Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V těhotenství je vhodné, a někdy dokonce přímo nezbytné, se některým aktivitám vyhnout. Víte, co můžete pít a jíst a které aktivity vám nejsou doporučeny? Připravili jsme pro vás komplexní článek a zjistili, jak je to se sexem a sportem v těhotenství, zda můžete podstoupit rentgen solárium a barvení vlasů v těhotenství, ale také jaké léky můžete během těhotenství užívat. 

Na co si dát pozor v těhotenství

Obsah článku Na co si dát pozor v těhotenství

Příprava na těhotenství

Pokud těhotenství plánujete, můžete své tělo pro miminko připravit. Kromě kvalitní životosprávy, přiměřeného pohybu a sportu je důrazně doporučováno ukončení kouření cigaret a užívání jakýchkoliv návykových látek. Pokud máte nadváhu, je ideální před otěhotněním váhu zredukovat. Jakékoliv diety a cílené hubnutí v těhotenství pak není vhodné.

Jestliže se snažíte snížit hmotnost před otěhotněním, není však třeba hubnout příliš. Je totiž pravděpodobné, že během prvního trimestru díky nechutenství, které trápí řadu těhotných, shodíte několik kilo sama. Právě z toho důvodu je vhodné nemít ani podváhu, kdy riskujete nejen schopnost otěhotnět, život miminka, ale i svůj. Vyvážená strava dělá zázraky jak s tělem, tak i s psychikou. Určitě je dobré začít užívat kyselinu listovou ještě před otěhotněním a případně další vitamíny, o kterých víte, že by vám mohly chybět.

Co vynechat z jídla a pití v těhotenství: Alkohol, káva a další

Pití alkoholu se během celého těhotenství nedoporučuje, je totiž prokázáno, že se alkohol přenáší krevním oběhem do placenty a dále do plodu, což může mít negativní vliv na jeho správný vývoj. Výběr nealkoholických drinků je dnes již poměrně široký, takže i během těhotenství si můžete dopřát lahodné osvěžení.

Na škodlivost kávy se na rozdíl od alkoholu názory odborníků liší, nicméně při bezproblémovém těhotenství, si jeden šálek vaší oblíbené kávy denně bez obav vychutnejte. Je možné, že se během těhotenství vaše citlivost na kofein zvýší a sama zjistíte, že vám nedělá dobře. V tom případě poslouchejte své tělo. Pokud si chuť kávy nedokážete odepřít, můžete si bez obav dopřát kávu bez kofeinu nebo existují kávové náhražky, které svou chutí kávu připomínají a často obsahují řadu dalších prospěšných vitamínů.

i Víte, co vše můžete a co nesmíte jíst v těhotenství? Máme pro vás články Co jíst a nejíst v těhotenství a Bylinky v těhotenství.

Opalování v těhotenství

Kam nechodí slunce, tam chodí doktor. To je pořekadlo, které platí, ale má své hranice. I v těhotenství je důležitý pobyt na slunci pro získání potřebných vitaminů, nicméně je třeba ho omezit. Dlouhodobý pobyt na silném slunci může ohrozit plod, ale také budoucí maminku. Kůže v těhotenství je citlivější, na sluneční paprsky pokožka reaguje výskytem tmavých pigmentových skvrn vlivem hormonů. Pobyt na slunci proto plánujte spíše v dopoledních či pak již v pozdních odpoledních hodinách, s pokrývkou hlavy a v případě delšího pobytu se sluneční ochranou v podobě opalovacího krému. Nezapomínejte také na pitný režim během celého dne.

Opalování v těhotenství
S pobytem na přímém slunci v těhotenství buďte opatrné a raději si dopřejte procházku ráno či k večeru.

Solárium v těhotenství

S opalováním souvisí i solárium. V tomto případě nejsou průkazné studie, že by solárium plodu přímo škodilo, na druhou stranu není přínosné ani pro maminku, ani pro miminko. Opálenou pleť si dopřejte až po porodu, nyní by vám mohly vzniknout nepříjemné pigmentové skvrny. Doporučujeme raději strávit denně 30 minut na slunci, které vám dodá přirozeně vitaminy a pomůže vám získat trochu snědé barvy. Cílené opalování a solárium nicméně v těhotenství opravdu vynechte.

Barvení vlasů v těhotenství

I během těhotenství chce být každá maminka krásná, ale barvení vlasů se nedoporučuje. Není dosud známo, jak moc pronikají chemikálie při barvení vlasů až k plodu. Dítě přímo neohrozíte jedním barvením, ale na druhou stranu je zbytečné se riziku vystavovat, devět měsíců můžete nechat vlasy odpočinout a místo barvy jim dodat pořádnou péči a nechat je zotavit. Těhotným ženám obvykle vlasy přestávají vypadávat, takže si užijte přirozenou krásu vašich vlasů bez zbytečné chemie. Pokud se nechcete barvení vlasů vzdát, je vhodné upozornit svou kadeřnici, že jste těhotná a zvolit šetrný způsob barvení a pokud možno přírodní barvy. Také v případě domácího barvení vlasů můžete využít přírodní barvy na vlasy, které neobsahují žádné potencionálně nebezpečné chemické složky.

Sport, fyzická aktivita a námaha v těhotenství

Dobrá fyzická kondice je u nastávající maminky velmi důležitá. Pomáhá v průběhu celého těhotenství, má velký vliv na dobrý průběh porodu a také na rychlé zotavení. Pokud sportujete, není důvod se v prvních měsících výrazně omezovat. Vyhněte se pouze zvedání těžkých předmětů a zbytečného vysilování. Přidejte přiměřenou sportovní aktivitu, ideálně chůzi či plavání. Plavání je vůbec nejlepší možný sport i těsně před porodem, kdy vám voda pomůže nadnášet vaše těžší tělo. Zkusit můžete také těhotenskou jógu, připravili jsme pro vás článek i s videi Jóga v těhotenství. Určitě se také zaměřte na posílení zádových svalů a správné držení těla. Novopečené maminky často trápí bolesti zad z důvodu neustálého zvedání, pokládání, nošení a kojení miminka.

Zvedání těžkých věcí v těhotenství
Za určitých podmínek lze těžší věci v těhotenství zvedat, je však třeba se vyhnout namáhání břicha.

Jak na nošení těžkých věcí v těhotenství

Během těhotenství se nedoporučuje nosit těžké věci. Někdy se tomu však nevyhnete, zvláště pokud ještě chodíte do práce či máte doma starší dítko. Pokud nemáte rizikové těhotenství, není občasné nošení těžších věcí velký problém, ale snažte se tomu přesto vyhnout.

Rady a tipy, jak nosit těžké věci v těhotenství

Kromě základního doporučení se vyhnout nošení těžkých věcí, což nelze vždy dodržet, doporučujeme řídit se následujícími radami.

 • Neváhejte požádat o pomoc anebo najít způsob, jak zamezit velké zátěži na břicho.
 • Zkuste zapojit svaly na nohou i na rukou, omezte zvedání švihem.
 • Vždy vše zdvihejte z podřepu (tzv. posed na bobek), nikoliv z předklonu.
 • Staršímu dítku pořiďte schůdky, přesuňte ho z malé postýlky, ze které se neumí samo dostat, do velké se zábranou.
 • Nakupujte méně věcí a častěji, pořiďte si batoh místo tašky, ideálně nakupujte online i s donáškou.
 • V případě, že vás trápí bolesti v bedrech, zvažte pořízení těhotenského bederního pásu, který vám trochu uleví od váhy těhotenského bříška.
i Víte, že můžete cvičit i v těhotenství? Poradíme vám Jak cvičit v těhotenství!

Sex v těhotenství

Při bezproblémovém těhotenství můžete mít sex, kdykoliv se na něj cítíte. Některé ženy dokonce v prvním trimestru ovládá zvýšená chuť na sex, které není třeba se bránit, pokud se cítíte dobře a nemáte rizikové těhotenství. Ke konci těhotenství je třeba zohlednit větší bříško, nesmí být při sexu utlačováno. Je tedy vhodné zvolit jiné polohy, misionářská klasická poloha není po prvním trimestru vhodná, protože vás může děloha a plod tlačit. Není třeba se bát, že by partnerův penis mohl dítěti ublížit, dítě je dobře chráněno.

Kdy je třeba se sexu v těhotenství vyhnout

 • Rizikové těhotenství, hrozba potratu
 • Vaginální krvácení
 • Partner trpí sexuálně přenosnou nemocí
 • Infekce či zánět v intimních partiích (platí pro oba partnery)
 • Riziko předčasného porodu
 • Pokud se necítíte dobře, nechcete sex či při bolestech
 • Po odtečení plodové vody

Pokud si nejste jistá, ověřte si svůj zdravotní stav u vašeho gynekologa, který vám dá doporučení, zda můžete sex provozovat či se mu vyhnout.

Odpočinek jako důležitá součást každého těhotenství
Nepodceňujte důležitost odpočinku během těhotenství.

Rentgen v těhotenství

V případě těhotenství je třeba obsluhu rentgenu informovat, aby mohli vaše bříško ochránit proti škodlivým paprskům. Nejvíce ohrožený je plod od třetího týdne do čtvrtého měsíce. Pokud je to možné, rentgenování vynechte. Pokud však došlo k rentgenu v oblasti břicha v době, kdy jste byla těhotná, aniž byste to vy či obsluhující personál věděli, je třeba případné hrozby a rizika probrat s vaším ošetřujícím gynekologem a případně provést testy. Ačkoliv jsou rentgenové paprsky pro plod škodlivé, neznamená to nutně, že ho to zrovna v tomto případě jednoho ozáření ohrozilo.


iVíte, jaké vitamíny a minerály jsou v těhotenství vhodné? Připravili jsme pro vás komplexní článek O vitamínech a minerálech v těhotenství.

Léky v průběhu těhotenství

Když je žena těhotná, je propojená s plodem ve svém bříšku. Proto veškeré pití, jídlo, ale i léky musí konzumovat s ohledem na vývoj miminka. Některé léky jsou pro plod škodlivé, některé jsou rizikové jen minimálně. Jakoukoliv konzumací léků je vždy třeba konzultovat s lékařem informovaným o vašem těhotenství. Některé zákroky či léčba se mohou odložit do doby po porodu, jiné nemoci však mohou ohrožovat maminku i plod a je třeba zahájit léčbu okamžitě.

Pokud vás trápí bolest (například hlavy), můžete si bez obav vzít paracetamol (paracetamol obsahuje například lék Paralen). Tento lék je bezpečný pro užití během těhotenství. Dnes naštěstí existuje mnoho léků, které vám mohou pomoci, a zároveň neublíží miminku. V případě nutnosti antibiotik v těhotenství také existují antibiotika, která mohou užívat i těhotné ženy. Vždy je ale třeba použití všech léků konzultovat s lékařem, a to včetně vitaminů a bylinek.

Těhotenské potřeby a příprava na porod

S postupujícím těhotenstvím zjistíte, že je v nabídce mnoho praktických věcí, které se vám vyplatí pořídit, abyste si maximálně užila nejkrásnější období očekávání příchodu potomka opravdu na plno a fit. Ať jsou to již zmiňované vitamíny pro těhotné, těhotenské čaje, krémy a kosmetika pro péči o těhotenské bříško nebo kojící a těhotenské polštáře. Pokud jste prvorodička nebo chcete načerpat inspiraci, začtěte se do knih věnovaných přípravě na porod nebo výchově dětí. Jestliže pravidelně jezdíte autem, určitě si pořiďte bezpečnostní pás do auta speciálně pro těhotné ženy, který zajistí maximální bezpečí pro vaše miminko v případě potřeby.

Ke konci těhotenství si nachystejte a sbalte tašku do porodnice. Co vše by měla taška do porodnice obsahovat a na co nezapomenout se dočtete v našem článku Co s sebou do porodnice. Pokud nevíte, co vše pro vaše miminko po příchodu z porodnice a v prvních týdnech života budete potřebovat, inspirujte se v našem článku Jak se připravit na příchod miminka, protože včasná příprava se vám může v začátcích obzvláště hodit.

4,5 12×
CHICCO Tampóny do podprsenky antibakteriální 60 ks
Vložky do podprsenky jednorázové,
179,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5864
4,7 73×
NEW BABY univerzální kojící polštář ve tvaru C ovečky béžový
Kojicí polštář - tvar písmene C, pratelný potah, materiál povlaku bavlna, materiál výplně duté vlákno, průměr 16 cm, vzor zvířata, béžová barva
1 060,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: BABY6201
4,7 21×
BELLA Mamma Comfort prsní vložky (30 ks)
Vložky do podprsenky jednorázové, anatomicky tvarované, flexibilní, vysoce absorpční, pohodlné, jemný materiál a lepicí pásky
75,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UBR020
4,6 43×
BELLA Mamma M/L (2 ks)
Poporodní kalhotky , součást povinné výbavy nových maminek, jsou elastické a slouží pro opakované použití. Materiál je síťovina a elastická sítovina, velikosti: M/L. - 35,50 Kč/ks
71,-
1 balení
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HV044
4,7 20×
CHICCO Kalhotky po porodu síťované elastické 4 ks
Poporodní kalhotky , součást povinné výbavy nových maminek, jsou pevné a slouží pro opakované použití. Materiál je elastická sítovina, velikosti: UNI. - 44,75 Kč/ks
179,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5833
4,6 24×
CHICCO Poporodní vložky 30 ks
Poporodní vložky jsou přesně navrženy pro období po porodu a jsou zvlášť dlouhé a široké, aby zajišťovaly maximální ochranu, speciální 3- - 4,97 Kč/ks
149,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5834
4,5 43×
BELLA Mamma porodnické vložky 10 ks
Poporodní vložky bez fólie, se savým jádrem, vhodné pro hygienu v šestinedělí. Lze koupit min 2. bal. - 4,60 Kč/ks
46,-
1 balení
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HV043
4,7 37×
SCAMP Comfort Isofix - černý
Těhotenský pás do auta pro těhotné, pro bezpečnější a pohodlnější cestování autem
679,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY8773
4,3
Lucaffe Decafeinato 700g
Káva - zrnková, bez kofeinu, směs různého původu, místo pražení Itálie, hmotnost balení 700 g - 641,43 Kč/1 kg
449,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 28.06.2024
Objednací kód: LUCKA988
Příprava na porod: fyzická a psychická profylaxe
Kniha - autor Zuzana Hudáková; Mária Kopáčiková, 136 stran, česky, brožovaná s přebalem matná
od  75,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP230172
4,7
Rozvíjej se, děťátko...: moderní poznatky o významu správné stimulace kojence v souladu s jeho psych
Kniha - autor Eva Kiedroňová, 384 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Super cena
398,- Ušetříte 26,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKP112522
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací