Alza Dny květen 2. týden MPLA320999

Kojenecká mléka a jak vybrat to správné

Catalogue
Jak vybrat kojeneckého mléko

Article

Aktualizováno

Mateřské mléko je nejlepším zdrojem živin, vitamínů a obranyschopnosti, jaký si jen dítě může přát. Někdy však kojení není možné z mnoha různých důvodů a tehdy přichází na řadu kojenecké mléko, které dokáže mateřské mléko spolehlivě nahradit. Pokud i vás zajímá, jak úspěšně zvládnout přechod na umělé mléko, jaké umělé mléko vybrat, jak probíhá správná příprava umělého mléka, jak často dávat umělé mléko, do kdy dávat umělé mléko nebo čím krmit miminko se zdravotními problémy, přečtěte si náš článek.

Kojenecké mléko

Kojenecká mléka a jak vybrat to správné – OBSAH

Jaké kojenecké mléko vybrat a jak se dělí

Umělá mléka obsahují všechny potřebné živiny ke zdravému vývoji miminka a jejich výroba je přísně kontrolována. Podléhá náročným požadavkům a schválení Pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii a výživu České pediatrické společnosti. Nemusíte mít proto obavy, že by vaše miminko strádalo. Je jen potřeba dodržovat podávání správného typu kojeneckého mléka podle věku dítěte a podle obsahu bílkovin a dalších složek.

V čem se liší kojenecká mléka

V úvahu byste také měli vzít skutečnost, že i přesto, že jsou všechna mléka přizpůsobena dětskému trávení, každému miminku sedí něco trošku jiného. Na trhu je navíc celá řada výrobců, kteří prodávají kojenecká mléka s různými speciálními úpravami. Každý z nich se snaží přiblížit mateřskému mléku trochu jiným způsobem, a proto vašemu miminku nemusí být po chuti úplně každé z nich. V každém případě se doporučuje zvolit umělé mléko se sníženým obsahem bílkovin a přidanými probiotickými bakteriemi a prebioticku vlákninou. Tyto složky totiž mají pozitivní vliv na stav střev dítěte a jeho imunitní systém.

Podle věku dítěte se pak kojenecká mléka dále dělí na počáteční, pokračovací a batolecí. Každé z nich obsahuje trochu jiné složení a mělo by být vždy podáváno dítěti v určitém věku. Jen tak vaše miminko dostane potřebný přísun živin a jeho potřeby budou plně uspokojeny.

Počáteční mléka

Na obalu jsou označena číslem 1 a jsou určena pro zdravá donošená miminka, která z nějakého důvodu nelze kojit. Mohou se používat již od narození, protože obsahují všechny živiny, které miminko potřebuje pro zdravý růst a vývoj. Umělé mléko při kojení je rovněž dobrým pomocníkem v obdobích, kdy má maminka sníženou schopnost kojit. Důležité je však dodat, že ani to nejlépe vyvážené kojenecké mléko zatím nedokáže nahradit dokonale promyšlené složení přírody – mateřského mléka.

Přechod z kojení na umělé mléko je možný ihned. Ovšem nejprve pečlivě zvažte své rozhodnutí. Kojení je krásným a přirozeným způsobem výživy miminka a přechod na umělé mléko vám tuto schopnost může nevratně vzít. Na výhody kojení a na podporu kojení jsme se zaměřili v článcích Jak správně kojit a Jak podpořit laktaci. Ke krmení kojeneckým mlékem se přikloňte až po vyčerpání všech možností pro podporu kojení a po konzultaci s laktační poradkyní či se svým pediatrem.

i

Při dokrmování dbejte na dodržování návodu na přípravu kojeneckého mléka, jeho dávkování a skladování přesně podle doporučení výrobce. O způsobu výživy svého děťátka se poraďte se svým pediatrem, který vám řekne, co je pro něj i pro vás nejlepší.

Pokračovací mléka

Pokračovací mléko najdete pod číslem 2. Tento typ kojeneckého mléka slouží jako dokrm pro miminka, kdy už není kojení výhradním zdrojem potravy. Nejsou již určena pro novorozence, ale pro starší miminka od ukončeného 6. měsíce, která nemohou být kojena či jsou od mateřského mléka postupně odstavována. Pokračovací mléka mají trochu jiné složení než ta počáteční. Již neobsahují adaptovanou bílkovinu a liší se ve vitamínech a minerálech, které děti v daném věku potřebují. Také mohou obsahovat sacharózu, která dodává kojeneckému mléku sladkou chuť.

Kojenecké mléko
Při krmení kojeneckým mlékem je nezbytné dodržovat pořadí jednotlivých typů mlék.

Od kdy dítěti podávat Nutrilon 2, Beba 2, Kendamil 2, Sunar Complex 2 či další typy počátečního mléka? Přechod na vyšší řadu kojeneckého mléka se obecně doporučuje v 6. měsíci. Složení mléka je unikátní a vždy přesně odpovídá nutričním potřebám dítěte v daném věku.

Kojenecká mléka pro batolata

Batolatům jsou určena batolecí mléka označená číslem 3 a výše. Tato mléka jsou plnotučná a obohacená o minerály, vitamíny a stopové prvky. Dětem se mohou podávat od 10. nebo 12. měsíce a lze je podávat až do 3 let.

Kojenecká výživa pro miminka se zdravotními problémy

V případě zdravotních obtíží zvolte po poradě s lékařem speciálně označená kojenecká mléka, při menších obtížích může postačit změna značky. Nedoporučuje se však jejich časté střídání, zvláště u těch nejmenších miminek. S jakými problémy se můžete u miminka setkat a jaké umělé mléko pro něj zvolit?

  1. Antirefluxové mléko – pokud vaše miminko trpí na časté a výrazné ublinkávání (reflux), používejte tzv. antirefluxová mléka (značka AR). Obsahují přidané zahušťovadlo – rýžový nebo bramborový škrob či vlákninu karubin, díky němuž se ublinkávání zmírní. Zavádějte v případě opravdu mohutného ublinkávání a nedostatečného přibírání na váze.
  2. Hypoalergenní mléko – pro miminka, u kterých je vysoká pravděpodobnost alergie, jsou určena tzv. hypoantigenní mléka (značka H.A.). Doporučují se zejména dětem, v jejichž rodině se už alergie vyskytuje, nebo kde je velká pravděpodobnost vzniku alergické reakce. Vyznačují se tím, že mají upravenou, částečně rozštěpenou výchozí bílkovinu.
  3. Mléko se sníženým obsahem laktózy – pro miminka, která překonala střevní onemocnění, je dobré dočasně zvolit mléka se sníženým obsahem laktózy. Doporučují se rovněž při dlouhodobé intoleranci projevující se průjmy, nadýmáním nebo nedostatečným prospíváním. V případě specifických poruch trávení je ale potřeba se vždy poradit s odborníkem.
  4. Mléko při zácpě a kojenecké kolice – pokud vaše děťátko trpí kojeneckou kolikou, právě takové mléko mu přinese úlevu. Obsahuje speciálně upravené syrovátkové bílkoviny a snížené množství laktózy.

Jak často krmit novorozence a starší děti umělým mlékem

Jak často dávat umělé mléko? Jedna dávka umělého mléka pro kojence by měla být dítěti podávána 5-6× denně, při dokrmování se doporučuje přibližně 60-80 ml sunaru (celkové množství vypitého mléka by mělo odpovídat šestině celkové váhy kojence). U starších dětí dávky kojeneckého mléka se zaváděním příkrmů klesají. Ohledně množství mléka pro novorozence i pro batole se vždy ale řiďte především podle návodu výrobce, které konzultujte se svým pediatrem. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby, proto se na obalech výrobků jedná spíše pouze o orientační informaci, jak často dávat umělé mléko a doporučené dávkování umělého mléka byste měla přizpůsobit potřebám svého miminka.

Do kdy dávat umělé mléko svému dítěti

A pokud se ptáte, do kdy dávat umělé mléko svému dítěti, nedokážeme vám dát bohužel přesnou odpověď. Je to velmi individuální záležitost, ale obecně se uvádí do 3 let. Pak už není z výživového hlediska třeba.

i

Na příkrmy jsme se zaměřili i v našem článku Kdy začít s příkrmy a jak na to. Dozvíte se v něm, kdy a jak začít s příkrmy, jak postupovat při jejich zavádění a nechybí ani přehledná tabulka příkrmů.

Dávkování umělého mléka podle potřeb miminka

Co se týče doporučeného vypitého množství, je třeba sledovat potřeby dítěte a jeho prospívání. Pokud vypije méně/více, ale přibírá a roste dobře, nedělejte si s tím starosti, žádné miminko nikdy nesedne do tabulek. Důležité je nenechat miminko hladovět, ale ani ho nutit pít velké množství, které by pak mělo tendenci vyblinkat či by mu způsobovalo bolesti bříška.

Jak často dávat umělé mléko
Jak často dávat umělé mléko? Sledujte růst a přibírání dítěte na váze a především utište jeho hlad dávkováním umělého mléka podle jeho potřeb.

Tabulka krmení novorozence a kojence

První měsíce života každého miminka jsou výlučně mléčné období. Nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy kojenců je kojení, ale pokud to není možné nebo mateřského mléka je nedostatek, pak je nevyhnutelný přechod z kojení na umělé mléko. Mnohé maminky pak potřebují přesný výpočet dávky umělého mléka, aby měly jistotu, že jejich miminko nestrádá. Ukazatelem, zda tomu tak není, je váha dítěte. Pokud se váha miminka snižuje nebo miminko na váze nepřibývá, není umělé mléko vyhovující a je potřeba se o dalším postupu poradit s pediatrem.

Denní dávka umělého mléka pro miminko se dá vypočítat podle jednoduchého vzorce: 1/6 váhy za 24 hodin. Když tuto dávku vydělíte počtem krmení za den, vyjde vám, kolik by měla být jedna dávka. Platí to i naopak, tedy při výpočtu, jak často dávat umělé mléko.

Váha dítěte Množství mléka za 24 hodin Kolik ml vypije obvykle v jedné dávce
3 500 gramů 580 ml 50 ml
4 000 gramů 670 ml 95-110 ml
5 000 gramů 830 ml 120 ml
6 000 gramů 1 000 ml 140 ml
7 000 gramů 1 170 ml 165 ml

Je třeba mít na paměti, že doporučená denní dávka mléka je ovlivněná více faktory (momentální rozpoložení a apetit miminka, genetické předpoklady) a není třeba se stresovat, pokud se dítě od ní trochu odchýlí. Nejlepší způsob, jak kontrolovat, zda dítě nestrádá, je všímat si počet pomočených plen (8-10 plen denně) a barvu stoličky – konzistence řídká míchaná vajíčka, barva světle žlutá, může být mírně zelená. Nesmí být do hněda, to znamená hladová stolice.

Jak přejít z kojení na umělé mléko

Kdy začít dávat umělé mléko a kdy je nejlepší čas na přechod z kojení na umělé mléko? Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje kojení dítěte do šesti měsíců plně. Pak pokračovat s příkrmy až do dvou let věku dítěte, klidně i déle. Opravdu není kam spěchat a čím déle si budete oba užívat společné chvíle při kojení, tím lépe.

Ať už chcete přejít z kojení na umělé mléko z vlastního rozhodnutí nebo z důvodu zdravotních problémů, tak jako tak je potřeba dávka trpělivosti. Pro dítě bude umělé mléko něco nového, neznámého a ve většině případů něco nežádaného, co bude vehementně odmítat. Přechod z kojení na umělé mléko neuspěchejte. Čím méně budete na dítě se změnou tlačit, tím lépe ji přijme.

Jak naučit dítě pít umělé mléko

Postupně. Kombinace kojení a umělého mléka je nejlepším způsobem, jak propojit výhody kojení se spokojeností sytého miminka. Je jedno, jestli začnete dítěti dávat kojeneckého mléko například už ve 4. měsíci nebo až později, vždy je potřeba jít na to tak pomalu, jak jen je to možné.

Dítě se bude zpočátku umělému mléku bránit a může se vzpírat. Musí si prostě zvyknout na novou chuť a způsob podávání potravy – pro něj nezvyklé a zprvu i těžké sání z lahvičky. Proto pomalinku zkoušejte a trénujte v pohodlí domova bez rušivých zvuků a vjemů. A to ideálně když ještě dítě není úplně hladové a ani unavené. Kombinace kojení a umělého mléka vám v tom pomůže. Nezbytné je pohlídat si i správnou teplotu kojeneckého mléka. To by mělo mít teplotu takovou jakou má mateřské mléko, tedy 36-37 °C. Teplotu ověříte nejlépe kápnutím na zápěstí.

  1. Zkuste dítěti podávat umělé mléko na lžičce, než se naučí pít z lahvičky. Starší děti (kolem 9 měsíců) mohou lahvičku přeskočit a rovnou se mohou začít učit pít z hrníčku.
  2. Při krmení dítě hlaďte, dotýkejte se ho, choďte s ním po místnosti a zkrátka mu ukažte, že pití z láhve je příjemná záležitost.
  3. Pokud dítě umělé mléko stále odmítá, povolejte tatínka. Je větší pravděpodobnost, že přijme jinou stravu než mateřské mléko, když maminka nebude na blízku.
  4. Kombinace kojení a umělé výživy může být i trochu alchymie. Pokud dítě umělé mléko stále odmítá, nabízí se ještě možnost vyzkoušet jiné typy mléka či savičky (vybírejte anatomické, které tvarem připomínají bradavku).
Přechod z kojení na umělé mléko
Se zaváděním umělého mléka nespěchejte a vytvořte z toho příjemnou záležitost. Kombinace kojení a umělého mléka bude dobrým začátkem.

Změna umělého mléka – kdy je vhodná a jak na ni

Kdy a jak změnit již vybranou značku a typ kojeneckého mléka? Změna umělého mléka by se neměla provádět v prvních měsících života miminka. I když mají totiž kojenecká mléka téměř totožné složení, mohou se mírně lišit používanou recepturou a poměrem živin. V citlivém dětském trávicím traktu tak mohou i drobné nuance zapříčinit problémy s trávením. V případě nezbytné změny umělého mléka doporučujeme vše konzultovat s pediatrem.

Pokud pozorujete, že má vaše dítě průjmy nebo naopak zácpy, nepřibývá na váze tak, jak by mělo, nebo potřebujete mléko změnit z nějakého jiného důvodu, postupujte pomalu. Nejprve změňte jednu dávku umělého mléka a sledujte, zda je vše v pořádku. Takto postupně vyměňte původní kojenecké mléko za nové. A to platí jak pro malé děti, tak i pro ty starší. Vždy buďte raději opatrní a v případě potřeby při změně umělého mléka se poraďte s dětským lékařem.

Od kdy může miminko kravské mléko?

Možná jste už přemýšlela, že nahradíte mateřské mléko kravským, ale tuto variantu vám musíme rozmluvit. Kupované kravské mléko totiž obsahuje vyšší množství bílkovin a minerálů a nemá dostatečné množství vitamínů. Pro dětský organismus by proto konzumace neupraveného kravského mléka byla velkou zátěží a navíc by mu neposkytla veškeré potřebné živiny. Z tohoto důvodu se neupravené kravské mléko doporučuje podávat dětem až od 2 let. Vedle kravského mléka můžete vyzkoušet také rostlinná mléka, například ovesné nebo rýžové, ale i ty doporučujeme raději až v pozdějším věku dítěte, jelikož mohou obsahovat látky, ze kterých by miminko mohlo bolet bříško.

i

Mléka se speciální úpravou by nikdy neměla být podávána zdravým miminkům, o jejich podávání miminku se proto vždy poraďte s dětským lékařem.

