Je známo, že nošení miminka dodává malému človíčkovi pocit jistoty, klidu a bezpečí. Zvláště pak, když přijde nemoc nebo jej trápí například bolavé bříško, stává se nošení novorozence celodenní záležitostí. A protože i maminka si potřebuje odpočinout a zvládat ostatní věci, je nosítko nebo šátek na nošení dětí perfektní možností, jak skloubit péči o dítě a domácnost a neztratit přitom nervy. V našem článku vám poradíme, jak na správné nošení miminek, jak zvládnout nošení dětí v šátku včetně vhodného vázání šátku na miminka, i na co si dát pozor, aby se vždy jednalo o ergonomické nošení podporující zdravý vývoj a růst miminka.
Mnoho maminek si nošení dětí v nosítku či šátku nemůže vynachválit a jsou s tímto způsobem nošení miminka naprosto spokojeny. Hlavní výhody spatřují v posilování vzájemného pouta a také v ryze praktické záležitosti – uvázané miminko v šátku či dítě v nosítku umožňuje mamince vykonávat různé činnosti, neboť má obě ruce volné. Jaké další výhody vyplývají z nošení dětí v šátku či v nosítku?
Ergonomické nosítko představuje kvalitní a zcela bezpečný způsob, jak své dítko nosit. Je bezpečnější a zdravější než nošení v náručí a je zcela podporováno lékaři. Je však důležité, aby dítě získalo možnost i dalších poloh, na zádech a především na bříšku, kdy posiluje šíjové svaly a trénuje na další vývojový skok.
Některé děti si nošení tak zamilují, že odmítají kočárek, což není problém. Zabezpečte však dítěti také možnost spánku v horizontální poloze, ideálně v noci. I při nošení dětí jako všude jinde platí, naslouchejte potřebám svým a svého dítěte a respektujte je.
Na nošení dětí se v poslední době zaměřuje mnoho výrobců, v jejichž nabídce naleznete různé druhy nosítek. Jen některá jsou však zdravotně nezávadná, tzv. ergonomická. Poznáte je tak, že miminko v nosítku má nohy při posazení do nosítka do písmene M, takže váha nejde přes rozkrok a dítě tzv. nevisí. Zadeček by měl být níž než kolena. Je to velmi důležité pro pohodlí dítěte i maminky, poloha do M je zdravotně nezávadná, a v případě některých problémů například s kyčlemi dokonce velmi vhodná. Protože se rozpětí nohou v průběhu růstu dítěte mění, i nosítko by mělo mít možnost úpravy, aby okraje nosítka byly vždy v kolenní jamce, jinak se z nosítka stává neergonomické.
Jak dát miminko do nosítka? Dítě v nosítku lze umístit na záda či na břicho s dítětem vždy čelem k vám. Některé modely ergonomických nosítek umožňují i nošení dítěte zády k vám, aby mělo lepší rozhled. To však není doporučováno z hlediska nesprávného posedu, který škodí páteři dítěte. Také je dítě vystaveno enormnímu množství podnětů, kterým nemůže uniknout, což může mít neblahý vliv na psychiku a spánek dítěte.
Kromě nosítek jsou oblíbeným produktem pro nošení miminka šátky. Ty se prodávají v mnoha barvách a materiálech, některé však odrazují neznalostí maminek, jak uvázat šátek na miminko. Vázání miminka do šátku se totiž nemusí hned napoprvé povést. Nicméně samotné nošení v šátku neboli šátkování není žádným trendem, jde o historicky ověřený způsob, jak být dítěti na blízku.
Existují dva typy šátků, elastické a pevné. Elastické se snadněji váží, nejsou však tak trvanlivé a nejsou vhodné pro starší a těžší děti nad 10 kg. Pevné šátky mohou zvládnout dítě až do 20 kg. Rozdíl je také v materiálu či v délce, pro starší děti a některé typy úvazu jsou třeba delší šátky.
Mezi nejoblíbenější úvaz šátku pro novorozence patří kříž s kapsou. Střed šátku si dejte před břicho a konce šátku dozadu, tyto konce na zádech překřižte a přetáhněte přes ramena opět dopředu. Tím se vytvoří přední kapsa, do které dítě vložte. Potom přetáhněte konce šátků pod zadeček dítěte a pod nožičky, abyste vytvořili pro dítě sed to tvaru M. Váha dítěte nesmí být držena jeho rozkrokem, musí být rozložena po zadečku a stehnech. Toho snadno dosáhnete, pokud umístíte kolínka výš, než je zadeček dítěte. Vázání šátku novorozenec brzy přivykne a bude se těšit na pohodlí své klokaní kapsy.
Na nošení dětí není třeba ideální počasí, nosit lze kdykoliv. V létě je však třeba zohlednit vysoké teploty a při nošení dětí, zvláště pak při nošení novorozence v šátku či v nosítku, dělat přestávky pro ochlazení, zajistit klobouček proti sluníčku a dostatečný příjem tekutin. Nosítko by mělo být z prodyšného materiálu, ve velkém teplu doporučujeme také funkční oblečení pro miminko i maminku. Nošení dětí v šátku nebo v nosítku může být dokonce lepší variantou než kočárek, který se ve vysokých teplotách snadno stává horkým peklem.
V zimě naopak zvolte nosící bundy, které se přetahují i přes dítě, které je pak v teple. Nezapomínejte také na zahřátí rukou a nohou dítěte a především hlavy. Kombinézy nejsou při nošení dětí příliš vhodné, protože mohou dítě tahat v rozkroku. Pokud chcete použít dupačky či kombinézu, volte alespoň o číslo větší.
Nošení dětí je velice příjemné pro miminko a praktické pro maminku. Posiluje vzájemné pouto a miminku přináší pocity klidu a bezpečí, což přispívá k jeho zdárnému a zdravému vývoji.