Co zařídit po návratu z porodnice

Zobrazit katalog
Co zařídit po návratu z porodnice

Připravujete se na opuštění nemocnice s vaším novorozeným uzlíčkem v ruce a nemůžete se dočkat následujících dní? Kromě péče o miminko a oznámení všem příbuzným a přátelům o vašem přírůstku však nezapomeňte také na vyřízení potřebných zákonných formalit. Co je potřeba po porodu zařídit, jaké hračky pro děti koupit a na co dalšího byste rozhodně neměli zapomenout?

Co vás čeká po porodu

Kam nahlásit narození dítěte

Narození dítěte je třeba nahlásit na matriční úřad, pod který spadáte. Po obdržení rodného listu je nutné do 8 dnů kontaktovat vaší zdravotní pojišťovnu a dítě tam zaregistrovat, poštou pak obdržíte kartičku zdravotní pojišťovny. V případě nenahlášení dítěte vám hrozí pokuta až 10 000 Kč.

Formality po narození dítěte: Co zařídit po příchodu z porodnice

 1. Registrace u dětského lékaře

  Dětský lékař provede formální převzetí dítěte do péče, provede běžné vyšetření miminka a objedná vás na ultrazvukové vyšetření kyčlí, které probíhá v 6. týdnu a poté ve 3 měsících. Pediatr také stanoví pravidelné návštěvy s dítětem.

 2. Přihlášení k platbě komunálního odpadu

  Toto přihlášení se provádí na městském úřadě, přičemž některé obce dítě z plateb osvobozují. Je však třeba ho vždy zaregistrovat.

 3. Oznámení pronajímateli nemovitosti

  Pokud bydlíte v podnájmu, je třeba informovat pronajímatele o navýšení počtu osob, které v dané nemovitosti bydlí.

 4. Vyřízení finančních příspěvků

  Zažádat si můžete také o porodné, přídavek na dítě a v případě větších finančních potíží také o sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Veškeré informace a podmínky vám sdělí odbor sociální péče v místě vašeho bydliště.

 5. Nahlášení narození dítěte zaměstnavateli

  Ohlásit narození dítěte zaměstnavateli můžete jen zasláním rodného čísla. Někde mohou vyžadovat i rodný list. Některé společnosti na základě této informace vyplácí finanční příspěvek jako firemní benefit.

i Šestinedělí je velmi náročné období, neodmítejte proto nabízenou pomoc. Sledujte také příznaky případné laktační psychózy, kterou je nutné léčit.
Kromě radostí přichází s miminkem i povinnosti
Nezapomeňte narození dítěte nahlásit patřičným institucím.

Jak oznámit narození dítěte

V dnešní době se ještě z porodního sálu píší SMS o narození dítěte příbuzným a přátelům, prarodičům se často i volá, využít můžete ale i další možnosti. Díky sociálním sítím lze informovat všechny své přátele a rodinu pomocí jediného příspěvku, do kterého kromě základních informací můžete nahrát i fotku či video. Ušetříte si tak čas strávený rozesíláním zpráv.

i Doporučujeme článek: Jak se připravit na příchod miminka

Péče o novorozence v šestinedělí

Pupek je třeba nechat odstřižení pupeční šňůry zahojit. Než zbylá část pupeční šňůry sama odpadne, nekoupejte miminko (pouze otírejte vatovým tamponkem namočeným do vody). Vyvarujte se namočení zbylého pahýlku. Místo lze podle potřeby otírat lihem.

Pokožka miminka se začne po několika dnech loupat. Jde o zcela přirozený jev, který nevyžaduje žádnou speciální péči. Pokud je pokožka velmi suchá a citlivá, můžete použít speciální dětské šetrné krémy pro promaštění pokožky. 

Přestože je dětská pokožka velmi citlivá, je žádoucí ji postupně v krátkých intervalech vystavovat slunečnímu záření pro dostatek vitaminu D. Pokud to není možné, je doktorem tento vitamin předepsán ve formě kapek.

Mnoho dětí začne preferovat jednu stranu při otáčení hlavičky, což může mít vliv na tvar lebky. Stejně tak ležení pouze na zádech může lehce deformovat hlavičku, takže doporučujeme střídavě dítěti hlavičku obracet či polohovat na bok. Menší deformace hlavičky je přirozená a postupně se sama spraví.

Nezapomínejte na důležitost tzv. pasení koníků. Dítě dávejte již od narození na bříško, aby mohlo posilovat důležité svaly na zádech a šiji a postupně se tak dostat do další vývojové fáze. Zpočátku stačí jen několik minut, postupně čas zvyšujte.

I dobře prospívající miminko ztratí v průběhu tří dnů v nemocnici část své váhy, cca 10 %. Do 14 dnů od porodu by však mělo dosáhnout své porodní váhy a postupně přibírat. Váhu vašeho miminka byste spolu s dětským doktorem měli sledovat. Váhu můžete kontrolovat také doma pomocí kojenecké váhy, a tím například hlídat množství vypitého mléka (vážit před a po kojení).

Stolice miminka je tekutá a různé barvy, u kojených nejčastěji žluté. Sledujte pravidelně počet stolic za den a dostatek promočených plenek. U kojených dětí je běžné i několik dní bez stolice, tento případ však vždy konzultujte s vaším pediatrem. Zda má dítě dostatek tekutin (mléka) lze zjistit právě z počtu promočených plen, kterých by mělo být několik za den.

Miminka často trápí koliky. A to jak děti krmené kojeneckým mlékem, které se hůře tráví, tak i děti krmené mateřským mlékem, do něhož se stravou matky dostávají potraviny, které nadýmají a způsobují bolesti bříška. V obou případech je vhodné použit probiotika, kapičky pro eliminaci plynatosti, masáže bříška a cvičení podporující pohyb střev. V případě kojení je vhodné upravit stravu maminky, což bude mít okamžitý efekt.

Péče o miminko je pro novopečené rodiče neprobádaná oblast, a proto ocení rady a zkušenosti.
Informace k péči o miminko naleznete v knihách a na internetu, poradí maminky i odborníci.

Jak by o sebe měla pečovat maminka?

Důležitost pohody novopečené maminky je v poslední době více zdůrazňována. Má totiž zásadní vliv na pohodu miminka i celé rodiny. Proto nezapomeňte rozmazlovat také sebe. Kromě spánku (doporučujeme spát vždy, když bude spát i miminko) je důležitý také pitný režim, a to obzvlášť při kojení. Před každým kojením si přineste sklenku vody a tu během kojení či po něm vypijte. Pokud se cítíte doma stísněně, vyražte ven! Žádné omezení vás doma nedrží, pokud je vám dobře na kratší procházku. Čerstvý vzduch bude příjemný vám i miminku. Po šestinedělí se nezapomeňte objednat také ke gynekologovi na kontrolu.

i Doporučujeme mít v mrazáku zavařené jednotlivé porce zdravých a výživných jídel, které pak jednoduše ohřejete kdykoliv budete potřebovat.

Co zařídit před porodem?

Zařízením některých věcí ještě před porodem si můžete ušetřit čas, který pak věnujete vašemu miminku. Pokud máte nárok na peněžitou podporu v mateřství, tzv. mateřskou, je třeba ji vyřídit 2 měsíce před termínem porodu vyplněním formuláře u vašeho ošetřujícího gynekologa. Na mateřskou totiž nastupujete již 6–8 týdnů před porodem. Pokud vám na mateřskou nárok nevznikl, po porodu můžete požádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek, případně i o porodné. 

Jakou hračku pro dítě koupit?

Než se miminko rozkouká, budete mít dostatek času nakoupit nejrůznější hračky. Ne se všemi si ale miminko poradí hned po narození. Kdy je správná doba pro jakou hračku?

Hračky pro nejmenší

Už třetí den po narození dokáže miminko rozlišit hlas maminky a obličeje či věci do vzdálenosti 30 cm. V tomto období novorozenec objevuje zejména obličej maminky a tatínka a nakoupených dětských hraček si většinou ani nevšimne.

Hračky pro dvouměsíční miminko

V druhém měsíci po narození se už miminko zajímá o předměty kolem něho. Stále není schopné zaostřit věci na dálku, ale velmi ho zajímají kontrastní předměty umístěné v jeho blízkosti. Radost mu můžete udělat kolotočem nad postýlku, usínáčkem i plyšovými hračkami pro nejmenší s uspávací melodií.

Kniha pro děti
Pár měsíců po porodu jsou pro miminko nejzajímavější kontrastní předměty. Nejvíce ho zaujmou předměty, kde se střídá bílá a černá.

Hračky pro tříměsíční miminko

Ve třetím měsíci života je miminko živější a veselejší. Pořád sice ještě leží na zádíčkách, ale touha objevovat nové věci ho dokáže zabavit i na několik hodin. Za zpívání, vyprávění a různé obličeje vás miminko často odmění úsměvem. V tomto období se zavděčíte hrací dekou se závěsnými hračkami, plyšovými hračkami a hračkami do kočárku. Vybírejte atestované hračky z jemného plyše i chrastítka.

