K testování jsme dostali dvě varianty pšenično-ovesné kaše se sušeným mlékem, takže stačí přidat jen vodu. Jedna kaše je čistě pšenično-ovesná, druhá kaše navíc obsahuje švestku a jablko – ve formě sušených kousků, žádné aroma! Kaše bez ovoce je vhodná od 4. měsíce, s ovocem pro děti od 6. měsíce. Složení mají kromě ovoce stejné, proto je budu hodnotit současně, na samotnou chuťovou složku obou kaší se zaměřím na konci recenze.
U miminek se doporučuje zavádět kaše od ukončeného šestého měsíce, kdy poprvé ochutnávají první potraviny. Začněte zeleninou a s podáním první kaše nespěchejte. Zpočátku bude vhodné připravit jen několik lžiček a postupně množství zvětšovat. Kašičku můžete podle návodu připravovat z převařené vody, nicméně pokud máte kvalitní zdroj vody, není třeba ji převařovat.
Miminko získá pomocí kašičky první lžičky obilovin, které obsahují lepek. Ač se mnoho lidí tohoto slova bojí, lepek je přirozenou součástí naší stravy, je proto vhodné ho včas zavést, nejpozději do roka věku dítěte. V případě, že vaše dítě patří do malé skupiny lidí intolerantních na lepek, zjistíte to včas a můžete tyto potraviny eliminovat. Právě první příkrmy pomáhají zjistit, co vašemu děťátku vyhovuje a co ne, protože se zavádí postupně.
Moje děti jsou již starší (2 a 4 roky), dodnes však oba synové milují dětské kaše. Nesnídají je denně, jsou však vítaným zpestřením jídelníčku při snídaních. Výhodou těchto mléčných kaší je totiž to, že k jejich přípravě nepotřebujete nic než chvilku času. Sušené mléko kaše již obsahuje, takže stačí ohřát vodu na cca 40-50 stupňů Celsia, což zvládne stejně dobře mikrovlnka, i rychlovarná konvice. Míchání kaše provádí oba kluci sami jako součást rituálu a rychle utíkají si kaši sníst. Kašička se jí opravdu dobře, při dodržení množství suché směsi na množství vody má ideální konzistenci, kterou děti rychle sní. Proto kašičku oceňuji při ranním spěchu do školek a do práce.
Obě kaše neobsahují cukry či sladidla, žádné nevhodné přidané látky. A právě složení je jedna z hlavních věcí, které by maminky malých dětí měli ověřovat. Nápis bez cukru totiž nestačí, to mnohdy znamená, že cukry jsou nahrazeny sladidly, což je ještě horší varianta. Značka Nestlé zvolila zdravou variantu – neobsahuje nic, co by neměla. Je proto skvělou volbou pro všechny, kteří ví, jak důležité je hlídat si složení jídla, které se dětem podává.
Pšeničná mouka částečně enzymaticky hydrolyzovaná 33 %, mléčná složka 32 % (sušené odtučněné mléko 17,8 %, sušené plnotučné mléko 7,9 %, rostlinné oleje: řepkový nízkoerukový, slunečnicový s vysokým obsahem kyseliny olejové, slunečnicový; minerální látky: uhličitan vápenatý, fumaran železnatý, síran zinečnatý, jodid draselný; vitamíny: C, niacin, E, B1, kyselina pantothenová, A, B6, K, kyselina listová, biotin, D), celozrnná ovesná mouka 31 %, sušené švestkové kousky 3,6 %, sušené jablečné kousky 2,4 %, inulin.
Tučně zvýrazněné složky obsahuje navíc varianta s ovocem, jinak mají kaše stejné složení. Ve složení naleznete přidaných celkem 11 vitaminů, které miminko potřebuje pro správný rozvoj.
Chuť těchto kaší je dána svým složením. Jsou velmi jemné a nepříliš výrazné. Což je pro malé děti ideální. A současně také výhodou pro ty starší, protože na doslazované či dochucované potraviny nejrůznějšími aromaty se zvyká velmi rychle a jen těžko se vrací zpět. Moje děti nekonzumují bonbony a přeslazené komerční cukrovinky, takže jim kašička velmi chutná. V případě potřeby ale není problém starším dětem doplnit kašičku čerstvým ovocem, nastrouhanou hořkou čokoládou, kapkou medu apod. Když si moji synové mohou vybrat, volí tu s ovocem, která má chuť přirozeně nasládlejší.
Nepřislazované kaše jsou oblíbenou volbou mých synů a já je doporučuji pro zpestření zdravého jídelníčku i starších dětí. Pro miminka jde o skvělou možnost, jak objevovat nové chutě, ve kterých nenaleznete přidané cukry, sladidla a aromata. Nové kaše od Nestlé kráčejí správným směrem, takže je mohu opravdu doporučit.
Hodnocení: