MPLA219117

Jak pečovat o dětské prádlo a v čem prát pro miminko

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Všechny maminky, které mají doma malé miminko, nebo na jeho příchod teprve čekají, jistě řeší jednu ze zásadních otázek týkající se praní dětského prádla. Pravdou je, že pokožka novorozence je velmi citlivá a agresivní prací prostředky by ji mohly narušit, případně vyvolat nepříjemné alergické reakce. Proto je vhodné vybírat takový prací prášek pro miminka, který je určen speciálně pro praní dětského prádla a který je maximálně šetrný k jemné dětské pokožce. Sami jsme otestovali dle recenzí nejoblíbenější prací prostředky, a to prací prášek pro miminka Persil Sensitive a aviváž Silan Sensitive. Pokud i vás zajímá, v čem prát pro miminka, přečtěte si následující článek.

Persil Sensitive

Obsah článku – Certifikované prostředky na praní dětského prádla

Praní dětského prádla – proč používat prací prostředky pro miminka?

V čem prát pro miminka, abychom dosáhli požadované čistoty a přitom nedošlo k nechtěnému podráždění citlivé dětské pokožky? Klíčové je správně zvolit takový prací prostředek pro miminka, který vypere odolné skvrny různého původu, avšak nebude obsahovat dráždivé složky. Prádlo by mělo být po vyprání jemné a hebké na dotek tak, aby při nošení vzbuzovalo příjemný pocit. Důležitá je také vůně, která by neměla být nijak vtíravá a přehnaně silná. Při praní dětského prádla proto preferujeme jemné decentní vůně mýdlového charakteru. Vytipovali jsme nejčastější otázky, které souvisí s tím, jak a v čem prát pro novorozence:

Jak prát oblečení pro novorozence?

Při praní dětského prádla si nejprve rozdělte jednotlivé kusy na bílé, barevné a tmavé oblečení. U barevného oblečení zvažte, jaké barvy můžete prát společně tak, aby se jednotlivé kusy oblečení vzájemně neobarvily. S tímto faktem je třeba počítat už při nákupu výbavičky pro miminko, jelikož vám vhodná barevná kombinace oblečků může ušetřit mnoho času i starostí. Bílé prádlo perte vždy samostatně a prací prostředek pro miminka dávkujte  podle stupně znečištění tak, jak je uvedeno na obalu pracího prostředku.

Proč je doporučováno praní dětského prádla před prvním nošením?

Vzhledem k tomu, že prádlo prochází výrobním procesem a následným transportem do obchodu, mohou na něm ulpět různé chemikálie i jiné škodlivé látky. Proto je nutné prádlo vždy před prvním nošením vyprat na nejvyšší možnou teplotu a následně přežehlit ideálně párou, která odstraní až 99 % škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně.

Mělo by se dětské oblečení prát samostatně?

Pokud se jedná o praní novorozeneckého oblečení, doporučujme ho prát samostatně. Sice nijak nevadí, pokud jej přidáte k běžnému prádlu a k vyprání použijete prací prášek pro miminka, avšak z hygienického hlediska je lepší prát prádlo dětem do 6 měsíců zvlášť.

Je lepší používat prací gel pro miminka nebo prací prášek pro miminka?

V tomto případě nelze podat jednoznačnou odpověď. Jde spíše o to, co vám více vyhovuje a na co jste při běžném praní zvyklá. Jak Persil prací gel pro miminka, tak Persil prací prášek pro miminka vynikají perfektními pracími schopnostmi a svým složením jsou vhodné pro citlivou pokožku malých miminek i pro alergiky. Persil prací gel se dá snadněji využít i pro praní v ruce, lze jej totiž nalít přímo na znečištěné místo.

Mohu na dětské oblečení používat aviváž?

Ano, avšak takovou, která je vhodná a určená pro děti a alergiky. Například aviváž Silan Sensitive je speciálně vyvinutá aviváž pro miminka, která dodá prádlu měkkost, uhladí jeho povrch a zároveň dokáže předejít podráždění jemné dětské pokožky.

Složení pracích prostředků pro miminka

Aby zvládl prací prostředek vše potřebné, musí obsahovat mnoho složek. Jejich vhodná kombinace pak zaručí potřebné odstranění skvrn a nečistot z různých druhů tkanin, poskytne potřebnou péči praným materiálům, postará se o změkčení vody a prádlo příjemně provoní, přičemž zachovává potřebnou šetrnost k životnímu prostředí.