Hračky pro čtyřměsíční miminko

Miminko začíná objevovat svět rukama. Rádo si hraje s nabízenými hračkami, ohmatává je a ochutnává. Zkoumá svůj vlastní hlas a vydává různé zvuky. Snaží se napodobovat maminku a rychle se učí. Proto vyprávějte, zpívejte a čtěte. Miminko se také začíná otáčet za různými zvuky. Snaží se přetáčet na bok, a tak na hrací dece bude konečně živo. Děťátko si v tomto období zamiluje zvukové a šusticí hračky pro nejmenší. Dbejte ale na to, aby byly vždy atestované pro děti a daly se vyprat.

Hračky pro pětiměsíční miminko

V tomto měsíci hraje prim zvědavost. Pro hračky se miminko natahuje celým tělem, bezpečně pozná obličej maminky i tatínka a dokáže se otočit na bříško a někdy i zpět. Nejlepší hračkou je pořád maminka, ale miminko nepohrdne ani různobarevným chrastítkem. A protože se miminku začínají prořezávat zoubky, podejte mu kousátko. To uleví od bolesti dásní.

Hračky pro půlroční dítě

Šestiměsíční miminko miluje, když má rozhled. Dobře mu tedy bude v autosedačce nebo lehátku, kde zkoumá okolí i své nožky a dokáže si samo hrát s hračkou. Pořiďte dětské zrcadlo a namontujte ho k postýlce nebo knížku se zrcadlovou fólií. V tomto měsíci jsou ideální ty dětské hračky pro nejmenší, které se dají jednoduše omýt.

Hračky pro děti
Miminko objevuje svět kolem sebe. Říkejte mu, jaké předměty kolem sebe vidíte, vyprávějte i zpívejte.

Hračky pro sedmiměsíční dítě

V sedmém měsíci přicházejí na řadu knížky. Prohlížejte si s miminkem a povídejte, co vidíte. Pokud si je miminko už jisté v sedu, pořiďte mu jídelní židličku.

Hračky pro osmiměsíční dítě

Miminko má na práci tolik věcí, že neudrží pozornost příliš dlouho. Začíná lézt a objevovat věci okolo. Snaží se o první slova a začíná reagovat na své jméno. Zajímají ho hračky, které vydávají zvuky a které se hýbou. Skvělé jsou dřevěné hračky pro děti a dětské houpačky.

i Vždy vybírejte z hraček, které jsou určené pro děti příslušného věku. Jen u těch si můžete být jistí, že dítěti neublíží. Např. neobsahují malé součásti, které by mohlo miminko vdechnout.

Hračky pro devítiměsíční dítě

Miminko už samo sedí, leze, a dokonce se pokouší postavit. Baví ho jednoduché dětské říkanky a zvládá i Paci, paci, pacičky. Pořiďte mu kostky a stavte věže. Obrovskou zábavou bude jejich bourání. Největší úspěch mají atestované dřevěné hračky pro nejmenší.

Hračky pro desítiměsíční dítě a batolata

Od tohoto měsíce se můžete rozšoupnout. Miminko se velmi rychle učí, a tak mu můžete nabídnout i menší předměty (kostky, válečky atd.), abyste podpořili jeho jemnou motoriku. V této době bude mít miminko jednu oblíbenou hračku, se kterou bude pravidelně usínat a do které se zamiluje.

Nyní už můžete nakupovat téměř cokoliv, co označováno jako hračka pro roční dítě. Každé dítě totiž roste a učí se svou vlastní rychlostí. A tak vybírejte takové hračky pro děti, které se hodí právě pro něj.

4,7 20×
CHICCO Kalhotky po porodu síťované elastické 4 ks
Poporodní kalhotky , součást povinné výbavy nových maminek, jsou pevné a slouží pro opakované použití. Materiál je elastická sítovina, velikosti: UNI. - 44,75 Kč/ks
179,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5833
4,6 43×
BELLA Mamma M/L (2 ks)
Poporodní kalhotky , součást povinné výbavy nových maminek, jsou elastické a slouží pro opakované použití. Materiál je síťovina a elastická sítovina, velikosti: M/L. - 35,50 Kč/ks
71,-
1 balení
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HV044
4,5 43×
BELLA Mamma porodnické vložky 10 ks
Poporodní vložky bez fólie, se savým jádrem, vhodné pro hygienu v šestinedělí. Lze koupit min 2. bal. - 4,60 Kč/ks
46,-
1 balení
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HV043
4,0
NUK Dětský bezdotykový teploměr Flash
Dětský teploměr bezkontaktní – infračervený, rychlost měření 1s, měří i pokojovou teplotu
1 119,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY0009
3,8 43×
Beurer BY 80
Kojenecká váha pro děti do 20 kg, přesnost vážení 5 g, na baterie typu AA, možnost uložení dat, TARE a HOLD
Zlevněno -8 %
1 459,- 1 589,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU020a
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací