Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Pro výdej již objednaného zboží jsou naše pobočky otevřeny. Přečtěte si aktuální doporučení k nákupu.
Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme za pochopení.
Zůstaňte doma v pohodě Kontaktní čočky

Plavání s miminkem, pro koho je vhodné?

Zobrazit katalog
Plavání s miminkem, pro koho je vhodné?

Článek

Aktualizováno

Zájem o plavání s kojenci je čím dál tím větší, a to zcela opodstatněně. Miminka si vytvoří kladný vztah k vodě, osvojí si mnoho nových motorických i sociálních dovedností, a především si užijí s rodiči zábavu a prohloubí tak svůj vztah. Kdy začít s miminkem plavat a je kojenecké plavání vhodné pro všechny děti? K čemu je dobré vaničkování a jak předejít nachlazení po plavání? Pokud uvažujete o plavání s miminkem, v našem článku najdete vše důležité, co potřebujete vědět.

Plavání s miminkem, pro koho je vhodné

Obsah článku: Plavání s miminkem

Jaké výhody plavání kojenců přináší?

V dnešní době je plavání kojenců a batolat velmi populární, a i když se jedná o nemalou finanční investici, rostoucí zájem o kojenecké plavání má své opodstatnění. Přitom nejde o to, že by se vaše miminko mělo hned naučit plavat. Malé děti jsou schopné pochytit základní plavecké dovednosti od 2 let věku, opravdu plavat tedy začínají až kolem 3 let. Do té doby jde především o to, aby si miminko vytvořilo kladný vztah k vodě, naučilo se dýchat a zadržovat dech a rozvinulo nové motorické i sociální dovednosti.

Hlavní přínos kojeneckého plavání tak spočívá především v jeho pozitivním vlivu na psychomotorický vývoj dítěte. Zároveň příjemné prožitky miminka s rodičem upevňují vzájemný vztah a mají kladný vliv na jejich psychiku. Děti si ve vodě osvojují nové dovednosti, procvičují koordinaci a svaly celého těla, což napomáhá v prevenci i k odstraňování různých tělesných vad a nedostatků. Plavání má pozitivní vliv i na trávení, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje spánek.

Plavání kojenců
Při plavání kojenců si děti zvykají na vodní živel a osvojují si nové dovednosti

Plavání však nemusí být vhodné pro všechny děti, a ne vždy s sebou přináší jenom pozitiva. Chlorová voda může u citlivých dětí vést k podráždění kůže nebo očí. Pokud má miminko kožní potíže, může se jeho stav zhoršit. Podobně je tomu i v případě, že dítě trpí častými zdravotní problémy – pro oslabenou imunitu nejsou kurzy plavání nejvhodnější a lepší by bylo začít s plaváním až ve vyšším věku dítěte. V neposlední řadě plavání s kojencem vyžaduje náročnější organizaci času, a pokud by to pro rodiče znamenalo organizační stres, měli by návštěvu kurzů odložit na vhodnější dobu.

Výhody a nevýhody plavání pro miminka

Přínosy plavání kojenců

 • Pozitivní vztah k vodě
 • Podpora psychomotorického vývoje, koordinace a motoriky
 • Posílení svalů a zlepšení držení těla
 • Upevnění vztahu mezi rodičem a dítětem
 • Skvělá zábava
 • Nové sociální dovednosti
 • Podpora spánku i chuti k jídlu
 • Lepší peristaltika střev
 • Posílení imunity – otužování

Nevýhody plavání kojenců

 • Možnost podráždění kůže a očí chlórem
 • Nevhodné pro astmatiky, děti s atopickým ekzémem a sníženou imunitou
 • Náročnější na organizaci času
 • Cena

Kdy začít plavat s miminkem?

Teplá voda představuje pro maličké miminko přirozené prostředí, ve kterém se cítí dobře. Vždyť 9 měsíců se vznášelo v plodové vodě v bříšku své maminky. Dokonce dokáže instinktivně zatajit dech, když mu přejedete například mokrou žínkou přes obličej, a tedy i potápění je pro něj přirozené. I přesto, že tento nepodmíněný reflex (tzv. potápěcí reflex) se po několika měsících vytrácí, voda pro něj zůstává známým prostředím a vše se dokáže poměrně snadno naučit.

S miminkem můžete navštěvovat kurzy plavání kojenců již od 6 měsíců, ničemu však nevadí, když začnete i později, třeba v roce. Dítě by mělo být očkované a především zdravé. Důležitý je i výběr správného plaveckého klubu, kde je voda i prostředí čisté a přizpůsobené malým dětem.