Hlavní složky pracích prostředků:

 • Povrchově aktivní látky – mají za úkol odstranit nečistoty usazené ve tkaninách, hlavně pak mastnotu. Typickou složkou je mýdlo.
 • Enzymy – rozkládají barevné skvrny, které způsobují některé potraviny, jako je kakao či vaječný žloutek. Různé druhy enzymů odstraňují konkrétní druh potravinových stop.
 • Bělidla – jejich součástí bývá uhličitan sodný, díky kterému si prací prostředek poradí se skvrnami od džusu, čaje či kávy.
 • Změkčovadla – zabraňují proniknutí vodního kamene do textilu a změkčují prádlo pro příjemnější pocit při nošení.
 • Parfémy –  prádlo provoní a zachovají jeho dlouhotrvající vůni i po vyprání a následném usušení.
 • Aviváž – přidává se při máchání. Změkčuje prádlo a snižuje jeho elektrostatický náboj. 

Některé z těchto látek mohou však vyvolat v určitých případech podráždění pokožky zejména u lidí s alergiemi nebo u osob si citlivou pokožkou, jako jsou malé děti nebo těhotné ženy, proto je nutné vybírat takové prací prostředky, které jsou speciálně určené pro praní dětského prádla či pro osoby s alergiemi

Jaké látky by neměly prací prostředky pro miminka obsahovat:

Prací prášky pro miminka i prací gely pro miminka by neměly obsahovat následující látky, případně by se v nich měly objevit jen ve velmi omezeném množství, které nevyvolává alergické reakce či podráždění pokožky.

 • Methylisothiazolinone – ve vyšší koncentraci může vyvolat podráždění kůže, očí a plic.
 • Benzisothiazolinone – přispívá ke vzniku dermatitidy, látka nevhodná pro citlivou pokožku dětí.
 • Konzervační látka (bronopol) – silný alergen zvyšující citlivost pokožky.
 • Methylchloroisothiazolinone – neurotoxická látka způsobující alergickou reakci očí, kůže a plic.

i

Prací prostředky Persil Sensitive a Silan Sensitive neobsahují žádná barviva a jejich vůně byly speciálně vyvinuty pro osoby se sklonem k alergii. Po testování v Evropském centru pro výzkum alergií se mohou pochlubit certifikací ECARF, což znamená, že splňují přísná kritéria, a jsou tudíž vhodné pro alergiky i osoby s citlivou pokožkou.

Persil Sensitive a Silan Sensitive
Prací prášek Persil Sensitive a aviváž Silan Sensitive využijete jak při praní dětského prádla, tak v případě, že máte citlivou pokožku se sklonem k podráždění.

Nejčastější problémy dětské pokožky

Dětská pokožka, zvláště ta u novorozenců, je velmi citlivá a jemná, často proto reaguje na sebemenší podráždění, které se projevuje vyrážkou, zarudnutím či vysušení a šupinatěním. Pro děti to znamená výrazné nepohodlí, jelikož postižená místa svědí, pálí a mohou být i bolestivá. Takové dítě je pak podrážděné, plačtivé a špatně spává. Mezi nejčastější problémy, se kterými se dětští dermatologové setkávají, patří:

 • Atopická dermatitida – jde převážně o dědičné onemocnění, které se projevuje suchou svědivou a zčervenalou kůží v loketních či kolenních ohybech, na tvářích i v podpaží. Tento stav mohou ještě zhoršovat nevhodné látky či alergeny obsaženy mimo jiné i v pracích prostředcích.
 • Seboroická dermatitida – vyrážka, které se objevuje u dětí do 6 měsíců nejčastěji na hlavičce ve vláscích a mívá podobu mléčné krusty. Nemívá svědivý průběh, často však znepříjemňuje život spíše maminkám, jelikož drobné šupinky kůže zůstávají zachyceny na oblečení. 
 • Zapařenina – vyrážka v kožních záhybech, která se tvoří hlavně v oblasti plenek. Při neléčení nebo opakovaném podráždění se může vyvinout i v hnisavé infekční onemocnění, které mívá bolestivý průběh.
 • Potničky – drobné červené tečky nejčastěji na krku, zádech, obličeji či zadečku dítěte způsobené zapocením kůže miminka. 
 • Kontaktní dermatitida – reakce kůže na vnější podráždění látkami vyvolávajícími alergickou reakci kůže. Mohou ji vyvolat také prací prášky s obsahem niklu.

Vyzkoušeli jsme Persil Sensitive i Silan Sensitive

Jako maminka šestiletého školáka a dvouleté slečny mám s pracími prostředky pro děti bohaté zkušenosti hlavně poté, co synovi před třemi lety zjistili silnou alergii. Ta se mimo jiné projevovala při nevhodně zvoleném pracím prášku jako svědivá kožní vyrážka. Jelikož jsme zrovna v té době pořizovali kompletní výbavičku pro očekávané miminko, rozhodla jsem se pro změnu pracího prášku a na doporučení kamarádky začala používat nejprve prací prášek Persil Sensitive a později i prací gel Persil Sensitive.

Výsledky mluví za vše

Musím říci, že mě v první řadě nadchly výsledky perfektně vypraného prádla, hlavně pak odstranění skvrn od ovoce a kakaa, se kterými si dříve používané prací prostředky tak dobře neporadily. Na oblečení skoro vždy zůstala viditelná mapa a v případě zaschlé skvrny už bylo oblečení téměř nevypratelné. Persil Sensitive gel si s nimi však poradil na jedničku, navíc bylo prádlo po vyprání příjemně provoněné jemnou mýdlovo-mandlovou vůní. Také mi velice vyhovovalo, že můžu Persil Sensitive gel použít na ruční praní a rychle s ním zaprat různé dětské nehody předtím, něž dám prádlo do pračky. Jelikož kromě vynikajících výsledků byla na Persil Sensitive gel také kladná reakce synovy pokožky, která zůstala bez sebemenších alergických projevů, rozhodla jsem se používat tuto značku i pro praní novorozeneckého oblečení pro dceru a ani téměř po třech letech nemám důvod ani potřebu nic měnit.

Persil Sensitive a Silan Sensitive jako dokonalá dvojka

Asi před půl rokem jsem začala k praní přidávat také aviváž Silan Sensitive, která výsledky mého praní dovedla k dokonalosti. Nejprve jsem se obávala, jak zareaguje na nový prací prostředek synova pokožka, avšak žádné alergické projevy jsem nezaznamenala, a tak si celá naše rodina může užívat neuvěřitelnou jemnost a svěží vůni vypraného prádla.

Gelové kapsle Persil Sensitive

Co mě však nadchlo v poslední době, jsou gelové kapsle Persil, které jsou také k dostání ve variantě Sensitive. Persil Duo-Caps Sensitive byly vyvinuty ve spolupráci s předními dermatology a alergology a také ony, stejně jako ostatní prací prostředky z řady Sensitive, se mohou pochlubit uznávanou certifikací ECARF. Osobně je využívám hlavně při cestování a na dovolených na chatě, jelikož mi odpadá nutnost přelévat menší množství pracího gelu nebo přesypávat prací prášek. Zkrátka s sebou přibalím jen několik kapslí a mám jistotu perfektně vypraného prádla kdekoliv na našich cestách.

Persil a Silan
Každá maminka chce pro své děťátko tu nejlepší péči a ochranu. Proto většina maminek volí Persil Sensitive a Silan Sensitive pro praní dětského prádla.

Výhody a nevýhody řady Persil Sensitive a Silan Sensitive

Na závěr vám přinášíme přehledný souhrn vlastností řady Sensitive tak, jak ji hodnotí většina uživatelek.

Výhody řady Sensitive

 • Nedráždí pokožku, vhodná pro novorozence i alergiky
 • Perfektní výsledky vypraného prádla
 • K dostání ve formě pracího prášku, gelu, kapslí i aviváže
 • Krásně jemná, svěží a dlouhotrvající vůně
 • Zjemňuje prádlo
 • Usnadňuje žehlení
 • Cenově výhodné větší balení
 • Certifikace ECARF jako známka kvality pro novorozence a alergiky

Nevýhody řady Sensitive

 • U většího balení gelu obtížnější manipulace při nalévání
 • Při nízkých teplotách je v případě zaschlých skvrn někdy nutné praní zopakovat

Vyzkoušejte i vy jedinečné prací schopnosti spojené s nejjemnější péčí o pokožku našich nejdražších a připojte se k ostatním maminkám, které nedají dopustit jak na prací prášek pro miminka Persil Sensitive, tak na aviváž Silan Sensitive.

Silan aviváž Sensitive 111 praní, 2775ml
Aviváž - vlastnosti: pro citlivou pokožku a pro děti, svěží vůně, počet praní: 111, objem 2800 ml - 1,07 Kč/praní - od 42,50 Kč/1 l

119,-
1 balení
Můžete mít ihned na 20 prodejnách
Skladem > 20 ks
Objednací kód: AVI111
PERSIL Sensitive Gel 3,5 l (70 praní)
Prací gel univerzální, na barevné prádlo a bílé prádlo, vlastnosti: pro alergiky a odstranění skvrn při praní, počet praní: 70, objem: 3500 ml - 3,70 Kč/praní

-19% 319,-
259,-
1 balení
Můžete mít ihned na prodejně Ostrava
Skladem > 10 ks
Objednací kód: PPR400
0
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací