Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka, která efektivně zachycuje krev v období menstruace. Tato malá silikonová nádobka se zavádí do pochvy a funguje na principu podtlaku, díky kterému drží na svém místě a nepropustí žádnou tekutinu. Dle kvality silikonu a způsobu používání a údržby vydrží v průměru 5 až 15 let. Oproti jednorázovým vložkám a tamponům mají
menstruační kalíšky tyto nepopiratelné výhody:
- Jsou většinou vyrobeny z hypoalergenního lékařského silikonu, který má životnost až 10 let.
- Z dlouhodobého hlediska se jedná o velmi výhodnou investici, protože je můžete používat opakovaně.
- Jsou ekologickým řešením, protože jejich používáním nevytváříte zbytečný odpad.
- Nezpůsobují záněty a na rozdíl od tamponů nevysušují poševní sliznici.
- Minimální riziko rozvoje syndromu toxického šoku.
- Zajišťují větší komfort a pohodlí při nošení a můžete je nosit i během sportovních aktivit.
Jak vybrat menstruační kalíšek? Zaměřte se na tyto zásadní parametry
Ideální menstruační kalíšek by po zavedení neměl způsobovat jakékoliv nepříjemné pocity a nesmí vás nikde tlačit. Proto byste při jeho výběru měly zohlednit následující parametry: velikost, pevnost, materiál, zakončení a barvu. Jednotlivé parametry vybírejte s ohledem na váš věk, typ postavy a sílu menstruace. Velmi důležitá je také skutečnost, zda jste již
rodily a jak (přirozeně, či císařským řezem). Zohledněním všech těchto skutečností si vyberete optimální typ a velikost kalíšku.
Kdo potřebuje největší menstruační kalíšek aneb, jak určit správně velikost
Výrobci vyrábí modely různých velikostí. Největší menstruační kalíšek je určený pro ženy po porodu a s velmi silnou menstruací, protože nabízí zároveň také větší objem, tím pádem nemusíte kalíšek často vylévat ani při silné periodě. Naopak malé kalíšky jsou optimální volbou pro mladé, drobné ženy, které ještě nerodily.
- Malé menstruační kalíšky jsou vhodné pro ženy, které ještě nerodily, mají méně než 30 let a nemají příliš silnou menstruaci. I přes tyto indicie je ale nutné spoléhat na svůj úsudek. Malé kalíšky jsou označeny jako A, 1, S a M. Jejich vnitřní průměr se pohybuje od 39 do 41 mm.
- Velké menstruační kalíšky se hodí pro ženy, které již přirozeně rodily nebo mají korpulentní postavu. Dále pro ženy nad 30 let, i když nerodily (po třicítce dochází k uvolnění pánevního svalstva, tudíž malý kalíšek netěsní). Jsou označeny jako velikost 2, B, L. Jejich vnitřní průměr začíná na 44 mm.
i
Jak vyprázdnit kalíšek? Menstruační krev stačí jen vylít
Jak přesně funguje kalíšek? Menstruační krev stéká do kalíšku. Tu musíte v pravidelných intervalech vylévat. Poté stačí kalíšek jen důkladně opláchnout teplou vodou. Po skončení menstruace kalíšek sterilizujte vyvařením po dobu alespoň 5 minut a následně uložte do sáčku z bavlny.
Menstruační kalíšky se mohou lišit také tvrdostí
Menstruační kalíšky jsou podle tvrdosti/pevnosti dostupné ve dvou provedeních. Opět záleží na síle pánevního dna. Ženy se zpevněným pánevním dnem, tedy mladší ženy, které ještě nerodily, případně sportovkyně, ocení spíše tvrdší menstruační kalíšek s označením „Classic“. Naopak ženy se slabším pánevním dnem by měly zvolit menstruační kalíšek s označením „Soft“. Měkký kalíšek je také optimální variantou
pro citlivé ženy, které pociťují nepohodlí po zavedení tamponu.
Malé
Velké
S dezinfekční krabičkou
Z čeho se vyrábí moderní menstruační kalíšky?
Menstruační kalíšky se vyrábí z lékařského silikonu, měkkého termoplastu (TPE) nebo latexu. Nejčastěji se ale vyrábí právě z lékařského silikonu, který je hypoalergenní a zdravotně nezávadný. TPE je levnější než silikon a je také příjemný na dotek. Latex není hypoalergenní materiál.
Při výběru je důležité zohlednit také způsob zakončení kalíšku, které může mít tvar stopky, očka, kuličky nebo může být zcela bez vystouplého zakončení. Každé ženě vyhovuje něco jiného. Hlavní je váš komfort a snadná manipulace s prázdným i plným kalíškem.
Jakou barvu bude mít váš menstruační kalíšek?
Menstruační kalíšek si můžete pořídit ve vaší oblíbené barvě. V naší nabídce najdete různé značky a barvy, takže váš menstruační kalíšek může být bílý, červený, modrý, růžový, fialový nebo zcela transparentní. Použité barvy jsou zdravotně nezávadné. Neobsahují těžké kovy (chrom, olovo, rtuť) nebo ftaláty.
Jak používat menstruační kalíšek?
Lámete si hlavu, jak používat menstruační kalíšek? Velmi podobně, jako jste zvyklé u klasického tamponu, akorát jej neumisťujete tak hluboko. V průběhu dne je potřeba menstruační kalíšek vyprázdnit (doba by neměla přesáhnout 12 hodin). Ze zavádění nemusíte mít obavy, po několika opakováních získáte potřebnou jistotu.
- Menstruační kalíšek zavádějte jako tampon v mírném podřepu a nejlépe ve sprše.
- Vyberte si některý z používaných skladů, aby se vám co nejlépe zaváděl.
- Pokud by byla aplikace nepříjemná, navlhčete jej vodou či lubrikačním gelem.
- Zaveďte jej do pochvy o něco níže než klasický tampon a nechte jej rozvinout.
- Pro vytvoření potřebného podtlaku je potřeba zatáhnout za stopku směrem dolů.
Pokud nemáte zatím dostatečnou praxi, nebo máte obavy, že menstruační kalíšek proteče, můžete zpočátku nebo během silné menstruace nosit také menstruační kalhotky. Při správném zavedení a pravidelném vyprazdňování, ale protečení kalíšku nehrozí.
Jak zavést menstruační kalíšek, aby neprotékal?
Někdy se vám může stát, že menstruační kalíšek protéká. Jak zavést menstruační kalíšek vždy správně? Protékání je způsobeno nejčastěji z těchto příčin: dočasnou anatomickou změnou, tedy změnou umístění čípku, chybnou technikou nebo nesprávným umístěním příliš vysoko či nízko. Tyto komplikace lze snadno vyřešit.
i
Menstruační kalíšky se před zavedením skládají
Každý výrobce uvádí ve svém návodu různé techniky skládání, které vám pomohou vybrat si vhodný styl zavádění. Vyzkoušejte si různé techniky a najděte si ideální způsob, díky kterému menstruační kalíšky snadno zavedete. Rychle tak zvládnete nejen zavádění, ale také následné vyjmutí.
Po jaké době vyměnit menstruační kalíšek a jak?
Menstruační kalíšek je nutné vyprazdňovat v pravidelných časových intervalech v závislosti na jeho velikosti a síle vaší periody. Kalíšek může být zavedený 4 až 12 hodin. Vyjmutí provádějte opět v podřepu. Uchopte stopku a jemně zmáčkněte jeho dno, tím uvolníte podtlak a poté můžete kalíšek opatrně vytáhnout a jeho obsah následně vylít do toalety. Před zavedením
kalíšek důkladně opláchněte teplou vodou a vždy dbejte na to, abyste měli čisté (ideálně dezinfikované) ruce.
Jak se starat o menstruační kalíšky?
Péče o menstruační kalíšky je velmi důležitá ze zdravotního i hygienického hlediska. Pokud se o ně budete starat přesně dle pokynů výrobce, prodloužíte tím jejich životnost. Před prvním použitím kalíšek vyvařte (alespoň 20 minut). Na pravidelné čištění používejte mýdlo bez parfemace a olejů nebo jen teplou vodu. Někteří výrobci nabízí speciální mýdla na menstruační kalíšky. Po skončení
menstruace kalíšek opět vyvařte. Použít můžete také parní sterilizátor či sterilizační kelímek.
Je vhodný menstruační kalíšek pro panny, či nikoliv?
Menstruační kalíšek pro panny nelze jednoznačně doporučit. Při jeho zavádění totiž může dojít k protržení panenské blány (i v případě nejmenších velikostí kalíšků). Z tohoto důvodu se doporučuje s jejich používáním začít až po zahájení sexuálního života.
Je možné pořídit si menstruační kalíšek pro začátečníky?
Menstruační kalíšek pro začátečníky neexistuje. Pro správný výběr je zásadní velikost. Pokud s menstruačním kalíškem začínáte, určitě si důkladně prostudujte návod k použití a stránky výrobce. Výrobci totiž na svých webech zpravidla mají velmi dobře zpracované návody včetně instruktážních videí.
Podívejte se, co říkají na menstruační kalíšek recenze. Zkušenosti a postřehy ostatních žen jsou užitečným zdrojem informací. Chcete vsadit na jistotu? Pořiďte si nejlepší menstruační kalíšek. V této kategorii najdete dlouhodobě nejprodávanější produkty.