Vaničkování – kdy začít a k čemu je dobré

Pro děti mladší půl roku se vřele doporučuje tzv. vaničkování. Kurzy vaničkování většina klubů pořádá již od 6 týdnů až do 6-8 měsíců. Plavání probíhá individuálně ve velké vaně napuštěné teplou vodou bez další chemické úpravy. Vaničkování by mělo být pro miminko relaxací, při které se příjemně unaví, získá chuť k jídlu a rozhýbe i trávicí soustavu, čímž mnohdy zmírní i případné trávicí problémy. Plavání ve vaničce rovněž posiluje a zpevňuje svalstvo miminka a tím pozitivně přispívá k jeho psychomotorickému vývoji. Rodič se naučí, jak s dítětem zacházet ve vodě a naučí se různé triky, kterými zpříjemní i běžnou domácí hygienu. Vaničkování je ale především krásná společná aktivita rodiče a dítěte, která oběma přináší radostné chvíle a napomáhá vytvářet pevné citové vazby.

Kojenecké plavání a vaničkování podporuje kladný vztah dítěte k vodě
Vaničkování a plavání s kojencem podporuje jeho kladný vztah k vodě, přináší mu pocit relaxace a příjemně ho unaví

Vaničkování doma

Pokud nechcete miminko převážet do cizího prostředí, můžete vaničkování praktikovat i doma za asistence školeného instruktora. V domácím prostředí pod jeho vedením můžete začít s vaničkováním již po zahojení pupíku, tedy přibližně po 2 týdnech od narození. Existují dokonce i instruktážní videa, kde najdete metodické postupy a cviky potřebné pro správné vaničkování, při prvních lekcích ovšem doporučujeme přítomnost kvalifikovaného instruktora.

i Věděli jste, že na plavání kojenců a vaničkování přispívají i některé zdravotní pojišťovny? K žádosti o příspěvek budete potřebovat doklad o zaplacení kurzu. Nezapomeňte si tedy zkontrolovat nabídku podpory vaší zdravotní pojišťovny.

Jak probíhá plavání kojenců a batolat

Náplň kurzu plavání kojenců a batolat se může v jednotlivých plaveckých klubech mírně lišit, ale většinou takové plavání probíhá v menším bazénu s vodou o teplotě 30-32 °C a s omezeným počtem účastníků kvůli dostatku místa. Trvání lekce by nemělo přesáhnout 30 minut, pak jsou dětičky již unavené. Na začátku lekce probíhá adaptace (na vodu i její teplotu), poté následuje samotné cvičení a aktivity, při kterých jsou využívané nejrůznější pomůcky. Na konci lekce čeká miminka relaxace a rozloučení.

Plavání s miminkem
Během radovánek ve vodě zažívá miminko s rodiči mnoho zábavy a objevuje nové věci
i Počítejte s tím, že k účasti na kurzu plavání kojenců musíte předložit i lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti dítěte.

Co budete na plavání s kojencem potřebovat

Až se budete chystat na plavání s miminkem, nezapomeňte na tyto věci:

Základní výbava na plavání s dítětem

S sebou na plavání nezapomeňte také:

 • Čistou plenku na přebalení (jednorázovou či látkovou, záleží na vás)
 • Čisté oblečení
 • Pití pro doplnění tekutin
 • Svačinku
 • Čepičku (pokud venku fouká nebo je zima)
Kojenecké plavání a jednorázové plenky do vody Kojenecké plavání a plenkové plavky
Pro plavání vašeho miminka můžete zvolit jednorázové pleny do vody nebo plenkové plavky, které lze opakovaně prát v pračce

Péče o dětskou pokožku po koupání v chlorové vodě

Návštěva bazénu přináší mnoho benefitů, ale je třeba myslet i na to, že voda je ošetřená chlórovou desinfekcí. Dětská pokožka je mimořádně jemná, je přibližně 5× tenčí než kůže dospělého člověka a je tedy mnohem citlivější s vyšší schopností vstřebávání látek. Pokud ale vaše dítě netrpí kožními problémy, stačí dodržet pár jednoduchých opatření.

V první řadě dítě po bazénu důkladně osprchujte teplou vodou (ne horkou). Používejte pouze dětské sprchové gely, které jsou svým složením šetrné a pečující. Nezapomeňte na vlásky, na které patří rovněž pouze dětský šampon. Následně dítě jemně, ale důkladně osušte ručníkem a pokožku promažte vhodným dětským olejíčkem či krémem. Promazání dětské pokožky vhodnou kosmetikou je důležité pro hydrataci a výživu kůže a vytvoření ochranného filmu. Doporučujeme dětskou kosmetiku přírodního složení a bez parfemace, která je vhodná i pro miminka s citlivou kůží.

Kojenecké plavání a péče o dětskou pokožku po plavání Kojenecké plavání a péče o dětskou pokožku po plavání
Po koupání ošetřete dětskou pokožku olejíčkem nebo krémem s jemným, ale zároveň účinným složením. Přípravky z přírodních složek jsou vhodné pro děti již od narození.

Plavání kojence s atopickým ekzémem

Pokud vaše dítě trpí atopickým ekzémem, návštěva bazénu s chlorovou vodou se obecně nedoporučuje. Může dojít k ještě většímu vysušování pokožky a jejímu podráždění. Nicméně vše je individuální a najdou se i výjimky. Při slabé formě ekzému, který se ani po plavání nezhoršuje, po schválení ošetřujícím lékařem a při ošetření tělíčka vhodnými přípravky, můžete dítěti kojenecké plavání dopřát.

Správný rituál po plavání aneb Jak předejít nachlazení

Plavání s miminkem může vést i k posílení jeho imunity, ale to platí pouze při dodržování správného rituálu po koupání. Jinak se může stát, že miminko nastydne. A jak předejít nachlazení po plavání?

 • Tělíčko dítěte včetně vlasů a uší důkladně osušte
 • Po sprše zvolte vhodné suché oblečení adekvátní teplotě v herně (aklimatizační místnosti)
 • Doplňte dítěti tekutiny a pokud má hlad, dopřejte mu svačinku
 • Nechte dítě aklimatizovat v herně (doporučuje se alespoň půl hodiny)
 • Před odchodem zvolte oblečení adekvátní venkovnímu počasí a nezapomínejte na čepičku, pokud je venku větrno nebo chladno.
i V průběhu kojeneckého věku čeká miminko několik očkování. Myslete na to, že po očkování je nutné lekci plavání vynechat. Důležitý je aspoň týden klidového režimu.

Plavání s kojencem ve slané vodě

Kojenecké koupání ve slané vodě se stalo tak trochu módní záležitostí, ale otázkou je, zda to poskytuje očekávané benefity. Voda ve slaném bazénu má přibližně 10× nižší koncentraci soli, než je přirozeně v moři. Díky nízké koncentraci soli ve vodě také nelze využít vztlakový efekt pro usnadnění plavání miminka. Kromě toho přísné normy v České republice bezchlorovou úpravu vody nepřipouští. V případě slané vody je to tedy tak, že se sůl vlivem elektrolýzy rozkládá na chlor a vzniká tak dezinfekce. Slaná voda v bazénu miminku tedy, oproti běžné chlorované sladké vodě, nic výjimečného navíc nenabízí. Vždy záleží na provozovateli, jak se o kvalitu vody v bazénech stará a zda přizpůsobuje technologii úpravy vody zaplněnosti bazénu.

Plavání s miminkem
Podpora správného psychomotorického vývoje dítěte je jedním z hlavních benefitů kojeneckého plavání. Je ale velmi důležité, aby se plavání miminku líbilo a aby i po něm bylo spokojené.

Kam s miminkem na plavání?

Pro miminka jsou plavecké kluby rozhodně vhodnější než veřejné bazény. Poskytují důležité zázemí tak specifické pro malé děti (přebalovací pulty, klidové místo na kojení, aklimatizační místnost, dostatek místa pro kočárky). Speciální bazény určené i pro děti mladší 1 roku podléhají přísnějším zákonům na kvalitu vody. Do veřejných bazénů by takto malé děti ani neměly chodit. Pokud chodíte plavat s batoletem, které už má přes rok a v blízkosti bydliště máte jen veřejný bazén, můžete si vyžádat protokol o kvalitě vody a ujistit se, zda je voda opravdu čistá.

Pokud máte možnost, vybírejte si takový plavecký klub, kde se budete cítit dobře. To je první předpoklad k tomu, aby tam bylo spokojené i vaše miminko. Nebojte se požádat o prohlídku vnitřních prostor či informace o kvalifikaci instruktorů.

i V našem BabyMagazínu pro vás máme i další články, které by vás mohly zajímat:

Plavání kojenců a batolat přináší dětem i rodičům příjemné a radostné chvíle, které kladně působí nejen na vývoj miminka, ale utužují i jejich vzájemné citové vazby. Přejeme vám, abyste si tyto chvíle užili naplno a aby přinesly vašemu děťátku jenom užitek. 

ZIAJA Baby Hypoalergenní krémový mycí olejíček Mořský koník 300 ml
Dětský sprchový gel určený pro normální pokožku, s parfemací, balení je s pumpičkou, hypoalergenní, bez barviv, bez mýdla, nedráždí pokožku a nevysušuje pokožku

89,- bez DPH 74,-
1 ks
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 31.03.2020
Objednací kód: BABY7354
BABY DOVE Sensitive Moisture 200 ml - Dětský sprchový gel
-7%
BABY DOVE Sensitive Moisture 200 ml
Dětský sprchový gel určený pro citlivou pokožku, bez parfemace, balení je s pumpičkou, 2v1, šetrný k očím, hypoalergenní, vyvážené pH, bez alkoholu, bez barviv, nedráždí pokožku a nevysušuje pokožku

-7% 80,-
74,- bez DPH 61,-
1 ks
Koupit
Skladem 4 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: DK0240
WELEDA Sprchový krém a šampon Veselá limetka 2v1 150 ml
Dětský sprchový gel určený pro citlivou pokožku, bez parfemace, balení je klasické, 2v1, přírodní složení, bez barviv a nevysušuje pokožku

189,- bez DPH 156,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: KSTE783
HiPP Babysanft Přírodní pleťový olej 200 ml
Dětský olej hydratační a vyživující, vhodný pro citlivou pokožku, obsahuje mandlový olej a slunečnicový olej

129,- bez DPH 107,-
1 ks
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: DKO027
LINTEO BABY Tělové Mléko s Bio měsíčkem lékařským 250 ml - Dětské tělové mléko
-37%
LINTEO BABY Tělové Mléko s Bio měsíčkem lékařským 250 ml
Dětské tělové mléko hydratační a vyživující, obsahuje měsíček lékařský

-37% 109,-
od 69,- bez DPH 57,-
1 ks
Koupit
Na cestě 3 ks
Očekáváme 31.03.2020
Objednací kód: BABY7275
ZIAJA Baby Tělové mléko Zebra 300 ml - Dětské tělové mléko
-17%
ZIAJA Baby Tělové mléko Zebra 300 ml
Dětské tělové mléko hydratační a vyživující, s parfemací, vhodné pro normální pokožku, obsahuje směs přírodních olejů

-17% 119,-
99,- bez DPH 82,-
1 ks
Koupit
Skladem > 20 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: BABY7347
NATURA SIBERICA Little Siberica Baby Soothing Oil 250 ml - Dětský olej
-7%
NATURA SIBERICA Little Siberica Baby Soothing Oil 250 ml
Dětský olej hydratační a vyživující, na usnutí a po koupeli, obsahuje směs přírodních olejů

-7% 279,-
259,- bez DPH 214,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: BABY8470
T-tomi Plenkové plavky, Zoo
Plenkové plavky do vody pro děti 5 – 12 kg, nepropustná vrstva PUL, vnitřní síťka a patentky pro upravení velikosti

309,- bez DPH 255,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: BABY8236
T-tomi Plenkové plavky, Dogs
Plenkové plavky do vody pro děti 5 – 12 kg, nepropustná vrstva PUL, vnitřní síťka a patentky pro upravení velikosti

289,- bez DPH 239,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: BABY8237
PAMPERS Splashers vel. 3 (5–9 kg) 12 ks - Plenkové plavky
-17%
PAMPERS Splashers vel. 3 (5–9 kg) 12 ks
Plenkové plavky do vody pro děti 5 – 9 kg, velikost 3, elastický pás - od 15,75 Kč/ks

-17% 229,-
od 189,- bez DPH 156,-
1 balení
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Objednací kód: PLN174
HUGGIES Little Swimmers vel. 5/6 (11 ks) - Plenkové plavky
-50%
HUGGIES Little Swimmers vel. 5/6 (11 ks)
Plenkové plavky do vody pro děti 12 – 18 kg, velikost 6, elastický pás - od 12,64 Kč/ks

-50% 279,-
od 139,- bez DPH 115,-
1 balení
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: PLN003
Bamboolik Plavky vel. M Moře
Plenkové plavky do vody pro děti 8 – 12 kg, vnitřní síťka a elastický pás

399,- bez DPH 330,-
1 ks
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít zítra od 12:00
Objednací kód: BABY8124
BabyOno osuška s kapucí - šedá
Dětská osuška s kapucí, materiál bavlna, rozměry: 100 × 100 cm

389,- bez DPH 321,-
1 ks
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 01.04.2020
Objednací kód: BABYo010
T-tomi BIO Velká bambusová osuška, birds / ptáčci
Dětská osuška , materiál bambus, rozměry: 120 × 120 cm

459,- bez DPH 379,-
1 ks
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 02.04.2020
Objednací kód: BABY7252
NUK Dětský set na vlasy - zelený
Dětský hřeben se zaoblenými zoubky, s přírodním měkkým vlasem

159,- bez DPH 131,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: BABY0271a
ATTITUDE Baby Leaves 2v1 s vůní hruškové šťávy 473 ml
Dětské mýdlo určené pro citlivou pokožku, s parfemací, balení je s pumpičkou, 2v1, přírodní složení, hypoalergenní, bez alkoholu, nedráždí pokožku a nevysušuje pokožku

289,- bez DPH 239,-
1 ks
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ve čtvrtek 2.4. od 8:00
Objednací kód: BABY8300
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi