkovými kalhotkami.
Moderní látkové pleny jsou výrazně jednodušší na používání, než tomu bývalo v minulosti. Lze je použít opakovaně, a tím šetřit nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku. Zároveň je můžete použít na podložení hlavičky při kojení, otíraní pusinky miminka i jako ručník.
Nejdříve si můžete pořídit několik kusů látkových plen na zkoušku. Počítejte s tím, že budete potřebovat o číslo větší miminkovské oblečení, protože látková plena je objemnější a pod oblečení by se tak miminku nevešla. Asi po dvou týdnech uvidíte, zda vám látkovky vyhovují či naopak. Je s nimi sice více práce, ale šetříte rodinnou kasu a životní prostředí. Mnoho rodičů kombinuje látkové a jednorázové pleny, které používají například na noc a při cestování.
Použité plenky zbavte největších nečistot pod tekoucí vodou a perte dle návodu výrobce, způsob praní se zpravidla liší podle materiálu. Ve většině případů stačí prát plenky na teplotu 60 °C, při níž se zničí veškeré bakterie. V případě, že má vaše miminko opruzeniny, můžete prát i na 90 °C, není to ale nezbytně nutné. Používejte prací prášky pro miminka, které jsou citlivé k dětské pokožce a nijak ji nedráždí. Pokud jsou pleny určené do sušičky, ušetří vám to mnoho času a práce s žehlením. Žehlení je žádoucí pro zjemnění plenek a omezení výskytu bakterií, stačí však pouze v šestinedělí či v případě vysoké citlivosti pokožky vašeho miminka.
Špinavé pleny skladujte vždy odděleně od ostatního prádla. Existují dvě metody, jak použité plenky dočasně uchovávat.
Separační a látkové vkládací pleny vám pomohou zvýšit savost látkových plen, a udržet tak zadeček miminka v suchu. Budete je potřebovat i do speciálních plavek na kojenecké plavání.
Plenky AIO jsou nejjednodušší variantou ze všech látkových plen. Používají se stejně jako jednorázové pleny, akorát se po použití nevyhodí, ale vyperou. Přebalit miminko s plenkami AIO zvládne opravdu každý. Oblíbené jsou zejména u tatínků a babiček. Jsou totiž kombinací látkových plen a svrchních kalhotek, a tak do nich není potřeba skládat a vrstvit další plenky.
Látkování je pojem, který běžně používají příznivci látkových plen. Látkovat znamená používat k přebalování dítěte látkové pleny.
Je tenká látková plenka, která se umisťuje mezi klasickou čtvercovou plenu a zadeček miminka. Měla by zachytit největší nečistoty a izolovat pokožku miminka od vlhkosti.
Vkládací pleny jsou jinak řečeno vložky do plenek a zvyšují jejich savost. Většina značek vyrábí vkládací pleny ze stejného materiálu jako klasické čtvercové pleny.
Zkratka znamená All-In-One, neboli vše v jednom. Jde o látkové plenky, které používáte stejně jako jednorázové, nepotřebujete látek několik. Místo do odpadkového koše se ale tyto plenky po použití hodí do pračky a po vyprání je možné je znovu používat.
Plenky 2v1 jsou plenky, které mají kromě sací vrstvy i vrstvu nepropustnou. Například plenky All in one (AIO).
Slovník pojmů