Ovulace je proces, při kterém dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Jde o klíčový bod v ženském menstruačním cyklu, jelikož v tomto období vzniká nejvyšší pravděpodobnost početí. Co je to ovulace, jaké jsou metody pro výpočet plodných dnů, kdy použít ovulační test, na jakém principu funguje i jaké jsou konkrétní fyzické projevy ovulace, vám objasníme v našem článku.
Uvolnění zralého vajíčka neboli ovulace je nezbytným procesem pro možnost přirozeného početí. Dochází k němu, pokud se během tohoto období setkají spermie s uvolněným vajíčkem ve vejcovodu. Při optimálních podmínkách pak může započít proces vývoje nového plodu. Plodnost však není jen otázkou ovulace, záleží také na kvalitě spermií a jejich schopnosti potenciálně oplodnit vajíčko. Vzhledem k tomu, že sperma může v těle ženy přežívat až několik dní, za nejplodnější čas pro početí je považováno období před ovulací a během ní.
Samotná ovulace bývá obvykle jednodenní událost, vajíčko však může být životaschopné 12 až 24 hodin po uvolnění z vaječníku. I když samotná ovulace trvá pouze jeden den, žena je obvykle plodná již několik dnů před ovulací a v průběhu ovulace. V tomto období, které se souhrnně nazývá plodné dny, bývá největší pravděpodobnost početí. Plodné dny obvykle trvají okolo 5 až 6 dnů, délka trvání však bývá ovlivněna různými faktory a může se u každé ženy lišit. Nejvíce plodné dny ovlivňuje délka menstruačního cyklu a celkové zdraví reprodukčního systému ženy.
Fyzické projevy ovulace se u každé ženy liší, některé ovulaci téměř nezaznamenají, jiné na sobě bezpečně poznají, kdy u nich k uvolňování vajíčka dochází. Mezi nejčastější projevy ovulace patří:
Jak vypočítat ovulaci? Existuje pro plodné dny kalkulačka, která pomůže s jejich výpočtem? Pro výpočet plodných dnů existuje několik metod. Ty původní souvisí se sledováním menstruačního cyklu a s fyzickými projevy našeho těla, modernější využívají k diagnostice ovulační testy.
V případě využití této metody sledujete délku vašeho menstruačního cyklu po několik měsíců a následně dojdete k výpočtu pravděpodobných plodných dnů. Nejprve je třeba určit délku nejkratšího a nejdelšího cyklu za posledních 6-12 měsíců. Následně odečtete 18 dnů od délky nejkratšího cyklu a 11 dnů od délky nejdelšího cyklu. Toto období lze pravděpodobně označit za vaše plodné dny.
Při této metodě se vyžaduje pravidelné měření bazální teploty, tedy teploty těla v klidu, každé ráno po probuzení. Pokud si budete pravidelně zaznamenávat hodnoty bazální teploty, zjistíte, že vždy po ovulaci teplota mírně vzroste. Díky tomu můžete přibližně určit vaše plodné dny.
Cervikální hlen běžně vylučuje děložní hrdlo, jeho konzistence se však mění v průběhu menstruačního cyklu. V období okolo ovulace bývá cervikální hlen průhlednější, podobou připomíná vaječný bílek a je více kluzký, což napomáhá lepšímu pohybu spermií při oplodnění.
Ovulační tester měří hladinu luteinizačního hormonu v moči, podle které poměrně spolehlivě určí vaše plodné dny. Pokud je tedy váš ovulační test pozitivní, máte velkou šanci otěhotnět. Je však důležité si uvědomit, že hormonální nerovnováhy, užívání léků nebo stres mohou ovlivnit hladinu luteinizačního hormonu, což může vést k nepřesným výsledkům testu.
V poslední době mohou ženy využít pro výpočet plodných dnů také mobilní aplikace pro sledování ovulace podle menstruačního cyklu. Mezi nepoužívanější mobilní aplikace, které nabízejí odpověď na otázku, kdy mám ovulaci, patří například Clue, Flo, Ovia nebo Natural Cycles. Poslední jmenovanou lze využít i jako antikoncepční metodu, jelikož využívá měření bazální teplotní a další indikátory pro výpočet plodných dnů v menstruačním cyklu uživatelky.
Sledování ovulace přes mobilní aplikaci však nemusí být vždy přesné, a pokud budete spoléhat pouze na tuto metodu, může dojít ke zbytečnému posunutí šance otěhotnět. Doporučujeme proto ověřovat výpočet plodných dnů přes ovulační testy, které přinášejí přesnější informaci.
i
Metody pro výpočet plodných dnů mohou poskytnout pouze odhadované plodné dny. U každé ženy se může plodné období lišit v závislosti na délce a pravidelnosti menstruačního cyklu. Pro větší spolehlivost se doporučuje kombinovat několik metod a sledovat vlastní příznaky ovulace.
Ovulační testy slouží jako diagnostická metoda, která určuje hodnotu luteinizačního hormonu v moči. Ten se běžně vyskytuje v těle ženy a jeho hladina se zvyšuje právě před ovulací. Ovulační testy jsou u nás běžně k dostání, případně je zakoupíte v lékárnách či drogeriích. Obvykle mají podobu testovacích pásků či proužků. Provedení testu je velice jednoduché, stačí pouze pořídit vzorek moči a ponořit do něj testovací proužek, případně aplikovat moč pomocí pipety na proužek. Výsledek se obvykle zobrazí během několika minut. V případě vyšší hladiny luteinizačního hormonu můžete očekávat pozitivní ovulační test, což je signálem, že u vás započaly plodné dny a následujících 24 až 36 hodin u vás proběhne ovulace.
Pokud sledujete svůj ovulační cyklus a snažíte se otěhotnět, případně monitorujete svoji plodnost z jiných důvodů, ovulační test nabízí spolehlivou a pohodlnou možnost k určení ovulace.