Někdy dojde k ukončení kojení přirozeně samo, kdy kojenec sám od sebe přestane jevit zájem o mateřské mléko. Některé děti si ale kojení s chutí užívají měsíce i dlouhé roky a nevypadá to, že by vůbec někdy mohly přestat. Pokud cítíte, že už je správný čas ukončit laktaci a odstavit dítě od kojení, nebo pokud musíte kojení ukončit ze zdravotních důvodů, učiňte tak postupně a šetrně. Jak ukončit kojení bez každodenního pláče a do kdy kojit ke spokojenosti maminky i miminka?
Žádná umělá výživa nedokáže kojení plně nahradit. Pokud to tedy není nutné, kojení se nevzdávejte a zastavení laktace zbytečně neuspěchejte. Výživa mateřským mlékem novorozenci poskytuje komplexní výživu až do jeho 6 měsíců (v článku Jak dlouho a jak často kojit se dozvíte, co je pro miminko nejlepší). I poté je ale kojení nedocenitelné a stále důležité z hlediska výživy, vlivu na vývoj dítěte i na dětskou psychiku.
Kojení je krásná činnost, při které matka s dítětem dokonale splynou. Začátky, než se oba sehrají, ale bývají pro mnoho žen náročné. Novorozenci může dělat problém naučit se správně sát a vám zase osvojit si správnou techniku kojení. Nezřídka také dochází k bolestivému poranění bradavek. Po pár týdnech se ale situace ustálí a kojení se pro oba stane příjemnou záležitostí.
Do kdy kojit a proč nepřestávat? S prvotními neúspěchy se nevzdávejte možnosti kojit. Mateřské mléko má totiž pro dítě velký význam z hlediska jeho imunity i správného fyziologického i psychického vývoje. Chcete to jen čas, dostatek trpělivosti, neustálé zkoušení a postupné nalézání správné polohy a techniky, než oba získáte ten správný „grif“.
V článku Jak správně kojit jsme sepsali zásady správného přisátí miminka a možných problémů s kojením. Pokud se kojení stále nedaří, je dobré navštívit laktační poradkyni, která maminkám pomáhá najít vhodný způsob kojení.
i
Pro hojení citlivých a poraněných bradavek jsou k dostání speciální masti na bradavky, které o ně něžně pečují a slouží i jako prevence před jejich opětovným popraskáním.
WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje plné kojení do 6 měsíců. Dítě se v tomto období nejrychleji vyvíjí a může prodělávat pocity úzkosti. Blízkost matky a dostatečný přísun živin jsou proto v tomto období opravdu důležité. No a kojení je vlastně takové 2 v 1. Miminko se při něm uklidní, cítí se v bezpečí a díky tomu se i více nají. Zároveň tak uspokojí obě potřeby a cítí se spokojeně. Takovému miminku se pak i lépe spí a přes den tolik nekřičí.
Do kdy kojit po uplynutí šesti měsíců od narození dítěte? Jako doplněk stravy by děťátko mělo mateřské mléko přijímat ideálně minimálně do dvou let. Podle potřeb dítěte je samozřejmě možné jej kojit i po dosažení 2 let. Je to ale velmi individuální a v optimální délce kojení se často nemohou shodnout ani lékaři či laktační poradkyně. Než se tedy rozhodnete s kojením přestat, důkladně zvažte pro a proti. Nezapomeňte na to, že kojení je pro vaše miminko velkým přínosem, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce.
i
Kdy přestat kojit v ideálním případě? Nejpřirozenější a pro obě strany nejpřínosnější je kojit do té doby, do níž to dítěti i matce vyhovuje. Ovšem čím déle dostává miminko mateřské mléko, tím delší dobu má přísun vitamínů a prospěšných látek pro zdraví a silnou imunitu ušitých mu přesně na míru.
Nabízí se také otázka, kdy přestat kojit na veřejnosti. V pozdějším věku dítěte (přibližně od jednoho roku) se doporučuje již nekojit na veřejnosti a udělat z toho intimní chvilku jen vás dvou. Čím je totiž dítě starší, tím je vnímavější k okolí a venkovní prostředí jej při kojení rozptyluje, což také prodlužuje dobu kojení. Vybírejte si proto na kojení ideálně klidné místo, bez lidí a věcí odvádějících pozornost. I pro vás to bude příjemnější, protože tím můžete dát kojení pevný řád.
