AlzaPlus+ MPLA264386

Jak na správné a pohodlné nošení miminka

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Je známo, že nošení miminka dodává malému človíčkovi pocit jistoty, klidu a bezpečí. Zvláště pak, když přijde nemoc nebo jej trápí například bolavé bříško, stává se nošení novorozence celodenní záležitostí. A protože i maminka si potřebuje odpočinout a zvládat ostatní věci, je nosítko nebo šátek na nošení dětí perfektní možností, jak skloubit péči o dítě a domácnost a neztratit přitom nervy. V našem článku vám poradíme, jak na správné nošení miminek, jak zvládnout nošení dětí v šátku včetně vhodného vázání šátku na miminka, i na co si dát pozor, aby se vždy jednalo o ergonomické nošení podporující zdravý vývoj a růst miminka.

Dítě v šátku

Obsah článku: Nosíme děti s láskou a ergonomicky

Výhody nošení dětí v nosítku či šátku

Mnoho maminek si nošení dětí v nosítku či šátku nemůže vynachválit a jsou s tímto způsobem nošení miminka naprosto spokojeny. Hlavní výhody spatřují v posilování vzájemného pouta a také v ryze praktické záležitosti – uvázané miminko v šátku či dítě v nosítku umožňuje mamince vykonávat různé činnosti, neboť má obě ruce volné. Jaké další výhody vyplývají z nošení dětí v šátku či v nosítku?

 • Přirozené prostředí pro novorozence – některá čerstvě narozená miminka se hůře adaptují na nové prostředí, chybí jim těsné prostředí a tlukot srdce. Nošení novorozence mu toto vrací a dodává pocit bezpečí. Šátek nebo nosítko umožní přitisknutí miminka na maminku. Při kolébané chůzi přestávají děti plakat a cítí se klidněji.
 • Ochrana před chladem – v chladném počasí dítě hřeje tělo matky přirozeným způsobem na adekvátní teplotu.
 • Rychlejší vývoj – děti v blízkosti maminky se lépe a rychleji vyvíjí v oblasti motorického, poznávacího i citového vývoje. Nošení miminek v šátku či nosítku proto doporučuje i řada pediatrů.
 • Snížení horečky – nejcitlivějším způsobem, jak snížit malému dítěti horečku (po podání adekvátních léků), je kůže na kůži, což nosítko nebo šátek umožňuje. Oproti jiným způsobům je dítěti podstatně příjemnější a šetrnější k jeho organismu.
 • Pomoc v boji s nemocemi – jakákoliv nemoc a bolest je snášena dítkem a jeho rodiči špatně, proto pomáhá kontakt a blízkost milované osoby, ať už jde o obyčejnou rýmu či závažnější problémy.

Mýtus či pravda: Má nošení v šátku či v nosítku svá negativa?

Ergonomické nosítko představuje kvalitní a zcela bezpečný způsob, jak své dítko nosit. Je bezpečnější a zdravější než nošení v náručí a je zcela podporováno lékaři. Je však důležité, aby dítě získalo možnost i dalších poloh, na zádech a především na bříšku, kdy posiluje šíjové svaly a trénuje na další vývojový skok.

Některé děti si nošení tak zamilují, že odmítají kočárek, což není problém. Zabezpečte však dítěti také možnost spánku v horizontální poloze, ideálně v noci. I při nošení dětí jako všude jinde platí, naslouchejte potřebám svým a svého dítěte a respektujte je.

Ergonomické nošení v nosítku

Na nošení dětí se v poslední době zaměřuje mnoho výrobců, v jejichž nabídce naleznete různé druhy nosítek. Jen některá jsou však zdravotně nezávadná, tzv. ergonomická. Poznáte je tak, že miminko v nosítku má nohy při posazení do nosítka do písmene M, takže váha nejde přes rozkrok a dítě tzv. nevisí. Zadeček by měl být níž než kolena. Je to velmi důležité pro pohodlí dítěte i maminky, poloha do M je zdravotně nezávadná, a v případě některých problémů například s kyčlemi dokonce velmi vhodná. Protože se rozpětí nohou v průběhu růstu dítěte mění, i nosítko by mělo mít možnost úpravy, aby okraje nosítka byly vždy v kolenní jamce, jinak se z nosítka stává neergonomické. 

Nosit děti v nosítku můžou i další členové rodiny.
Nošení dětí od narození pomáhá v utužení vztahu s miminkem.

Způsoby nošení v nosítku

Jak dát miminko do nosítka? Dítě v nosítku lze umístit na záda či na břicho s dítětem vždy čelem k vám. Některé modely ergonomických nosítek umožňují i nošení dítěte zády k vám, aby mělo lepší rozhled. To však není doporučováno z hlediska nesprávného posedu, který škodí páteři dítěte. Také je dítě vystaveno enormnímu množství podnětů, kterým nemůže uniknout, což může mít neblahý vliv na psychiku a spánek dítěte.

Vhodné příslušenství pro nošení v nosítku

 • Slintáček a chrániče popruhů – abyste neustále neprala poslintané nosítko, stačí dokoupit chrániče popruhů. Slintáček zase oceníte pro ochranu vašeho oblečení před poslintáním.
 • Pláštěnka – nosit můžete i v deštivém počasí, stačí si pořídit speciální pláštěnku.
 • Nosící bunda – bunda či nosící mikina je mimořádně praktickým doplňkem do chladného počasí, zajistí teplo vám i dítěti. Mnoho modelů je vhodných i pro těhotné ženy, takže jde o skvělou investici.
 • Novorozenecká vložka – některá nosítka potřebují novorozeneckou vložku pro nošení dětí od narození. 
 • Ledvinka – kapsička pro drobnosti, jako jsou klíče, peníze a telefon. Lze připnout pod nosítko anebo nosit jako kabelku na rameni.
 • Kousací korále – pro zábavu vašeho dítěte, když ho okolní vjemy začnou nudit.
Nošení dětí má mnoho benefitů.
Nošení na zádech je vhodnější pro starší dítka.

