Kontaktní čočky představují prostředek ke korekci očních vad, který předčí brýle v mnoha ohledech. Především umožňují aktivity, jež lze s obroučkami na nose vykonávat naplno jen velmi těžko. Jestliže jste se pro kontaktní čočky rozhodli, ale tápete při výběru těch správných pro vás, poradíme vám, podle jakých parametrů vybírat.
Materiál kontaktní čočky určuje pružnost, zdravotní nezávadnost i pohodlí při nošení. Dle materiálu se rozdělují do dvou skupin lišících se obsahem vody a propustností pro kyslík. Voda zodpovídá za jemnost a pohodlnost čočky, kyslík zase brání vaskularizaci, tj. nevratnému prorůstání rudých cévek do rohovky. V současné době je většina kontaktních čoček vyráběná z hydrogelu a silikon-hydrogelu. Tvrdé kontaktní čočky se využívají ve specifických případech. Jaké rozlišujeme druhy kontaktních čoček.
Hydrogel je starší materiál, ze kterého se začaly vyrábět první měkké kontaktní čočky. Jedná se o materiál s velmi vysokým obsahem vody, vynikající smáčivostí, který je pružný a komfortní. Čím více vody hydrogelová čočka obsahuje, tím lépe, protože voda zde slouží zároveň jako přenašeč kyslíku. S vysokým obsahem vody (55-75 %) však zároveň klesá i pružnost čočky, která je tak křehčí a náchylnější k mechanickému poškození. Další jejich nevýhodou je nižší propustnost pro kyslík (20-50 Dk/t), než u nových silikon-hydrogelových čoček.
Silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou čočky nejnovější generace propojující všechny výhodné vlastnosti obou materiálů, a proto jsou nejčastěji používány pro prodloužené (až 6 dnů nepřetržitě v oku) a nepřetržité (až 30 dnů bez vyjmutí) nošení. Silikon výrazně zvyšuje propustnost čočky pro kyslík (100-175 Dk/t). I při nízkém obsahu vody (20-50 %) tak mají výhody vyšší propustnosti kyslíku, která snižuje riziko hypoxie. Díky tomu jsou skvělou volbou u čoček pro dlouhodobé nošení. Jejich nevýhodou je nízká smáčivost a tendence k usazování nečistot. Jsou sice odolnější, ale zároveň náchylnější k usazování bílkovinných a tukových depozit.
Tvrdé kontaktní čočky jsou vyráběné z pevných materiálů. Jsou určeny většinou pro dlouhodobější nošení, například na rok. Nepropouští žádné plyny a nositelům mohou být ze začátku nepohodlné. Největší výhoda tvrdých kontaktních čoček spočívá v možnosti nechat si tuto korekční pomůcku vyrobit na míru. Aplikace tvrdých kontaktních čoček se omezuje na případy, kdy jiným typem korekce není možné u pacienta dosáhnout optimální zrakové ostrosti.
Typ korekce kontaktní čočky určí váš oční specialista na základě oční vady, kterou je váš zrak postižen.
Zakřivení kontaktních čoček vyjadřuje číselně zakřivení jejich zadních ploch a hraje důležitou roli v dosažení co nejlepší možné kvality vidění. Mělo by odpovídat zakřivení rohovky, aby na ni čočka přesně pasovala. Zakřivení čočky se značí symbolem BC a jeho hodnota představuje obvykle číslo 8 s desetinným doplňkem, méně často pak číslo 9. Pro některé starší modely čoček existuje i více možných zakřivení, aby všichni nositelé měli možnost vybrat si dle svých individuálních potřeb. Většina dnešních modelů je však již mnohem pružnější a přizpůsobivější tvaru rohovky, proto se vyrábí pouze s 1 možným zakřivením.
Průměr kontaktní čočky určuje její šířku od jednoho okraje k druhému v milimetrech. Značí se symbolem DIA a obvykle se u měkkých čoček pohybuje v rozmezí 13,5 až 14,5 mm. Tvrdé kontaktní čočky disponují výrazně menším průměrem (8,5 až 9,5 mm), jenž umožňuje snazší výměnu slzné vrstvy pod plochou čočky.
Dioptrie jsou jednotkou optické mohutnosti a jejich počet udává stupeň schopnosti čočky lomit světelné paprsky. Vypovídají o míře, s jakou je potřeba vadu korigovat – čím větší je nutnost korekce, tím více dioptrií čočka musí mít. V případě korekce krátkozrakosti má optická mohutnost záporné znaménko, v případě dalekozrakosti kladné. Značí se symboly D, PWR nebo Dpt, za nimiž následuje číselná hodnota.
POZOR: Dioptrie kontaktních čoček nemusí souhlasit s dioptriemi brýlí! Ve vyšších hodnotách může být rozdíl až o celou dioptrii. Do hodnoty 3,50 (platí pro krátkozrakost i dlouhozrakost) se ve většině případů dioptrie čoček a brýlí shodují. Pokud máte dioptrie vyšší, měli byste použít přepočtové tabulky. Nejpřesnější je ale tzv. subjektivní refrakce, kterou absolvujete během vyšetření zraku.
Ideální volba pro příležitostné nošení jako jsou společenské události, občasný sport nebo den strávený na pláži, kde chceme dát přednost slunečním brýlím. Jednodenní čočky jsou určené pro jednorázové použití a po vyjmutí z oka je třeba je vyhodit. Svojí konstrukcí nedráždí oko a jsou vhodné i pro alergiky. Nevyžadují žádnou dodatkovou péči, tj. vkládání do roztoku nebo čištění. Jejich nevýhodou je vyšší cena, která by byla poznat při dlouhodobějším užívání, to se ale u tohoto typu čoček nepředpokládá.
Denní čočky s periodou výměny 14 dní jsou vhodné pro lidi, kteří nosí čočky dlouhodobě, ale měsíční čočky jim způsobují potíže. Dvoutýdenní čočky jsou k oku stále velmi šetrné a některé modely dokonce umožňují nošení i přes noc – v tom případě se ale jejich trvanlivost krátí na jeden týden. Po vyjmutí z oka na noc se ukládají do roztoku. Z hlediska ceny představují zlatou střední cestu a jsou ideální volbou například na delší dovolenou, kde bychom jinak vypotřebovali sedm a více párů jednorázových čoček.
Cenově nejvýhodnější typ čoček. Jsou vhodné pro lidi, kteří kontaktní čočky v oku dobře snášejí. Rovněž existují modely umožňující nošení bez vyjímání na noc. Měsíční kontaktní čočky vyžadují velmi svědomitou péči, neboť při zanedbaném každodenním čištění povrchu čoček v roztoku hrozí značné riziko podráždění oka, zánětu spojivek a dalších bolestivých reakcí. Zkušení a svědomití uživatelé kontaktních čoček s tím však nebudou mít problém.
Čtvrtletní kontaktní čočky jsou vyrobeny pro dlouhodobé nošení, avšak na noc se sundávají. Vyznačují se tenkým designem a povrchem odolným proti ukládání nečistot. Přesto vyžadují důkladnou péči a nedoporučuje se jejich nošení déle než po dobu 10 hodin denně. Při delším nošení mohou citlivé oči dráždit. Jsou ideální především pro ty, kteří částečně nosí i dioptrické brýle. Čtvrtletní kontaktní čočky vyjdou cenově výhodně, ale je nutné zakoupit i kvalitní roztok na čočky.
Jedná se o zvláštní typ měsíčních čoček, které lze nosit bez vyjmutí až 30 dnů a 29 nocí. Díky vysoké propustnosti kyslíku je možné s nimi i spát. Ovšem i u těchto čoček platí, že čím častěji se čočka mění nebo desinfikuje, tím je pro oko bezpečnější. Proto i v případě kontinuálních čoček se doporučuje alespoň 1× za týden čočky z oka vyndat, očistit je a nechat oči přes noc odpočinout. Jejich používání je třeba předem konzultovat s kontaktologem. Na kontinuálních čočkách není dobré šetřit a je třeba se spolehnout pouze na ověřené značky, jako PureVision nebo Biofinity.
Barevné kontaktní čočky jsou k dostání jak v dioptrické, tak nedioptrické variantě. Vhodné jsou jak pro každodenní, tak i příležitostné nošení. Slouží jako doplněk k líčení nebo celkového outfitu. Mohou doladit barvu vašich očí, nebo ji zcela změní. Volit můžete z motivů a barev od decentních až po crazy styly. Je možné nosit je pouze přes den, na noc vyžadují ukládání do roztoku.
Kontaktní čočky jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí zlepšit svůj zrak či vzhled, popřípadě obojí. Umožňují korekci všech běžných očních vad – krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu i presbyopie. Nošení není omezeno věkem, počtem dioptrií, ani životním stylem. U dětí je zapotřebí dohledu rodičů při jejich nasazování/vyjímání a pravidelných prohlídek u očního lékaře, protože dětské oko se neustále vyvíjí. Rovněž u starších lidí závisí nošení kontaktních čoček na jejich schopnostech o čočky pravidelně pečovat a samostatně je na oko aplikovat.
Před manipulací s kontaktními čočkami si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem a osušte ručníkem, který na pokožce nezanechává chloupky. Samozřejmostí by mělo být i dostatečně velké a čisté zrcadlo.
Při aplikaci čoček postupujte následovně:
Konečky prstů (nikoliv nehty) opatrně vyjměte čočku z blistru a položte ji na špičku ukazováčku.
Zkontrolujte, zda není převrácená naruby – čočka ve správné poloze je zaoblená a na okrajích neprohnutá.
Lokty se opřete o pevnou podložku, abyste minimalizovali třes rukou, a ukazováček s čočkou opatrně přibližte k obličeji, lehce nad úroveň očí.
Prostředníčkem uchopte spodní víčko těsně pod řasami a stáhněte jej směrem dolů. Ukazováčkem opačné ruky pak vytáhněte horní víčko směrem nahoru. Tím vytvoříte dostatečný prostor pro umístění čočky do oka.
Pohled směřujte přímo do zrcadla a jemným dotykem přiložte čočku z ukazováčku na oko.
Povolte roztažení víček a zamrkejte. Čočka je správně nasazená, pokud oko nedráždí a nezpůsobuje rozmazané vidění.
V případě, že čočka drhne, pravděpodobně se na ní zachytila nečistota a je potřeba ji vyjmout, vymýt v roztoku a zkusit nasadit znovu, případně vyměnit za novou.
Při vyjímání čoček dodržujte následující postup:
Hlavu mírně předkloňte, aby se přibližně 1/3 čočky schovala pod horní víčko.
Ukazováčkem opačné ruky stáhněte spodní víčko směrem dolů a druhým ukazováčkem jemně posuňte čočku z rohovky na bělmo ve spodní části oka.
Lehce ji zmáčkněte palcem a ukazováčkem a vyjměte ji z oka.
Vyjmutou čočku řádně očistěte a uložte do roztoku.
Správná a pravidelná péče o kontaktní čočky je klíčová pro jejich pohodlné a zdravotně nezávadné nošení. Hlavní riziko tkví především v tvorbě lipidoproteinového sedimentu na čočce, který se může stát živnou půdou pro bakterie. Čočky čistěte a uchovávejte ve speciálním roztoku, ihned po vyjmutí z oka. Roztok slouží pro čištění, dezinfekci, hydrataci i uchovávání kontaktních čoček. Nelze ho nahradit jinými přípravky. Po vyjmutí z oka a očištění čoček doporučujeme uchovávat je v roztoku a pouzdře po dobu nejméně 6 hodin, ideálně přes noc.
Pozornost věnujte i péči o pouzdro, které bývá rovněž často zdrojem bakteriální či plísňové kontaminace. Každý den jej vypláchněte čerstvým roztokem a nechte na vzduchu uschnout. Pouzdro by mělo být pravidelně obměňováno, nejlépe každé 3 měsíce nebo s každou novou lahví roztoku.
POZOR: Nikdy neoplachujte čočky ani pouzdro vodou z vodovodu – často obsahuje nečistoty, které mohou kontaminovat čočku a vyvolat tak nepříjemné infekce oka.
Zamlžování kontaktních čoček může mít několik příčin. Pokud používáte kontinuální kontaktní čočky (spíte v nich), lehké zamlžení je po ránu normální. Stačí, když do obou očí nakapete kapky na kontaktní čočky. Další nejčastější příčinou je zvolení nesprávné velikosti čočky. Čočka je buď příliš volná, nebo naopak těsná. Konzultujte váš problém s odborníkem. Nečistoty usazené na čočce jsou také častým důvodem zamlžování. Věnujte proto dostatečnou pozornost péči o čočky.
Snášenlivost kontaktních čoček může být ovlivněna některými chorobami, popřípadě léky. Vašeho očního specialistu proto vždy informujte o vašem zdravotním stavu, zejména v případě těhotenství, cukrovky, problémů se štítnou žlázou či speciální diety. Rovněž by měl vědět o užívání dlouhodobě užívaných léků, jako jsou antikoncepční pilulky, diuretika a antihistaminika.
Mohou také nastat situace, kdy je potřeba kontaktní čočky přestat aplikovat pouze dočasně. Jedná se především o záněty oka, vaskularizaci, nasazení antidepresiv, alergické reakce nebo chřipku a nachlazení.
Nošení kontaktních čoček se vylučuje s:
• některými poúrazovými očními stavy
• atypickými rozměry oční štěrbiny
• neprůchodností slzných kanálků
• zeleným zákalem
• chronickými infekčními onemocněními.
Někdy se stane, že čočku v oku nemůžete najít. Někteří lidé věří mýtu, že se čočka může dostat za oko. Není tomu tak. Oko je proti vniknutí cizích předmětů chráněno blankou (spojivkou). Pokud nemůžete čočku najít, zachovejte klid a nechte oko čočku vypudit. Pečlivě si umyjte ruce a hodně mrkejte. Vaše oko bude hodně slzet, což mu umožní zbloudilou čočku vypudit. V žádném případě si nevyplachujte oko vodou, mohla by se vám do něj dostat infekce. Pokud čočka i přes veškerou vaši snahu zůstává v oku, navštivte odborníka, který vám ji pomůže vyndat.
Při výběru barevných kontaktních čoček je prvořadé si ujasnit, zda potřebuji dioptrické či nedioptrické, jak velkou změnu požaduji a na jakou příležitost je využiji.