Kojení jako celek by mělo být co nejvíce bez pláče a stresu, měla by to být nádherná záležitost jak pro dítě, tak pro jeho maminku. První dny kojení bývají stresující, ale tak je to obvykle u všeho, co je nové a neznámé. Průběh ukončení laktace ale ovlivnit můžete, tak, aby proběhl bez zbytečného hněvu a bezmoci vás obou.
i
Dejte na své pocity, a když cítíte, že už nastal správný čas, kdy přestat kojit, dopřejte sobě i dítěti co nejvíce času, klidu a postupných, nenásilných kroků. Zastavení laktace ze dne na den není nejvhodnějším řešením.
Odstavení kojení není jednoduché a ovlivňuje jej mnoho faktorů, například věk dítěte a jeho povaha. Psychická pohoda matky a její pevné přesvědčení o ukončení kojení je také nezbytné. Bez výčitek a s pocitem klidu. Tak i dítě pozná, že je třeba změnit své návyky. Každopádně si buďte svým rozhodnutím jistá. Nejistotu dítě vycítí a bude se mateřského mléka dožadovat o to razantněji. Jak ukončit kojení co nejefektivněji? Existují tři základní postupy.
Ve vyspělých zemích není přirozené ukončení kojení tak časté a je běžné zejména v rozvojových zemích. Právě tam nastává konec kojení nikoliv z popudu matky, ale jejího dítěte, které přestane kojení samo vyžadovat (= samoodstav). Obvykle děti přestanou chtít kojit mezi 3. a 4. rokem života. Tzv. vyrůst z kojení bylo v Evropě dlouho velmi nezvyklé, ale v posledních letech se délka doby kojení prodlužuje a některé maminky kojí už i ve vyspělých zemích až do samoodstavu. Dilema, jak ukončit kojení, se v těchto případech proto ani neuskuteční.
Částečné ukončení kojení nastává v případech, kdy matce nevadí kojení jako takové, ale nemá ráda kojení v určité době, například během noci. Výhodou částečného odstavení je, že se ke kojení můžete opět vrátit. Dočasné odstavení kojení vám tak umožní se více a lépe vyspat.
Jak ukončit kojení částečně? Pokud je dítě mladší než 9 měsíců, nahraďte vynechané kojení dokrmem vlastním předem odstříkaným mlékem či náhradou mateřského mléka. Přibližně od 6. měsíce můžete dítěti podávat také jinou potravu nebo tekutinu, např. kojeneckou vodu nebo čaj pro děti.
i
Přes léto ukončení kojení a zastavení laktace dobře zvažte, protože dítě v tuto dobu potřebuje mnohem více tekutin a mohlo by se tak mnohem více dožadovat i mateřského mléka. Více se dozvíte v článku Pitný režim kojenců a batolat v letním období.
Pokud jste se rozhodla pro zastavení laktace a ukončení kojení, nejlepší řešením je postupné ubírání kojení. Dítě tuto skutečnosti přijme mnohem lépe a matčina prsa si snáze zvyknou na snížení laktace a nebudou trpět nepříjemnými záněty. Ideální tempo pro nastolení nového režimu je odstranění jednoho kojení za týden, což je nejlepší první krok, jak zastavit laktaci.
Jak přestat kojit postupně? Ze začátku se snažte omezit ta kojení, na kterých dítě tolik nelpí a která můžete snadno nahradit nějakou svačinou. Více vám prozradí článek Kdy začít s příkrmy a jak na to?. Nakonec si nechte kojení, která dítě vyžaduje nejvíce. Většinou se jedná o kojení těsně před spánkem.
Jestliže dítě stále projevuje o kojení zájem, pokuste se jej rozptýlit a zabavit jinou, pro něj atraktivní činností (listováním v knížce, pozorování lidí za oknem, hračkou). Nemějte strach o tom s dítětem mluvit, klidně i několik dní dopředu. Trpělivě mu vysvětlujte, že mlíčko už mamince dochází a kojení je třeba omezit. Ukončení kojení samozřejmě snáze pochopí starší batolata, mladší děti mohou reagovat pláčem a brát si zastavení laktace osobně.
i
Motivujte dítě nějakou odměnou – novou hračkou nebo hrníčkem. Ukažte mu, že je super být samostatný a že tatínek i maminka také pijí z hrníčku.
V každém případě ale buďte důsledná a prs nenabízejte. Když kojení dítěti jednou odepřete a podruhé dovolíte, bude ho příště požadovat mnohem razantněji. Děťátko raději utěšujte, mazlete se s ním a snažte se vyhýbat situacím, které by jej mohly rozrušit.
Pokud se dítě kojením uspává, bude nejsložitější naučit ho usínat bez prsa a zrušit právě toto kojení. Jak ukončit noční kojení, aby se to obešlo bez každodenního útrpného pláče? Zapojte tatínka. Dítě už je většinou dost velké na to, aby si s ním táta mohl vytvořit nový usínací rituál s pohádkou, písničkou a mazlením. Pokud vás vaše děťátko v tuto chvíli neuvidí, možná si na prsa ani nevzpomene. I v noci by měl s něčím k pití k dítěti vstávat tatínek a vy raději spěte v jiné místnosti. Dětem může s usínáním pomoci také chování v náručí, nošení v šátku či houpání v závěsné textilní kolébce.
Ukončení kojení ze dne na den by mělo být až krajní možností, protože je to velký šok jak pro tělo maminky, tak pro dítě. Pokud je to ale nevyhnutelné, například z vážných zdravotních důvodů, poradíme vám jak ukončit kojení takto náhle.
Podle věku dítěte si nejdříve zjistěte, jaká jsou dostupná kojenecká mléka a jak vybrat to správné. V případě podezření na možnost alergie se poraďte i s dětským lékařem. Pokuste se rušit dvě kojení denně a do několika dnů byste mohla mít vyhráno. Pokud ale potřebujete skončit ze dne na den, pláči a neporozumění dítěte se zřejmě nevyhnete. Umělé mléko mu totiž nemusí hned zachutnat a může se cítit odstrčené a nemilované. Dopřávejte proto dítěti ještě mnohem víc lásky, objetí a mazlení než předtím a věnujte mu maximální pozornost.
i
Při ukončování kojení zapojte tatínka i širší rodinu, kteří dítě zabaví a rozptýlí. Mezi babské rady patří například zalepení bradavek či jejich potření citronem. Ověřené je ale nemáme, takže doporučujeme dítě raději zabavit nebo rozptýlit.
i
Sledujte, jak se dítě cítí. Pokud je nemocné, může vyžadovat častější kojení. V tomto případě jej opět kojte podle potřeb a k odstavování se vraťte až bude dítě cítit lépe.
Jestliže dítě musíte odstavit před jeho prvním rokem, nahraďte kojení umělým mlékem. Miminku dodá potřebné živiny, vitamíny i minerální látky, které dosud přijímalo z mateřského mléka. Postupujte takto:
Povedlo se vám ukončit kojení, dítě už je klidné a kojení nepotřebuje, ale vám se v prsou mléko pořád tvoří a nevíte, jak zastavit laktaci? Zkuste mléko odstříkávat pouze do úlevy, nikoliv všechno, dále pít šalvějový čaj a omezte přikládání miminka k prsům. V případě, že vám žádný z těchto tipů nepomůže, obraťte se na laktační poradkyni nebo svého gynekologa, který vám může v krajním případě předepsat léky na zastavení laktace.
Ukončit kojení je mnohdy běh na dlouhou trať, ale nakonec se to vždycky podaří. Takže nevěšte hlavu při prvních ani dalších nezdarech. U srdce vás může hřát, že se miminku vaše prsa líbí a nechce se jich vzdát. Buďte trpělivá a s dítětem se o tom snažte co nejvíce mluvit. Dříve či později vaše pocity pochopí svým šestým smyslem. Držíme vám palce, ať celý proces ukončení kojení proběhne v co největší poklidu a ke spokojenosti obou dvou.