Příprava umělého mléka

Jak připravit umělé mléko? Sunar i jakékoliv jiné umělé mléko připravujte vždy podle návodu, který je uveden na obalu. Mléko by mělo mít teplotu jako mateřské mléko, tedy kolem 36-37 stupňů. Vodu pro jeho přípravu lze ohřívat ve speciálních ohřívačkách láhví a správnou teplotu hotového sunaru otestujete pár kapkami na zápěstí.

Příprava kojeneckého mléka
Příprava umělého mléka vyžaduje pečlivé hlídání správné teploty umělého mléka. Před podáváním ji vždy otestujte na zápěstí.

Zásady pro přípravu kojeneckého mléka

  • Před přípravou umělého mléka veškeré potřeby sterilizujte – vyvařte nebo použijte parní sterilizátor lahví či sterilizátor do mikrovlnné trouby – a mějte vždy čisté ruce.
  • Převařte pitnou vodu určenou pro kojence a nechte ji v konvici vychladnout přibližně 30 minut na teplotu 40 °C. Pro přípravu umělého mléka používejte výhradně kojeneckou vodu, kohoutková voda by mohla i po převaření ohrozit zdraví vašeho miminka. 
  • Mléko vždy připravte těsně před podáním a ověřte teplotu na zápěstí. V žádném případě nepijte z láhve, na dítě by se z vašich úst mohly přenést bakterie.
  • Již hotové kojenecké mléko nikdy znovu nepoužívejte. To, co dítě nespotřebuje, vylijte. Mléko by se mělo vypít maximálně do hodiny od přípravy.

i

Při cestování si sbalte odměřené mléko zvlášť, horkou vodu v termosce a v lahvi mějte k dispozici i vodu pokojové teploty (či studenou), abyste mohli namixovat ideální teplotu mléka.

Dávkování umělého mléka

Striktně dodržujte dávkování umělého mléka, zvláště u nejmenších miminek. Dávky umělého mléka odměřte vždy přesně podle návodu a nikdy nedávejte odměrku navíc. To by totiž mohlo miminku způsobit zácpu nebo bolesti bříška. Neméně důležitá je také volba kojenecké lahve, která by měla být příjemná, měla by se dobře držet i čistit.

Dávkování kojeneckého mléka – jak často dávat umělé mléko
Kojenecké mléko dávkujte přesně podle návodu, ať dítěti dodáte množství živin, které potřebuje.

Nezapomínejte dát miminku prostor pro odříhnutí. Po nakrmení si ho položte do svislé polohy na rameno a jemně poplácejte po zádech. Miminko si zpravidla do několika minut jednou či vícekrát odříhne. Nemusí to však být pravidlo, někdy miminko nebude mít potřebu si říhnout, ale tu možnost by mělo dostat vždy. Vyhnete se tak problémům s bolestmi bříška.

Kojenecké mléko tvoří velmi dobrý základ pro zdravý vývoj dítěte a je vhodnou alternativou v případě, že už není kojení z nějakého důvodu úplně možné. Vašemu miminku dodá stejně jako mateřské mléko potřebné živiny a postará se o jeho spokojené bříško.

4.6 77×
LOVI Bottle Warmer - White
Bottle Warmer - automatic shutdown, digital, defrosting function, fast sterilisation function, multiple heat intensity levels, with display, very easy to use and keep Warm function
1 489,-
1 pcs
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY8940
3.7
Tommee Tippee Baby Bottle C2N Anti Colic 2pcs 260ml
Children's Water Bottle - 2pcs, Bottle suitable for infants
419,-
1 pcs
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOB220
4.9 48×
BAYBY BBS 3000 Microwave Sterilizer
Bottle Steriliser - microwave, for for 6 bottles, fast sterilisation function, with integrated basket, with teat tongs and very easy to use
379,-
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY0302
4.2 16×
NUK Children’s Food and Delicacies 6 pc
Food Container Set - contains 6 pieces of various sizes with lids, suitable for microwave and dishwashers
Great price
179,- Save 10,90
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY0019
Print
P-DC1-WEB08
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info