Nošení miminka v šátku

Kromě nosítek jsou oblíbeným produktem pro nošení miminka šátky. Ty se prodávají v mnoha barvách a materiálech, některé však odrazují neznalostí maminek, jak uvázat šátek na miminko. Vázání miminka do šátku se totiž nemusí hned napoprvé povést. Nicméně samotné nošení v šátku neboli šátkování není žádným trendem, jde o historicky ověřený způsob, jak být dítěti na blízku.

i Nabídněte nošení dětí i tatínkům a prarodičům, zvýšíte tak pouto mezi nimi a dítětem, navíc tak získáte čas pro sebe, zatímco budete vědět, že se má vaše miminko dobře. Také je naučte, jak uvázat šátek na miminko, ať si sami dokáží provést úvaz šátku na záda.

Druhy a velikosti šátků na nošení dětí

Existují dva typy šátků, elastické a pevné. Elastické se snadněji váží, nejsou však tak trvanlivé a nejsou vhodné pro starší a těžší děti nad 10 kg. Pevné šátky mohou zvládnout dítě až do 20 kg. Rozdíl je také v materiálu či v délce, pro starší děti a některé typy úvazu jsou třeba delší šátky.

i Věděli jste, že kvalitní šátek zraje jako víno? Čím déle dítě v šátku nosíte, tím šátek získává lepší nosící vlastnosti! Nové šátky je totiž třeba nejdříve tzv. zanosit.

Jak uvázat miminko do šátku

Mezi nejoblíbenější úvaz šátku pro novorozence patří kříž s kapsou. Střed šátku si dejte před břicho a konce šátku dozadu, tyto konce na zádech překřižte a přetáhněte přes ramena opět dopředu. Tím se vytvoří přední kapsa, do které dítě vložte. Potom přetáhněte konce šátků pod zadeček dítěte a pod nožičky, abyste vytvořili pro dítě sed to tvaru M. Váha dítěte nesmí být držena jeho rozkrokem, musí být rozložena po zadečku a stehnech. Toho snadno dosáhnete, pokud umístíte kolínka výš, než je zadeček dítěte. Vázání šátku novorozenec brzy přivykne a bude se těšit na pohodlí své klokaní kapsy.

i Způsobů, jak uvázat dítě do šátku, existuje několik desítek včetně možnosti úvazu dvojčat či dvou různě starých dětí současně. Stačí jen projít internet, kde naleznete praktická instruktážní videa na téma vázání šátku pro miminko.

Nošení miminek v létě

Na nošení dětí není třeba ideální počasí, nosit lze kdykoliv. V létě je však třeba zohlednit vysoké teploty a při nošení dětí, zvláště pak při nošení novorozence v šátku či v nosítku, dělat přestávky pro ochlazení, zajistit klobouček proti sluníčku a dostatečný příjem tekutin. Nosítko by mělo být z prodyšného materiálu, ve velkém teplu doporučujeme také funkční oblečení pro miminko i maminku. Nošení dětí v šátku nebo v nosítku může být dokonce lepší variantou než kočárek, který se ve vysokých teplotách snadno stává horkým peklem. 

i Další variantou nošení dětí jsou krosny, které byly oblíbené především dříve, nyní však nejsou z ergonomického hlediska příliš doporučovány. Jsou vhodné pouze pro kratší čas a jen pro bdělé dítko, při usnutí z nich totiž dítěti často přepadává hlavička.

Nošení miminek v zimě

V zimě naopak zvolte nosící bundy, které se přetahují i přes dítě, které je pak v teple. Nezapomínejte také na zahřátí rukou a nohou dítěte a především hlavy. Kombinézy nejsou při nošení dětí příliš vhodné, protože mohou dítě tahat v rozkroku. Pokud chcete použít dupačky či kombinézu, volte alespoň o číslo větší.

Nošení v zimě je bezpečné a pohodlné
Nosítko je praktickou pomůckou pro  nošení dětí v zimě i v létě.

Tipy a triky pro nošení dětí:

 • Nosítko nebo šátek oceníte například při cestování letadlem, kdy vám před vstupem do letadla odeberou kočárek a často vám jej vrací až mezi poslední zavazadly. 
 • Pořiďte si kousací korále, které zabaví dítko, pokud se začne nudit například při čekání ve frontě. 
 • Většina nosítek umožňuje během nošení také kojení, což mnoho maminek ocení.
 • Pozice na bříšku maminky je vhodná pro nejmenší děti a je také nejpříjemnější.
 • Pro starší děti je však oblíbené nošení na zádech maminky, odkud mají skvělý výhled.
 • Nosit lze i dvojčata, obě současně!
i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

TIPY na nosítka pro děti z nabídky Alza.cz

Nošení dětí je velice příjemné pro miminko a praktické pro maminku. Posiluje vzájemné pouto a miminku přináší pocity klidu a bezpečí, což přispívá k jeho zdárnému a zdravému vývoji.

Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací