AP+ nový vizuál MPLA306803

Do kdy kojit a jak ukončit kojení

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Někdy dojde k ukončení kojení přirozeně samo, kdy kojenec sám od sebe přestane jevit zájem o mateřské mléko. Některé děti si ale kojení s chutí užívají měsíce i dlouhé roky a nevypadá to, že by vůbec někdy mohly přestat. Pokud cítíte, že už je správný čas ukončit laktaci a odstavit dítě od kojení, nebo pokud musíte kojení ukončit ze zdravotních důvodů, učiňte tak postupně a šetrně. Jak ukončit kojení bez každodenního pláče a do kdy kojit ke spokojenosti maminky i miminka?

Ukončení kojení

Obsah článku: Do kdy kojit a jak ukončit kojení

Než se rozhodnete pro zastavení laktace: význam kojení pro matku a dítě

Žádná umělá výživa nedokáže kojení plně nahradit. Pokud to tedy není nutné, kojení se nevzdávejte a zastavení laktace zbytečně neuspěchejte. Výživa mateřským mlékem novorozenci poskytuje komplexní výživu až do jeho 6 měsíců (v článku Jak dlouho a jak často kojit se dozvíte, co je pro miminko nejlepší). I poté je ale kojení nedocenitelné a stále důležité z hlediska výživy, vlivu na vývoj dítěte i na dětskou psychiku.

 • Mateřské mléko obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy, vodu, vitamíny i minerální látky přesně v takovém poměru a množství, jaké dítě ve svém věku potřebuje (složení mléka se přirozeně mění a přizpůsobuje se potřebám podle aktuálního věku dítěte).
 • Kojení snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence.
 • Je prokázáno, že kojení pomáhá předcházet vzniku zubního kazu ve věku, kdy už má dítě zuby a přijímá pevnou stravu.
 • Kojení u žen snižuje riziko rakoviny prsu i vaječníků.
 • Při kojení se v těle maminky uvolňují hormony a látky, které urychlují její hojení po porodu.
 • Kojení má pozitivní vliv na emocionální vývoj děťátka a uklidňuje maminku i dítě.
 • Z psychologického hlediska má kojení vliv na vývoj duševních i motorických schopností a ovlivňuje interpersonální rozvoj dítěte.
 • Mimo jiné je kojení i ekonomicky výhodné a předčasným zastavením laktace byste o tyto výhody přišla.

Do kdy kojit a proč (ne)přestávat kojit

Kojení je krásná činnost, při které matka s dítětem dokonale splynou. Začátky, než se oba sehrají, ale bývají pro mnoho žen náročné. Novorozenci může dělat problém naučit se správně sát a vám zase osvojit si správnou techniku kojení. Nezřídka také dochází k bolestivému poranění bradavek. Po pár týdnech se ale situace ustálí a kojení se pro oba stane příjemnou záležitostí.

Do kdy kojit a proč nepřestávat? S prvotními neúspěchy se nevzdávejte možnosti kojit. Mateřské mléko má totiž pro dítě velký význam z hlediska jeho imunity i správného fyziologického i psychického vývoje. Chcete to jen čas, dostatek trpělivosti, neustálé zkoušení a postupné nalézání správné polohy a techniky, než oba získáte ten správný „grif“.

V článku Jak správně kojit jsme sepsali zásady správného přisátí miminka a možných problémů s kojením. Pokud se kojení stále nedaří, je dobré navštívit laktační poradkyni, která maminkám pomáhá najít vhodný způsob kojení.

i

Pro hojení citlivých a poraněných bradavek jsou k dostání speciální masti na bradavky, které o ně něžně pečují a slouží i jako prevence před jejich opětovným popraskáním.

Proč je prvních 6 měsíců kojení důležitých

WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje plné kojení do 6 měsíců. Dítě se v tomto období nejrychleji vyvíjí a může prodělávat pocity úzkosti. Blízkost matky a dostatečný přísun živin jsou proto v tomto období opravdu důležité. No a kojení je vlastně takové 2 v 1. Miminko se při něm uklidní, cítí se v bezpečí a díky tomu se i více nají. Zároveň tak uspokojí obě potřeby a cítí se spokojeně. Takovému miminku se pak i lépe spí a přes den tolik nekřičí.

Jak dlouho kojit a kdy přestat kojit v ideálním případě

Do kdy kojit po uplynutí šesti měsíců od narození dítěte? Jako doplněk stravy by děťátko mělo mateřské mléko přijímat ideálně minimálně do dvou let. Podle potřeb dítěte je samozřejmě možné jej kojit i po dosažení 2 let. Je to ale velmi individuální a v optimální délce kojení se často nemohou shodnout ani lékaři či laktační poradkyně. Než se tedy rozhodnete s kojením přestat, důkladně zvažte pro a proti. Nezapomeňte na to, že kojení je pro vaše miminko velkým přínosem, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce.

První měsíce kojení
Kojení představuje v prvních 6 měsících důležitý rituál matky a dítěte. Zastavení laktace by mělo být tou nejzazší možností, například při zdravotních problémech. 

i

Kdy přestat kojit v ideálním případě? Nejpřirozenější a pro obě strany nejpřínosnější je kojit do té doby, do níž to dítěti i matce vyhovuje. Ovšem čím déle dostává miminko mateřské mléko, tím delší dobu má přísun vitamínů a prospěšných látek pro zdraví a silnou imunitu ušitých mu přesně na míru.

Nabízí se také otázka, kdy přestat kojit na veřejnosti. V pozdějším věku dítěte (přibližně od jednoho roku) se doporučuje již nekojit na veřejnosti a udělat z toho intimní chvilku jen vás dvou. Čím je totiž dítě starší, tím je vnímavější k okolí a venkovní prostředí jej při kojení rozptyluje, což také prodlužuje dobu kojení. Vybírejte si proto na kojení ideálně klidné místo, bez lidí a věcí odvádějících pozornost. I pro vás to bude příjemnější, protože tím můžete dát kojení pevný řád.

Důležité milníky při kojení

 1. Do 6. měsíce od narození si dítě plně vystačí jen s mateřským mlékem a nic jiného nepotřebuje.
 2. Mezi 6. - 12. měsícem se pozvolna zavádí příkrmy (užitečné informace najdete v článku Kdy začít s příkrmy a jak na to?), v  roce by jich mělo být celkově 5. Ovšem nutno dodat, že mateřské mléko je stále důležitým zdrojem živin a energetického příjmu dítěte. Pokud již v tomto období nemůže matka kojit, je nutné podávat mléko umělé.
 3. Mezi 1. - 2. rokem se z mateřského mléka stává spíše doplněk výživy, který tvoří třetinu nebo polovinu příjmu mléčných výrobků. Druhou polovinu již mohou tvořit sýry, jogurty, kravské mléko, mléčné kaše či zakysané výrobky. Mateřské mléko ale pro dítě tvoří důležitý zdroj obranných látek pro posilování imunitního systému. Tyto látky jsou mu „ušity“ přímo na míru.
 4. Po 2. roce života je mateřské mléko pro dítě stále přínosem, ale pokud cítíte, že už je správný čas, můžete začít kojení postupně ukončovat. V případě, že vám oběma kojení stále vyhovuje, pokračujte v něm tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Přesný věk pro odstavení dítěte od prsu neexistuje.
i Přečtěte si také náš článek Výživa dětí aneb co by nemělo chybět v jídelníčku kojenců a batolat. Dozvíte se v něm vše kolem dětské stravy a také jaká je optimální váha kojence včetně tabulky, kde je uvedena orientační váha dětí podle věku do 12 měsíců.

Jak ukončit kojení aneb formy ukončení kojení

Kojení jako celek by mělo být co nejvíce bez pláče a stresu, měla by to být nádherná záležitost jak pro dítě, tak pro jeho maminku. První dny kojení bývají stresující, ale tak je to obvykle u všeho, co je nové a neznámé. Průběh ukončení laktace ale ovlivnit můžete, tak, aby proběhl bez zbytečného hněvu a bezmoci vás obou.

i

Dejte na své pocity, a když cítíte, že už nastal správný čas, kdy přestat kojit, dopřejte sobě i dítěti co nejvíce času, klidu a postupných, nenásilných kroků. Zastavení laktace ze dne na den není nejvhodnějším řešením. 

Odstavení kojení není jednoduché a ovlivňuje jej mnoho faktorů, například věk dítěte a jeho povaha. Psychická pohoda matky a její pevné přesvědčení o ukončení kojení je také nezbytné. Bez výčitek a s pocitem klidu. Tak i dítě pozná, že je třeba změnit své návyky. Každopádně si buďte svým rozhodnutím jistá. Nejistotu dítě vycítí a bude se mateřského mléka dožadovat o to razantněji. Jak ukončit kojení co nejefektivněji? Existují tři základní postupy.

i Nejen během kojení se může hodit:

Přirozené ukončení kojení aneb kojení do samoodstavu

Ve vyspělých zemích není přirozené ukončení kojení tak časté a je běžné zejména v rozvojových zemích. Právě tam nastává konec kojení nikoliv z popudu matky, ale jejího dítěte, které přestane kojení samo vyžadovat (= samoodstav). Obvykle děti přestanou chtít kojit mezi 3. a 4. rokem života. Tzv. vyrůst z kojení bylo v Evropě dlouho velmi nezvyklé, ale v posledních letech se délka doby kojení prodlužuje a některé maminky kojí už i ve vyspělých zemích až do samoodstavu. Dilema, jak ukončit kojení, se v těchto případech proto ani neuskuteční.

Částečné ukončení kojení

Částečné ukončení kojení nastává v případech, kdy matce nevadí kojení jako takové, ale nemá ráda kojení v určité době, například během noci. Výhodou částečného odstavení je, že se ke kojení můžete opět vrátit. Dočasné odstavení kojení vám tak umožní se více a lépe vyspat.

Jak ukončit kojení částečně? Pokud je dítě mladší než 9 měsíců, nahraďte vynechané kojení dokrmem vlastním předem odstříkaným mlékem či náhradou mateřského mléka. Přibližně od 6. měsíce můžete dítěti podávat také jinou potravu nebo tekutinu, např. kojeneckou vodu nebo čaj pro děti.

Příkrmy miminek
Od pití z lahve a zavedení příkrmů je pak už krůček k úspěšnému ukončení laktace a kojení.

i

Přes léto ukončení kojení a zastavení laktace dobře zvažte, protože dítě v tuto dobu potřebuje mnohem více tekutin a mohlo by se tak mnohem více dožadovat i mateřského mléka. Více se dozvíte v článku Pitný režim kojenců a batolat v letním období.

Postupné ukončení kojení a zastavení laktace

Pokud jste se rozhodla pro zastavení laktace a ukončení kojení, nejlepší řešením je postupné ubírání kojení. Dítě tuto skutečnosti přijme mnohem lépe a matčina prsa si snáze zvyknou na snížení laktace a nebudou trpět nepříjemnými záněty. Ideální tempo pro nastolení nového režimu je odstranění jednoho kojení za týden, což je nejlepší první krok, jak zastavit laktaci.

Jak přestat kojit postupně? Ze začátku se snažte omezit ta kojení, na kterých dítě tolik nelpí a která můžete snadno nahradit nějakou svačinou. Více vám prozradí článek Kdy začít s příkrmy a jak na to?. Nakonec si nechte kojení, která dítě vyžaduje nejvíce. Většinou se jedná o kojení těsně před spánkem.

Jestliže dítě stále projevuje o kojení zájem, pokuste se jej rozptýlit a zabavit jinou, pro něj atraktivní činností (listováním v knížce, pozorování lidí za oknem, hračkou). Nemějte strach o tom s dítětem mluvit, klidně i několik dní dopředu. Trpělivě mu vysvětlujte, že mlíčko už mamince dochází a kojení je třeba omezit. Ukončení kojení samozřejmě snáze pochopí starší batolata, mladší děti mohou reagovat pláčem a brát si zastavení laktace osobně.

Odvedení pozornosti od kojení
V době kojení zabavte dítě knížkou nebo hrou, aby přišlo na jiné myšlenky.

i

Motivujte dítě nějakou odměnou – novou hračkou nebo hrníčkem. Ukažte mu, že je super být samostatný a že tatínek i maminka také pijí z hrníčku.

V každém případě ale buďte důsledná a prs nenabízejte. Když kojení dítěti jednou odepřete a podruhé dovolíte, bude ho příště požadovat mnohem razantněji. Děťátko raději utěšujte, mazlete se s ním a snažte se vyhýbat situacím, které by jej mohly rozrušit.

Pokud se dítě kojením uspává, bude nejsložitější naučit ho usínat bez prsa a zrušit právě toto kojení. Jak ukončit noční kojení, aby se to obešlo bez každodenního útrpného pláče? Zapojte tatínka. Dítě už je většinou dost velké na to, aby si s ním táta mohl vytvořit nový usínací rituál s pohádkou, písničkou a mazlením. Pokud vás vaše děťátko v tuto chvíli neuvidí, možná si na prsa ani nevzpomene. I v noci by měl s něčím k pití k dítěti vstávat tatínek a vy raději spěte v jiné místnosti. Dětem může s usínáním pomoci také chování v náručí, nošení v šátku či houpání v závěsné textilní kolébce.

Náhlé ukončení kojení ze dne na den

Ukončení kojení ze dne na den by mělo být až krajní možností, protože je to velký šok jak pro tělo maminky, tak pro dítě. Pokud je to ale nevyhnutelné, například z vážných zdravotních důvodů, poradíme vám jak ukončit kojení takto náhle.

Podle věku dítěte si nejdříve zjistěte, jaká jsou dostupná kojenecká mléka a jak vybrat to správné. V případě podezření na možnost alergie se poraďte i s dětským lékařem. Pokuste se rušit dvě kojení denně a do několika dnů byste mohla mít vyhráno. Pokud ale potřebujete skončit ze dne na den, pláči a neporozumění dítěte se zřejmě nevyhnete. Umělé mléko mu totiž nemusí hned zachutnat a může se cítit odstrčené a nemilované. Dopřávejte proto dítěti ještě mnohem víc lásky, objetí a mazlení než předtím a věnujte mu maximální pozornost.

i

Při ukončování kojení zapojte tatínka i širší rodinu, kteří dítě zabaví a rozptýlí. Mezi babské rady patří například zalepení bradavek či jejich potření citronem. Ověřené je ale nemáme, takže doporučujeme dítě raději zabavit nebo rozptýlit.

Jak přestat kojit: tipy pro úspěšné ukončení kojení

 • Neodmítejte kojení, ale ani jej sama nenabízejte.
 • Nastavte nové denní návyky a nové rituály. Změňte čas a místo kojení a vyhýbejte se situacím, které připomínají kojení.
 • Choďte s dítětem častěji ven a buďte s ním v prostředí, které je zajímavé a kde přijde na jiné myšlenky.
 • Introvertní děti naopak nepřetěžujte, zbytečně je nerozptylujte a spíše jim vše poklidně vysvětlujte.
 • Účinným způsobem, jak přestat kojit, je odvádění pozornosti od kojení, zejména před obvyklým časem krmení dítěte.
 • Zapojte dítě do běžných činností (vaření, praní, uklízení apod.) a ukazujte mu, že pít z hrníčku je fajn a že je to velmi praktické. Že není nutné přerušovat hraní ani jiné činnosti.
 • Mnohem častěji (minimálně 2× častěji) se s dítětem během dne mazlete a buďte s ním v blízkém fyzickém kontaktu. Věnujte mu plnou pozornost. Díky tomu nebude mít potřebu být tolik v blízkosti vašich prsou, aby se uklidnilo.
 • Můžete také vyzkoušet kojení podle potřeb dítěte, ale kratší dobu. Získá tak pocit, že mu už mateřské mléko nestačí a bude přístupnější k jiným variantám stravy.
 • Podávejte dítěti stravu z hrníčku a nechte jej, aby se krmilo samo.
Ukončení kojení
Naučit dítě pít z lahve vypadá mnohdy jako nadlidský úkol, ale jde to.

i

Sledujte, jak se dítě cítí. Pokud je nemocné, může vyžadovat častější kojení. V tomto případě jej opět kojte podle potřeb a k odstavování se vraťte až bude dítě cítit lépe.

Jak naučit pít dítě z lahve a odstavit jej od kojení

Jestliže dítě musíte odstavit před jeho prvním rokem, nahraďte kojení umělým mlékem. Miminku dodá potřebné živiny, vitamíny i minerální látky, které dosud přijímalo z mateřského mléka. Postupujte takto:

 1. Kojenci nejprve v lahvičce nebo hrníčku nabízejte vaše mateřské mléko, na mléko umělé přecházejte postupně. Umělé mléko má totiž jinou chuť a miminko by mohlo lahev rezolutně odmítat.
 2. Ideální je kombinovat kojení s učením na lahev.
 3. Pokud dítě i tak lahev nepřijme, přidávejte menší množství umělého mléka do příkrmů (kojencům nejdříve od ukončeného čtvrtého měsíce).
 4. Batolatům můžete umělé mléko podávat i v hrníčku a případně využít některé z ochucených mlék, která dětem zvyklým na mateřské mléko chutnají přece jen o něco více.
 5. Dítě by měl krmit někdo jiný než matka, protože není schopno pochopit, proč by mělo pít z lahve, když je kousek vedle přece prso, ze kterého se pije mnohem lépe.

Jak zastavit laktaci

Povedlo se vám ukončit kojení, dítě už je klidné a kojení nepotřebuje, ale vám se v prsou mléko pořád tvoří a nevíte, jak zastavit laktaci? Zkuste mléko odstříkávat pouze do úlevy, nikoliv všechno, dále pít šalvějový čaj a omezte přikládání miminka k prsům. V případě, že vám žádný z těchto tipů nepomůže, obraťte se na laktační poradkyni nebo svého gynekologa, který vám může v krajním případě předepsat léky na zastavení laktace.

i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

Ukončit kojení je mnohdy běh na dlouhou trať, ale nakonec se to vždycky podaří. Takže nevěšte hlavu při prvních ani dalších nezdarech. U srdce vás může hřát, že se miminku vaše prsa líbí a nechce se jich vzdát. Buďte trpělivá a s dítětem se o tom snažte co nejvíce mluvit. Dříve či později vaše pocity pochopí svým šestým smyslem. Držíme vám palce, ať celý proces ukončení kojení proběhne v co největší poklidu a ke spokojenosti obou dvou.

5,0
CARETERO Magnus New - beige
Jídelní židlička - materiál kov a plast, vhodná pro děti od 6 měsíců, s nosností do 15 kg, zabezpečení dítěte zajišťuje 5bodový pás, polohování do lehu, možnost nastavení výšky židle, židlička má košík na drobnosti, odnímatelný tác, zadní kolečka, skládací provedení, protiskluzové nohy a omyvatelný potah
2 659,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY8245
4,7 160×
PANDA Přebalovací podložky 60 × 60 cm, 10 ks
Přebalovací podložka - na postýlku, cestovní, jednorázová, rozměry 60 × 60 cm, bílá barva - 8,50 Kč/ks
85,-
1 balení
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PLN028
5,0 17×
NATY Maxi vel. 4 (22 ks)
Eko plenkové kalhotky - jednorázové, velikost 4, pro děti od 8 do 15 kg, hypoalergenní, elastický pás, extra prodyšné, bez parfemace, bez bělení chlorem, v balení 22 ks - 15,86 Kč/ks
349,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PLN080
4,9 400×
ELMEX Kids duopack 2 × 50 ml
Zubní pasta - dětská, chrání před zubním kazem, chrání sklovinu, mentolová příchuť, objem 100 ml - 69,50 Kč/ks - od 1 390 Kč/1 l
139,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZUB363
4,8 262×
DETTOL Kids Bezdotykový dávkovač mýdla Dobrodruh 250 ml
Dávkovač mýdla bezdotykový, + náplň Aloe Vera, objem 250 ml, barva dávkovače se může lišit
319,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MYD132
5,0 12×
WELEDA Měsíčková kojenecká koupel 200 ml
Dětská pěna do koupele , uklidňující, vhodné od 0 let, typ pokožky: citlivá (sensitive) a dětská, aktivní látky: bio sezamový olej, mandlový olej a měsíček lékařský
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KSBA0153
4,8 30×
HUGGIES Little Swimmers vel. 3/4 (12 ks)
Plenkové plavky - jednorázové, plenkové plavky, velikost 4, pro děti od 7 do 15 kg, elastický pás, v balení 12 ks - 17,42 Kč/ks
209,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PLN002
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací